Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

smart-flexa ma fajne puszki do anemostow z długą rurą która przechodzi przez strop

 

Co do tych puszek to mam pytanie. Jaki wymiar zewnętrzny ma ta rura pod anemostaty? (fi125 to wewn. czy zewn.)

Niedługo będę mieć wylewany strop i chciałem przygotować otwory tylko nie wiem jak. Tzn. chciałbym w te miejsca umieścić rury ale nie wiem jaką muszą mieć średnicę wewnętrzną aby potem można było tam włożyć tą rurę od puszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A co myślicie o wykonaniu wentylacji rurami pcv od kanalizacji ? Zdało by to egzamin ? A może był już taki temat poruszany? Sprzedawcy systemów proszeni są o argumentowanie by nie było że nie bo tek się nie robi.

 

Nie wiem czy to się opłaci, ale jeśli tak to gdy nie będzie w instalacji rekuperatora to ma to sens, lecz gdy ma być rekuperator to kiepski pomysł bo te rury nie są izolowane i sporo odzysku ciepła/chłodu straci się w takiej instalacji.

 

Bez rekuperatora będzie odwrotnie tzn. zimne powietrze zimą ogrzeje się w takiej instalacji ciepłem ze stopu i otoczenia rur w instalacji - jeszcze lepszy efekt by był przy rurach stalowych, ale jeśli będzie w domu wysoka wilgotność mogą się "pocić" [z drugiej strony przy dobrej wentylacji zimą nie ma prawa być w domu wysokiej wilgotności].

 

Może któryś z instalatorów miał W PRAKTYCE do czynienia z takim rozwiązaniem i napisze jak to działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak każdy ma prawie taka samą rurę to coś trZeba dodać w iście kosmicznej technologii ;) smart-flexa ma fajne puszki do anemostow z długą rurą która przechodzi przez strop

 

Miki121 mam takie pytanie - czy prawidłowo kombinuję wpięcie się do obecnej instalacji z rekuperatorem - chcę przeciąć rurę za wylotem z reku na nawiewie na dom, dać trójnik i podłączyć do niego wylot z PPC Hewalex - żeby powietrze z reku nie leciało do PPC i z PPC do reku chcę dać jedną "przepustnicę zawór zwrotny" na wyjściu z reku a drugą przed trójnikiem od strony PPC.

 

Chcę użyć takich "przepustnic zaworów zwrotnych":

http://allegro.pl/przepustnica-zawor-zwrotny-pzn-200-mm-dgp-ocynk-i3205171893.html

 

i trójnika:

http://allegro.pl/trojnik-portki-120-st-fi-200-ocynk-producent-i3136416115.html

 

Czy to będzie działać tak, że gdy zaprogramuję działanie wentylatora nawiewnego w reku [pełna moc bo chodzi o chłodzenie powietrzem z GWC] w określonych godzinach a PPC w innych [a w obu ustawię maksymalną moc wyciągowego] to się "nie pogryzą" i chłodzić dom będą na zmianę GWC i PPC ?

 

Do tego w czasie pracy PPC będzie się regenerował GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A co myślicie o wykonaniu wentylacji rurami pcv od kanalizacji ? Zdało by to egzamin ? A może był już taki temat poruszany? Sprzedawcy systemów proszeni są o argumentowanie by nie było że nie bo tek się nie robi.

 

Jezeli chodzi i Twoje pytanie odpowiedz jest prosta NIE i ma kilka przyczyn:

1. Rury kanalizacyjne nie ma ani atestow ani badan zwiazanych z transportem powietrza.

2. Wlasciwosci elektrostatyczne tworzywa zastosowanego do produkcji rur tzn. przeplyw powietrza wraz z drobinkami kurzu, itp. /wyciag/ powoduje elektryzowania sie scianek rury i osiadanie kurzu na nich.

3. Zapach tworzywa, waga materialu, roznica w srednicach stosowanych w wentylacji, np. kratek wentylacyjnych a ksztaltek kanalizacyjnych.

 

Twoja decyzja ale lepiej zrobic to na sonodecach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych puszek to mam pytanie. Jaki wymiar zewnętrzny ma ta rura pod anemostaty? (fi125 to wewn. czy zewn.)

Niedługo będę mieć wylewany strop i chciałem przygotować otwory tylko nie wiem jak. Tzn. chciałbym w te miejsca umieścić rury ale nie wiem jaką muszą mieć średnicę wewnętrzną aby potem można było tam włożyć tą rurę od puszki.

 

Wiesz ja ogolnie robie odwierty wiertnica w stropie koronka fi 132mm.

Wiec zawsze jest miejsce.

Puszka ma fi 127mm uwzgledniajac grubosc scianek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miki121 mam takie pytanie - czy prawidłowo kombinuję wpięcie się do obecnej instalacji z rekuperatorem - chcę przeciąć rurę za wylotem z reku na nawiewie na dom, dać trójnik i podłączyć do niego wylot z PPC Hewalex - żeby powietrze z reku nie leciało do PPC i z PPC do reku chcę dać jedną "przepustnicę zawór zwrotny" na wyjściu z reku a drugą przed trójnikiem od strony PPC.

