Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Reku przede wszystkim ma walczyć zimą o odzysk ciepła. Zima ma to dosiebie, że powietrze jest suche i dobrze zwentylowany dom ma wilgotność często poniżej 40%, co komfortowe nie jest. Dla tego ciągle kombinuje się jak tu zorganizować nawilżanie poprzez centralę. Słyszałem o wymiennikach papierowych czy czymś w tym stylu.

 

Więc po co chcesz wentylować więcej czyli gorzej lub ja Ty to piszesz "dobrze"?

Wentyluje się tyle by było dobrze, a nie po to żeby było dużo wymian a potem się to leczy prowizorkami.

 

Zbyt wiele wymian powietrza w domu - pryszcz.

Nawilżacz powietrza lub papierowy wkład w reku to puder.

Zmniejszenie wydajności powietrza do prawidłowego poziomu - woda z mydłem.

Czyli nam wychodzi leczenie pryszcza pudrem. Oczywiście można ale po co. Prawidłowe leczenie pryszcza to woda z mydłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chłopie, gdy mi spada wilgotność to skręcam obroty WM, więc nie pisz co chcę uzyskać i jak to robię. Gdy kupujesz reku to pytasz się jaką będziesz miał wilgotność w domu? Zazwyczaj producent centrali i handlowiec ma to głęboko w d...., a ostatnie propozycje z nawilżaniem to odpowiedź na oczekiwania rynku. Jeśli zaczniesz rozpatrywać każdy drobiazg to zaczniesz dochodzić do wniosku, że wydatek na rekuperację się nie opłaca. Ja tak mam od jakiegoś czasu, gdy z braku kasy pod wykonaną instalację podpiąłem dwa niedrogie wentylatory osiowe. Kompromis jest potrzebny na każdym kroku i niestety nie wszyscy o tym wiedzą. Potrafią się cieszyć z zajebistego odzysku ciepła i jednocześnie wstawać w nocy, żeby suche gardło przepłukać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Sentinel przy 30% wydajności (około 120-130 m3/h) pobiera 33W. Gdybym podłączył inaczej rury (poziomo a nie pionowo) to pobór mocy byłby trochę niższy (tak chociaż wynika z instrukcji).

 

Tak z ciekawości używacie rekuperatora także w lato ?

Zastanawia mnie sens stosowanie go w lato. Ja rozumiem jeszcze tych co mają GWC bo wtedy reku działa trochę jak klima , ale bez GWC ?

Przy normalnej pracy jedynie jeszcze bardziej nagrzeje dom a przy trybie letnim coś tam wieje ale i tak efektywność tego "wiania" jest delikatnie mówiąc słabiutka w porównaniu do pootwieranych okien ...

 

U mnie obecnie rekuperator po kilku dniach działania jest wyłączony a okna standardowo nonstop pootwierane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bunkra nie chce mieć ;)

Lubię słoneczko i ... świeże powietrze ...

 

Osobiście uważam że reku w zimę/jesień gdy jest sezon grzewczy ma sens bo zależy nam na odzysku ciepła i na oszczędnościach a dodatkowo na tym okresie czasu był napływ świeżego powietrza nonstop , ale w lato ?

W lato nie zależy na odzysku ciepła a nawet odzysk ciepła jest niewskazany bo może powodować dodatkowe nagrzewanie domu.

 

Ja jednak wolę mieć pootwierane okna i słychać śpiew ptaków i itd , niż siedzieć szczelnie zamknięty i korzystać z tego co zapewnia WM. Ona zapewnia dopływ powietrza ale w mocno ograniczonym zakresie. Pootwierane okna dadzą nieporównywalnie więcej świeżego powietrza. Tyle świeżego powietrza nie dostarczy żadna WM (domowa)..

 

Jedyny sens jak dla mnie to opcja wywiewu.

 

Szkoda jednak że u mnie nie da się całkowicie wyłączyć nawiewu. Było by mniejsze zużycie prądu i niższe koszty utrzymania ...

 

No chyba że ktoś mieszka przy ruchliwej drodze lub otworzenie okna powoduje większy hałas to wtedy najlepiej dla niego aby cały rok miał wszystko szczelnie pozamykane.

