Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czy mam reku czy nie to i tak pizgnie i tak...., no chyba ze nawiewniki zamkne... a do tego rekuperacja mi nie potrzebna ...;>

 

Dziwie Ci sie budujesz dom na lata, 250 m2 i zal Ci kasy na WM. Napisz moze ile bedziesz mial kominow i okien, bo moze to wcale tak duzo do WM doplacac nie musisz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra to ja sie zrywam z tego tematu, moze sie zdecyduje, ale to tylko dlatego bo "inni tak maja", jak dla mnie to to nie ma wielkiego ekonomicznego sensu (tym bardziej ze buduje dom z uzytkowym poddaszem to instalacja tego bedzie bardziej skomplkikowana a zarazem napewno drozsza niz przy domku bez poddasza) no chyba ze jak pisze liwko bo fajnie miec takie pudełko, no tu sie z nim zgadzam, wole miec samsunga galaxy s od nokii 3210 ... ale z drugiej strony jezdze starym cinquecento pomimo ze drugie auto mam o WIEEELE lepsze ... ale tak wole ....

 

pozdrawiam i dzieki za rozmowe !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale z drugiej strony jezdze starym cinquecento pomimo ze drugie auto mam o WIEEELE lepsze ... ale tak wole ....

 

WM to nie tylko kwestia wybory .

To dopasowanie się do realiów, postępu i zmian technologicznych w budownictwie .

Pamiętaj o tym i wszystkiego dobrego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach 80-90 były samochody - fiaty, polonezy, warszawy i inne ładne polskie cuda techniki ...

Każde z nich w zimie brało po 15 L. benzyny, a przecież miały tylko 1500 - 1800 pojemności

Czasy się zmieniły a głupi ludzie zaczęli konstruować nowe samochody z pojemnościami 2000, 3000 a nawet 4000 pojemności... i co z tego? czy te "nowe" samochody zaczęły palić o tyle więcej o ile wzrosły pojemności.. - NIE, a dlaczego??

Może ktoś zastosował nowe technologie?

Więc najlepiej kupujmy stare polonezy i budujmy wentylacje grawitacyjną :-)

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lujski, cieszymy się, że masz auto "o WIEEELE lepsze ... ale tak wole ....", tylko to bardziej pasuje do forum w stylu "www.chce_sie_dowartosciowac.forum.pl"

Ludzi tobie piszą o około 25 watach, a ten dalej brnie w 200W.

 

Ponoć wśród statystyków, funkcjonuje powiedzonko, mnie więcej w tym stylu: dajcie mi dane i powiedzcie, jakie mają wyjść wyniki?

Odpowiednio manipulując liczbami, można udowodnić każdą tezę. Tylko co z tego?

 

W tym wątku (i wielu innych wątkach „technicznych” na FM) niewielu jest ludzi którzy kierują się modą. Można się spierać o szczegóły techniczne, na przykład ja wciąż twierdzę, że większość instalowanych rekuperatorów jest przewymiarowanych, zgodnie z idiotyczną zasadą jedna kubatura na godzinę (czy tak jest, czy nie, przekonam się na własnej skórze, montując Brinka Medium dla 180m2), ale to – w sumie – pierdoły.

Zgadzamy się wszyscy, że reku jest opłacalne ekonomicznie (może, w szczególnych przypadkach, co najwyżej na granicy opłacalności), niespecjalnie drogie (zakładając własną pracę, brak komina/ów) i zapewnia nieosiągalny innymi metodami komfort, w tym, jest zbawieniem dla alergików. Montaż tego typu urządzeń nie wynika z mody, tylko (nomen omen) zimnej kalkulacji.

 

I, myślę, nikt tu nie jest od tego, by kogokolwiek namawiać na konkretne rozwiązanie. Wszyscy jesteśmy dużymi dziewczynkami i chłopcami, i każdy będzie ponosił konsekwencje swoich wyborów lub rósł w chwałę z powodu dokonania takich a nie innych.

