Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak to cudo działa bo mam pewne obawy - przecież prędkość przepływu jest różna w zależności od położenia czujnika [inna przy ściance niż w środku rury] ?

Ja zrobiłem sobie tekturową rurę fi100 ze stożkiem (poszerzeniem) w górnej części, bym mógł założyć na każdy użyty przeze mnie anemostat (mam fi 100 i fi125 jak większość). Długość rury ok 70cm.

20cm przed końcem zrobiłem otworek w ściance, gdzie wkładam sondę. Jest ona wkładana tyle, aby czujnik był na środku strugi.

Taki pomiar jest prawidłowy i daje dobre wyniki. Mając prędkość zakłada się ją oczywiście w całym przekroju (co nieco mija się z prawdą, ale dla nas wystarczy).

A potem to już tylko matematyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem sobie tekturową rurę fi100 ze stożkiem (poszerzeniem) w górnej części, bym mógł założyć na każdy użyty przeze mnie anemostat (mam fi 100 i fi125 jak większość). Długość rury ok 70cm.

20cm przed końcem zrobiłem otworek w ściance, gdzie wkładam sondę. Jest ona wkładana tyle, aby czujnik był na środku strugi.

Taki pomiar jest prawidłowy i daje dobre wyniki. Mając prędkość zakłada się ją oczywiście w całym przekroju (co nieco mija się z prawdą, ale dla nas wystarczy).

A potem to już tylko matematyka.

 

Ciekawa metoda :)

 

Mam jednak pytanie - co to znaczy "dobre wyniki" ?

 

Jaki jest szacunkowy błąd takiego pomiaru [1,10,20 %] ?

 

Czy bierzesz pod uwagę w wyliczeniach wpływ "rękawu pomiarowego" na wydajność anemostatu [po przytłumieniu mierzonego reszta dmucha bardziej] - sprawdzałeś czy suma wydajności anemostatów pokrywała się z pomiarem wydajności centrali ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie brałem pod uwagę wpływu dodatkowego rękawa. A dlaczego? Bo sprawdziłem prędkość strugi na początku tej rury i przy jej końcu.

Różnica była niemierzalna. To przecież ta sama średnica (fi100) co rury z anemostatem.

Ponadto powiedzmy - centrala ma 150Pa przy pewnej wydajności. U mnie najdalszy odcinek to ok. 25m. Daje to 6Pa/mb (pomijając wszelkie kolanka itp).

Więc jak to co przykładam daje opór z okolic 3-4Pa to chyba problemu nie zrobi.

Suma wydatków MUSIAŁA się pokryć z centralą, bo do tego przecież dążyłem (i tak ustawiałem przecież).

 

A do przemyśleń. Piszesz o tłumieniu. A co się stanie jak poprzymykacie drzwi? I co wówczas się dzieje z wydatkami poszczególnych anemostatów?

Jest większy sens ustawiać to wszystko precyzyjnie z dokładnością powiedzmy 10%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do ciekawej dyskusji odnośnie potrzeby czyszczenia kanałów wentylacji mechanicznej.

W skrócie. Kolega Pyxis nie zrobił w swoim domu takowej, bo twierdzi, że w kanałach nawiewnych za rekuperatorem rosną grzyby i zbiera się mnóstwo kurzu i dlatego trzeba je co jakiś czas czyścić bo inaczej rodzina zejdzie szybciej z tego świata. Ja natomiast twierdzę, że przy ciągłej pracy wentylacji i dbaniu o filtry i wymiennik nie ma takiej potrzeby.

(temat jest kontynuacją z innego wątku, z którego nas wywalono:D)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194979-Wady-wentylacji-mechanicznej-nawiewno-wywiewnej-z-odzyskiem-ciep%C5%82a/page2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bierzesz pod uwagę w wyliczeniach wpływ "rękawu pomiarowego" na wydajność anemostatu [po przytłumieniu mierzonego reszta dmucha bardziej] - sprawdzałeś czy suma wydajności anemostatów pokrywała się z pomiarem wydajności centrali ?
I mnie wydawało się, że każdy tego typu pomiar wprowadzi zakłócenia, które istotnie wpłyną na wynik, ale - po przemyśleniu - doszedłem do wniosku, że nawet przyrządem wprowadzającym znaczne zakłócenia można dokonać poprawnego pomiaru.

Zmierzę, sposobem Świstaka, prędkość strugi w jej środku, na każdym anemostacie. Otrzymam wyniki zafałszowane, ale wszystkie zafałszowane w tym samym stopniu. Proporcje poszczególnych strug będą zachowane.

Sumuję prędkości strug na wszystkich anemostatach i przyjmuję, że ta suma to 100% strugi i odpowiada aktualnej wydajności centralki (którą odczytuję ze sterownika rekuperatora).

