Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wlasne sie dowiedzalem, ze Stork Air stosuje w swoich jednostkach wymienik z tworzywa. Stad nasuwa sie pytanie.

Ktore sa lepsze te z tworzywa czy aluminium? Jak jest przewaga jednych nad drugim?

 

Tworzywo jest na pewno tańsze.

Nie mam z tworzywa i nie robiłem badań, jednak z chłopskiego doświadczenia wiem, że jak stanę gołą stopą na metalu to szybciej oddaję ciepło niż jakbym stanął na plastiku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wlasne sie dowiedzalem, ze Stork Air stosuje w swoich jednostkach wymienik z tworzywa. Stad nasuwa sie pytanie.

Ktore sa lepsze te z tworzywa czy aluminium? Jak jest przewaga jednych nad drugim?

Stork ( i wiele innych firm ) dają wymienniki RECAIR - Wyparły one praktycznie zupełnie z domowych central szwedzkiego heatex -a

Technologia tworzyw sztucznych jest niesamowita. Ich główną zaletą w tego typu wymiennikach jest "grubość" Membrana w lamelach RS160 jest ponad 100x cieńsza od blachy Al dlatego znacznie lepiej przewodzi. Taki RS 160 ma 35m2!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowa technologia ?! jaka ?! PET ?! to ciekaw jestem jaka jest wyższość PET na amelinium... Póki co 234 strony tego forum czytałem, że amelinium lepsze... więc się zdecydujcie :D który się popsuje jak zamarznie ?

 

Mało jest jachtów z aluminium (za drogie), jednak tam gdzie potrzebna jest mała waga i wytrzymałość (maszty, bomy) nikt nawet nie próbuje robić ich z plastiku. Owszem, robią je jeszcze z karbonu, ale my nie o tym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowa technologia ?! jaka ?! PET ?! to ciekaw jestem jaka jest wyższość PET na amelinium... Póki co 234 strony tego forum czytałem, że amelinium lepsze... więc się zdecydujcie :D który się popsuje jak zamarznie ?
Jak coś ma 2 x większy opór cieplny ale jest 100x cieńsze - to lepsza będzie wymiana i mniejszy opór przepływu?

Poza tym - nic nie jest stałe! Technologia sprawia, że coś co było najlepsze 5 lat temu - dziś takie nie musi być! Weźmy choćby pompy ciepła z gruntowym dolnym źródłem - dziś to kompletny bezsens. Czy zaprzęganie pompy ciepła do pośredniego ogrzewania - wzrasta cena, spada sprawność I NIE MA KLIMY! - Technologia powoduje pewne zmiany i trzeba się z tym pogodzić !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźmy choćby pompy ciepła z gruntowym dolnym źródłem - dziś to kompletny bezsens.

 

Tym bardziej, że często wychodzą taniej niż powietrzne, pracują na w miarę równych parametrach, stoją w łaskawym środowisku i zapewniają niższe rachunki :bash:

Na szczęście mało kto poważnie traktuje cię na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kupić reku Brinka 300, ale bez nagrzewnicy a tu dzisiaj przeglądam i widzę, że tamten produkt chyba został wycofany prawda?? Nie chcę reku z nagrzewnicą. Jeśli uda mi się znaleźć tamtego Brinka to jak z częściami jeśli coś się stanie?? Ma ktoś może jakieś info??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kupić reku Brinka 300, ale bez nagrzewnicy a tu dzisiaj przeglądam i widzę, że tamten produkt chyba został wycofany prawda?? Nie chcę reku z nagrzewnicą. Jeśli uda mi się znaleźć tamtego Brinka to jak z częściami jeśli coś się stanie?? Ma ktoś może jakieś info??

 

witam

 

dlaczego się tak boisz nagrzewnicy wstępnej w rekuperatorze :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście mało kto poważnie traktuje cię na tym forum.

Nigdzie nie pisałem, że większość jest myśląca. Spotykałem takich co pod jedną pompą czy kotłownią mieli ogrzewanie domu i cwu!! Spotykałem takich co mieli pompę ciepła bez podstawowej funkcji klimatyzacji ! Spotykałem takich co dawali 20 cm styropianu od gruntu i nazywali to izolacją!

