Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, jestem po wstępnej rozmowie z architektem adaptującym projekt. Przedstawiłem mu moją listę życzeń m. in., że mam zamiar robić WM, powiedział, że ok ale musi zrobić kratkę wywiewną od WG w salonie nad kominkiem z zamkniętą komorą spalania oraz w łazience. Jeżeli chodzi o salon to zdaję sobie sprawę, że ten wywiew w razie barku prądu będzie potrzebny chyba, że się mylę - sprostujcie, ale w łazience? Są a to jakieś normy lub przepisy? Jedyne miejsce gdzie planowałem zrobić kanał WG to kotłownia, gdzie będzie piec na paliwa stałe lądujący bufor, zdaje się, że podobnie jak u Piczmana. Czy projekt WM muszę mieć na etapie adaptacji czy może być później?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie człowiek starej daty ale konkretny w wielu sprawach umie doradzić. Dlatego chcę się dowiedzieć czy projekt WM muszę mieć teraz czy może być później?

 

Ja żadnego projektu nie robiłem. Kierbud wpisał w dziennik wentylacja mechaniczna, kominiarz przyklepnął i po robocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym że musi być powietrze z zewnątrz to wiem, chodzi mi tylko o to czy taki kominek pomimo doprowadzenia powietrza z zewnątrz nie zużywa także w niewielkim stopniu powietrza z wnetrza domu. Pomińmy ten kominek, palnik gazowy w kuchni też potrzebuje powietrza, które dostarczone przez czerpnię WM będzie spalane, czy nie zakłóci to bilansu powietrza nawiewanego i wywiewanego WM?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze do spalania na kuchence, po spaleniu zmienia tylko skład - zamiast tlenu powstaje CO2, dochodzi trochę pary wodnej i tyle. Ilość zmienia się w minimalnym stopniu - nie zakłóci to bilansu powietrza wentylacyjnego, wyrażanego w ilościach o kilka rzędów wielkości większych :-)

Zadaniem wentylacji jest właśnie usunięcie tego CO2 i tej pary - nieważne, czy robi to WG, czy WM. W przypadku braku prądu przy WM nic się nie dzieje - dwutlenek węgla i para gromadzi się w pomieszczeniu, podobnie jak przy niedziałającej wentylacji grawitacyjnej (w większości nowych domów w ogóle nie działa, z uwagi na zbyt dużą szczelność budynku) - w obu przypadkach otwiera się okno i po sprawie.

Projektantowi wystarczy po prostu zwróć uwagę, że przepisy (a dokładniej nowe Warunki Techniczne) wyraźnie zabraniają mieszania wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną - nie może być więc tak, że w salonie mamy anemostaty wentylacji mechanicznej oraz kratkę wentylacyjną. Niech wywali tę kratkę i po krzyku, nie ma potrzeby zmieniać architekta. Każdy może się pomylić, ale tylko głupi trwa w błędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie jestem nieomylny, i ciągle się uczę. Nie osądzajmy architekta tylko po tym, że zgodnie z logiką wstawia kratkę do kominka - tak było przez kilkadziesiąt lat, a WM (i związane z nią nowe przepisy) dla wielu firm to ciągle nowość.

 

No właśnie, człowiek rzeczowy, raczej nie miał do czynienia z Wm, ale myślę, że nie będzie problemu żeby przestawić go na nową technologię :)

Indiana_ z tego co się orientuję wykonujesz instalacje WM, czy zrobiłyś mi projekt instalacji wraz z niezbędnym osprzetem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd jesteś? Wykonuję tylko projekty instalacji, które będę wykonywał (brak czasu, a poza tym każda firma wykonuje po swojemu instalację i sami powinni zaprojektować pod swoje materiały - jest wiele sposobów prawidłowego wykonania instalacji). Działam w bezpośredniej bliskości Chrzanowa (Małopolska Zachodnia).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd jesteś? Wykonuję tylko projekty instalacji, które będę wykonywał (brak czasu, a poza tym każda firma wykonuje po swojemu instalację i sami powinni zaprojektować pod swoje materiały - jest wiele sposobów prawidłowego wykonania instalacji). Działam w bezpośredniej bliskości Chrzanowa (Małopolska Zachodnia).

 

Ok rozumiem, ja jestem z Poznania tak więc chyba współpraca nie będzie nam dana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym że musi być powietrze z zewnątrz to wiem, chodzi mi tylko o to czy taki kominek pomimo doprowadzenia powietrza z zewnątrz nie zużywa także w niewielkim stopniu powietrza z wnetrza domu. Pomińmy ten kominek, palnik gazowy w kuchni też potrzebuje powietrza, które dostarczone przez czerpnię WM będzie spalane, czy nie zakłóci to bilansu powietrza nawiewanego i wywiewanego WM?

 

jak kominek dobrze wykonany, drzwiczki szczelne (sznur dobrze przylega) i dolot również szczelny to praktycznie są zerowe szanse że kominek pobierze powietrze z pomieszczenia, jak są "dziury" to pobrać może.. no i w pewnym stopniu bilans może zakłócić bo - to ważna uwaga - to powietrze zuzyte kominek wydala na zewnątrz a nie do wewnątrz jak kuchenka. jak dom szczelny to nie wiem czy jakiegoś podciśnienia nie będzie tworzyć. no ale to w przypadku kiepskiego wkładu kominkowego + super szczelnego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...