Nie jesteś do czegoś przekonany – nie robisz, jesteś – robisz, nie wiesz – pytasz na forum, ale nie na zasadzie „moja jest tylko racja i to święta racja”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ze jestem przeciwny rekuperacji, ale ekonomicznie to chyba wychodzi kiepsko ;/ te 200W wziolem z reku o 90% sprawnosci bo takie 60 czy 70 % to juz kompletnie sie nie oplaca finansowo a DZ nie robie bo pompa powietrzna, i to tez z tanszych bo do domu 110m

 

Jeśli jak piszesz chcesz przez cały rok ogrzewać dom powietrzną pompą ciepła to sukcesów życzę :rolleyes:

Gdy dobrze ocieplisz dom i zamontujesz na wszelki wypadek grzałki elektryczne to przy -20 st na zewnątrz będziesz miał szansę mieć w domu ciepło.

 

Mój Nikol 320 m3/godz bierze maksymalnie 130 W, więc jeśli kupisz do domu 110 m2 grata pobierającego 200 W [przy średniej wydajności] to także sukcesów życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się spierać o szczegóły techniczne, na przykład ja wciąż twierdzę, że większość instalowanych rekuperatorów jest przewymiarowanych, zgodnie z idiotyczną zasadą jedna kubatura na godzinę (czy tak jest, czy nie, przekonam się na własnej skórze, montując Brinka Medium dla 180m2), ale to – w sumie – pierdoły.

 

Mój ma wydajność 0,5 kubatury/godzinę i jest to sporo za dużo.

 

Tak naprawdę wydajność powinno się dobierać do kubatury budynku, charakteru pomieszczeń oraz ilości osób, które mają w nim przebywać na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ma wydajność 0,5 kubatury/godzinę i jest to sporo za dużo.

 

Tak naprawdę wydajność powinno się dobierać do kubatury budynku, charakteru pomieszczeń oraz ilości osób, które mają w nim przebywać na stałe.

no właśnie nie zawsze się tak da, są sztywne normy a kominiarza nawet wiedzą do czego służy anemometr, przylezie taki przystawi to coś do wyciągu i wyjdzie że reku na max wydajności nie spełnia norm i co wtedy zrobisz, tuning centrali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie zawsze się tak da, są sztywne normy a kominiarza nawet wiedzą do czego służy anemometr, przylezie taki przystawi to coś do wyciągu i wyjdzie że reku na max wydajności nie spełnia norm i co wtedy zrobisz, tuning centrali?

 

U mnie kominiarz tylko chcial na wlasne oczy zobaczyc reku, zobaczyl i tyle, nigdzie niczego nie mierzyl :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale moment, wentylacja na maks wydajności MUSI zapewnić wymaganą normami wydajność powietrza dla kuchni, łazienki i pomieszczeń bezokiennych. Tu akurat kominiarz ma rację - jak nie ma wydajności, to poprawiać wentylację. A to, że później reku chodzi na 1 biegu, i te wydajności są 2 - 3 razy niższe (ale i tak znacznie lepsze niż przy WG), to co innego. Do odbioru wydajności muszą być i koniec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było tak.

 

Umawiam się z kominiarzem.

 

-- Puk! Puk!

I-- Kto tam?

K-- To Ja, Kominiarz.

I-- Prosze wejść.

K-- Gdzie jest kotłownia?

I-- yyyy, nie ma

K-- Rekuperacja?

I-- Tak.

K-- Jest może jakiś komin?

I-- Tak, od kominka

I-- Schiedla - dodaję

K-- To nic do roboty...

K-- To piszemy protokół.

 

 

W protokole umieścił wpis o zainstalowanej wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

 

Przy odbiorze domu zbierałem papierki dla urzędu.

Jednym z wymaganych (był na liście) był protokół pomiarów WM.

Dostałem taki od wykonawcy i udałem się to urzędu.

Pani Urzędniczka oddała bez czytania protokół i kazała wykreślić wpis o takim załączniku stwierdzając cytuję: " w domu jednorodzinnym wentylacji mechanicznej nie ma".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MCB - hahah dobre.. no ale niestaty albo i nawet dobrze, tak jest w Polsce

jak kominiarz usłyszy o reku to robi dziwną minę, zawiedzioną :) ogrzewanie prądem i tylko jeden komin do kominka - mówi "... tu nie ma co robić, chyba pójdę z torbami ... ", no i na koniec protokół wypisuje od ręki. co do papierów dotyczących WM jakie trzeba oddać do Urzędu to chyba faktycznie to zbędna rzecz.. kiero stwierdził że to zbędny papier wystarczy kwit od kominiarza, a i jak widać po twoim wpisie w urzędzie też chyba niewiele wiedzą co to reku i WM w domu jednorodzinnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...