Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tom, różnica między piwnicą, a GWC jest taka, że to pierwsze jest poza instalacją rekuperatora (na wlocie), a piwnica w rozwiązaniu szarusia jest elementem wewnętrznej instalacji.

Jeśli zaś zamierzasz z niej zrobić czerpnię, to stęchlizna rozniesię się na cały domek :(

PS 30-50 mb rury PCV zakopanej w ziemi to znowu nie jest taki straszny wydatek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a piwnica w rozwiązaniu szarusia jest elementem wewnętrznej instalacji.

???

to ja chyba zle szarusia zrozumialem

 

Jeśli zaś zamierzasz z niej zrobić czerpnię, to stęchlizna rozniesię się na cały domek :(

a dlaczego stechlizna jest w piwnicy a w GWC jej nie ma?

PS 30-50 mb rury PCV zakopanej w ziemi to znowu nie jest taki straszny wydatek

no jasne ze nie ale do tego dochadza straty na wentylacje piwnicy, ktore zawsze beda - albo przez przegrody (stropy) albo nieuniknione strty wentylacyjne poza ukladem rekuperacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a piwnica w rozwiązaniu szarusia jest elementem wewnętrznej instalacji.

???

to ja chyba zle szarusia zrozumialem

 

 

No właśnie. Tom soyer ma rację. Mi nie zależy na tym, żeby piwnicę połączyć w jeden obieg z instalacją wentylacji z części mieszkalnej. Jestem tylko zainteresowany jak można wietrzyć piwnicę z jak najmniejszą stratą ciepła (skoro wydaję ileś tam na jej docieplenie i uszczelnienie - szczelne okna - to chciałbym też zminimalizować straty wynikające z jej wietrzenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szarus

jesli zastosujesz wentylacje wprost to twoja strata ciepla bedzie zawsze proporcjonalna do roznicy temperatur na w piwnicy i na zewntrz.

moj pomysl z wykorzystaniem rekuperatora (centralki wentylacyjnej) do wentylacji piwnicy sprowadza sie do tego ze zima usuwasz zuzyte powietrze do piwnicy (podobnie jak to sie dzieje z lazienka gdzie wentylator wywiewny w lazience sam zaciaga sobie powietrze z pomieszczen) i tym samym podniesienie temperatury w piiwnicy (czyli takze zmiejszenie strat cieplnych parteru przez przegrody/stropy). Nadcisnienie regulowane jest wtedy przez kratki samozamykajace w piwnicy. Zadnym smrodem wtedy nie ryzykujesz bo powietrze jest wtlaczane do piwnicy. Latem uklad moze dzialac tak samo (tzn powietrze do piwnicy jest wtlaczane z parteru) lub jesli warunki na to pozwalaja (tzn nie masz np bimbrowni w piwnicy) mozesz ja wykorzystac jako pewnego rodzaju GWC.

pozwolilem sobie jeszcze raz opisac moj pomysl bo wydaje mi sie ze do konca nie zrozumieliscie jego sensu. oczywiscie istnieje jeszcze wiec warunkow poprawnej realizacji tego pomyslu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szarus

jesli zastosujesz wentylacje wprost to twoja strata ciepla bedzie zawsze proporcjonalna do roznicy temperatur na w piwnicy i na zewntrz.

moj pomysl z wykorzystaniem rekuperatora (centralki wentylacyjnej) do wentylacji piwnicy sprowadza sie do tego ze zima usuwasz zuzyte powietrze do piwnicy (podobnie jak to sie dzieje z lazienka gdzie wentylator wywiewny w lazience sam zaciaga sobie powietrze z pomieszczen) i tym samym podniesienie temperatury w piiwnicy (czyli takze zmiejszenie strat cieplnych parteru przez przegrody/stropy).

