Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zaraz ,zaraz bo nic nie rozumiem. To masz WW a pisałeś że do bani. A jedna klima pomaga czy nie bo zapętliłeś?

 

Nydar, moja "wersja" wentylacji to jest raczej wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z centralnym nawiewem :)

 

Pisalem jakis czase temu, ze na zime przywroce uklad z typowej WM bo wtedy wentylacja przestaje byc odczuwalna...

 

Mam 1 centralny nawiew i w jego okolicy jest odczuwalna roznica jak i znaczny ruch powietrza przy wiekszych predkosciach, mam tam wsadzony zwykly anemostat nawiewny fi160, byc moze nieco lepiej byloby przy takim kwadratowym 30x30, ale temperaturowo roznicy to nie zrobi.

 

Poza tym przy ogrzewaniu klima WM bedzie korzystniejsza bo czesc energii rozrzuci bo wszystkich pomieszczeniach, mysle, ze o jakies 20-30% szybicej bedzie mozna osiagnac zadana temp niz teraz, jako ze wentyl mam na 500-550 m3 (tyle dmucha przy mojej instalacji, gdzie nie ma oporow na wymienniku).

 

Jesli chodzi o sama idee WW to jesli ktos ma dzialajace GWC i moze dac przynajmniej 1 nawiew na pietro to czemu nie, u mnie musialbym nieco dom zdemolowac zeby tak miec, tylko na to chwile nie ma to sensu ekonomicznego, jesli ogrzewanie klima wyniesie 600-700 zl/seozn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To kwestia podejścia tylko. Ciagnę swoja budowę już trochę czasu i takie kwoty nie robią na mnie wrażenia. Bo to niestety kosztuje.

To kwestia grubości portfela ;)

Jeśli ktoś nie patrzy na to ile z niego kasy wychodzi to 20tys.zl za klimę może być na tego kogoś niską kwotą,jeśli jednak komuś zależy na tym,żeby portfel nie za szybko się opróżnił a przy tym grubość tego portfela jest nie wielka to wybierze inne rozwiązanie :)

Nigdy w życiu nie wywaliłbym takiej kasy za klimę,no ale ja mam chudy portfel ;)

jednym klimatyzatorem się nie da. Chyba ze z rozprowadzeniem ale koszty będą +20tys.

Klimatyzator kanałowy i po sprawie,znacznie taniej niż 20tys.zl,ale jak wyżej pisałem,coś jest warte tyle ile ktoś jest w stanie za to zapłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kwestia grubości portfela ;)

Jeśli ktoś nie patrzy na to ile z niego kasy wychodzi to 20tys.zl za klimę może być na tego kogoś niską kwotą,jeśli jednak komuś zależy na tym,żeby portfel nie za szybko się opróżnił a przy tym grubość tego portfela jest nie wielka to wybierze inne rozwiązanie :)

Nigdy w życiu nie wywaliłbym takiej kasy za klimę,no ale ja mam chudy portfel ;)

 

Klimatyzator kanałowy i po sprawie,znacznie taniej niż 20tys.zl,ale jak wyżej pisałem,coś jest warte tyle ile ktoś jest w stanie za to zapłacić.

Dokładanie - to generowanie kosztów. Ale jakby od początku... podłogowe kable, kanałówka do temperatury powietrza, zasobnik z pompą do cwu... To by 20000 było za wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za 15 dni chlodzenia poszlo okolo 40 kWh, ile jeszcze bedzie dni upalow:10/15/30? Dobije moze do 100 kWh, czyli 60 zl, troche daleko do 1000 a mam dom totalnie bezbronny wobec zyskow slonecznych...

to twoje grzanie i chłodzenie klimatyzatorem trochę kupy się nie trzyma ale nie wnikam...:no:

z drugiej strony patrząc..., taką ilość energii jaką dostarcza twoje chłodzenie ( uwzględniając COP...) zapewni z nawiązką GWC a skoro wystarcza z klimy to i z wymiennika gruntowego też wystarczy ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

z drugiej strony patrząc..., taką ilość energii jaką dostarcza twoje chłodzenie ( uwzględniając COP...) zapewni z nawiązką GWC a skoro wystarcza z klimy to i z wymiennika gruntowego też wystarczy ...:yes:

