Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
Właśnie taką funkcjonalność, przynajmniej częściowo chciałem uzyskać.

Jeżeli nie GWC to co w takim razie, poza klimatyzatorami w każdym pomieszczeniu? Latem wykorzystanie dolnego źródła PC?

Przy wydajności nawet 1kubatury/h nie uzyskasz niczego jeśli chodzi o schlodzenie domu,nawet częściowo.

Również uważam,że GWC a tym bardziej GGWC jest wyrzuceniem kasy.

Jeśli już to niezbyt rozbudowany czyli GWC rurowy w celu nie zamarzania wymieniana w reku,chociaż grzalka być może byłaby tańsza.

Najlepszym sposobem na chłód w domu jest nie dopuszczenie do nagrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chyba to co wszyscy wykonujący GWC:

  • latem schłodzenie powietrza wpadającego do systemu wentylacji
  • zimą uzyskanie powietrza cieplejszego niż wpadające bezpośrednio z otoczenia

Parametry powietrza z zwirowego GWC:

Tu sa dane ekstremalnych temperarur powietrza przed i za GWC - dzięki nim mozna obliczyć, określić na podstawie audytu budynku ilość potrzebnych wymian powietrza dla osiągnięcia normatywnych lub wymaganych parametrów powietrza.

Powietrze po przejściu przez wymiennik gruntowy charakteryzuje się następującymi parametrami:

Lato:

- w końcu sierpnia przy temp. zewnętrznej +30C przy długotrwałych upałach powietrze po przejściu przez GWC będzie miało temp +20C ±2C. Do obliczeń proszę przyjąć 20C.

- Wilgotność bezwzględna spada z 15,8 do 12,7g/kg różnica entalpii 77do 51kJ/kg

Zima:

Pod koniec lutego przy temp. zewnętrznej na poziomie –20C powietrze po przejściu przez złoże żwirowe będzie miało temperaturę na poziomie -2C ±2C. Przy wyzszych temp. np -10C (na przełomie grudnia stycznia) temp powietrza z GWC będzie dodatnia.

Opór dla przepływu powietrza stwarzany przez Gruntowy Wymiennik Ciepła przy latem max wydajności wyniesie 120Pa, zimą do rekuperacji ok 50Pa.

Parametry te sa bardzo ostrożne, prosze przegladnac ankiety uzytkowników dobrze wykonanych GWC:

http://taniaklima.pl/files/ankieta1.jpg

http://taniaklima.pl/files/ankieta2.jpg

http://taniaklima.pl/files/ankieta3.jpg

http://taniaklima.pl/files/ankieta4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Powietrze po przejściu przez wymiennik gruntowy charakteryzuje się następującymi parametrami:

Lato:

- w końcu sierpnia przy temp. zewnętrznej +30C przy długotrwałych upałach powietrze po przejściu przez GWC będzie miało temp +20C ±2C. Do obliczeń proszę przyjąć 20C.

- Wilgotność bezwzględna spada z 15,8 do 12,7g/kg różnica entalpii 77do 51kJ/kg

Zima:

Pod koniec lutego przy temp. zewnętrznej na poziomie –20C powietrze po przejściu przez złoże żwirowe będzie miało temperaturę na poziomie -2C ±2C. Przy wyzszych temp. np -10C (na przełomie grudnia stycznia) temp powietrza z GWC będzie dodatnia.

Ja mam podobne parametry przy GWC rurowym za 400zł pod płytą fundamentową no i ?

No i nic,domu przy zwykłej wydajności rekuparatora nie ochlodzi taka temperatura z GWC(18st.C),natomiast nie dopuszczenie słońca do domu powoduje przyjemną temperaturę w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobne parametry przy GWC rurowym za 400zł pod płytą fundamentową no i ?

No i nic,domu przy zwykłej wydajności rekuparatora nie ochlodzi taka temperatura z GWC(18st.C),natomiast nie dopuszczenie słońca do domu powoduje przyjemną temperaturę w domu.

Twój GWC ma parametry takie jak wyżej wymieniłem czy takie jak osiągają użytkownicy w ankietach?

Kazdy GWC ma swoje zalety i wady. Na korzyść żwirowego jest to że jest bezobsługowy - można zapomnieć że się go ma. Świetnie czyści powietrze bez wysokiej klasy filtrów na jego czerpni - inna jego nazwa "Samoczyszczący filtr żwirowy"

Tu jest polemika nt rurowego i żwirowego GWC:

http://taniaklima.pl/?p=p_7&sName=rurowy-czy-zwirowy-co-wybrac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Twój GWC ma parametry takie jak wyżej wymieniłem czy takie jak osiągają użytkownicy w ankietach?

