Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Bo o to wlasnie chodzi, aby to dzialalo wydajnie i bez zadnych uciazliwosci. Przyjda mrozy i sie bedziesz zastawial, czy reku akurat "stoi", czy za chwile nie stanie, przyjda goscie, odpalisz ma kaxa w mrozy i na bank bedzie mial przestoje/wlaczal grzalke (zalezy czym sobie radzi). Majac GWC takich problemow nie ma, i reku pracuje w przyjazniejszych warunkch co na pewno przeklada sie na jego zywotnosc.

 

Poza tym uzyskanie wyzszych/nizszych (zalezy od poru roku) temperatur na wlocie powoduje te zmiejszego kosztow ogrzewania zima/zwiekszenie komfortu latem przy upalach. Tego drugiego sie nie da wycenic, ale to jest przeskok z upierdliwosci systemu to nieocenionego komfortu uzytkownia:)

 

Pozdrawiam

 

Oczywiście masz rację. Ja tylko zrozumiałem wpis Piczmana (może źle) że jeśli nie ma możliwości zrobienia WM z reku z GWC to lepiej reku nie montować bo będą z tego same problemy. A z tym się nie zgadzam.

 

Pozdrawiam,

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście masz rację. Ja tylko zrozumiałem wpis Piczmana (może źle) że jeśli nie ma możliwości zrobienia WM z reku z GWC to lepiej reku nie montować bo będą z tego same problemy. A z tym się nie zgadzam.

 

Pozdrawiam,

 

Tomek

 

Mozna brak GWC zastapic poprzez kupienie lepszego reku, np. Bartosza. Wtedy problem zamarzania praktycznie nie wystapuje, ale Bartosz ma swoja cene.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapominacie o zysku jaki daje GWC a nie jest on mały jesli bierzemy pod uwagę dom 3-5 litrowy.

 

Poza tym są tacy którzy kupują centralę wentylacyjną i włączają nie mając pojęcia o tym jak to cacko działa .

A awarie się zdarzają !!!

Zanim się taki użytkownik zorientuje że coś jest nie tak będzie po zawodach .

Chociaż wystarczy że Ja wyjechał bym na 2 dni i wtedy automatyka zawiedzie, wtedy nie pomogła by mi wiedza .

Bez GWC była by bieda !

Oczywiście może być tak że wszystko będzie ok nawet 10 czy 20 lat czego wszystkim posiadaczom życzę :)

 

Mnie osobiście nie podobają się rozwiązania niedopracowane i wybrakowane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie mi.

Czy teraz, przy temp. zewnętrznej w okolicach 0st na nagrzewnicy GWC będzie się skraplać woda?

Czy jest to raczej kwestia lata (ochładzanie wilgotnego powietrza na "zimnym" wymienniku)?

 

Pytam, gdyż właśnie podłączyłem GWC i oczywiście teraz wyszło, że pasowało mi zamocować w taki sposób, iż przepływ powietrza jest pionowo.

Pozostało mi go lekko pochylić (jakieś 20st) aby pomóc skroplinom spłynąć po lamelkach. Dla aktualnych wydajności (80-120m3/h) raczej nie wystąpi "porywanie" tych ewentualnych kropelek w wejście wymiennika. Raczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/amulet/

To projekt o który pytałeś Piczman.1000kwh po 50gr to 500zł na rok dzięki GWC.

To może być zamiast reku ,czy już nie warto i trza pełny full?

Więc ile może wyjśc na mój dom Piczman?W sensie Wm i reku i GGWC

Nawiasem mówiąc robisz Wm i reku też w komplecie czy tylko GGWC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ggwc wcale nie musi być taki drogi, 150 mb rury 3/4, pompka najlepiej energooszczędna, nagrzewnica i zbysiu z koparką na pół dnia

A może Franiu z łopatą zamiast koparki Zbysia? Będzie jeszcze taniej :-)

 

Nagrzewnica kosztuje ok. 800 zł, glikol też parę stówek. Pompka energooszczędna akurat nie daje rady, bo sam przerabiałem ten temat - miałem Wilo 4W - nie dawała odpowiedniego przepływu, dopiero Leszno obiegowa 24/40 sobie poradziła.

 

Mnie całość GWC glikolowego wyszła ok. 3.800 zł: dokładne zestawienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świstak - w GGWC w "funkcji grzania" (czyli zimą) nie ma prawa nic się wykraplać, tylko latem w "funkcji chłodzenia", a i to w specyficznych warunkach.