Nigdzie Szanowny Panie Liwko nie pisałem, że większość jest myśląca! Nie zabiegam o poparcie większości. Wolę myślącą mniejszość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

dlaczego się tak boisz nagrzewnicy wstępnej w rekuperatorze :)

 

pozdrawiam

 

Bo poczytałem parę tematów na temat dużego pobierania prądu przez nią. Nie wiem czy wtedy ludzie są przeczuleni i nawet gdyby nie mieli nagrzewnicy płaciliby wysokie rachunki za prąd, czy jest to prawda. Boję się rachunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo poczytałem parę tematów na temat dużego pobierania prądu przez nią. Nie wiem czy wtedy ludzie są przeczuleni i nawet gdyby nie mieli nagrzewnicy płaciliby wysokie rachunki za prąd, czy jest to prawda. Boję się rachunków.

 

witam

 

pisałem już o tym wcześniej

 

nagrzewnica wstępna załączana jest tylko podczas dużych mrozów i nie pracuje wtedy cały czas, tylko okresowo - jej zadaniem jest niedoprowadzenie do zamarznięcia pary wodnej w wymienniku rekuperatora (...)

średni koszt za prąd zużyty przez nagrzewnicę wstępną podczas "zwykłej" zimy - nie takiej jak obecna - to kilkadziesiąt złotych!!!

 

w czasie ostatniej zimy u wielu użytkowników nagrzewnica wstępna nie załączyła się ani na chwilę:yes:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar1973 nie czytałem wszystkich postów bo byłem na innym etapie budowy:) też posiadasz rekuperator z nagrzewnicą wstępną?? Jak się ona sprawuje u Ciebie i w jakim rekuperatorze??

 

witam

 

mam polskiego Onyxa Dreama 400

oczywiście wyposażony w nagrzewnicę wstępną

tej zimy chyba się nie załączyła

 

Onyxy mają podwójny system antyzamrożeniowy:

1) temperatura po odzysku za wymiennikiem spada do 3'C - wentylator nawiewny zwalnia o 1% co 1 minutę

2) temperatura po odzysku za wymiennikiem spada do 1'C - uruchamia się grzałka zabezpieczająca

 

 

zadam Ci pytanie - jak będą duże mrozy i zacznie zamarzać wymiennik w rekuperatorze to jak go rozmrozisz?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich.Jak pewnie większość szukam od A do Z firmy która wykona instalację w domku-powierzchnia parter (juz zrobiona bo taki domek kupiłem) 96 metrów kwadratowych i góra którą będę budował tez około 80-90 metrów.Na górze czyli poddaszu użytkowym wydzielić chcę pomieszczenie techniczne na rekuperator

Teraz prośba do kolegów -dom okolice Poznania proszę o namiary na firmę która to zrobi od A do Z tak,żeby w nocy nie budził hałas,w dzień nie wciągnęło w kanały wylotowe dziecka:bye:

Pozdrawiam sebamed4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak sebamed4 szukam firmy od A-Z z zał z końca postu ;). Dom w okolicach Pruszkowa. 140m do wentylowania, parterowy, pkt.nawiewowych - 6, pkt.wyciągowych - 6szt Zależy mi na systemie opartym na rekuperatorach. Onyx dream 400, Aeris 350 Luxe lub Renovent Excellent 400. System na rurach typu peflex / greenflex ew spiro ze skrzynkami rozprężnymi itd. Zna ktoś godnego polecenia wykonawcę z tych okolic za rozsądne $ ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze zapomniałem zapytać, czy warto inwestować w kanały z jonami srebra, czy to tylko chwyt marketingowy i robić ze zwykłego alu? Bo zgłębiając temat, nie wiem jak inni producenci, ale rehau nie był w stanie odpowiedzieć jednoznacznie jaka jest trwałość owych jonów srebra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze zapomniałem zapytać, czy warto inwestować w kanały z jonami srebra, czy to tylko chwyt marketingowy i robić ze zwykłego alu? Bo zgłębiając temat, nie wiem jak inni producenci, ale rehau nie był w stanie odpowiedzieć jednoznacznie jaka jest trwałość owych jonów srebra.

 

 

Jak to z jonami? Kanały robi się całe ze srebra! Ty wiesz co tam się dzieje po kilku latach? Grzyb, smród i zwierzęta. Bez maski p-gaz nie podchodź :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze zapomniałem zapytać, czy warto inwestować w kanały z jonami srebra, czy to tylko chwyt marketingowy i robić ze zwykłego alu? Bo zgłębiając temat, nie wiem jak inni producenci, ale rehau nie był w stanie odpowiedzieć jednoznacznie jaka jest trwałość owych jonów srebra.

Rehau - to gruntowy wymiennik ciepła, tam wilgoć może być, w kanałach nawiewnych nie ma wilgoci!

czy warto inwestować w ... reklamę?
To zależy. Są ludzie co się lepiej czują jak kupują tego typu produkty, a dobre samopoczucie jest najważniejsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...