Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wentyluję jak mi potrzeba. Po to mam wentylatory komutowane elektronicznie i w związku z tym płynną regulację.

 

No to załóżmy że jednak mieszkasz sam, ale masz kaprys i Twój dom to sporej wielkości budynek. Ile Ci "potrzeba" tych wymian w domu o kubaturze 1000m3 gdy wyjedziesz rano do pracy i wrócisz np. o 17-tej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to załóżmy że jednak mieszkasz sam, ale masz kaprys i Twój dom to sporej wielkości budynek. Ile Ci "potrzeba" tych wymian w domu o kubaturze 1000m3 gdy wyjedziesz rano do pracy i wrócisz np. o 17-tej?

 

Nie mieszkam sam. jest nas od 2 do 6 osób. Mam wolny zawówd , większość czasu spędzam w domu. Mam 600m3 i miałem dospela 400. Wywaliłem go i mam inny z wentylami EBM na ok. 800m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz wywal tego z EBM-ami na 800m3/h i wróć do 400m3/h :)

Ale skoro adam_mk doradzał Ci taką wydajność do takiej kubatury i ilości osób to nie mam pytań do adama_mk ;)

Grunt to kasa...własna ;)

 

Jedyny raz odpiszę na twój post.

 

Twoja buta bierze się skąd?

Ostatnie wydarzenia w twoim życiu nie nauczyły cię niczego? Nas, czytelników FM nauczyły wiele.

Do adama_mk brakuje ci bardzo wiele.

Co do kasy: ile wtopiłeś własnej na miki'm???

Edytowane przez Rotan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w domu jest sucho i przyjemnie, zapachy są dobrze usuwane przy średniej wydajności ok. 150m3/h, tak idzie okrągły rok, nie zmniejszam zimą. U klientów montuję najczęściej centrale dostosowane do ilości pomieszczeń, na pokój ma być np. 50m3/h itp. Skąd centrala ma wiedzieć, że dziś ktoś śpi w tym pokoju, a jutro nie?

I zaczynam montować coraz większe centrale, do nieco większych domów >500 m3 daję już 500-tki, gdyż miałem dwóch klientów, gdzie wydajność była normowa z zapasem, ale kubatura większa, i narzekają na 350-tkę. Inna sprawa, to typowe podejście klientów:

Klient mówi:

-Panie Andrzeju, centrala coś mi słabo wentyluje.

-A na jakiej wydajności chodzi?

-1-2 bieg, czyli 30-40%

-To może zwiększyć wydajność dla danych biegów, i zrobić 60-80%?

-No niby tak, ale gdyby była 500-tka, to na 1-2 biegu i 30-40% byłoby OK :-)

 

Na wszelki wypadek montuję więc teraz większe, i takie sytuacje się nie zdażają :-) Centralę z silnikami prądu stałego możne przecież skręcić na 10-20% i jest dobrze, jak dla mnie szkoda tego tysiaka więcej, ale też klientów mam wyłącznie z poleceń więc nie może być tak, że ktoś narzeka na zbyt słabe centrale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszkam sam. jest nas od 2 do 6 osób. Mam wolny zawówd , większość czasu spędzam w domu. Mam 600m3 i miałem dospela 400. Wywaliłem go i mam inny z wentylami EBM na ok. 800m3.

 

Zadałem pytanie i gdybyś na nie odpowiedział, być może spróbowałbyś zrozumieć przekaz dotyczący bezsensownego wentylowania pustostanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w domu jest sucho i przyjemnie, zapachy są dobrze usuwane przy średniej wydajności ok. 150m3/h, tak idzie okrągły rok, nie zmniejszam zimą. U klientów montuję najczęściej centrale dostosowane do ilości pomieszczeń, na pokój ma być np. 50m3/h itp. Skąd centrala ma wiedzieć, że dziś ktoś śpi w tym pokoju, a jutro nie?

I zaczynam montować coraz większe centrale, do nieco większych domów >500 m3 daję już 500-tki, gdyż miałem dwóch klientów, gdzie wydajność była normowa z zapasem, ale kubatura większa, i narzekają na 350-tkę. Inna sprawa, to typowe podejście klientów:

Klient mówi:

-Panie Andrzeju, centrala coś mi słabo wentyluje.

