Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"trochę" wiecej żeby przez 2 tygodnie w roku mieć chłodek w mieszkaniu

 

nie wiem jak jest u "Janka" ale w naszych centralach bypass pracuje częściej niż przez 2 tygodnie w roku

 

zapraszam do obejrzenia pomiarów pracy instalacji wentylacyjnej opartej na centrali COMAIR HRUC 450 w wersji FULL

z automatycznym 100% bypassem.

 

http://pomiary.comair.pl/napiecie.png

 

wszystkie szczegłóy na www.pomiary.comair.pl

 

przy tak dynamicznej pogodzie jaką mamy teraz bypass włącza się i wyłącza nawet kilka razy dziennie.

 

W mojej opinii głupotą jest dzisiaj rezygnacja z bypassu - szczególnie jeżeli kosztuje 250 PLN dopłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"trochę" wiecej żeby przez 2 tygodnie w roku mieć chłodek w mieszkaniu

 

nie wiem jak jest u "Janka" ale w naszych centralach bypass pracuje częściej niż przez 2 tygodnie w roku

 

zapraszam do obejrzenia pomiarów pracy instalacji wentylacyjnej opartej na centrali COMAIR HRUC 450 w wersji FULL

z automatycznym 100% bypassem.

 

http://pomiary.comair.pl/napiecie.png

 

wszystkie szczegłóy na www.pomiary.comair.pl

 

przy tak dynamicznej pogodzie jaką mamy teraz bypass włącza się i wyłącza nawet kilka razy dziennie.

 

W mojej opinii głupotą jest dzisiaj rezygnacja z bypassu - szczególnie jeżeli kosztuje 250 PLN dopłaty.

 

witam

 

piszemy chyba - napewno o 2 różnych rzeczach

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie - bede mial domek okolo 120m2 pietrowy i kubatura bedzie ponad 400 - to czy musze miec rekuperator mistral400 czy mistral 250 bedzie odpowiedni ...??

 

Pozdrawiam !

 

Jak masz ponad 400m3 to poszukaj jakiegoś z wydajnością 600m3. Przewymiarowanie dobrze wpływa na rzeczywistą wydajność i poprawia komfort użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za wyrażenie ale to są bzdury. Rekuperator dobiera się nie do kubatury a do ilości mieszkańców którzy będą przebywali. OT.

 

Wyczytałeś to w piśmie branżowym? Przy WM chodzi nie tylko o pozbywanie się CO2, ale także nieprzyjemnych zapachów. Proponuję trochę pomieszkać w domu z WM i później ferować wyroki. Kiedy się wprowadzasz do swoich kopułek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ponad 400m3 to poszukaj jakiegoś z wydajnością 600m3. Przewymiarowanie dobrze wpływa na rzeczywistą wydajność i poprawia komfort użytkowania.

 

witam

 

idąc za twoimi wskazówkami trochę większy domek i trzeba będzie użyć rekuperatorów o wydajnościach przemysłowych

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam gównianego Dospela o max wydatku 200 m3/h, domek 110 m2, 4 osoby, kot, pies i 3 akwaria .

W zimie wentyluję ok. 60 m3/h, teraz gdy są upały 150 m3/h .

Wilgotność nigdy nie przekracza 65 %, teraz gdy na zewnątrz w ciągu ostatnich kilku dni jest bliskie 100 % mam w domu tylko 58 % .

Te 150 m3/h dają mi kontrolę nad wilgotnością i bardzo dobrze usuwają zapachy .

W domu jest świeżo, sucho i bardzo komfortowo .

Większy wydatek wniósłby tylko dynamikę w usuwaniu kotleta pod sufitem i NIC więcej .

 

Dla porównania opiszę jedną z moich instalacji wykonaną 2 lata temu :

 

- Chałupa 260 m2 powierzchni

- centrala o wydatku 500 m3/h

- ilość mieszkańców - 15 sztuk

 

Używane biegi 1-3 a więc 80-250 m3/h !!!

 

Daje do myślenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam gównianego Dospela o max wydatku 200 m3/h, domek 110 m2, 4 osoby, kot, pies i 3 akwaria .

W zimie wentyluję ok. 60 m3/h, teraz gdy są upały 150 m3/h .

Wilgotność nigdy nie przekracza 65 %, teraz gdy na zewnątrz w ciągu ostatnich kilku dni jest bliskie 100 % mam w domu tylko 58 % .

Te 150 m3/h dają mi kontrolę nad wilgotnością i bardzo dobrze usuwają zapachy .

W domu jest świeżo, sucho i bardzo komfortowo .

Większy wydatek wniósłby tylko dynamikę w usuwaniu kotleta pod sufitem i NIC więcej .

 

Dla porównania opiszę jedną z moich instalacji wykonaną 2 lata temu :

 

- Chałupa 260 m2 powierzchni

- centrala o wydatku 500 m3/h

- ilość mieszkańców - 15 sztuk

 

Używane biegi 1-3 a więc 80-250 m3/h !!!

 

Daje do myślenia ?

