Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Proszę o pomoc przy wyborze centrali. Na polu bitwy zostały już tylko dwa egzemplarze:

Brink Renovent 400 Excellent Plus

http://www.reku.net.pl/rekuperator-renovent-excellent.html

oraz

Berluf SELEN II 500 DC

http://www.berluf.com/hat_pl.php?prod=02

Centrala ma zapewnić komfort w domku o kubaturze 310 m3 oraz współpracować z GWC żwirowym.

Z góry dziękuję za obiektywne i fachowe komentarze. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Uff ...

 

Właśnie wróciłem z Warszawy i przywiozłem sobie rekuperator ...

Rekuperator kupiłem wraz z osprzętem (rury , anemostaty , skrzynka rozdzielcza) u Pana Brzęczkowskiego ...

Jako jedyny bezinteresownie pomógł mi dobrać przekroje rur i itd ...

Facet ma naprawdę olbrzymią wiedzę ...

 

Wybrałem dla siebie rekuperator Sentinel Kinetic B.

Dostałem dobrą cenę na wszystko i zapłaciłem 3000zł. Duża zniżka na rekuperator bo był z "wystawki" ...

 

Miałem też możliwość obejrzenia , odsłuchania innych rekuperatorów ...

 

Najbardziej zszokował mnie rekuperator Mistral ... Cały czas byłem pewien że rekuperator ten ma aluminiowy wymiennik bo sam producent to podkreśla ...

Okazało się wymiennik ma ramkę aluminiowa a ożebrowanie jest z papieru !!!

Ciekawy jestem jak ten wymiennik się zachowuje jak dostanie wilgoci (oczywiście pytanie retoryczne ..)

Miałem też możliwośc obejrzenia Brookventa. Co do rekuperatora. Jest oszczędny (sprawdzałem miernikiem) , dość cichy , ładnie wykonany , ma dobry wymiennik (taki sam jak Sentinel) , dobre wentylatory ale no właśnie ... obudowa jest ze styropianu i ... rekuperator wprowadza niesamowite wibracje ... Zapewne ona pójdą potem rurami ...

Widziałem też rekuperator polski chyba bartosz (taka długi walec). Trochę nie rozumiem budowy tego wymiennika . Wszyscy robią wymiennik krzyżowy a Bartosz jakiś okragły ?

Największe wrażenie zrobił na mnie Onyx Sky. Piękne wykonanie , bardzo solidna obudowa i naprawdę cichy ...

Gdyby nie to że Onyx Sky jest wieszany i większy (cięższy) od Sentinela to zapewne kupiłbym go ...

 

Jestem zszokowany jak producenci oszukują klientów. Wymiennik aluminiowy który nie jest aluminiowy , albo tak jak w przypadku Luny po cichutku zmieniono wymiennik i wentylatory ale klienta już o tym nie poinformowano ...

 

Dodatkowo widać że producentom chyba nie zależy aby ich produkty były trwałe , bo jak można inaczej nazwać stosowanie w wymiennikach wkładów z papieru i folii ?

Szkoda że producenci nie podają specyfikacji jakiego producenta jest wymiennik / wentylatory , ale z drugiej strony ich rozumię bo klient jeśli by to wiedział mógłby kupić inny produkt na takich samych elementach ale np. z lepszym sterowaniem lub obudową ..

 

A dlaczego wziąłem Sentinela ?

 

Za nim przemawiało:

 

- możliwość montażu rur pionowo lub poziomo (to dla mnie ważne , bo rekuperator będzie w kotłowni a rury będą szły górą , więc wyjście pionowe mocno pomoże)

- wymiary

- masa

- możliowośc montażu na ścianie a nawet w szafce kuchennej ...

- silniki na prąd stały

- bardzo dobry wymiennik

- cicha praca

- fajne sterowanie i kilka bajerów (

 

Za kilka dni zapewne czeka mnie montaż i już nie mogę sie doczekać ...

 

Najgorsze że mam jeszcze inne rzeczy do zrobienia (ogród) i zapewne reku będzie musiał poczekać :-<

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff ...

 

Właśnie wróciłem z Warszawy i przywiozłem sobie rekuperator ...

Rekuperator kupiłem wraz z osprzętem (rury , anemostaty , skrzynka rozdzielcza) u Pana Brzęczkowskiego ...

Jako jedyny bezinteresownie pomógł mi dobrać przekroje rur i itd ...

 

Nie no, bez jaj. Facet opchnal Ci caly komplet a Ty mowisz ze bezinteresownie?

 

 

Miałem też możliwośc obejrzenia Brinka. Co do rekuperatora. Jest oszczędny (sprawdzałem miernikiem) , dość cichy , ładnie wykonany , ma dobry wymiennik (taki sam jak Sentinel) , dobre wentylatory ale no właśnie ... obudowa jest ze styropianu i ... rekuperator wprowadza niesamowite wibracje ... Zapewne ona pójdą potem rurami ...

 

Jakiego Brinka Ty ogladales?

Ja mam Renovent HR Large i "styropianem" jest wylozony od srodka-izolacje a nie wykonany z niego. Obudowa jest blaszana w calosci, krocce podlaczeniowe mam od gory. Nie zauwazylem zadnych drgan na obudowie czy rurach nawet na najwyzszym III biegu - nie wiem co masz na mysli piszac o tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

miałbym wielką prośbę o zamieszczenie lub zalinkowanie zdjęć anemostatów. Google wyrzuca bardzo różne zdjęcia (niektóre anemostaty są... okropne).

