Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moja centrala ma 200 m3/h i chodzi na max ok. 6 miesięcy w roku, reszta to 50 % i w duże mrozy 25 % .

To jest optymalne dla 100-120 m2 i 3 osobach .

 

Co do tego co wcześniej napisałem to wszystko się zgadza, robocizna WM to 4-6 tyś .

Można zrobić samemu na tanich podzespołach .

Wtedy jest tanio i wcale nie gorzej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapraszam kolegę i pokaże tobie instalację w domku wykonaną na flexach taką za 12k pracuje jakieś 7 lat może użytkownik podzieli się z tobą uwagami na ten temat :)

A ja ci pokaże filmik z kamery wpuszczonej w instalację, wszystkie przewężenia, załamania, kurz w kanałach a byłby zapomniał i zgniecione rury przez fachowców o zabudowy z karton gipsu...

Zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapraszam kolegę i pokaże tobie instalację w domku wykonaną na flexach taką za 12k pracuje jakieś 7 lat może użytkownik podzieli się z tobą uwagami na ten temat :)

A ja ci pokaże filmik z kamery wpuszczonej w instalację, wszystkie przewężenia, załamania, kurz w kanałach a byłby zapomniał i zgniecione rury przez fachowców o zabudowy z karton gipsu...

Zapraszam

 

No ale co z tego wynika? Jeżeli u mnie wentylacja pracuje cały czas, to z rur wywiewnych nie ma szans by coś się do domu dostało, z nawiewnych za filtrem też. Czy te rury wywiewne się kiedyś zatkają? Nie sądzę. Jeżeli przyjdzie taka potrzeba, odczepię reku i przedmucham kanały. Nie ma paniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ciekawa koncepcja...

Musisz zacząć to sprzedawać.

Jestem ciekawy co będzie jak na święta zwali ci się cała chałupa ludzi, żona zacznie smażyć ryby i w ile czasu wywietrzysz to wszystko??

Oczywiście większość czasu w takim domu wystarczy wymiana na poziomie 110-170m3 na godzinę.

Ale są też takie sytuację że musi popracować na większym biegu.

Jest wiele sytuacji: impreza, święta, większe gotowanie, suszenie prania w domu itp...

Wtedy przydatna jest większa wydajność..

Dodatkowo wielu z Was pisze dużo o GWC i wtedy przy chłodzeniu też ważna jest krotność wymiany powietrza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperacja to nie tylko wymiana ciepła przy odzysku ciepła ale także zachowanie komfortu wymiany powietrza.

W Holandii biura projektowe i firmy produkujące rekuperatory do obliczeń wykorzystują kilka sposobów..

Jeden z nich mówi że optymalnie należy dobrać reku w następujący sposób:

metry razy wysokość podzielić przez 0,5-0,7 i wychodzi nam drugi bieg urządzenia - wydatek.

Druga mówi że po 50m3 na toaletę i łazienkę oraz po 50m3 na osobę i też wyjdzie maksymalny wydatek centrali.

Myślę że kraj w którym od 30 lat montuje się wentylację z odzyskiem ciepła ma jakieś doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dom 110m2 wysoki na 2,8 mam optimala z GWC też dospela:)

Budynek tak samo jak ty z termodomu :)

Troszkę grubsza kształtka i 35 cm wełny.

Instalacja na sztywnych rurach z tłumikiem oraz skrzynkami rozprężnymi przy anemostatach...

Skrzynka z rurą połączona sonoflexem o długości 30cm.

Centrala zmodyfikowana do moich potrzeb.

Latem przy pełnej wydajności schładzam mieszkanie o ok 3 stopnie.

Dużo to nie jest ale przy dobrej izolacji to chyba super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie to normy w Naszym kochanym kraju to nie jest dobra droga..

Wydaje mi się że powinno się brać pod uwagę:

1. Ilość pomieszczeń brudnych ( kuchnia, łazienka, pralnia, suszarnia itp. )

2. Kubaturę domu;

3. Ilość osób..

 

Dobór opierający się o analizę tych aspektów jest idealny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mówisz o przekroju kanału czy o prędkości przepływu :)

Bo Polskie produkty mają nieraz nawet 200 -250mm do takich wydatków :)

Znowu Holendrzy 180 opcją przejścia na 200 :)

Pytanie którzy z nich mają lepsze doświadczenie

A wersja instalacyjna w polskim wykonaniu wersji ekonomik 160 na kondonie aby było ciszej... ( żart :) )

Z doświadczenia na dobrych i cichych instalacjach od centrali zazwyczaj wychodzi fi 203mm rura.

Wiadomo że to jest dobrany do maksymalnego wydatku centrali...

W każdym przypadku daje tłumnik o długości 120cm.

Połączenie instalacji z reku przy pomoc łączników elastycznych - zazwyczaj silikonowych.

Zakończenia - anemostaty w dwóch opcjach:

1. Skrzynka rozprężna połączona z sztywną instalacją 20-30cm sonoflexem;

2. Redukcja przed anemostatem np z 125 na 160 i anemostat 160mm podłączony sonoflexem fi 160 20-30cm.

 

Wiem że powiedzie że to naciąganie ludzi ale to jest kwestia decyzji klienta.

Na pewno taka instalacja nie będzie pracować gorzej od tej na flexach..

Dodatkowo warto powiedzieć one są naprawdę ciche :)

Edytowane przez miki121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro dla reku o wydajności 500m3 wystarczy fi 160 to podaj mi producenta, który takie krócce montuje.

 

Do mnie to pytanie??

Bo ja wiem że najmniejsza to 180mm w holenderskich...

Ale często instalacje są wykonywane przez firmy na 160 i redukują na większą przy centrali.

Co prawda wielu użytkowników mówi teraz że za głośne są.

Ja uważam że fi 200mm.

W moim domu mam przy OPITMAL-u też 200mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...