Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Panowie czy mozna zainstalowac klime i WM w domu? Chodzi o to czy nie ma jakichs sensownych przeciwskazan?

 

Wg mnie można - klimatyzatory kanałowe są nawet do tego dedykowane, split też będzie ok, jedynie z przenośnym może być kłopot [nawet po ustawieniu maksymalnego nawiewu w reku będzie za mało powietrza do jego właściwego działania - np. typowy 1,5/4,1 kW potrzebuje 550 m3/godz a poza tym nawet po przedłużeniu jego 1,5 metrowej rury wylotowej i podłączeniu jej do anemostatu wywiewnego chłód z niego nie poleci do pokoju w którym jest nawiew wentylacji ].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wg mnie można - klimatyzatory kanałowe są nawet do tego dedykowane, split też będzie ok, jedynie z przenośnym może być kłopot [nawet po ustawieniu maksymalnego nawiewu w reku będzie za mało powietrza do jego właściwego działania - np. typowy 1,5/4,1 kW potrzebuje 550 m3/godz a poza tym nawet po przedłużeniu jego 1,5 metrowej rury wylotowej i podłączeniu jej do anemostatu wywiewnego chłód z niego nie poleci do pokoju w którym jest nawiew wentylacji ].

 

Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym nie polecał, klima+wm działa podobnie jak dgp+wm czyli deko kulawo, poza tym w lecie wyjdą letnia wady tego rozwiązania a w zimie zimowe

 

Nie rozumiem, czemu ma to dzialac kulawo. Ja juz podjalem decyzje ze w obecnym domu wnastepnym roku a w planowanym od samego poczatku.

 

Klimatyzator w obecnym domu wyladuje w salonie, gdyz ten jest najbardizej narazony na gorac latem i zimno zima ze wzgledu na duze przeszlenia PD/ZCH.

 

Nie pozwoli na przegrzanie tego pomieszczenia latem i obnizy temp. nawiewana do pozostalych pomieszczen. Obnizenie nawiewu o kilka stopni na kilka godzin daje bardzo wymierne zyski i praktycznie wyeliminuje przegrzewanie domu przy kilku-dniowych upalach.

 

Generalnie bardziej bylbym za tym, aby miec wentylacje wyporowa i wywiewem dogrzewac CWU, bo za kazdym razem gdy dom sie przegrzeje mozna zwiekszyc intensywnosc wentylacji i wiecej energii oddawac do CWU, teraz zwiekszanie wentylacji niewiele daje(jeszcze nie podpialem GGWC) bo z zewnatrz i tak nawiewa cieple powietrze.

 

Fajnie byloby gdyby wiecej forumowiczow poszlo w wentylacje wyporowa z opcja uzywania jak typowa WM, wtedy mielibysmy wiecej odniesien a nie tylko Nydara doswiadczenie, choc i tak jest ono bardzo cenne:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam , poczytalem troche o instalacjach i zamierzam zrobic sobie instalacje WM z rekuperatorem sam - poprawcie mnie tylko prosze jak czegos bedzie mi brakowac, albo czegos za duzo .... - zamierzam ustawic rekuperator na strychu (obok komina) - czerpnie zamontuje pod dachowkami - wydaje mi sie ze zima bedzie cieplejsze powietrze niz "na zewnatr" - wyrzutnie wpuszcze poprostu w komin ... do wywieu zamontuje rure, do niej "rozdzielacz" z ktorego pojda 3 rury (2 lazienki plus kuchnia) = nawiew poobnie tylko 4 rury do pokoi - na koncu trzeba zamontowac . anemostaty ...domek bedzie pietrowy - rekuperator na strychu, lazienka, kuchnia na dole troche oddalone od siebie i moze z tego powodu wyniknac tropche zalamac rur - czy nie bedzie to za mocno przekszadzac .... ??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam , poczytalem troche o instalacjach i zamierzam zrobic sobie instalacje WM z rekuperatorem sam - poprawcie mnie tylko prosze jak czegos bedzie mi brakowac, albo czegos za duzo .... - zamierzam ustawic rekuperator na strychu (obok komina) - czerpnie zamontuje pod dachowkami - wydaje mi sie ze zima bedzie cieplejsze powietrze niz "na zewnatr" - wyrzutnie wpuszcze poprostu w komin ... do wywieu zamontuje rure, do niej "rozdzielacz" z ktorego pojda 3 rury (2 lazienki plus kuchnia) = nawiew poobnie tylko 4 rury do pokoi - na koncu trzeba zamontowac . anemostaty ...domek bedzie pietrowy - rekuperator na strychu, lazienka, kuchnia na dole troche oddalone od siebie i moze z tego powodu wyniknac tropche zalamac rur - czy nie bedzie to za mocno przekszadzac .... ??