 

A teraz ciekawostka, dla ludzi z branży:

- właśnie czytam, bo wcześniej nie miałem czasu, październikowy numer "Polskiego Instalatora". Zaciekawił mnie oczywiście artykuł o wentylacji, o zaletach i wadach różnych rodzajów (hybrydowe, z odzyskiem, etc.), napisany m.in. przez panią doktor z Katedry Ciepłownictwa z Białegostoku. Jest tu przedstawiony do porównań projekt wentylacji dla zwykłego domku, w sumie 170 m2, gdzie wydajność wentylacji dobrano na - uwaga! - 2273 m3/h! Sprawdzam dalej, pewnie jakiś problem z przecinkiem, ale nie - jest centrala 3000 m3/h, i kanały prostokątne w układzie :-). Samo zużycie energii przez wentylatory - uwaga! - 11 839 zł rocznie, (he he). Nic dziwnego, że z analizy lepiej wyszedł układ bez odzysku, z centralą nawiewną, bo jeden wentylator zeżarł "tylko" 2953 zł :-) Szkoda że grawitacji nie porównali, bo tu już wyszłoby 15 k rocznie oszczędności w stosunku do WM :-)

No kurka, ręce opadają - jak my mamy się dokształcać ?! :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się zimą na nagrzewnicy wykraplało i to sporo, póki nie została zrobiona jej zabudowa z izolacją wełną i paroizolacją (konstrukcja z G-K).

 

A to chyba o czym innym piszesz. Ja pisałem o wykraplaniu się na lamelkach (czyli na lamelkach +10, powietrze powiedzmy 0st=grzanie).

Tobie wykraplało się na obudowie z tego co rozumiem, a to jest oczywiste (obudowa +1st, wokół +17st=chłodzenie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ggwc wcale nie musi być taki drogi, 150 mb rury 3/4, pompka najlepiej energooszczędna, nagrzewnica i zbysiu z koparką na pół dnia

 

te 150 metrów strzeliłem z czapki :)

 

Niby proste ale nie do końca.

Pompa ze średniej półki to 400-500 zł, china ok. 150 zł .

Sam glikol dla układu 400-500 zł.

Koparka 400 zł i więcej.

Nagrzewnica z Promontu 900 zł a z juwentu 1600 zł .

Przydało by się podzielić to na 2 obiegi i opomiarować a to dodatkowe zawory, termometry itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz ciekawostka, dla ludzi z branży:

- właśnie czytam, bo wcześniej nie miałem czasu, październikowy numer "Polskiego Instalatora". Zaciekawił mnie oczywiście artykuł o wentylacji, o zaletach i wadach różnych rodzajów (hybrydowe, z odzyskiem, etc.), napisany m.in. przez panią doktor z Katedry Ciepłownictwa z Białegostoku. Jest tu przedstawiony do porównań projekt wentylacji dla zwykłego domku, w sumie 170 m2, gdzie wydajność wentylacji dobrano na - uwaga! - 2273 m3/h! Sprawdzam dalej, pewnie jakiś problem z przecinkiem, ale nie - jest centrala 3000 m3/h, i kanały prostokątne w układzie :-). Samo zużycie energii przez wentylatory - uwaga! - 11 839 zł rocznie, (he he). Nic dziwnego, że z analizy lepiej wyszedł układ bez odzysku, z centralą nawiewną, bo jeden wentylator zeżarł "tylko" 2953 zł :-) Szkoda że grawitacji nie porównali, bo tu już wyszłoby 15 k rocznie oszczędności w stosunku do WM :-)

No kurka, ręce opadają - jak my mamy się dokształcać ?! :-)

Oj czepiasz się Pani Doktor. Przecież ogólnie wiadomo że wymagane są co najmniej 3 wymiany powietrza na godzinę ;) a standardowa wysokość pomieszczeń w domu to 4,5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm Piczman ,ale co to by było ? Jakie centrale,jakie kanały .Szczegóły o których pisałeś typu - pompa ze średniej półki 400-500 czy china 150 ,nagrzewnica 900 czy 1600 itd.

Chodzi o średnią półkę,dziadostwa nie znoszę.Niepotrzebnego wydawania kasy na niby high-end o parametrach lepszych o 3% i w skali roku dających dodatkowe 50zł też nie znoszę.Może i bym wszedł w to...jakby na rozsądnych komponentach.Pamiętaj o kanałach -muszą dać się czyścić.Mtalowe

Mam tam w tym projekcie parę kłopotów -balkony,tarasy ,te okna narożne nie wiem np czy nie będzie problemu z dogrzaniem salonu bo ma takie 2.70 wysokie dwa duże okna,jedno będzie od południa (to z wyjściem na taras)ale drugie od wschodu itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...