 

Chcę użyć takich "przepustnic zaworów zwrotnych":

http://allegro.pl/przepustnica-zawor-zwrotny-pzn-200-mm-dgp-ocynk-i3205171893.html

 

i trójnika:

http://allegro.pl/trojnik-portki-120-st-fi-200-ocynk-producent-i3136416115.html

 

Czy to będzie działać tak, że gdy zaprogramuję działanie wentylatora nawiewnego w reku [pełna moc bo chodzi o chłodzenie powietrzem z GWC] w określonych godzinach a PPC w innych [a w obu ustawię maksymalną moc wyciągowego] to się "nie pogryzą" i chłodzić dom będą na zmianę GWC i PPC ?

 

Do tego w czasie pracy PPC będzie się regenerował GWC.

 

 

Pierwsza rzecza ktora sprawdz to wydatki w zakresie wydajnosci i sprezy dyspozycyjnego wentylatorow w centrali wentylacyjnej i pompie.

Druga sprawa zapach w instalacji - czesto jest ona dosc niemily wiec to tez sprawdz.

Jezeli te dwie sprawy beda ok to mozemy dalej kombinowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecza ktora sprawdz to wydatki w zakresie wydajnosci i sprezy dyspozycyjnego wentylatorow w centrali wentylacyjnej i pompie.

Druga sprawa zapach w instalacji - czesto jest ona dosc niemily wiec to tez sprawdz.

Jezeli te dwie sprawy beda ok to mozemy dalej kombinowac

 

Centrala 320 m3/godz przy sprężu 150 Pa, PPC 500 m3/godz przy 50 Pa.

 

Co do zapachu to zapewne chodzi o zapach z PPC - tego jeszcze nie wiem bo jej nie mam - faktycznie jakby był niefajny to trzeba by zrobić to inaczej tzn. wpiąć PPC w powrót instalacji wentylacyjnej i zamykać bypass rekuperatora na czas działania PPC, ale to bardzo obniżyło by skuteczność chłodzenia przez PPC [mniej frygerii].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PPC ma bardzo niski sprez dyspozycyjny.

Jak rozumiem chcesz wykorzystac wyrzut do tzw. klimatyzacji :)

 

Tak, ale na stronie piszą, że:

 

"Natężenie przepływu powietrza wychodzącego z pompy ciepła wynosi 500-800m3/h, a jego temperatura jest o ok. 8-10°C niższa w porównaniu do powietrza pobieranego do pompy ciepła"

 

Skoro faktycznie okaże się, że daje tylko o 8-10 st niższą temp powietrza to chyba będzie miało sens tylko wpięcie jej szeregowo z rekuperatorem zasilanym powietrzem poprzez GWC i włączanie reku na maksa gdy ona będzie działać [wtedy jednak zamiast zaworów zwrotnych w obiegu powietrza i trójnika musiałbym dać przepustnicę z obejściem GWC np. taką:

http://allegro.pl/przepustnica-reczna-180-szczelna-z-obejsciem-gwc-i3200569398.html

niestety w grę wchodzi sterowanie ręczne a tego chcę uniknąć [napęd do tej przepustnicy kosztuje 300 zł].

 

Doczytałem, że spręż wentyla w PPC to 30 Pa, więc wspomaganie go wentylami z rekuperatora będzie konieczne [może wystarczy sam wyciągowy].

 

Gdy nie będę chciał chłodzić domu przez resztę sezonu wtedy ciepłe powietrze mogę zaciągać albo kanałem wentylacyjnym komina albo przez uchylone okno w kotłowni, a zimne będę wyrzucał kratką w kotłowni [jest metr poniżej okna] do której mam przyczepioną rurę spiro fi 180.

 

Obieg wody wepnę w miejsce obecnej pompki cyrkulacyjnej.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecza ktora sprawdz to wydatki w zakresie wydajnosci i sprezy dyspozycyjnego wentylatorow w centrali wentylacyjnej i pompie.

Druga sprawa zapach w instalacji - czesto jest ona dosc niemily wiec to tez sprawdz.

Jezeli te dwie sprawy beda ok to mozemy dalej kombinowac

 

witam

 

o jakim zapachu piszesz?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PPC ma bardzo niski sprez dyspozycyjny.

Jak rozumiem chcesz wykorzystac wyrzut do tzw. klimatyzacji :)

Kilka firm to ma w swojej ofercie.

PPC Hewalexa to chinka kiedys widzialem zamontowana taka chinke troche lecialo z jej wyrzutu

 

A kto dzisiaj nie ma z Chin sprężarki i całej reszty zresztą. Ale Hewalex ma polskie sterowanie do pomp ciepła, a więc "serce" chińskie, ale "rozum" polski:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto dzisiaj nie ma z Chin sprężarki i całej reszty zresztą. Ale Hewalex ma polskie sterowanie do pomp ciepła, a więc "serce" chińskie, ale "rozum" polski:-)

 

witam

 

w Chinach wyprodukowane ale działają na szczęście bezawaryjnie

dzięki temu, że "chinka" to konkurencyjna cenowo, może nie jest "ładna" ale montujemy je przede wszystkim w kołowniach, gdzie pali się węglem

własnie dziś zamontowaliśmy kolejną - w tym roku już 8, a od początku ponad 40 szt. i wszystkie pracują bez awarii

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem,

czy do skrzyni rozprężnej do której bedzie podłączony rekuperator (wejście fi 200) moga być podłączone różne kanały o dowolnych średnicach, czy też wszystkie muszą mieć jednakową średnicę. Bowiem obserwując krzynki rozprężne producentów, są one robione na jednakowe średnice, a ja chciałbym dołaczyć kanały fi 150 (zbiorcze), oraz fi 125 (z pojedynczych pomieszczeń);

Dziękuję z góry za porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...