Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Straszne ciepłe i wilgotne powietrze z domu może uszkodzić wrażliwy samochód ( zwłaszcza zimą gdy jak wiemy wilgotność w domu jest b.b.duża )

 

Powiem więcej - ogromna :lol2: np. u mnie w pewnym momencie wynosiła "aż" 24%, a po zmniejszeniu wydajności centrali wentylacyjnej na minimum przekraczała 35%, w końcu po częstym stosowaniu nawilżacza i włączaniu wentylacji na minimalną wydajność tylko w określonych godzinach [w pozostałych całkowicie wyłączona] osiągnąłem 45%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Problemu miał nie będę o ile w nocy będzie nie więcej jak 18.

Jeśli jednak nie uda mi się schłodzić nocą domu w dni słoneczne to po tygodniu będzie pewnie nieciekawie - sam jestem ciekaw jak bardzo.

W skosach mam "jedynie" 40 cm, za to na stryszku mam tylko tyle miejsca aby wymienić filtry. Zdecydowałem się jak i inni inwestorzy uczynić ze stryszku taki składzik na odpady .... wełniane :). Na GWC nie mogłem sobie pozwolić ze względu na drzewa oraz niezbyt miły zapach rozkładających się roślin na jaki trafiłem w trakcie wykonywania fundamentów. Koszt GWC jakoś mnie nie przeraża a Twoje informacje o temperaturach rzędu 16-18 na anemostatach są bardzo ciekawe i dobrze rokują.

 

Sporo się teraz wyjaśniło.

Cieszę się, że przekonują Cię doświadczenia praktyczne bo instalatorzy często mówiąc, że się nie opłaca nie dodają, że to im [instalatorom] się nie opłaca ich oferować [patrz wpis adiqq] :)

 

W Twojej sytuacji jeśli w przyszłości będzie potrzebne chłodzenie zawsze będziesz mógł pomyśleć na glikolowcem lub PPC.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem więcej - ogromna :lol2: np. u mnie w pewnym momencie wynosiła "aż" 24%, a po zmniejszeniu wydajności centrali wentylacyjnej na minimum przekraczała 35%, w końcu po częstym stosowaniu nawilżacza i włączaniu wentylacji na minimalną wydajność tylko w określonych godzinach [w pozostałych całkowicie wyłączona] osiągnąłem 45%.

 

Przepraszam że panowie nie potrafią wyczuć ironii mojej wypowiedzi ( chyba wyraźnie napisałem b.b.duzej wilgotnośici ), ale cóż skoro trzeba pisać powoli i DRUKOWANYMI to OK. Doskonale wiem iż wilgotność w zimie zarówno na zewnątrz i wewnątrz jest dużo niższa niż latem. Koledze SUSPENSOROWI proponuję zainwestować w entalpiczny wymiennik w rekuperatorze ( będzie miał więcej czasu na leczenie zmarszek od śmiechu bo nie będzie musiał biegac z nawilżaczem ). Jeśli kogoś uraziłem to Sorki ale nie mogłem się powstrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dla czego w zimie wilgoć w domu jest duża? Z tego co czytam to jest właśnie mała.

OK, OK nie wszystkiewypowiedzi czya się wprost ( b.b.duża wilgotność w zmie TO IRONIA dotyczącza wypowiedzi przdmówcy obawiającej sie szkodliwego działania wilgoci wyrzucznej z domu przez centralny odkurzacz do garażu ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że panowie nie potrafią wyczuć ironii mojej wypowiedzi ( chyba wyraźnie napisałem b.b.duzej wilgotnośici ), ale cóż skoro trzeba pisać powoli i DRUKOWANYMI to OK. Doskonale wiem iż wilgotność w zimie zarówno na zewnątrz i wewnątrz jest dużo niższa niż latem. Koledze SUSPENSOROWI proponuję zainwestować w entalpiczny wymiennik w rekuperatorze ( będzie miał więcej czasu na leczenie zmarszek od śmiechu bo nie będzie musiał biegac z nawilżaczem ). Jeśli kogoś uraziłem to Sorki ale nie mogłem się powstrzymać.

Wtrącę swój grosik, stwierdzając, że w zasadzie, wilgotność zimą jest taka sama jak latem. Raz większa, raz mniejsza. Ale wilgotność względna, liczona na zewnątrz. Wilgotność bezwzględna i wilgotność względna powietrza ogrzanego, są zimą oczywiście malutkie.

 

Surgi, ja kiedyś, by zaznaczyć podtekst, stosowałem emotikonki, ale zaniechałem tego procederu. Jak kto czyta za szybko i bez skupienia, to jego strata.

 

To jak z tym odkurzaczem i WM? Podłączyć (wyjście z odkurzacza centralnego do wywiewu przed rekuperatorem) czy nie? I jakiego efektu się mogę spodziewać?

Ja jutro mam zamiar zamawiać rury.

Edytowane przez pawelpiwowarczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, OK nie wszystkiewypowiedzi czya się wprost ( b.b.duża wilgotność w zmie TO IRONIA dotyczącza wypowiedzi przdmówcy obawiającej sie szkodliwego działania wilgoci wyrzucznej z domu przez centralny odkurzacz do garażu ).

A szkoda bo jedyny powód dla którego wilgotność w domach zimą nie jest duża jest migracja wilgoci na zewnątrz, dzięki nieszczelnościom lub WM.

Wrzucanie wilgoci bytowej do garażu nie wpłynie szkodliwie na samochód tylko dlatego, że odkurza się rzadko. Inaczej sprawa by się miała z wyrzutnią WM zainstalowaną w garażu.

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę na jeden ważny aspekt braku GWC .