 

Pozdrawiam

 

witam

 

objętość powietrza na poddaszu wystarczy na jednorazową wymianę powietrza (no może na 2 wymiany) na miejsce "ciepłego" powietrza będziesz musiał doprowadzić powietrze z zewnątrz, wychłodzisz poddasze, będziesz tam miał szybko taką samą temperature jak na zewnątrz, o konsekwencjach dalej nie piszę

 

tak się nie robi

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

objętość powietrza na poddaszu wystarczy na jednorazową wymianę powietrza (no może na 2 wymiany) na miejsce "ciepłego" powietrza będziesz musiał doprowadzić powietrze z zewnątrz, wychłodzisz poddasze, będziesz tam miał szybko taką samą temperature jak na zewnątrz, o konsekwencjach dalej nie piszę

 

tak się nie robi

 

pozdrawiam

 

Przecież będzie brał powietrze spod dachówek a nie z poddasza, które będzie odizolowane od dachówek wełną :eek:

 

Jednak stawiałbym na umieszczenie reku na dole i wykonanie GGWC, które da konkretny efekt, a w sypialniach na poddaszu nie będzie słyszalna nocą praca wentylatorów reku nawet przy maksymalnej wydajności + możliwość schładzania domu przy użyciu GGWC.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest sprecyzowane czy powietrze będzie spod dachówek leciało na strych i z niego będzie czerpane do reku, czy spod dachówek rurą do reku.

 

Jeżeli rurą, to nie będzie cieplejsze niż na zewnątrz, no chyba że dachówki rozgrzeje słońce (ale wtedy latem dramat) - tak nie polecam, bo to błąd.

 

Jeżeli przez strych, to strych będzie wyziębiony, a sprawność praca wymiennika spaprana. Strych będzie chłodzony (straty) i wymiennik będzie pracował na niższej sprawności (też straty).

 

Polecam czerpnię od północy, reku daleko od sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest sprecyzowane czy powietrze będzie spod dachówek leciało na strych i z niego będzie czerpane do reku, czy spod dachówek rurą do reku.

 

Jeżeli rurą, to nie będzie cieplejsze niż na zewnątrz, no chyba że dachówki rozgrzeje słońce (ale wtedy latem dramat) - tak nie polecam, bo to błąd.

 

Jeżeli przez strych, to strych będzie wyziębiony, a sprawność praca wymiennika spaprana. Strych będzie chłodzony (straty) i wymiennik będzie pracował na niższej sprawności (też straty).

 

Polecam czerpnię od północy, reku daleko od sypialni.

 

witam

 

strych, czy poddasze to pomieszczenie, które znajduje sie bezpośrednio pod dachem (dachówkami)

więc nie wiem jak można pobierać powietrze spod dachówek, nie pobierając go zarazem z poddasza, czy strychu

 

 

za wikipedią:

 

"Strych - przestrzeń pod więźbą dachową budynku, zazwyczaj o przeznaczeniu gospodarczym (schowek, suszarnia, pralnia itp.); zobacz też poddasze."

 

"Poddasze (strych) – kondygnacja nad najwyższym stropem lub sklepieniem, pod pokryciem dachowym.

 

Poddasze może pełnić funkcje: użytkowe, np. przeznaczone jest na jedno lub więcej mieszkań, lub nieużytkowe. Występuje pod dachami o tradycyjnej konstrukcji – więźbach dachowych."

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

strych, czy poddasze to pomieszczenie, które znajduje sie bezpośrednio pod dachem (dachówkami)

więc nie wiem jak można pobierać powietrze spod dachówek, nie pobierając go zarazem z poddasza, czy strychu

 

Idąc dalej "pod dachówkami" jest nawet parter oraz piwnica :cool:

 

Mostek napisał: "...czerpnie zamontuje pod dachowkami..." nie pisząc ile pod co wskazuje na bezpośrednio pod bo czy będąc w bunkrze nad którym rośnie drzewo powiesz: "stoję pod drzewem" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie czy przy energooszczędnym ta nagrzewnica podpieta do reku moze odciązyc troche np CO na gaz "wspomagac" ,czy rachunek za jej prąd przewyzszy jej zyski ciepla wzgledem rachunku za gaz

 

witam

 

ogrzewanie gazem jest znacznie tańsze od grzania pradem z COP=1 (nagrzewnica to po prostu grzałka)

 

jeżeli potrzebujesz magrzewnicy do wspomagania rozmrażania rekuperatora, zastosuj taką, która jest dedykowana tylko do rozmrażania, oszczędzisz na kosztach nagrzewnicy i rachunkach za ogrzewanie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...