Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ja juz postanowilem ze wentylacje zrobie sam - bo chyba nic prostszego przy budowie domu nie ma :) no moze połozenie paneli :) - tylko nie moge sie zdecydowac jaki rekuperator kupic ... domek do 120m2 - pietrowy -

oczywiscie niedrogi reku, bez odzysku wilgoci !! - zeby mial w miare sprawnosc :)

 

Nie wiem czy to takie proste.

 

Jak wyregulujesz anemostaty bez balometru - na oko ?

 

W nowym domu nie będziesz miał problemu z wilgocią [raczej z jej brakiem], ale rekuperatory z odzyskiem wilgoci też mnie jakoś nie przekonują.

 

Dopytaj czy ten spod linka na pewno pobiera tylko 130 W przy 300 m3/godz i 300 Pa, bo mój miał pobierać 65 W po czym okazało się, że producent się pomylił i tyle pobiera jeden wentylator EBM a są dwa :o

 

Polecam też sterownik automatyczny ze sterowaniem co najmniej dobowym a najlepiej tygodniowym, żebyś nie musiał potem codziennie biegać i zmieniać ciąg [po co ma wietrzyć gdy wszyscy są w pracy/szkole].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Instalator ostatnio zasugerowal mi mozliwosc podlaczenia klimatyzatora przez kanaly wentylacji do pomieszczen. Czy mozna takie rozwiazania laczyc ze soba?

Prosilbym o opinie?

Dzieki.

 

Do tego właśnie używa się klimatyzatorów kanałowych, kwestia czy on to dobrze wykona [może robił to już u kogoś i możesz porozmawiać z klientem jak to działa].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominiarz mi powiedzial ze w pomieszczeniu gdzie jest piecyk gazowy nie moze byc went. reku ,tylko WM,ze takie sa przepisy ze niby nieszczelny piecyk wyciagnie opary do centrali reku zaiskrzy i wielkie bu....

Weź raz jeszcze napisz dokładnie, co on Ci powiedział, bo to się kupy nie trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzilo ze jezeli piecyk gazowy bedzie nieszczelny ,wywiew wyciagnie do centrali te opary i przy niesprzyjajacych okolicznosciach moga zaiskrzyc silniki w centrali reku i nieszczescie gotowe ,a w przypadku zwyklej wentylacji wszystko niby poleci w komin i na zewnątrz ,ze niby takie przepisy ze nie wolno w miejscu gdzie jest piecyk gazowy zakladac WM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Powiem ci w czym rzecz.

Chodzi im o ten przepis :

w § 154 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, a także jeżeli powietrze do spalania dostarczane jest z zewnątrz bezpośrednio do paleniska z zamkniętą komorą spalania szczelnym kanałem, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.";

ROZPORZĄDZENIE

 

 

MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 30 września 1997 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

(Dz. U. z dnia 28 października 1997 r.)

 

A teraz przeczytaj to co podkreśliłam. Tu jest haczyk jak na wieloryba. Widzisz go?

Wentylacja mechaniczna wyciągowa to nie jest to samo, co wentylacja mechaniczna wyciągowo-nadmuchowa, zrównoważona (czyli to co określamy popularnie wentylacją mechaniczną). To jest zwykły wentylatorek wyciągowy, jaki się kiedyś montowało w kuchni na kanale wentylacji grawitacyjnej, kiedy zima wdmuchiwała zimne powietrze do domu, zamiast wyciągać.

 

 

 

I rzeczywiście, to jest niebezpieczne, bo przy braku nadmuchu, szczelnych drzwiach i oknach, w kotłowni brak napływu świeżego powietrza.

 

Poza tym tam jest o kotle gazowym, który pobiera powietrze do spalania z zewnątrz, ale jak określono w przepisie wydalanie tego powietrza?

Grawitacyjnie. A jak wyrzucają spaliny kotły kondensacyjne? Ciśnieniowo, mają wymuszony przepływ spalin przez wentylatory!

