Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Podobno ma być prościej i szybciej :-)

 

Prościej to już było. Prawo budowlane po "uproszczeniu" podobno pozwala na wykonanie przyłączy bez PNB. Okazuje się jednak, że nie dotyczy to np. przyłącza z domu do garażu, bo wg urzędasa jest to instalacja, czyli coś innego niż przyłącz i rząda PNB. Podobnie z oczyszczalnią przydomową - jak chcesz ją wybudować, to urzędas ci wymyśli, że na studnię chłonną potrzebujesz nie tylko PNB, ale jeszcze powolenie wodno prawne, bo wg urzędasa oczyszczalnia się kończy na osadniku wtórnym. A inwestor może spełnić chore ambicje urzędasa lub zrezygnować z budowy. Jak ktoś twierdzi, że będzie kolejne ułatwienie, to mi skóra cierpnie na myśl, ile mnie czeka dodatkowych formalności i kosztów związanytch z tymi 'ułatwieniami". Jedno jest pewne: urzędas zrobi wszystko, żeby zaznaczyć swoją wyższość i udowodnić, że jest potrzebny na swoim stanowisku. A robi to najczęściej z nudów. A urzędy puchną i pękają w szwach od tabunu coraz to nowych urzędasów....... Końca nie widać :(.

Edytowane przez niedowiarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Częściej twórcy i ich pomysły są ciekawe :)

Ale bardziej bałbym się dystrybutorów i ich handlowców...

Ostatnio miałem przyjemność rozmowy z jednym takim Panem i szczerze mówiąc ubawił mnie na maksa...

W jego teorii nie dość że odzyskam wszystko z powietrza to jeszcze dołoży mi 27% odzyskanego jak to powiedział ".... z pary wodnej ..... "

Wynikowa tego taka że nie dość że odzyskam to jeszcze dogrzeje powietrze do wyższej temperatury :)

I to się nazywa pomysłowość i kreatywność...

 

Każde urządzenie wytwarza ciepło. Mój rekuperator (BRINK) podgrzewa powietrze zaciągane z GWC o 5 stopni czyli działa jak dobry kaloryfer.

Na wejściu reku jest 16 stopni a na wyjściu 21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde urządzenie wytwarza ciepło. Mój rekuperator (BRINK) podgrzewa powietrze zaciągane z GWC o 5 stopni czyli działa jak dobry kaloryfer.

Na wejściu reku jest 16 stopni a na wyjściu 21.

Oj, to sporo. Użytkownicy rekuperatorów pisali że te podgżewają powietrze o około 1,5 st.C.

W których miejscach dokonujesz pomiaru? Bezpośrednio przed i za rekuperatorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam niesmiało ...proszę o poradę i sugestie :) w domku który bedziemy miec chcemy zrobić rekuperację;)...czy może ktoś polecic firmę/fachowca z woj. mazowieckiego /okolice Warszawy który przygotowalby mi sensowny projekt rekuperacji a jednoczesnie nie puścił nas z torbami :) Myśleliśmy tez o samodzilnej realizcji ale całości nie damy rady...jeszcze zbyt mała wiedza :rolleyes:

Projektowana wentylacja znajdować się będzie w domu jednorodzinnym o powierzchni wentylowanej mechanicznie ok.165 m2 i kubaturze 420 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam do Was pytanie odnosnie kosztow zalozenia rekuperacji. bylem ostatnio na spotkaniu w pewnej firmie ktora prawdopodobnie bedzie zakladac mi pompe ciepla powietrzna z cala instalacja. maja oni w swojej ofercie takze systemy wentylacyjne i namawiaja mnie na rekuperacje. znam zalety rekuperacji i do tej pory jednak bylem zdania ze jej nie bede zakladal ze wzgl. na dodatkowe koszty na ktore chyba sobie nie moge pozwolic. Firma ta podala mi cene ~19 tys za instalacje wentylacji mechanicznej razem z robota i rekuperatorem (firmy nie pamietam ale jakas holenderska). moje pytanie do Was czy to duzo czy nie - dom mam 170m2?? ile Wy zainwestowaliscie w reku i czy cena jest warta korzysci plynacych z uzytkowania takiej instalacji??przy rezygnacji z kominow wentylacyjnych ile wychodzi roznica miedzy grawitacja a mechaniczna?? za wszelkie sugestie z gory dziekuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedziec :) to powiedzmy ile trzeba minimalnie liczyc za dobra instalacje razem z robocizna??

 

Rozdziel sobie na drobne

- ile kanały? (jakie kanały, ile robocizna)

-ile rekuperator? (jaki reku, ile montaż)

-ile GWC? (opcjonalnie) (jakie GWC, ile wykonanie)

To wszystko trzeba odnieść do konkretnego przypadku. Nie powinno się tego uogólniać. Ale jak ci napiszę, że powinieneś się zmieścić w 10 tyś (na miękkich kanałach)bez GWC, to chyba mnie nikt stąd nie pogoni:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

KOminek a WM

 

Wiem , ze to nie forum o kominkach, ale chciałbym uzyskać opinie od praktyków.

Jakie macie wkłady w kominku - wiem, ze musza miec dolot zew. Ale czy poza tym sa szczelne? Słyszałem, ze tylko nieliczne z dolotem sa szczelne a dokładniej tylko te droższe? Myslalem o Maja 12kw z kratki.pl lub KFD ilux 90 tez chyba 12 KW - ale podobno daleko im do szczelnosci i moga tworzyć podcisnienie w domu. Jak wygląda to u Was? Jakie macie doswiadczenia?

Mam reku Brink Medium.

Wibart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość kominków ma dolot powietrza zrobiony jako dodatek lub jako opcje. Cięgle są dostępne inne sposoby dostarczenia powietrza. W większości przez popielnik i ... obudowę ...

 

Zapewne są szczelne kominki ale musiały by być one zaprojektowane tylko i wyłącznie do pracy z dolotem powietrza z zewnątrz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość kominków ma dolot powietrza zrobiony jako dodatek lub jako opcje. Cięgle są dostępne inne sposoby dostarczenia powietrza. W większości przez popielnik i ... obudowę ...

 

Zapewne są szczelne kominki ale musiały by być one zaprojektowane tylko i wyłącznie do pracy z dolotem powietrza z zewnątrz ...

 

dolot - wlasnie tego sie obawiam, ze pomimo ze ma dolot - nie jest szczelny.

Jaki według posiadaczy WM kominek jest szczelny - tzn powietrze dostarzcane jest tylko i wyłacznie przez dolot????

Nie stac mnie na kominki za 5-8 tys. Czy nie ma szczlnych w przedziale 2-3 tys?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...