 

Wentylacja wprost to nie jest najlepszy pomysł, z tym się zgadzam. A opisaną propozycję niby rozumiem, tylko wtedy sprawność rekupracji spada (mam rozumieć, że przez rekuperator tłoczę powietrze z piwnicy - a więc chłodniejsze, niż z parteru. Czy masz jakieś konkrety ile strat się ponosi na spadku sprawności rekuperacji?

 

Czy ktoś ma taki system wietrzenia piwnicy u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="Szaruś

Wentylacja wprost to nie jest najlepszy pomysł, z tym się zgadzam. A opisaną propozycję niby rozumiem, tylko wtedy sprawność rekupracji spada (mam rozumieć, że przez rekuperator tłoczę powietrze z piwnicy - a więc chłodniejsze, niż z parteru

wszystko zalezy od tego co chcesz uzyskac. powietrze tloczone do piwnicy mozna wziac zza wymiennika a w piwnicy zamontowac jedynie kratki wywiewne - i uklad w ten sposob bedzie pracowal caly rok. Wymiennik i tak nie odzyska ci calosci ciepla ze zuzytego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

nie, garaz byl kiedys

w piwnicy mam warsztacik, narzedzia ogrodnicze, owoce, itd .. jednym slowem zaplecze. powietrze cignie wentylatorek kanalowy przez filtr podstawowy powietrza podobny do tych stosowanych w centralach wentylacyjnych. mam jeszcze tylko nieszczelne drzwi w kotlowni, ktora tez jest w piwnicy i musze do zimy do poprawic. boje sie po prostu o prawidlowy ciag kominow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę się boję przy tym rozwiązaniu (ciągnięcie powietrza z piwnicy) o

wilgoć

jeżeli wyciągasz powietrze do poki z piwnicy to do tej piwnicy musi napłynąć świeże z zewnątrz masz upalny dzień 28st a w piwnicy ściany około 10 może 12 to jest mniej niż punkt rosy i wilgoć zacznie się wykraplać na scianach.

co z nią zrobić.

stąd przecież jest taki piwniczny zapach w tym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę się boję przy tym rozwiązaniu (ciągnięcie powietrza z piwnicy) o wilgoć jeżeli wyciągasz powietrze do poki z piwnicy to do tej piwnicy musi napłynąć świeże z zewnątrz masz upalny dzień 28st a w piwnicy ściany około 10 może 12 to jest mniej niż punkt rosy i wilgoć zacznie się wykraplać na scianach.

co z nią zrobić.

stąd przecież jest taki piwniczny zapach w tym pomieszczeniu.

 

jesli nie bedziesz wentylowal pokoi to tez w nich bedzisz mial "piwniczny zapach". Latem zasysane cieple powietrze bedzie osuszac piwnice i nadmiar wilgoci z piwnicy przenosic do przegrzanych i przesuszonych pomieszczen parteru. Zakladamy ze sytuacja jest normalna (tzn w zadnym pomieszczeniu nie ma grzyba i wentylacja dziala poprawnie).

KLimatyzacja tez potrafi dmuchac 16°. Nawet jesli na zewnatrz bedzie 33° to zanim powietrze dotrze do scian piwnicy juz dawno sie schlodzi a i sciany piwnic popenym czasie podwyzsza swoja temperature. Ja mam w zimie w nieogrzewanej piwnicy 12° (latem 16..18°) wiec nie chce mi sie wierzyc ze twoje sa takie zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mylisz dwa pojęcia

ciepło i wigotność

powietrze ciepłe wcale nie jest suche.

i na odwrót

ps:

czy są to Twoje przemyślenia czy tak masz zrobione i jak długo to działa czy Ty tam mieszkasz.

 

zgadzam sie ze cieple nie oznacza suche ale i nie myle pojec.

powiedz mi w takim razie: gdzie szybciej wyschnie pranie w "Twojej" czy mojej piwnicy?

sam sobie odpowiedz dlaczego.

 

kilka postow wyzej opisalem jak to wyglada u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...