Kazdy GWC ma swoje zalety i wady. Na korzyść żwirowego jest to że jest bezobsługowy - można zapomnieć że się go ma. Świetnie czyści powietrze bez wysokiej klasy filtrów na jego czerpni - inna jego nazwa "Samoczyszczący filtr żwirowy"

Tu jest polemika nt rurowego i żwirowego GWC:

http://taniaklima.pl/?p=p_7&sName=rurowy-czy-zwirowy-co-wybrac

Nie interesują mnie Twoje "marketingowe" ankiety,inwestorów,którym wykonales GWC.

Opisuje wrażenia z działania mojego GWC,który osiąga wyższa temperaturę w zimie niż twój zwirowy bo przy -16st.C w styczniu było na wyjściu +6,4st.C a w lecie przy upalach +18st.C a mimo to uważam,że jakikolwiek GWC przy reku to bzdura.

Wilgotność w zimie przy 100m3/h nie spadła poniżej 36%.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie też dostałem info z Pro-ventu. Między 650EC a 600 Pro EC różnica jest w:

Centrala M-650 EC posiada wymiennik krzyżowy a centrala M-Pro 600 posiada wymiennik przeciwprądowy.

Dodatkowo do centrali Pro możemy zastosować nagrzewnicę wstępną która będzie wbudowana w centrali.

Zalecana do GWC centrala to MISTRAL PRO z uwagi na lepszy odzysk ciepła w wymienniku przeciwprądowym.

 

Ale różnica w cenie tych rekuperatorów to ~3000 netto.

Mój wykonawca twierdzi, że jest zadowolony z Pro-ventu, a jak zawsze obawiam się, jak zlecę instalację rekuperatora innej firmy to przy ewentualnych problemach będzie spychologia (to nie nasza wina to wina tej drugiej firmy) :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Takie też dostałem info z Pro-ventu. Między 650EC a 600 Pro EC różnica jest w:

 

 

Ale różnica w cenie tych rekuperatorów to ~3000 netto.

Mój wykonawca twierdzi, że jest zadowolony z Pro-ventu, a jak zawsze obawiam się, jak zlecę instalację rekuperatora innej firmy to przy ewentualnych problemach będzie spychologia (to nie nasza wina to wina tej drugiej firmy) :(

Tak jak pisałem,kto bogatemu zabroni ;)

Jak pisał gentoonx,gwc glikolowy podpinamy do instalacji,częścią ggwc jest nagrzewnica,którą z tego co widzę można dostać za ok.1000zł a ty taką nagrzewnicę będziesz miał wbudowaną w reku za 3000zł netto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ta różnica jest ważna?

Z tego co pamiętam krzyżowy ma mniejszą sprawność.

 

Tak jak pisałem,kto bogatemu zabroni ;)

Jak pisał gentoonx,gwc glikolowy podpinamy do instalacji,częścią ggwc jest nagrzewnica,którą z tego co widzę można dostać za ok.1000zł a ty taką nagrzewnicę będziesz miał wbudowaną w reku za 3000zł netto.

Tam chodzi też o sterownik ten lichszy jest pozbawiony tej funkcji.

A swoją drogą gdzie widziałeś tą glikolową za tysiaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

A swoją drogą gdzie widziałeś tą glikolową za tysiaka?

Osobiście nie ale taką cenę kojarze z wątku o gwc glikolowym,były polecane dwie firmy,które wykonują takie nagrzewnice,jedna droższa druga tańsza ale nazw nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Mój wykonawca twierdzi, że jest zadowolony z Pro-ventu, ...(

 

skoro posiada i używa, to chyba nie będzie miał nic przeciwko temu, żebyś podjechał do niego do domu i ogólnie posłuchał działającej instalacji u niego, zawsze to pewniej że będziesz miał niesłyszalną

 

a jak pójdzie ci po taniości i zjebie twoją instalację to go zjebiesz :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro posiada i używa, to chyba nie będzie miał nic przeciwko temu, żebyś podjechał do niego do domu i ogólnie posłuchał działającej instalacji u niego, zawsze to pewniej że będziesz miał niesłyszalną

 

a jak pójdzie ci po taniości i zjebie twoją instalację to go zjebiesz :lol:

Będzie miał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...