Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

niestaty życie nie jest tak proste

kanal z okapu kuchennego jest oddzielnym przewodem na poczatku jest filtr przeciwtłuszczowy a na końcu przed trójnikiem do reku jest jeszcze jeden wentylator kanałowy (z regulatorem) i do tego całe sterowanie (w trakcie realizacji) jak włączę okap to automatycznie wentylator w reku przestawia się na max (tak jest w projekcie)

zobaczymy czy to zadziała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To nie całkiem rozumiem. Masz w sumie trze wentylatory (dwa prze reku i jeden przed trójnikiem na kanale z okapu), czy tylko dwa? Chyba trzy.

 

To wyciągasz powietrze dwoma wentylatorami (ten na kanale z okapu i "normalny" prze reku)? I te dwa wentylatory tłoczą poweitrze na reku (czyli wywtwarzasz podciśnienie w domu, bo wentylator nawiewny przy reku nie będzie w stanie skompensować powietrza wywiewanego przez dwa wentylatory). Czy to dobrze to zrozumiałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylatory są trzy

dwa w reku i jeden z okapu

założenie jest takie że panuje cały czas nadciśnienie

kilka trybów pracy

praca dzienna 250m3 nawiew 200m3 wywiew

praca nocna 150m3 nawiew 120 wywiew

praca z okapem max nawiew i wywiew 300 (went z reku) + went z okapu trzeba wyregulować tak aby nie cofało powietrza z okapu do pomieszczeń pozostałych w których są kratki wyciągowe

jest jeszcze praca z kominkiem i cała reszta kombinacji w/w cykli.

 

złożone jest to trochę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta mam parę pytań:

 

1. Dlaczego robisz takie duże nadciśninie w pracy dziennej (250 m3 nawiew, 150 m3 wywiew). Ja też chcę mieć istalację z nadciśnieniem, ale nie za bardzo rozumiem dlaczego masz aż taką dużą różnicę (ja myślałem o jakimś max. 10% różnicy między wywiewem a nawiewem).

 

2. Przy pracy z okapem, jak rozumiem, wentylator nawiewny prze reku pracuje na 300 m3/h, wentylator wywiewny na 150 m3/h i wentylator przy okapie też na 150 m3/h?

 

3. Czy zwiększasz wydajność systemu po pojawieniu się pary w łazienkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze to są założenia jeszcze wszystko nie funkcjonuje tak jak w tych założeniach

po drugie regulacje mam skokową i jestem w stanie ustawić 200m3 lub 300m3 i żadnych pośrednich wydatków

po trzecie wydatek to nie to samo co ciśnienie

po czwarte zmieniłem te wydatki zobacz wyżej

to są wydatki przybliżone jakie będą w rzeczywistości tego nie wiem.

 

przy pracy z okapem nawiewowy chodzi na max jakieś 450m3

wywiewowy z reku 300 a wywiewowy z okapu tego nie wiem (trzeba wyregulować)

nie zwiększam wydatku przy wzroście wilgotności

i tak jest to prosty system :wink: a jeszcze jakby doszły czujniki wilgoci stałby się jak bułka z masłem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli będziesz miał GWC jakikolwiek to problemem będzie nie wilgoć a raczej suchość,

będziesz się zastanawiał jak powietrze nawilżyć (zwłaszcza zimą)

okresowe zwiększenie wilgotności w pomieszczeniach takich jak łazienka nie jest problemem jeśli zastosujesz odpowiednie materiały i techologię do wykonania łazienek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak coś nie mogłem spać po nocach i trochę rozmyślałem.

 

A może by tak wyciąg kuchenny rozwiązać inaczej (jeszcze prościej). Normalnie w domu mamy kilka punktów, z których jest wyciągane powietrze (np. 3 punkty: kuchnia i łazienka na parterze oraz łazienka na piętrze). Załóżmy, że mam wywiew 250m3/h a anemostaty wywiene są tak ustawione, że wyciągam z każdego punktu około 1/3 (czyli z kuchni np. 90 m3/h).

 

Jeżeli chcę zwiększyć wydatek z kuchni, to mogę po prostu zmniejszyć (na np. 30 minut, kiedy smażę frytki) wydatek z łazienek (zamnkąć, albo trochę "przymknąć" przepustnicę na kanale wywiewnym "łazienkowym"). Jeżeli wydatek "kuchenny" będę miał jeszcze nadal za mały, to mogę zwiększyć wydatek całego systemu (np. z 250 m3/h tp 350 m3/h).

 

Czy to ma sens? W takim rozwiązaniu potrzebuję tylko dwa wentylatory (przy reku) zamiast trzech, natomiast muszę mieć przepustnicę na kanale "łazienkowym", którą można "przymykać" (regulując tym samym stosunek powietrza wywiewanego z kuchni, do powietrza wywiewanego z łazienek). Ale tym sposobem nie ma żadnych problemów z cofaniem powietrza z kuchni do łazienek (bo tylko jeden wentylator ciągnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy z wywiewem z odkurzacza centralnego też można coś pokombinować, czy wyrzucać te kW (z powietrzem) bezpośrednio na zewnątrz?

oj Szarus - nie przesadzasz?

jeszcze troche to pierniecia bedziesz rekuperowal :D

 

powaznie: wydaje mi sie ze sprawnosc twojego rekuperatora powoduje wieksze straty niz te na centralne odkurzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kurcze czytalem tu gdzies kiedys o takim nowym specyfiku do podlogi zamiast wykladziny PCV taki rodzaj wykladziny w plynie

ma ktos na takie cos jakies namiary?

potrzeuje tego srodka na okolo 3 m2 podlogi (na balkon)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mogę mieć przepustnicę ręczną (po prostu zamknę wywiew z łazienek na np. 30 minut - chyba nic im się nie stanie).

 

wbiegasz na piętro do łazienki i przymykasz anemostat,

biegniesz do łazienki na dół, hmmm, zajęta, czekasz,

wchodzisz do łazienki na dole, zamykasz anemostat,

idziesz do kuchni, włączasz reku na full,

30 minut, wywietrzone !

wbiegasz na piętro otworzyć ...

 

nie lepiej pobiegać po parku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...