-A na jakiej wydajności chodzi?

-1-2 bieg, czyli 30-40%

-To może zwiększyć wydajność dla danych biegów, i zrobić 60-80%?

-No niby tak, ale gdyby była 500-tka, to na 1-2 biegu i 30-40% byłoby OK :-)

 

Na wszelki wypadek montuję więc teraz większe, i takie sytuacje się nie zdażają :-) Centralę z silnikami prądu stałego możne przecież skręcić na 10-20% i jest dobrze, jak dla mnie szkoda tego tysiaka więcej, ale też klientów mam wyłącznie z poleceń więc nie może być tak, że ktoś narzeka na zbyt słabe centrale...

 

No popatrz. U Twoich klientów jest odwrotnie do tego co można często przeczytać, szczególnie zimą na forum, gdy ludzie minimalizują obroty. Ci z 500-tkami zimą chyba całkiem by je okresowo wyłączali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w domu jest sucho i przyjemnie, zapachy są dobrze usuwane przy średniej wydajności ok. 150m3/h, tak idzie okrągły rok, nie zmniejszam zimą. U klientów montuję najczęściej centrale dostosowane do ilości pomieszczeń, na pokój ma być np. 50m3/h itp. Skąd centrala ma wiedzieć, że dziś ktoś śpi w tym pokoju, a jutro nie?

I zaczynam montować coraz większe centrale, do nieco większych domów >500 m3 daję już 500-tki, gdyż miałem dwóch klientów, gdzie wydajność była normowa z zapasem, ale kubatura większa, i narzekają na 350-tkę. Inna sprawa, to typowe podejście klientów:

Klient mówi:

-Panie Andrzeju, centrala coś mi słabo wentyluje.

-A na jakiej wydajności chodzi?

-1-2 bieg, czyli 30-40%

-To może zwiększyć wydajność dla danych biegów, i zrobić 60-80%?

-No niby tak, ale gdyby była 500-tka, to na 1-2 biegu i 30-40% byłoby OK :-)

 

Na wszelki wypadek montuję więc teraz większe, i takie sytuacje się nie zdażają :-) Centralę z silnikami prądu stałego możne przecież skręcić na 10-20% i jest dobrze, jak dla mnie szkoda tego tysiaka więcej, ale też klientów mam wyłącznie z poleceń więc nie może być tak, że ktoś narzeka na zbyt słabe centrale...

 

witam

 

a co będzie, kiedy klient który ma tak dobraną centralę powie: "Panie Andrzeju, centrala coś mi słabo wentyluje"?

idąc zgodnie z twoim tokiem postępowania, pewnie jeszcze raz przewymiarujesz:)

pozdrawiam

Edytowane przez mar1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotan,

 

mnie tez interesuja takie dane, ale nie sa bezposrednio dostepne, albo nie umiem szukac.

 

Jeden wykres znalazlem tu:

 

http://wentylacja.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/A-J-Rekuperatory-LARIA%C2%AE-400-i-LARIA%C2%AE-600-54331.html

 

wyglada to jak ladnie podrasowane trendy, a nie rzeczywiste wyniki pomiarowe, ale i tak plus za te informacje.

 

 

Najpierw sie zdziwilem, ze sprawnosc rosnie przy zmniejszaniu przeplywu, bo czesto widzialem wypowiedzi na forum, ze sprawnosc spada..

patrzac na krzywa szronienia jest to jednak logiczne, bo jaki sens zwiekszac sprawnosc, na wyzszym zakresie kiedy potem trzeba odszraniac.. poza tym, mniejszy przeplyw -> mniejsza predkosc -> wiecej czasu na wymiane ciepla

 

przy bardzo ujemnych temp. bedzie tak jak forumowa wiesc niesie, czyli wyzsza sprawnosc, przy nieco wiekszych przeplywach, bo jeszcze bez odszraniania. Tylko, ze im zimniej tym mniej chcemy wentylowac, ze wzgledu na wilgotnosc. no wiec tak zwana d..pa

