Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dzień dobry?

jako że stan surowy nabiera rumieńców i pochłania każdą ilość pieniędzy, moje wymagania względem WM stopniowo maleją :)

Pytanie pewnie wałkowane ale trudno mi się dokopać:

Czy warto dopłacić 300zł do mistrala 400EC względem mistrala 300DUO?

Chodzi mi o faktyczne zużycie prądu w czasie eksploatacji.

Zakładam, że ten mniejszy na pierwszym biegu będzie pożerał te sto wat z hakiem plus kilka wietrzeń w ciągu dnia (tak sobie to wyobrażam).

Czy ten prąd stały będzie na tyle oszczędniejszy, że te trzy stówki odzyskam w ciągu kilku lat?

Pytam bo spotkałem się z opinią, że jeśli centrala pracuje na wyższym biegu niż te reklamowane 30wat, to oszczędności są iluzoryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400 ma pobór:

Pobór mocy: 135/160/185/270 W

(...)

400EC - on ma pobór

Pobór mocy: 30-290 W

czyli 30W*24*365=263kwh=158zł

Jeden i drugi pompują od 250 do 400m3 na godzinę (specyfikacja). Zwracam Wam tylko uwagę na maksymalny pobór mocy... na niekorzyść 400EC. Można by wnioskować (w uproszczeniu), że przy maksymalnym przepływie, 400EC jest droższy w eksploatacji - jak to jest na prawdę można sprawdzić tylko porównując obie stojące obok siebie sztuki. Podejrzewam (mogę się mylić) że przy tm samym pompowanym strumieniu powietrza, oba pobierają zbliżoną ilość prądu.

 

Wyobraźcie sobie:

a. silnik musi pokonać opór powietrza - identyczne w obu wykonaniach

b. sterowanie silnikiem - sprawność jest porównywalna

c. sprawność silnika - lepsza o ok 10..15% dla silnika na prąd stały.

 

Innymi słowy, mój rekuperator z silnikami na prąd zmienny pobiera dziennie ok 2,4kWh energii (moc ok 100W). Uwzględniając lepszą sprawność silników prądu stałego o 15%, zużycie byłoby na poziomie 2,04kWh czyli różnica 0,36kWh/dobę czyli ok 130 kwh/rok.

 

Skąd ta większa moc maksymalna? Silniki prądu stałego ze stałym magnesem mają jedną cechę - sprawność jest lepsza od silników prądu zmiennego w zakresie mocy znamionowych... później spada, mocno spada (na max silnik pracuje powyżej mocy znamionowej?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm Piczman ,ale co to by było ? Jakie centrale,jakie kanały .Szczegóły o których pisałeś typu - pompa ze średniej półki 400-500 czy china 150 ,nagrzewnica 900 czy 1600 itd.

Chodzi o średnią półkę,dziadostwa nie znoszę.Niepotrzebnego wydawania kasy na niby high-end o parametrach lepszych o 3% i w skali roku dających dodatkowe 50zł też nie znoszę.Może i bym wszedł w to...jakby na rozsądnych komponentach.Pamiętaj o kanałach -muszą dać się czyścić.Mtalowe

Mam tam w tym projekcie parę kłopotów -balkony,tarasy ,te okna narożne nie wiem np czy nie będzie problemu z dogrzaniem salonu bo ma takie 2.70 wysokie dwa duże okna,jedno będzie od południa (to z wyjściem na taras)ale drugie od wschodu itp

 

Jesteś Piczman?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te dane są podane na sucho, instalacje są różne to więc i pobór różny, wynik otrzymany na podstawie danych producenta to bardzo luźne przybliżenie, wyniki na podstawie pomiarów są realne ale w innym domu będą inne, prawidłowość jest taka ze im mocniej obciążone będą wentyle tym szybciej się zwróci różnica w cenie ale to w 3 lata i tak szans nie ma, w małych centralkach dc to bajerek i tyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie mam fotek i teraz żałuję że nie zrobiłem.

Teraz koszty:

Rura 32mm, 170m - 459 zł. Znalazłem w jednej hurtowni po 2.70zł/m, w najbliższej był po 3.60/m.

Koparka 1100zł - wykopanie, zasypanie + dodatkowo rozepchnięcie jednej ciężarówki humusu. Łyżka koparki o średnicy 120cm, minimalna głębokość wykopu 2 metry.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Rura 32mm...

 

niebieska?

 

hm no to z tym zalowaniem jest nas wiecej :( to jak to dokladnie zrobiles? dlaczego 32mm a nie 100? Glebokosc 2m jest dla mnie nieosiagalna, zbyt wysoko stoi woda :(

 

no i bardzo dobrze, kop i ryre wrzucaj w tą wode, mówie o glikolowcu rzecz jasna

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC glikolowe, więc dlatego rura 32 mm. U mnie także woda gruntowa zawsze stoi dość wysoko, tak suchej jesieni dawno nie było, trafiłem idealnie i dlatego dało się wykopać ponad 2 metry.

U mnie to samo. Woda obniżyła się o jakiś 1m w stosunku do lata.

Super okres na kopanie pod GGWC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Proszę o poradę w następującej kwestii. Chciałbym podpiąć do rekuperatora z GWC pompę powietrzną do grzania wody użytkowej. Normalnie tego rodzaju pompa w lecie pobiera i wyrzuca powietrze na zewnątrz. W zimie należy korzystać z wbudowanych wężownic lub grzałki elektrycznej. Według firmy na "B" w zimie (i nie tylko) można czerpnię pompy powietrza podpiąć pod wylot powietrza z rekuperatora, a wylot z pompy wyprowadzić na zewnatrz budynku.

1. Jak rozwiązać problem okresowej pracy pompy do wody z niemal ciągłą pracą rekuperatora? (zapewnienie odpływu powietrza z rekuperatora mimo tego, że pompa do wody okresowo nie pracuje)

2. Może zimą zamiast powietrza wydmuchanego z rekuperatora użyć powietrza z GWC lub obu źródeł?

3. Jak tym rozsądnie sterować?

 

Pozdrawiam,

 

Humira

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...