Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich Jestem początkującym forumowiczem...Mam wybudowany dom w stanie surowym ( dom piętrowy z garażem i z płaskim dachem, całość 190 metrów). Na wiosnę chciałam zrobić dach tzn. papa rynny i te sprawy....ale zanim przyjdzie dekarz i założy warstwy papy muszę mieć zrobione otwory wentylacyjne w dachu więc chciałam, żeby jakaś firma przygotowała rury pod rekuperację a samo urządzenie chciałabym kupić za 2 lata przed samym wprowadzeniem do domu. Dodam ,że nie mam pojęcia o rekuperacji...wiem tylko, że zapewnia świeże powietrze i daje też oszczędności w ogrzewaniu. 9moi architekci mają je w swoich domach i bardzo polecali więc zgodziłam się żeby u mnie też ją uwzględnili). Sama zajmuję się budową domu___mąż cały czas pracuje___i teraz nie wiem jaką decyzję mam podjąć odnośnie przygotowania rur. Dostałam 2 różne wyceny __robocizna + materiał (bez samego rekuperatora). Pierwsza 6 tyś netto (pan mi wytłumaczył że jest to standardowe rozłożenie) oraz druga wycena z innej firmy lokalnej ok 12 tyś ( gdy zapytałam dlaczego tak drogo to Pan tłumaczył że on nie pracuje już na "samodukach" czy coś takiego i że tą rekuperację co on robi można wyczyścić i jest dojście do rur gdyby np. kuna weszła....Ja mieszkam w centrum miasta więc kup raczej się nie spodziewam ale sama nie wiem kogo posłuchać Potem ten pierwszy Pan powiedział że rekuperacji tak naprawdę się nie czyści fizycznie tylko ewentualnie coś wpuszcza w rury wiec dostępu do nich nie muszę mieć. Wiadomo wolałabym zapłacić mniej ale nie chcę potem żałować . Bardzo proszę WAS o pomoc i radę

 

6 000 netto to normalna cena na Sonoduct - ach, czyszczenie włóż między bajki - jeśli tylko będziesz wymieniać gdy trzeba filtry i zastosujesz co najmniej klasy E5 wtedy nie będzie co czyścić - a jak za 30 lat będzie to będą już odpowiednie technologie czyszczenia takich instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
kominki wentylacyjne są odpowietrznikami pionów kanalizacji a nie do wentylacji. moja instalacja wyniosła ok 5000 plu reku drugie tyle. Zrobiona w rurach spiro. Mój majster nie montuje termofleksów gdyż tak twierdzi że po paru latach trzeba je wymieniać gdyż robi się z nich sito. Miał reklamacje musiał wymieniać i teraz ich już nie zakłada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzysk wilgoci w reku oznacza że w domu więcej jej zostaje. Poprzez celulozowy wymiennik ciepła wilgoć wychodząca przechodzi do powietrza wchodzącego nawilżając je. Więc jeśli boisz się wilgoci to nie z odzyskiem ciepła. Odzysk ten jest po to aby w czasie mrozów nie przesuszać powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzysk wilgoci w reku oznacza że w domu więcej jej zostaje. Poprzez celulozowy wymiennik ciepła wilgoć wychodząca przechodzi do powietrza wchodzącego nawilżając je. Więc jeśli boisz się wilgoci to nie z odzyskiem ciepła. Odzysk ten jest po to aby w czasie mrozów nie przesuszać powietrza.

 

Tak samo jej więcej zostaje jak dostosujesz wydajność wentylacji do zachodzących potrzeb. Bo WM się zakłada żeby wentylować tyle ile w danym momencie potrzeba.

Się nasuwa pytanie czy coś na tym wymienniku podanym permanentnej wilgoci nie wyrośnie.

Się nasuwa też drugie pytanie czym ten wymiennik musieli nasączyć by tam nic nie wyrosło.

Się nasuwa też trzecie pytanie czy my (wy) chcemy (chcecie) to wdychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jej więcej zostaje jak dostosujesz wydajność wentylacji do zachodzących potrzeb. Bo WM się zakłada żeby wentylować tyle ile w danym momencie potrzeba.

Się nasuwa pytanie czy coś na tym wymienniku podanym permanentnej wilgoci nie wyrośnie.

Się nasuwa też drugie pytanie czym ten wymiennik musieli nasączyć by tam nic nie wyrosło.

Się nasuwa też trzecie pytanie czy my (wy) chcemy (chcecie) to wdychać.

 

Jest na sali jakiś królik? : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...