Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W przypadku rekuperatora bez GWC, jaką temperaturę może mieć powietrze nawiewane w ostrą zimę (np. -15 stopni na zewnątrz) do sypialni ?

 

Słyszałem opinię od pewnego użytkownika, że powietrze jest dużo za zimne i konieczne jest... wyłączenie systemu.

 

Czy to może być prawda?

 

Mam WM z reku bez GWC. Zimą działa ona na minimalnej wydajności (chodzi o nieprzesuszenie domu) i jeżeli nie będziesz miał anemostatu nad głową to nic nie odczujesz. Ja mam ze 2 metry w bok od głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi:yes: .Jeśli ktoś jeszcze coś wie ,to proszę podzielcie się swoją wiedzą:yes:

W garażu z pewnych względów będzie jeden komin wentylacyjny:yes:

Pozdrawiam

 

Niech projektant zrobi te kominy, zaoszczędzisz na projekcie wentylacji. Miałem niestety wykreślone kominy i musiałem kupić projekt wentylacji z uzgodnieniami (ok. 1000 zł), gdybym miał kominy to projekt WM bym miał darmo a kierownik budowy by tylko zrobił odpowiedni wpis w dzienniku budowy.

 

Rozmawialiśmy z architektem i on stwierdził że zaprojektuje kominy wentylacyjne ( a po jakiego grzyba) a my w trakcie budowy mamy sobie zrobić WM i że to jest zmiana nie istotna. Czy to prawda ?...

Kominy musi na razie zrobić bo inaczej projekt nie przejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj mój poprzedni post #4269 na tej stronie.

A ty napisałeś dokładnie - Kominy musi na razie zrobić bo inaczej projekt nie przejdzie.

 

Przeczytaj mój post #4280 w całości. Chyba dosyć wyraźnie napisałem, że jest to możliwe ale naraża na dodatkowe koszty związane z odrębnym projektem WM?

Jeżeli nie to doprecyzuję. Aby uniknąć kosztów projektu WM lepiej w projekcie mieć kominy a w trakcie budowy "za pomocą" wpisu kierownika budowy do dziennika budowy zmienić na WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz ci tłumaczę. Kominów nie musi robić wystarczy że w części opisowej umieści zapis - Wentylacja mechaniczna w/g indywidualnego projektu. Dokładnie mniej więcej tak samo jak ze schodami - wystarczy zapis n.p. schody samonośne w/g indywidualnego projektu. Widziałeś aby ktoś w takim przypadku dołączał projekt schodów do projektu aby otrzymać pozwolenie na budowę. Tak samo jest z wentylacją. A projekt wentylacji i tak będziesz chyba robił ( oczywiście w późniejszym terminie ) chyba że zrobisz ją na oko, ale wtedy życzę ci powodzenia i szczęścia jeśli ona będzie sprawna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz ci tłumaczę. Kominów nie musi robić wystarczy że w części opisowej umieści zapis - Wentylacja mechaniczna w/g indywidualnego projektu. ...

Najlepiej zapytać w wydziale architektury we własnym starostwie. U mnie tak przeszło, ale niestety, mimo tego, że prawo jest jedno to każdy wydział architektury ma swoje wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Najczęściej trafiają do mnie inwestorzy na etapie lania fundamentów, więc od razu ustalamy że wywalamy wszystkie kominy z wyj. do kominka i do kotła. Potem kierownik budowy robi wpis w dzienniku i wszystko OK. Nigdy w życiu nie było później żadnych problemów. To już są kpiny, i przerost administracji, żeby człowiekowi we własnym domu jakiś małpiszon z urzędu decydował, ile ma mieć kominów, albo jaką wentylację czy ogrzewanie :-)

Jak będziemy pozwalać urzędasom na panoszenie się po własnej budowie, to daleko nie zajedziemy... Może nowelizacja Prawa Budowlanego coś zmieni na lepsze, zobaczymy. Podobno ma być prościej i szybciej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...