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam, mam pytanko - jaki wybrac rekuperator dla domku ok,120m2 (powierzchni uzytkowej - domek pietrowy) - chodzi mi raczej o niedrogie urzadzenie

czy taki wystarczy ..??

http://allegro.pl/rekuperator-vents-vut-200-v-mini-200m3-h-centrala-i2481556842.html

widzalem tez na allegro lune, ale czy ma ona jakies plusy ..?? i ewentualnie oprocz ceny cos przemawia za tym zeby ja kupic .. ?? co ze skroplinami ..??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z Allegro:

 

[TABLE=class: dane]

[TR]

[TD]Pobór prądu wentylatora (A)[/TD]

[TD=align: center]2 szt. x 62[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Całkowita moc urządzenia (kW)[/TD]

[TD=align: center]116[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: center]

:rotfl:

 

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Dowiedz się jakiej wielkości są filtry i czy można wkłady wyciąć sobie samemu z włókniny [taniej].

 

Obudowa jest ze stopu magnezowo cynkowego - chyba ze stali ocynkowanej tylko ktoś coś źle przetłumaczył ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... gdy z braku kasy pod wykonaną instalację podpiąłem dwa niedrogie wentylatory osiowe. Kompromis jest potrzebny na każdym kroku i niestety nie wszyscy o tym wiedzą. ...

No proszę i wyjaśniło się dlaczego reku latem nie jest potrzebny - nigdy go nie miałeś ot i tyle!

U mnie wentylacja cały czas chodzi przez wymiennik. Ot pewnie taki kaprys!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę i wyjaśniło się dlaczego reku latem nie jest potrzebny - nigdy go nie miałeś ot i tyle!

U mnie wentylacja cały czas chodzi przez wymiennik. Ot pewnie taki kaprys!

 

No tak, ale u mnie zimą nigdy(!) na nawiewie temperatura nie spadła poniżej 8 stopni na plusie, ponieważ mam , jak się okazało wydajne, rurowe GWC. Zazwyczaj było powyżej 10 stopni liczone zaraz nad podłogą w kotłowni gdzie wchodzi ruracz z systemu. Teraz pytanie kiedy się zwróci reku za 6-8 tysięcy przy takich wartościach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale u mnie zimą nigdy(!) na nawiewie temperatura nie spadła poniżej 8 stopni na plusie, ponieważ mam , jak się okazało wydajne, rurowe GWC. Zazwyczaj było powyżej 10 stopni liczone zaraz nad podłogą w kotłowni gdzie wchodzi ruracz z systemu. Teraz pytanie kiedy się zwróci reku za 6-8 tysięcy przy takich wartościach?

zgadza się ...

przy dobrym GWC nie ma sensu bawić się w wypasione centrale wentylacyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mogłbys przyblizyc swoj GWC ... ?? - jaki długi?? z czego i jaki grunt .. ???

 

Pozdrawiam

 

67mb kanalizy 200 ułożone w wężownicę z kolanami 90*

zakopane na ok. 2,5m

grunt żwirowo gliniasty

 

na początku sezonu grzewczego( październik ) mam ok. 14*, a na końcu (marzec ) ok.8* nie zależnie od warunków zewnętrznych

taka temperaturę pokazuje sonda umieszczona w wymienniku, temp. nawiewowa w domu jest o ok. 3* wyższa gdyż rura doprowadzająca przechodzi pod częścią budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo GWC nalezy pod domem robić na etapie stanu zero. Wtedy mieścisz się, nie musisz dawać pomarańczowych, droższych rur i chyba zyskujesz te kilka stopni więcej w największe mrozy.

 

tak się zastanawiam czy taki sposób ułożenia wymiennika nie ma wpływu na temperaturę gruntu pod domem...

żeby sie nie okazało że cześć z tych kilku stopni wypompowujemy sobie najpierw z chałupy a potem wdmuchujemy przez wentylację...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest jak piszesz .Coś kosztem czegoś.Dlatego GWC pod domem musi mieć system regeneracji temperatury.Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie pod chudziakiem wężownicy z peksa ,zasilanej nadmiarem ciepła z kolektora słonecznego.Przy okazji rozwiązuje to problem przegrzewania kolektora w okresie wakacyjnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez nad tym myślałem. Znaczenie ma tu głębokość posadowienia i nawet jeśli zysku energetycznego nie ma to jednak teren zyskaliśmy : ).

 

jakoś mnie nie przekonuje zrobienie wielkiego wykopu

ułożenie rur, częściowe zasypanie, ubicie...

a dopiero na tym robienie ław fundamentowych...

 

z kolei zrobić pomiędzy fundamentami, czyli dość płytko pod posadzką to jest wypompowywanie ciepła z domu...

tak trochę robić aby robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...