 

witam

 

dobrze piszesz:)

u mnie u moich klientów reku chodzą na niskich biegach - tylko jak mocne wietrznie to czasami na maksa

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rekuperacji przewymiarowanie wymiennika poprawia odzysk ciepła. Natomiast zastosowanie wydajniejszej WM poprawia komfort jej użytkowania. Nie tylko wietrzenie zapachów

ale i głośność samej centrali ma znaczenie. Ponieważ u siebie robiłem sam, mogłem bezkarnie pozwolić sobie na reku 25% większe niż kubatura domu na godzinę.

Zresztą konsultowałem swoje przemyślenia i działania z adamem_mk i był tego samego zdania. Dla wielu "bicie się" o kilkaset kWh rocznie nie ma sensu, dla mnie jest to istotne ponieważ dom ma mi służyc do końca moich dni, a nie pożerac oszczedności i nędzną emeryturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rekuperacji przewymiarowanie wymiennika poprawia odzysk ciepła. ....

 

To faktycznie taki przemysłowy wymiennik dałby odzysk na poziomie.....?

 

Nie ma w tym przesady? Odzyskasz więcej ciepła, ale jak uzupełnisz zimą pochłoniętą wilgoć z powietrza? Nawilżacze? Również jestem zdania, że nie kubatura a ludzie produkują wilgoć. Będziesz mieszkał sam (nie życzę oczywiście) i również będziesz dom wentylował wg wielkości kubatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet przy pustej chałupie trzeba pomieszczenia wentylować - mam 135 mkw w parterze, okna pasywne 3 szybowe w ciepłym montażu fixy, uwierzcie lub nie ale po 4 godzinach bez wentylacji robi się masakra chociaż narazie nikt tam nie mieszka, tutaj pewien problem stanowią miesięczne tynki ale nie aż do tego stopnia.

Mamy przez firmę robiony dla pewnego bogatego Pana BMS w "domu" mieszkalnych 570 mkw. gdzie chodzą 2 centrale rekuperacyjne, w pomieszczeniach są klimakonwektory, do tego wszystkiego GWC - tam wyłączenie wentylacji nie jest takim problemem bo ostatnio przy wymianie trafo dom stał bez prądu przez 3 dni i dało się oddychać więc myślę że to mniejsze domy z małą kubaturą mają problem szybkiego powstawania duszności.

W innym przypadku robiłem automatykę do budynku mieszkalnego pod warszawą z biblioteką w której są białe kruki, w tym 2 starodruki po 300 lat - nikt tam nie siedzi, a wentylacja była projektowana na 8 wymian.

W necie znajdziesz sporo instrukcji odnośnie krotności wymian na jaką powinna być dobrana centrala rekuperacyjna i od tego zacznij - to że później będziesz używał tylko niskiego biegu jest mniejszym problemem, z malejącą wymianą w "żyjącym" budynku spory związek mają sami mieszkańcy którzy się kręcą, wchodzą / wychodzą i kotłują powietrze co chwilę dopuszczając świeże drzwiami.

Pytasz o mistrala więc idź na forum pro-ventu - jest tam całkiem przyzwoity poradnik jak policzyć ilość wymian, na tej podstawie dobierz centralę bo nie sama kubatura się liczy ale i opory instalacji, ja mogłem na upartego zamontować reku o wydajności 250 m3/h ale nie ma szans żeby ruszył z GWC więc wybrałem centralę systemair vr 400 która daje radę wyciągnąć 295 m3 przez gwc, no i ten odzysk wilgoci :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam gównianego Dospela o max wydatku 200 m3/h, domek 110 m2, 4 osoby, kot, pies i 3 akwaria .

W zimie wentyluję ok. 60 m3/h, teraz gdy są upały 150 m3/h .

Wilgotność nigdy nie przekracza 65 %, teraz gdy na zewnątrz w ciągu ostatnich kilku dni jest bliskie 100 % mam w domu tylko 58 % .

Te 150 m3/h dają mi kontrolę nad wilgotnością i bardzo dobrze usuwają zapachy .

W domu jest świeżo, sucho i bardzo komfortowo .

Większy wydatek wniósłby tylko dynamikę w usuwaniu kotleta pod sufitem i NIC więcej .

 

Dla porównania opiszę jedną z moich instalacji wykonaną 2 lata temu :

 

- Chałupa 260 m2 powierzchni

- centrala o wydatku 500 m3/h

- ilość mieszkańców - 15 sztuk

 

Używane biegi 1-3 a więc 80-250 m3/h !!!

 

Daje do myślenia ?

 

Nie majac wszystkich parametrow, 80m3/h daje nasycenie ponad 2500ppm CO2, ale po calej dobie usrednionej wartosci w budynku. Przy 12h jest to ok 2000ppm'ow nie uwzgledniajac infiltracji.

 

U ciebie przy 60m3/h okolo 1300ppm'ow CO2 po dobie. Po 12h ciaglego siedzenia kolo 1200ppm.

 

 

Nie masz czasem Piczman wykresu sprawnosci rekuperacji w zaleznosci od przeplywu? - interesuje mnie jaki jest ulamek sprawnosci przy malych przeplywach, jakie ludzie stosuja zima. Jakos nie moge znalezc niczego czytelnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...