Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja to tak rozumiem, że latem ciągniemy powietrze z GWC do piwnicy (czystej, bez garaży - garaż wietrzymy jakoś inaczej, np. otwieramy okno), a następnie z piwnicy do pomieszczeń mieszkalnych (z pominięciem rekuperatora), skąd to powietrze wyrzucamy na zewnątrz.

 

Zimą przebieg powietrza taki:

 

GWC->rekuperator->mieszkanie->piwnica->rekuperator->podjazd_do_garażu (pomysł Januszka)->na zewnątrz

 

przy założeniu, że powietrze mokre (z łazienek) wyrzucamy bezpośrednio na zewnątrz -> tylko to chyba nie trzyma się kupy.

 

Latem to wszystko jest OK, ale z przebeigiem zimowym to by trzeba jeszcze coś pokombinować. :roll:

 

Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na stronie Koss-a podają, że ich rekuperator to jest cacy i tani, a wszystkie inne są złe i drogie:

 

http://www.koss.pl/biuletyny_informac/analiz_cr1/analiza.htm

 

czy są na forum jacyś użytkownicy tych czy innych rekuperatorów co by mogli potwierdzić czy odrzucić tezy zawarte w tym artukule?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy "wkład letni" w rekuperatorze? No mój chłopski rozum, to po prostu latem rekuperatora nie używam (tylko tłoczę powietrze w te i wew te, ale z pominięciem rekupertora). Czy to nie tak?

 

I jak działają czujniki zabrudzenia filtra? Mierzą różnicę ciśnień przed filtrem i po filtrze? Czy też jakoś inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam już gotowy projekt wykonawczy wentylacji. Po konsultacjach z projektantem zdecydoaliśmy się na rekuperator firmy Bartosz; mają własny patent na wymiennik spiralny przeciwprądowo - krzyżowy; sprawność średnia 85 - 92 %. otrzymali ostatnio nagrodę Lider Polskiej Ekologii. cena całej centali ze sterowaniem i płynną regulacją obrotów: ok. 7500 dla centrali 650 m3 (max. 1000 m3).

Pozdrawiam,

Gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Kossa - w katalogu podają, że krzyżowa 500 kosztuje 2550-5900 (spr. max. 70%), a 500 o sprawności 96% 4050-7400. Dealer na sklepie nie ma żadnego, może pokazać w swoim domu :o, ale i tak ma chyba wersję pierwszą. Musisz poszukać u siebie :)

 

PS Kossy mają jedna istotną wadę - jako chyba jedyne regulację obrotów mają zamontowaną na obudowie, bez możliwości pociągnięcia jej np. do kuchni (trzeba kombinować we własnym zakresie :( )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plynna regulacja obrotow jest wazna w dwoch sytuacjach:

- kiedy dopasowujemy wydajnosc centrali do naszej kubatury (robi sie to raz i do tego raczej nie wraca)

- kiedy dopasowujemy obroty do jakosci powietrza (mierzonej np czujnikiem CO2)

 

jest jeszcze sytuacja awaryjna kiedy zmniejszamy obroty silnika bo za bardzo halasuje.

 

dlatego wydaje mi sie ze plynna komfortowa (np z falownikiem) regulacja predkosci jest w wielu przypadkach zbedna i mozna ja zastapic odp przekladnia pasowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w nocy chcę wentylować inaczej niż w dzień, bo gdy przyjdą goście chcę więcej, bo gdy wychodzę do pracy znowu mogę zmniejszyć wydajność, a jak coś przypalę w kuchni to znowu włączę na maksa ...

Powodów jest wiele i ważne bym mógł to zrobić z kuchni lub salonu :)

 

rozumiem. I nie masz mozliwosci sterowania z kuchni albo z pokoju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płynną regulację może zapewnić zwykły potencjometr. Można go zamontować w dowolnym miejscu. Kwestia ułożenia kabla elektrycznego. Np centrala zainstalowana na strychu, a potencjometr w kuchni. Do tego można za niecałe 100 zł kupić sterownik czasowy. Ot cała filozowania sterowania rekuperatora za 200 zł. Przy GWC można sobie darować systemy przeciwszronieniu. To co pozostaje? Wymiennik i dwa wentylatory do tego filtry i wkład letni. Dlaczego to ma kosztować w całości jako rekuperator (jaka mądra nazwa) 3000-4000 zł ?

Przy takich załozenia polecam firmę TYWENT. Ja już się zdecydowałem. Kosztuje to w zależności od wersji 1300-1600 zł + VAT.

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gościu Waldku

powiem krótko tere fere kuku 8)

po pierwsze nie potrzeba płynnej regulacji ale kilka stopni nie mniej niż 3

1 praca dzienna

2 praca nocna

3 wietrzenie (max)

sterowanie za pomocą potencjometru tego typu silnikami to raczej kiepski pomysł bo zbij 100V przy natężeniu 1 A widziałęś gdziś takie potencjometry? i jak je chłodzić. :o

Fakt cena 3000-4000 to wielka przesada :evil:

ale co do Tywentu to niestety nie masz racji jest to baaaaardzo kiepski wyrób i albo nie widzisz jego niedoróbek albo jesteś przedstawicielem TYWENTU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymontrowac mozna "wszystko" - pytanie co z gwarancja?

najlepiej kupic sama centrale bez zabezpieczen (latwiej tak kupic duze centrale) i zlecic reszte elektrykowi (mozna wtedy cale sterowanie i zabezpieczenia umiescic np w ogolnej szafie elektrycznej) i umiescic sobie przelacznik w kilku miejscach w domu w postaci klawisza jak do oswietlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wlasnie kupilem rekuperator formy dorsystem http://www.rekuperator.com.pl RH400 z bypassem + 5-stopniowy transformatorowy regulator mocy wentylatorow (chyba 120 zl) - producent jakass firma z lodzi (moge sprawdzic tel jak ktos sobie zyczy).

Co do opini o samym wyrobie to trudno mi sie na razie wypowiedziec bo jeszcze go nie podlaczylem, najwieksze moje zastrzezenie budzi ten 'manualny' bypass bo jest to po prostu plytka, ktora trzeba recznie przesowac wewnatrz rekuperatora - producent obietal mi jednak zamontowac jakis silownik slimakowy jak tylko to u siebie dokladnie przetestuja.

pozdrawiam, Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...