Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W zasadzie, można by spróbować oszacować, jaka różnica ciśnień powstanie po wypompowaniu z domu 50m3.

 

50m3 powietrza waży 60kg -> 600N. Powierzchnia przegród zewnętrznych naszego domu to, bez podłogi (i pi razy oko) 350m2.

600N/350m2=1,7Pa

Czytając opis próby szczelności (tutaj) dowiedziałem się, że norma dopuszcza różnicę ciśnień do 5Pa.

 

Czyli, zdaje się, rzeczywiście nie ma o co kruszyć kopii.

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Może kiedyś (kiedy energia będzie kilkukrotnie droższa) powstanie zagadnienie "globalne zarządzanie powietrzem", teraz odkładam to ad acta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Absolutnie tak się nie liczy podciśnienia. Ani w żaden zbliżony sposób!

 

Wypompowanie ze szczelnego naczynia o pojemności 500 m3 50 m3 powietrza wywoła podciśnienie względne rzędu 10kPa (przy założeniu, ze eksperymentujemy przy bezwzględnym ciśnieniu otoczenia rzędu 100 kPa, czyli atmosferycznym.

Czyli 10 000 Pa, a nie 1,7 Pa :-)

 

Jeśli podciśnienie w domu o objętości 1000 m3 wynosi wspomniane 50Pa, a załóżmy że pomiar na przyrządzie wskazuje np. 250 m3/h, to oznacza, że w budynku "brakuje" tylko około 0,5 m3 powietrza. Po nagłym zatrzymaniu wentylatora do środka musi wlecieć jeszcze 0,5 m3 zanim ciśnienie się wyrówna. W trakcie trwania pomiaru przez nieszczelności wlatuje ciągle 250 m3/h powietrza, ale opór stawiany przez małe szczeliny wywołuje to właśnie podciśnienie rzędu 50Pa. Tak więc strumień wyrzucanego powietrza ma tylko pośredni wpływ na wielkość podciśnienia - mając dwa domy o identycznej kubaturze 1000m3, z jednego trzeba wyrzucać 3000 m3/h aby uzyskać podciśnienie 50Pa, z drugiego 500 m3/h. W obu przypadkach uzyskane podciśnienie wynosi 50Pa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie osłony zastosowałeś [z Twoich wpisów wynika, że są bardzo skuteczne] ?

Na oknach dachowych (zimą i tak marny z nich pożytek) mam zewnętrzne folie przeciwsłoneczne. Prawdopodobnie by wystarczyły, ale, że ciut późno je znalazłem więc mam też markizy. Na oknach elewacyjnych mam rolety wewnętrzne oraz cień dzięki wysuniętej części dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie tak się nie liczy podciśnienia. Ani w żaden zbliżony sposób!

Wypompowanie ze szczelnego naczynia o pojemności 500 m3 50 m3 powietrza wywoła podciśnienie względne rzędu 10kPa (przy założeniu, ze eksperymentujemy przy bezwzględnym ciśnieniu otoczenia rzędu 100 kPa, czyli atmosferycznym.

Czyli 10 000 Pa, a nie 1,7 Pa :-)

Jeśli podciśnienie w domu o objętości 1000 m3 wynosi wspomniane 50Pa, a załóżmy że pomiar na przyrządzie wskazuje np. 250 m3/h, to oznacza, że w budynku "brakuje" tylko około 0,5 m3 powietrza. Po nagłym zatrzymaniu wentylatora do środka musi wlecieć jeszcze 0,5 m3 zanim ciśnienie się wyrówna. W trakcie trwania pomiaru przez nieszczelności wlatuje ciągle 250 m3/h powietrza, ale opór stawiany przez małe szczeliny wywołuje to właśnie podciśnienie rzędu 50Pa. Tak więc strumień wyrzucanego powietrza ma tylko pośredni wpływ na wielkość podciśnienia - mając dwa domy o identycznej kubaturze 1000m3, z jednego trzeba wyrzucać 3000 m3/h aby uzyskać podciśnienie 50Pa, z drugiego 500 m3/h. W obu przypadkach uzyskane podciśnienie wynosi 50Pa.

To zabłysnąłem. Fizyka a la Piwowarczyk....

Dokształciłem się, może teraz będzie lepiej?

 

Równanie gazu doskonałego -> przy stałej objętości i temperaturze, ciśnienie jest wprost proporcjonalne do ilości gazu.

