Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

z innej beczki pytanie

czy jak mam juz instalację wykonaną to był 1 etap

czy montując rekuperator tez moge liczyc na 8 % vat ?

 

witam

 

myślę, że jak firma dostarczająca ci rekuperator zamontuje i uruchomi to wystawi ci fv ze stawką 8%

ja nie widzę tutaj żadnego problemu

 

pozdrawiam

Edytowane przez mar1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam!

Mam do Was pytanie a chodzi o moją " rozgrzebaną " wentylację przez znanego tutaj miki121 !Od 2 miesięcy brak jakiegokolwiek kontaktu z nim! Niestety nie zostawił mi projektu...bo po co?!

Chcę dokończyć wentylację-mam zrobione "przebicia" w stropie.Pozostał montaż reku i poprowadzenie wentylacji na poddaszu. Co "autor " miał na myśli montując coś takiego20121108748.jpg-skrzynka rozumiem, ale ta rura? to nie wiem ( poprosiłem autoryzowanego instalatora o opinię na ten temat i też nie wie co to jest !). Jest ona wyprowadzona na strych , a w środku jest pusta.IMAG0649.jpg,IMAG0650.jpg.

Jeszcze jedno - anemostatów mam na dole 12, a rur w skrzynce 10, gdzie się podziały pozostałe?! ( aha 6 wywiewowych a 6 nawiewowych - podobno powinny być jakoś wydzielone w skrzynkach?) . Samo wykonanie ... no cóż - sami oceńcie!!!IMAG0651.jpg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Widze, ze watek troche podupadl. Mam nadzieje, ze ktos odniesie sie do moich watpliwosci?

 

Mam pytanie, czy jednostke rekuperatora mozna umiescic na strychu? Dom mam z poddaszem uzytkowym, garazem i piwnica.

Czy nie bedzie troche za glosno w sypialniach i czy wibracje jednostki nie beda zbyt uciazliwe.

Zycze wszystkim forumowiczom Wesolych Swiat Bozego Narodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re Plawgo:

- wydaje się, że wszystko jest wykonane prawidłowo. Masz 12 anemostatów na dole, ale od tej skrzynki idzie 10 rur dlatego, że są z niej zasilane albo anemostaty nawiewne, albo wywiewne (do 2 idzie pojedyncza rura, a do 4 podwójna). Masz gdzieś (pewnie w suficie podwieszanym) schowaną drugą skrzynkę rozdzielczą, do której prowadzi ta druga rura. Wykonanie otworów (na ostatnim zdjęciu) jest zrobione jak najbardziej prawidłowo, tylko wykonawca nie zgrał się z ekipą wykonującą tynki / malowanie - przed w/w czynnościami należało zamontować przedłużki i zamocować podstawki anemostatów, i dopiero wtedy obrabiać i malować :-)

Ogólnie masz instalację wykonaną w 40%, a nie jak myślisz w 90%, i jeszcze sporo roboty zostało aby to dokończyć.....

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re Plawgo:

- wydaje się, że wszystko jest wykonane prawidłowo. Masz 12 anemostatów na dole, ale od tej skrzynki idzie 10 rur dlatego, że są z niej zasilane albo anemostaty nawiewne, albo wywiewne (do 2 idzie pojedyncza rura, a do 4 podwójna). Masz gdzieś (pewnie w suficie podwieszanym) schowaną drugą skrzynkę rozdzielczą, do której prowadzi ta druga rura. Wykonanie otworów (na ostatnim zdjęciu) jest zrobione jak najbardziej prawidłowo, tylko wykonawca nie zgrał się z ekipą wykonującą tynki / malowanie - przed w/w czynnościami należało zamontować przedłużki i zamocować podstawki anemostatów, i dopiero wtedy obrabiać i malować :-)

Ogólnie masz instalację wykonaną w 40%, a nie jak myślisz w 90%, i jeszcze sporo roboty zostało aby to dokończyć.....

Pozdrawiam

 

Witam!

Dzięki za odpowiedź... nieco trochę spóźnioną...Wentylację mam dokończoną ( zamontowane reku, anemostaty) i sprawdzoną przez firmę instalatorską tj . przepływy. Wszystko działa na szczęście OK.

Na dniach się wprowadzam...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze watek troche podupadl. Mam nadzieje, ze ktos odniesie sie do moich watpliwosci?

 

Mam pytanie, czy jednostke rekuperatora mozna umiescic na strychu? Dom mam z poddaszem uzytkowym, garazem i piwnica.

Czy nie bedzie troche za glosno w sypialniach i czy wibracje jednostki nie beda zbyt uciazliwe.

Zycze wszystkim forumowiczom Wesolych Swiat Bozego Narodzenia ;)

 

Nad sypialnią to raczej jednostki centralnej nie planuj. Nie znam projektu twojego domu , ale moim zdaniem lepiej nie ryzykować, że będziesz potem wieczorem (gdy jest najbardziej cicho w domu) słyszał odgłos centrali dochodzący ze strychu. A może być tak, że latem będziesz chciał właśnie na noc włączyć najwyższy bieg centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad sypialnią to raczej jednostki centralnej nie planuj. Nie znam projektu twojego domu , ale moim zdaniem lepiej nie ryzykować, że będziesz potem wieczorem (gdy jest najbardziej cicho w domu) słyszał odgłos centrali dochodzący ze strychu. A może być tak, że latem będziesz chciał właśnie na noc włączyć najwyższy bieg centrali.

Nie ma to znaczenia - bo wentylacja domowa nie może być słyszalna.

Natomiast faktem jest, że nad sypialnią odprowadzenia wody może być kłopotliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad sypialnią to raczej jednostki centralnej nie planuj. Nie znam projektu twojego domu , ale moim zdaniem lepiej nie ryzykować, że będziesz potem wieczorem (gdy jest najbardziej cicho w domu) słyszał odgłos centrali dochodzący ze strychu. A może być tak, że latem będziesz chciał właśnie na noc włączyć najwyższy bieg centrali.

Dziekuje bardzo za odpowiedz.

Po rozmowie z innym instalatorem zdecydowalem sie umiescic jednostke centralna w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra decyzja.

Jak ktoś napisał instalacja powinna być niesłyszalna, jednak nie zawsze to się udaje. Szczególnie jeśli to jest "Twój pierwszy raz".

Do tego żaden kłopot z odprowadzeniem skroplin.

To nie ciasto, że się może nie udać!

- Wystarczy posłuchać central przed zakupem a kanały dobrać średnicami, by się powietrze w nich nie za mocno nie rozprężało.

Że wentylację słychać - dowiadujemy się najczęściej, gdy już jest za późno na zmianę kanałów i za drogo na zmianę centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ciasto, że się może nie udać!

- Wystarczy posłuchać central przed zakupem a kanały dobrać średnicami, by się powietrze w nich nie za mocno nie rozprężało.

Że wentylację słychać - dowiadujemy się najczęściej, gdy już jest za późno na zmianę kanałów i za drogo na zmianę centrali.

No właśnie. Trzeba sobie zakupić albo wypożyczyć kilka central. Przywieźć je do domu. Ustawić w miejscu gdzie mają być zamontowane i posłuchać, której nie słychać w nocy np. w sypialni (trzeba zaczekać do późna, żeby "szum tła" np. przejeżdżające samochody nie zakłócił sprawdzania). Oczywiście trzeba to robić w warunkach docelowych, czyli po wykończeniu i przy wstawionych drzwiach oraz najlepiej meblach. Po takim teście wybór centrali i miejsca jej zainstalowania będzie oczywisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...