 

Chodzi mi w tej chwili o aspekt estetyczny - jak "to" w ogóle wygląda w praktyce? I czy muszę przygotować małżonkę na stałą obecność niezbyt miłych dla oka elementów wizualnych?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, bez jaj. Facet opchnal Ci caly komplet a Ty mowisz ze bezinteresownie?

 

Jakiego Brinka Ty ogladales?

Ja mam Renovent HR Large i "styropianem" jest wylozony od srodka-izolacje a nie wykonany z niego. Obudowa jest blaszana w calosci, krocce podlaczeniowe mam od gory. Nie zauwazylem zadnych drgan na obudowie czy rurach nawet na najwyzszym III biegu - nie wiem co masz na mysli piszac o tym?

 

Na początku rozmawiałem z nim i pomógł mi wyliczyć jakich średnic mają być rury i itd. Nie było mowie o żadnych zakupach u niego.

Pomógł na co zwracać uwagę i itd , naprawdę facet jest składnicą wiedzy o rekuperatorach ...

Na początku chciałem Lunę ale dobrze że mi ją wybił z głowy ...

Tak naprawdę to ja "naciskałem" że jakby coś się trafiło to aby dał znać ...

 

Nie liczyłem że coś się uda załatwić , raczej zależało mi na ustaleniu jakiej średnicy mają być rury i itd ...

Masz rację walnąłem się nie był to Brink a Brookvent.

 

Już poprawiam.

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaszpir007

 

Czytam o tych strasznych wibracjach o których kolega pisze i szczerze mówiąc zastanawiam się na jakiej podstawie kolega stwierdza że urządzenie przenosi drgania-wibracje na instalacje :)

Ja akurat montuje BROOKVENT-y na codzień i nigdy nie miałem problemu z wibracjami na instalacji.

Ale niestety w sprawach drgań to każda źle wykonana instalacja ma możliwość przenoszenia drgań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ich wiele na tak :)

Sprawdzona prosta i trwała konstrukcja,

Cena do jakość;

Fajne - dobre sterowanie;

Liczba niezadowolonych klientów z użytkowania tych urządzeń jest śladowa która wynika w większości przypadków ze złej instalacji a nie urządzenia;

Jedno z urządzeń które może pochwalić się w Polsce co najmniej 5 zimami za sobą ;)

Mała awaryjność;

Dopracowane rozwiązanie;

Prosty serwis;

Niskie koszty eksploatacji - filtry itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaszpir007

 

Czytam o tych strasznych wibracjach o których kolega pisze i szczerze mówiąc zastanawiam się na jakiej podstawie kolega stwierdza że urządzenie przenosi drgania-wibracje na instalacje :)

Ja akurat montuje BROOKVENT-y na codzień i nigdy nie miałem problemu z wibracjami na instalacji.

Ale niestety w sprawach drgań to każda źle wykonana instalacja ma możliwość przenoszenia drgań...

 

Widziałem na żywo ...

Odpaliliśmy centralę zamontowaną na ścianie , fakt ścianka z płyty drewnianej i widać było wibracje na ścianie. Wiem że ściana nie była jakaś pancerna , ale dzięki temu było widać wibracje ...

Jeśli obudowa powoduje takie wibracje to wibracje zapewne przeniosą się po rurach , choć sądzę że jak zastosuje się rury "miękkie" to może uzytkownik tych wibracji nie odczuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obudowa powoduje takie wibracje to wibracje zapewne przeniosą się po rurach , choć sądzę że jak zastosuje się rury "miękkie" to może uzytkownik tych wibracji nie odczuje

 

Specem nie jestem, ale wydaje mi się normalne, że jeśli instalacja jest na spiro, to przy centrali i anemostatach połączenia robi się fleksami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specem nie jestem, ale wydaje mi się normalne, że jeśli instalacja jest na spiro, to przy centrali i anemostatach połączenia robi się fleksami.

 

Co nie zmienia faktu że niezbyt dobrze to świadczy o producencie że sprzedaje rekuperator z taką beznadzieją obudową tym bardziej że nie jest to najtańszy rekuperator. Lunie za 1300zł brutto można to jeszcze wybaczyć bo jest najtańsza na rynku. Obudowa nie powinna wpadać w wibracje bo negatywnie wpływa to na poziom hałasu jak i jest ryzyko że wibracje zostaną przeniesione przez rury ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu że niezbyt dobrze to świadczy o producencie że sprzedaje rekuperator z taką beznadzieją obudową tym bardziej że nie jest to najtańszy rekuperator. Lunie za 1300zł brutto można to jeszcze wybaczyć bo jest najtańsza na rynku. Obudowa nie powinna wpadać w wibracje bo negatywnie wpływa to na poziom hałasu jak i jest ryzyko że wibracje zostaną przeniesione przez rury ...

 

A co jest w tej obudowie beznadziejnego?

Ja zazwyczaj montuje je na betonie i jakoś nie drży.

Każde urzadzenie zamontowane na ścianie cienkiej jakieś atrapie ma prawo wprowadzić na nią drgania.

Dlatego stosuje sie amortyzatory dystansowe na obudowie.

Ale widzę ze kolega stał sie już ekspertem w sprawie rekuperatorow.

Ale cóż skoro koledze coś wchodzi w wibracje to zapraszam na slask przejdziemy sie do 5-6 domków aby kolega mógł na działającej instalacji pokazać mi te wibracje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...