Dzisiaj podziurawiłem swoje kanały i sprawdziłem dokładnie co i jak i wnioski mam mizerne,a więc:

temperatura na zewnątrz w trakcie mierzenia 26,5st.C,temperatura w domu 23,3st.C,temperatura z GWC 1m ponad wyjściem do domu 15,3st.C,temperatura z GWC przed wejściem do reku 18,7st.C,temperatura na wywiewie przy anemostacie 23,9st.C,temperatura na nawiewie przy anemostacie 24,3-24,8st.C (!),temperatura na wyrzutni 20,1st.C,reku na 280m3/h czyli ok.0,8kubatury/h,kanały termofleks z izolacją 2cm.

Wniosek,że zimno/ciepło ucieka nie wyobrażalnie przez nie zaizolowane kanały na poddaszu.

Wniosek II,muszę porządnie zaizolować kanały :)

Wniosek III,wymiennik ciepła w reku działa dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to twoje grzanie i chłodzenie klimatyzatorem trochę kupy się nie trzyma ale nie wnikam...:no:

z drugiej strony patrząc..., taką ilość energii jaką dostarcza twoje chłodzenie ( uwzględniając COP...) zapewni z nawiązką GWC a skoro wystarcza z klimy to i z wymiennika gruntowego też wystarczy ...:yes:

 

Jasiek, wpandij w wolnej chwili, zerkniesz na pobor na watomierzu, przejdziesz po parterze i poddaszu sam ocenisz, ja u CIebie bylem, widziale, potiwerdzilem, iz GWC u Ciebie w domu spokojnie daje rade chlodzic, tylko na nie mam dokonczonego GWC i mam w ciagu upalnego dnia ektra 20-30 kWh naslonecznienia do opanowania, wiec i chlodzenie musze miec odpowiednie.

 

Pamietaj, ze ta klima nie daje chlodu na nieskonczenie dlugo, zaraz po jej wylaczeniu temp zaczyna rosnac, za to kiedy pracuje, robi to z malym poborem pradu i utrzymuje tanio zadana temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Skąd masz na wyrzutni 21C ??? skoro na zewnątrz 26C , w domu 23 C . Chłodzisz latem wyrzucane powietrze ???? czy może pomylony nawiew z wyrzutnią ???

Brak bypassa,tak to sobie tłumaczę.

Wymiennik w jakimś stopniu zabiera chłód z GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłamiesz panie TB - 20 tys za kable, Pc PP, PC PW do CWU z zasobnikiem ???? I może jeszcze z montażem, brutto ????

Daj to na piśmie z gwarancją i myślę że nie opędzisz się od klientów - no chyba że piszesz o budce dróżnika - 30m2

Nie dom na dom 150m2 - Może Pan chodzi po drogich sklepach, np allegro?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pamietaj, ze ta klima nie daje chlodu na nieskonczenie dlugo, zaraz po jej wylaczeniu temp zaczyna rosnac, za to kiedy pracuje, robi to z malym poborem pradu i utrzymuje tanio zadana temp.

ja właśnie o tym ...;)

GWC pracuje na okrągło a jego wydajność chłodnicza jest regulowana przez zmianę wydajności wentylacji więc żadne skoki temp. nie występują bo taki układ dobrze współpracuje z bezwładnością budynku ...

inną sprawą jest to że dla wymiennika gruntowego inaczej liczy się wydajność a inaczej dla klimatyzatora ...:yes:

nawet zwykły mechaniczny układ wentylacyjny ma pewną moc chłodniczą pomimo braku GWC ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie o tym ...;)