 

A więc przepis nie dotyczy kotłowni z kotłem kondensacyjnym i zamkniętą komorą spalania oraz wentylacja mechaniczną zrównoważoną (nawiewno-wywiewną)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego właśnie używa się klimatyzatorów kanałowych, kwestia czy on to dobrze wykona [może robił to już u kogoś i możesz porozmawiać z klientem jak to działa].

 

Witam.

Miales moze okazje widziec taki klimatyzator w akcji? Czy warto w cos takiego zainwestowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Miales moze okazje widziec taki klimatyzator w akcji? Czy warto w cos takiego zainwestowac?

 

Nie widziałem takich w akcji, ale wiem, że są dość drogie - dlatego jak mnie upał przyciśnie to zamontuję powietrzną pompę ciepła Hewalex [kosztuje 3 200 zł] i wepnę ją w układ wentylacji tuż za rekuperatorem.

 

Może porozmawiaj z instalatorem o takim rozwiązaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem takich w akcji, ale wiem, że są dość drogie - dlatego jak mnie upał przyciśnie to zamontuję powietrzną pompę ciepła Hewalex [kosztuje 3 200 zł] i wepnę ją w układ wentylacji tuż za rekuperatorem.

 

Może porozmawiaj z instalatorem o takim rozwiązaniu ?

 

witam

 

u 6 klientów zamontowałem do wentylacji za rekuperatorem pompę PCWU-3,8H-A3 Hewalexu

u 4 klientów te układy pracowały już w zeszłego lata, pomimo wielu ograniczeń (m.in. nieelastyczny czas pracy) klienci są zadowoleni

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

u 6 klientów zamontowałem do wentylacji za rekuperatorem pompę PCWU-3,8H-A3 Hewalexu

u 4 klientów te układy pracowały już w zeszłego lata, pomimo wielu ograniczeń (m.in. nieelastyczny czas pracy) klienci są zadowoleni

 

pozdrawiam

 

Bardzo Ci dziękuję za informację - teraz już jestem pewien, że to zadziała :)

 

Jak zrealizowałeś sterowanie tj. gdy ma chłodzić to wiadomo PPC szeregowo z wentylacją włączoną na maksymalny ciąg [obieg typu by pass], ale gdy robi się chłodniej na zewnątrz [<20 st C] wtedy klient musi sobie ręcznie przełączyć 2 przepustnice [są trójniki z przepustnicami w Alledrogo] i podłączyć rury od PPC do czerpni/wyrzutni czy rozwiązałeś to automatyką [automatycznie sterowane trójniki z przepustnicami są strasznie drogie] ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci dziękuję za informację - teraz już jestem pewien, że to zadziała :)

 

Jak zrealizowałeś sterowanie tj. gdy ma chłodzić to wiadomo PPC szeregowo z wentylacją włączoną na maksymalny ciąg [obieg typu by pass], ale gdy robi się chłodniej na zewnątrz [<20 st C] wtedy klient musi sobie ręcznie przełączyć 2 przepustnice [są trójniki z przepustnicami w Alledrogo] i podłączyć rury od PPC do czerpni/wyrzutni czy rozwiązałeś to automatyką [automatycznie sterowane trójniki z przepustnicami są strasznie drogie] ?

 

witam

 

klienci "niestety" muszą przełączać ręcznie (2 przepustinice, właczenie PPC i załaczenie wentylacji na odpowiedni bieg-przepływ)

można to pewnie wszystko zautomatyzować ale takie były życzenie klientów

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

klienci "niestety" muszą przełączać ręcznie (2 przepustinice, właczenie PPC i załaczenie wentylacji na odpowiedni bieg-przepływ)

można to pewnie wszystko zautomatyzować ale takie były życzenie klientów

 

pozdrawiam

 

Witaj,

 

Dzięki za informację - tak pewnie było znacznie taniej - ja też planuję takie rozwiązanie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

automatyczny bypass, czy jest sens dołożenia tej opcji? Chodzi o użytkowanie. U janka jest albo manual albo automatyczny.

 

witam

 

myślę, że sens jest w wypadku, gdy się to "fajnie" zepnie automatyką (sterowaniem), albo gdy dostęp do przepustnicy jest utrudniony

jak zawsze chodzi większe koszty

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...