Następnie, ze wzoru:

[prędkość powietrza płynącego z konkretnego anemostatu] podzielona przez [sumę prędkości ze wszystkich anemostatów] razy [aktualna wydajność rekuperatora],

otrzymam wydajność poszczególnych anemostatów.

Mieszam tu prędkość powietrza z objętością powietrza, ale zakładam, ze stosunek objętości do prędkości jest stały (przy stałej średnicy tuby, którą używam do pomiaru prędkości powietrza). We wzorze jednostki ładnie się uproszczą i otrzymam wynik w jednostkach w których mierzę aktualną wydajność rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mnie wydawało się, że każdy tego typu pomiar wprowadzi zakłócenia, które istotnie wpłyną na wynik, ale - po przemyśleniu - doszedłem do wniosku, że nawet przyrządem wprowadzającym znaczne zakłócenia można dokonać poprawnego pomiaru.

Zmierzę, sposobem Świstaka, prędkość strugi w jej środku, na każdym anemostacie. Otrzymam wyniki zafałszowane, ale wszystkie zafałszowane w tym samym stopniu. Proporcje poszczególnych strug będą zachowane.

Sumuję prędkości strug na wszystkich anemostatach i przyjmuję, że ta suma to 100% strugi i odpowiada aktualnej wydajności centralki (którą odczytuję ze sterownika rekuperatora).

Ależ skąd ci wyszło te 100% przecież każdy pomiar będzie zafałszowany więc i ich suma też. Aktualną całkowitą wydajność możesz zmierzyć tylko na czerpni i wyrzutni.

Tak czy inaczej pomiary jakie wykonasz będą jedynie służyły lepszemu samopoczuciu.

Wsadź do domu kilka higrometrów i jeśli utrzymasz około 50% to w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ myślę nie rozpatrywać wartości bezwzględnej każdego pomiaru, ale stosunek pomiaru do sumy pomiarów na wszystkich anemostatach.

 

Pomiar na każdym anemostacie będzie zafałszowany, ale na każdym anemostacie w takim samym stopniu (to jest clou pomysłu).

Jeżeli z jednego anemostatu wypływa powietrze z szybkością (zafałszowaną obecnością anemomertu) równą jednej jednostce, a z drugiego z szybkością (również zafałszowaną obecnością anemomertu) dwóch jednostek, to oznacza, że rzeczywisty stosunek strug, niezafałszowany obecnością anemometru będzie wynosił 33% do 66%. Jeśli znam chwilową wydajność rekuperatora, przemnożę ją przez 0,33 i uzyskam rzeczywistą wydajność pierwszego anemostatu oraz przemnożę przez 0,66 i uzyskam rzeczywistą wydajność drugiego anemostatu.

 

Jak sądzicie? Będzie tak, czy Adam napisze mi, że mam włączyć myślenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mierzę dzwonem o średnicy 160 mm, z rura odchodzącą fi 125, własnej konstrukcji. Na końcu rury mierzę przepływ anemometrem z sondą o średnicy 80mm, więc wpływ pomiaru na opory jest dość nieznaczny. Pomiary są powtarzalne i dość dokładne - sprawdzałem ze sprzętem i kalibrowanymi dzwonami za kilkanaście k. Nie chodzi o to, czy tutaj wieje 45 czy 55 m3/h, ale czy zachowane są proporcje.

Edit

Wy tu widzę o termicznym dyskutujecie, sam używam zwykłego turbinkowego. Ten termiczny raczej nie przypadł mi do gustu, z uwagi na niejednorodną prędkość w kanale - według mnie należałoby najpierw wykonać lub kupić dzwon pomiarowy z zamocowanym na stałe tego typu czujnikiem, a następnie skalibrować to przy pomocy precyzyjnego anemometru.

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do ciekawej dyskusji odnośnie potrzeby czyszczenia kanałów wentylacji mechanicznej.

W skrócie. Kolega Pyxis nie zrobił w swoim domu takowej, bo twierdzi, że w kanałach nawiewnych za rekuperatorem rosną grzyby i zbiera się mnóstwo kurzu i dlatego trzeba je co jakiś czas czyścić bo inaczej rodzina zejdzie szybciej z tego świata. Ja natomiast twierdzę, że przy ciągłej pracy wentylacji i dbaniu o filtry i wymiennik nie ma takiej potrzeby.

(temat jest kontynuacją z innego wątku, z którego nas wywalono:D)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194979-Wady-wentylacji-mechanicznej-nawiewno-wywiewnej-z-odzyskiem-ciep%C5%82a/page2

 

Oglądałem te zdjęcia ale to wszystko raczej się tyczy przemysłowych rozwiązań :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...