 

Oszacowanie nr 2:

kubatura 500m3, n50=1, przy 500m3/h podciśnienie 50Pa, przy 200m3/h (wytworzonych przez odkurzacz) podciśnienie nie przekroczy kilku Paskali (bo pewnie nie jest to zależność liniowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj ten artykuł jeszcze raz :).

Te 5Pa dotyczy zupełnie czego innego.

To był skrót myślowy.

 

Ja rozumiem to w ten sposób:

przy różnicy ciśnień większej niż 5Pa próba szczelności nie powinna być wykonywana i może wykazać nieprawidłowe wyniki.

 

Ale z takiego założenia pośrednio wynika, że w określonych warunkach może wystąpić różnica 5Pa i jest to sytuacja w jakiś sposób normalna i nieszkodliwa (dla użytkowania domu, nie dla wykonania próby szczelności).

 

Tak to rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oknach dachowych (zimą i tak marny z nich pożytek) mam zewnętrzne folie przeciwsłoneczne. Prawdopodobnie by wystarczyły, ale, że ciut późno je znalazłem więc mam też markizy. Na oknach elewacyjnych mam rolety wewnętrzne oraz cień dzięki wysuniętej części dachu.

 

Na dachowych markizy zewnętrzne były za mało skuteczne [pytam bo sam się zastanawiam czy je kupić czy może od razu nakleić tańszą od nich folię] ?

 

Czy możesz mi dopisać w poniższym wątku [żeby nie robić offtopica w tym]:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?180004-co-zrobi%C4%87-aby-dom-si%C4%99-nie-nagrzewa%C5%82/page7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re Pawelpiwopijaca

Zależność podciśnienia od przepływu nie jest liniowa, ale jest mniej więcej proporcjonalna do kwadratu przepływu. Jeśli więc przy przepływie 500 m3/h wywołamy w domu 50 Pa podciśnienia, to przy przepływie 250 m3/h podciśnienie wyniesie pi razy drzwi 12,5 Pa.

Przy 100m3/h będzie już 25 razy niższe, czyli niemierzalne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Do przełączania GWC musiałbym używać jakiegoś sterownika z jakąś histerezą i błędami, czyli musiałbym mieć ustawioną dość dużą tolerancję, co nie zawsze działałoby optymalnie. Dokładne przełączanie ręczne mnie nie isteresuje więc nie mam czerpni zewnętrznej tylko cały czas jadę z gwc. Jak do tej pory to raptem kilka razy w nocy było mniej niż mi leci z gwc (nie było mniej przy upałach a wtedy byłoby to najbardziej wskazane). Gdybym teraz brał powietrze z zewnątrz bez gwc to myślę, że za chwilę zrobiłoby mi się za zimno w domu do normalnego funkcjonowania :)

Jak będą upały to zrobię pomiar jeszcze raz. pozdr adam

Edytowane przez aadamuss24
było bez bez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przezornie zrobilem czerpnie dodatkowa be zGWC poniewz istnieje ryzyko za zaleje mi kiedys mojego zwirowca i bede ciagnal smrod do domu. Dlatego zawsze moge przelaczyc sie na scienna i pozwolic osuszyc sie zwirowcowi i miec czas na jego wywietrzenie.

Ta "rofilaktyka" uzo nie kosztowala a uwazam ze warto bylo to zrobic, w koncu budujemy je na dluzszy czas :)

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam glikolowca, więc sterowanie, faktycznie, jest prostsze - sprowadza się do włączenia pompki obiegowej.

 

Pracuje u mnie sterownik dwukanałowy RTSZ-6 v 2.2 z czujnikiem temperatury, który umieszczony jest w czerpni (drugi kanał będzie sterował cyrkulacją CWU). Załącza obieg glikolu powyżej 22 st.C na zewnątrz oraz poniżej 0 st.C z histerezą 2 st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuje u mnie sterownik dwukanałowy RTSZ-6 v 2.2 z czujnikiem temperatury, który umieszczony jest w czerpni (drugi kanał będzie sterował cyrkulacją CWU). Załącza obieg glikolu powyżej 22 st.C na zewnątrz oraz poniżej 0 st.C z histerezą 2 st.C.

 

Można zmieniać te ustawienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ustawiasz temperatury jakie chcesz. Ma też funkcje alarmów. A jak sprawuje się Twój sterownik?

Instrukcja do mojego: http://szkoper.pl/instrukcje/rtsz-6v22.pdf

 

Ze swojego doświadczenia, myślisz, że zakresy temperatur i histerezę mam ustawioną OK?

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...