GWC pracuje na okrągło a jego wydajność chłodnicza jest regulowana przez zmianę wydajności wentylacji więc żadne skoki temp. nie występują bo taki układ dobrze współpracuje z bezwładnością budynku ...

inną sprawą jest to że dla wymiennika gruntowego inaczej liczy się wydajność a inaczej dla klimatyzatora ...:yes:

nawet zwykły mechaniczny układ wentylacyjny ma pewną moc chłodniczą pomimo braku GWC ...:)

 

To jest chyba ta druga istotna roznica miedzy naszymi domami - ja mam maksymalnie akumulacyjny, Ty masz wersje z minimalna akumulacja, wiec to co u mnie sie w ciagu dnia moze odlozyc w scianach zostaje na dluzej...

 

Obaj pilnujemy, zeby utrzymywac odpowednia temp. w ciagu dnia i nie dopuscic do nagrzewania scian, tylko moje urzadzenie chlodnicze nie jest zwiazane z wentylacja i dodatkowo grzeje z COP :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba ta druga istotna roznica miedzy naszymi domami - ja mam maksymalnie akumulacyjny, Ty masz wersje z minimalna akumulacja, wiec to co u mnie sie w ciagu dnia moze odlozyc w scianach zostaje na dluzej...

 

Obaj pilnujemy, zeby utrzymywac odpowednia temp. w ciagu dnia i nie dopuscic do nagrzewania scian, tylko moje urzadzenie chlodnicze nie jest zwiazane z wentylacja i dodatkowo grzeje z COP :)

a z jakim COP grzeje powietrzny kolektor słoneczny wpięty w WM...?

 

właśnie realizuję u kolegi usprawnienie wentylacji "co by się chałupa mniej grzała"...

z moich ubiegłorocznych obserwacji ( dwie realizacje...) wynika że materiał budynku ma bardzo niewielkie znaczenie na jego "grzanie się", wystarczy wymusić odpowiedni przepływ powietrza aby znacznie poprawić warunki panujące na użytkowym poddaszu ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z jakim COP grzeje powietrzny kolektor słoneczny wpięty w WM...?:

 

Niby COP bliski nieskończoności ale jednak jak człowiek pomyśli to sprawia jakiś opór wentylatorom WM więc strzelam - 1000. (?)

 

właśnie realizuję u kolegi usprawnienie wentylacji "co by się chałupa mniej grzała"...

z moich ubiegłorocznych obserwacji ( dwie realizacje...) wynika że materiał budynku ma bardzo niewielkie znaczenie na jego "grzanie się", wystarczy wymusić odpowiedni przepływ powietrza aby znacznie poprawić warunki panujące na użytkowym poddaszu ...:yes:

 

Znaczy się chałupa wybudowana jak jaskinia (ściana kamień 4m) lub malbork grzeje się tak samo jak przyczepa kempingowa? Ten malbork i jaskinia oczywiście z dość dużym mostkiem term. do gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby COP bliski nieskończoności ale jednak jak człowiek pomyśli to sprawia jakiś opór wentylatorom WM więc strzelam - 1000. (?)

 

 

 

Znaczy się chałupa wybudowana jak jaskinia (ściana kamień 4m) lub malbork grzeje się tak samo jak przyczepa kempingowa? Ten malbork i jaskinia oczywiście z dość dużym mostkiem term. do gruntu.

 

Z tego 1000 odjął bym jedno zero ,co też powala na kolana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Znaczy się chałupa wybudowana jak jaskinia (ściana kamień 4m) lub malbork grzeje się tak samo jak przyczepa kempingowa? Ten malbork i jaskinia oczywiście z dość dużym mostkiem term. do gruntu.

ale po co od razu te skrajności ...?

jak byś sobie przez cały rok pomierzył temperatury w obu przypadkach to średnia i tak była by taka sama ...:yes:

cały myk polega na tym aby jak najbardziej "uspokoić" skoki temp. w przeciętnym domu co by były jak najbliżej średniej dobowej / tygodniowej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...