 

 

Mowiac lakonicznie: im blizej mieszkasz I strefy klimatycznej i im mniej potrzebujesz wentylowac (liczba osob, kubatura,..), tym wyzsza sprawnosc zima - nie patrzac na koszty inwestycyjne. Tylko samo to niewiele Ci powie, bo:

- im mniejszy przeplyw tym mniejszy bezwzgledny odzysk (odnosnie zwrotu "inwestycji")

- sprawnosc ogranicza krzywa szronienia

- Jan-Gaz np. uczciwie podaje, ze min. potrzebujesz 100m3/h, zeby liczyc na jakis odzysk, bo ponizej przeplyw laminarny (zatem mala jednostka moze byc zaprojektowana na przeplyw burzliwy przy mniejszym strumieniu)

 

 

A odpowiadajac bezposrednio na twoje pytanie, to, w duzym uproszczeniu, zwiekszajac jednostke (wielkosc wymiennika) zwiekszasz powierzchnie wymiany, zatem pewnie i sprawnosc (temperaturowa, bez uwzgledniania strat silnikow) dla tego samego przeplywu. Co nie musi byc prawda dla malych przeplywow. Na 2 wykresach sprawnosci temperaturowej, ktore znalazlem do tej pory nie ma danych ponizej 100m3/h mimo, ze na pierwszym biegu podaja mniejsze przeplywy. Musza tam sie dziac jakies osobliwosci.. np. ozdysk ciepla i tak zaden, a na sciance robi sie lod?? ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam - potrzebuje neidrogi rekuperator - domek okolo120m2 - pietrowy - kubatura jakeis 400 - czy ten rekuperator bedzie dla mnei wystarczajacy ..??

 

http://allegro.pl/rekuperator-vents-vut-h-300-mini-regulator-lublin-i3315224187.html

 

niepotrzebuje zbednych wodotryskow typu czujniki co2 itp. bo poprostu mnie na to niestac ..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam - potrzebuje neidrogi rekuperator - domek okolo120m2 - pietrowy - kubatura jakeis 400 - czy ten rekuperator bedzie dla mnei wystarczajacy ..??

 

http://allegro.pl/rekuperator-vents-vut-h-300-mini-regulator-lublin-i3315224187.html

 

niepotrzebuje zbednych wodotryskow typu czujniki co2 itp. bo poprostu mnie na to niestac ..:)

 

Zaletą jest cena. Czy są inne? Nie sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak długo czytasz wątki dotyczące wentylowania domu, ale były tu nawet tematy dotyczące montażu osprzętu pozwalającego pozamykać, choćby częściowo, kanały do niektórych pomieszczeń z jednoczesnym zmniejszeniem wydajności centrali. A wszystko to było wynikiem obserwacji, że centrale w domach są bardzo często mocno przewymiarowane. Inni oprócz wilgotności mierzą nawet stężenie dwutlenku węgla i aby osiągnąć porządane dla komfortu efekty wcale nie trzeba młócić powietrza w takich ilościach jak podajesz. Teraz już wiesz o co mi chodzi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to się mówi każdemu wg potrzeb ;))

jednemu w nocy z WM za bardzo wieje a dla innego 1,2 bieg to za mało i jest duszno, więc potrzebuje x razy więcej powietrza ;)

 

To "duszno" juz kiedys na forum bylo opisane, jak kwestia przyzwyczajen do ciaglych przeciagow. Mam tak po rodzinie, ze nawet jak w domu wilgotnosci ponizej 30% to przyjdzie ktos i mowi, ze mu duszno.

 

Kazdy, kto mieszka/mieszkal w bloku dobrze wie o czym mowie, ciagle czuje sie mocny przewiew, i gdy go brakuje wydaje nam sie, ze sie podusimy :p

 

Na nic nie zdaja sie tlumaczenia, ze tam maszyna na strychu pilnuje zeby duszno nie bylo :)

 

U mnie przy 3 osobach caly rok dmucham 50m3/h, kubatura 330 m3.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...