Powietrze o temp. +30 C ( tyle przeważnie nawiewa w upały z anemostatu ) wpadając do wnętrz o temp. powiedzmy 22 C zostaje schłodzone.

Co się dzieje podczas tego procesu to wiadomo ( osuszanie) .

Gwałtownie rośnie wilgotność oraz temp. wewnątrz !!!

Ja mieszkam już 2 lata i jeśli chodzi o ten rok to praktycznie upałów nie było ale w poprzednie lato były 2 fale 3-tygodniowe wściekłych upałów kiedy to w nocy było ponad 20 C a w ciągu dnia 30-33 C!!!

Nie wyobrażam sobie co by było gdybym nie miał GWC.

 

Mogę tylko strzelać :

1-2 dni chłodno i do wytrzymania przy odpowiednim sterowaniu ( odzysk chłodu w rekuperatorze )

3-7 dni gorąco i wilgotno w domu + spanie przy wiatraku + otwarte okna całą noc ( komarów było tyle wtedy że ho ho )

8-21 dni ??????

 

Dopiero po 3 tygodniach przyszło ochłodzenie i deszcz więc i ulga.

W domu z grawitacją jest nieco lepiej bo wyłącza się ona samoczynnie wtedy kiedy jest za ciepło ;)

Pozostaje wtedy wietrzenie w nocy.

Tylko że nie zawsze nocą jest fajny chłodek !

 

Fakt, takie sytuacje mogą zdarzyć 1-2 miesiące w roku ale się zdarzają a jest to dodatkowa funkcja tego układu, podstawową jest rozmrażanie w zimie .

Argument coraz lepszych ( sprawnościowo) rekuperatorów do mnie nie trafia bo nie są one przystosowane do pracy w mrozy.

 

Co do samych mocy to wiecie jaki COP ma GWC ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety problem polega jak zwykle na gdybaniu.

W upały przy 30oC z moich anemostatów wieje 23-24 przy 21-22 wewnątrz i wydajności 150m^3/h-a zatem WM nie ma u mnie większego wpływu na temperaturę!

Więcej niż 22 miałem owszem w domu przed instalacją osłon przeciwsłonecznych.

Więc poczekajmy cierpliwie na upały.

Moje zdanie jest takie:

Jeśli nie zadbacie o cień to GWC nie pomoże.

I nie liczyłbym tu na obniżenie temperatury w domu ale raczej na chłodny powiew powietrza.

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie:

Jeśli nie zadbacie o cień to GWC nie pomoże.

I nie liczyłbym tu na obniżenie temperatury w domu ale raczej na chłodny powiew powietrza.

Bo zasada naczelna - dom to organizm.

Jedno rozwiązanie nie jest wstanie zastąpić drugiego... i na odwrót.

Połączenie ich daje jak napisałeś - chłodny powiew powietrza... powiew komfortu powiedziałbym.

 

A najwięcej racji jest w tym co napisał Liwko... DZ pompy ciepła przemyślane (przewymiarowane) na etapie wykonania jest wstanie jednocześnie pełnić rolę GWC wspólnie z zadaniem DZ dla PCi zimą i być wymiennikiem dla GWC latem o bardzo dużej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A najwięcej racji jest w tym co napisał Liwko... DZ pompy ciepła przemyślane (przewymiarowane) na etapie wykonania jest wstanie jednocześnie pełnić rolę GWC wspólnie z zadaniem DZ dla PCi zimą i być wymiennikiem dla GWC latem o bardzo dużej mocy.

 

Latem to nawet nie musi być przewymiarowane;)

Jak wyjdę na prostą, to podłącze DZ do chłodnicy na okres letni, a na zimowy mam osobno zakopane 150m rury fi25. Wiem że można było przewymiarować od razu DZ, ale w ten sposób moim zdaniem uzyskam lepsze wyniki. Zobaczymy.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na te kubaturę dałbym max 500 m3 .

Ostatnio dawałem na podobny dom 2 centrale i razem 850 m3/h ale to był budynek z przeznaczeniem do wynajmu studentom i ok. 20 ludziów !!!

Teraz tez robię taki spory i zainstaluję Jan-gaz z prądem stałym na 500 m3/h .

Tam kobieta z pieskiem będzie mieszkać, przynajmniej w najbliższej przyszłości .

 

Wiem że niektóre firmy polecają i 350 m3/h i pewnie by wystarczyło ale zapas się przydaje a cenowo niewiele drożej wychodzi .

Trzeba zwrócić uwagę jaki jest minimalny wydatek centrali, jeśli w okolicy 100 m3/h to nie powinno być problemu zimą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że nie mam garażu.

Zastanawia mnie jedno. Jeśli taki odkurzacz wyciąga 180m3/h powietrza (wartość odczytana z katalogu jednego producentów) i wyrzuca je poza układ, to w trakcie jego działania nawiew i wywiew powietrza do i z domu są kolosalnie niezrównoważone.

Zastanawiam się czym to grozi i jak sobie z tym poradzić? Wyłączać, na czas odkurzania, wentylator wyciągowy w reku?

 

Ludzie! Czy wam się już w głowach poprzewracało?

Kolosalnie niezrównoważone? No i co z tego? Ile ten odkurzacz chodzi? 8h/dobę?

Ile czasu na dobę może działać średnio odkurzacz?

To jest nadgorliwość nad nadgorliwościami.

Czy kolega Paweł Piwowarczyk był w domu z rekuperatorem? Wie jako "mocno" dmuchają/ciągną anemostaty?

Zrozumcie - jest wiele innych, ważniejszych i dających więcej korzyści problemów niż ten "wasz" odkurzacz centralny.

Temat odkurzacza należy pominąć i uważać za NIEISTNIEJĄCY.

BTW: Mam i reku, i GWC, i odkurzacz centralny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...