Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

dolot - wlasnie tego sie obawiam, ze pomimo ze ma dolot - nie jest szczelny.

Jaki według posiadaczy WM kominek jest szczelny - tzn powietrze dostarzcane jest tylko i wyłacznie przez dolot????

Nie stac mnie na kominki za 5-8 tys. Czy nie ma szczlnych w przedziale 2-3 tys?

A może idzie doszczelnić sznurem czy innym materiałem ten nieszczęsny popielnik, lub w ogóle zakleić go jakimś klejem czy silikonem wysokotemperaturowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...
Może tylko po co?

Aby rekuperator działał poprawnie musi mieć także temperaturę minimalną !!

 

Może warto go trochę podgrzewać żeby nie przemarzał? Skoro dopiero wybudowany, to ma w sobie sporo wilgoci i przemarzanie na zdrowie mu nie wyjdzie. Polecałbym go również wentylować reku przez całą zimę na małej chociaż wydajności np. 20-40 m3/h to będzie sechł, nie będzie śmierdział ani pleśniał itp. Przy takiej pracy sądzę że zapłacisz za zimę od 200 do 700 zł (zależnie od ocieplenia i innych czynników), a dom będziesz miał sporo wysuszony i nie wymrożony...

Przemyśl to bo nie tylko reku nie lubi przemarzać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Mam do Was pytanie o rekuperator... ;)

Mam do wyboru:

1 Brink Renovent Excellent HR 400

2 Onyx Dream 400

3 Velu VHR Exc. 400 (identyczny jak Brink z pierwszej opcji)

4 Zehnder ComfoAir 350 VV

 

Bardzo dobrą cenę dostałem na Velu (4500 pln brutto po kursie 4.00 pln/eur, pozostałe ~7000) - pozycja 3 ale nikt z firm wentylacyjnych do których dzwoniłem nie zna tego produktu...

Pomimo tego skłaniam się właśnie ku niemu z uwagi na ...cenę. Nie chciałbym jednak kupować kota w worku stąd proszę Was o pomoc w tym temacie.

Link do strony VELU:

http://www.velu.nl/webwinkel/wtw_units/wtw-units_woningbouw_en_toebehoren_velu/wtw-units/wtw-unit_vhr_exc__400/_Artikelen/

 

Zna Ktoś tego producenta? Warto brać za taką cenę?

Na co zwrócić uwagę wybierając - w weekend jadę do Holandii i mogę przed zakupem dokładnie go obejrzeć...

 

Dzięki wielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porównaj zdjęcia i materiały BRINKA Excellenta z tym Velu

popatrz dokładnie ...... :) i wskaż szczegóły, którymi różnią się te urządzenia.

Jak nie ma różnicy to po co przepłacać ?

Velu to po prostu duża hurtownia.

 

 

Wolałbym kupić urzadzenie w Polsce bo w razie awarii będziesz miał gwarancję i serwis na miejscu.

Pogadaj poważnie z dystrybutorem brinka.

 

Skoro kupisz brinka albo velu [czyli też brinka] to nie kupujesz kota w worku.

Urządzenie jak najbardziej OK. Zwróc uwagę na wersję Prawa czy Lewa

i ewentualnie podłączenie z dołu jeżeli takie będzie Tobie potrzebne.

Edytowane przez michal_l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porównaj zdjęcia i materiały BRINKA Excellenta z tym Velu

popatrz dokładnie ...... :) i wskaż szczegóły, którymi różnią się te urządzenia.

Jak nie ma różnicy to po co przepłacać ?

Velu to po prostu duża hurtownia.

 

 

Wolałbym kupić urzadzenie w Polsce bo w razie awarii będziesz miał gwarancję i serwis na miejscu.

Pogadaj poważnie z dystrybutorem brinka.

 

Skoro kupisz brinka albo velu [czyli też brinka] to nie kupujesz kota w worku.

Urządzenie jak najbardziej OK. Zwróc uwagę na wersję Prawa czy Lewa

i ewentualnie podłączenie z dołu jeżeli takie będzie Tobie potrzebne.

 

Nie jestem pewien, ale poważna rozmowa (bez przemocy ;)) może nie zbić ceny aż o 2500zł.

 

Druga sprawa - serwis to nie problem skoro są 1:1. Kupisz części z Brinka i tyle, a i z serwisem nie będzie problemu, a w okresie gwarancji to się chyba tylko dziadostwo psuje albo duuuuużego pecha trzeba mieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos wydajności wentylacji, u mnie w tej chwili (godzina 0:24):

temp na zewnątrz -2

temp po żwirowym GWC 13,3

temp nawiewu do domu 20,7

temp wywiewu z domu 21,5

temp wylotu z domu 15,2

Wyniki imponujące. Tylko należy pamiętać, że to sytuacja nietypowa - pierwsze przymrozki w sezonie. Zupełnie inna temperatura z GWC będzie przy temperaturze zewnętrznej -2st.C pod koniec sezonu, na przykład w lutym.

Wyszło mi, że rekuperator pracuje z wydajnością ok. 84% (założyłem, że "temp. nawiew do domu" i "temp. wylot z domu" są zawyżone o 0,5st.C przez wentylatory i wówczas wszystko ładnie się zbilansowało). Godny wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budujesz schron czy będą okna? :)

 

co to za pytanie? czy nie po to buduje się WM aby nie trzeba było otwierać okien i montować w nich wywietrzników?

 

dla wolniej myslących: nie buduję bunkra ani schronu i będą okna, bardzo dużo okien :D

 

BTW. Nie wiem czy wiesz, ale w każdym schronie czy bunkrze są systemy wentylacji.

Edytowane przez bluenet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz aż 550?

Jak na mój gust dużo za dużo..

Robisz sam, czy zlecasz komuś?

Jeśli sam, to możesz popełniać błędy, jeśli ktoś CI to zaprojektował to poproś o referencje z np. ostatnich 5 inwestycji.

 

Nie będę niczego robił sam. Dostałem taką ofertę od instalatora z firmy JAN-GAZ. Albo on jest kiepski i nie ma pojęcia co mi potrzeba albo Ty? Jak to ustalić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz aż 550?

Jak na mój gust dużo za dużo..

 

może i za dużo - ale warto jest mieć taki potencjał

1. centrala na co dzień będzie pracowała na najniższym biegu i będzie zużywała mniej prądu i ogólnie nie męczyła się / niej zużywała

2. 420 i 550 np w JG są w tej samej cenie - tylko 420 mają elektroniczną blokadę obrotów na wentylatorach i kosztują tyle samo

3. gdy masz imprezę na wile osób - duża wydajność przydaje się

 

bluenet - masz dom na pograniczy 350 i 420 - wiec wiadomo ze 420 i jeśli w tej samej cenie możesz mieć 550 - sam podejmij decyzje która wybrać

 

ja mam 550 i jestem zadowolony - dom podobny wielkościa to Twojego

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę niczego robił sam. Dostałem taką ofertę od instalatora z firmy JAN-GAZ. Albo on jest kiepski i nie ma pojęcia co mi potrzeba albo Ty? Jak to ustalić?

Jak pisałem wcześniej poproś instalatora o kilka ostatnich inwestycji.

Sam sobie wtedy odpowiesz na postawione pytanie.

Bo czy chodzi o to, aby rekuperator chodził na 10% mocy?

R&K - rozumiem, że wiesz ile powietrza jest potrzebne dla 1 osoby?

Chyba, że przebywa u Ciebie ciągle po 30 osób :-) - to wtedy zakup Onyx 550 jest w pełni uzasadniony :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...