Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jakoś nie potrafię odczytać wartości z Twojego sterownika. U mnie wszystkie wartości wydajności wentylatorów podane są w %.

Co to za jednostka? Może ktoś inny ma podobną i pomoże Ci w ustawieniach. Najlepiej spytaj się instalatora, niech podpowie Ci jak zrównoważyć siłę nawiewu i wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Panowie pytanie do tych co mają rekuperator bo to chyba miedzy innymi jego wina.

 

Czy u Was również jest taka mała wilgotność powietrza w domu?

Na przykład dzisiaj na zewnątrz wilgotność 95% a ja mam w domu 26%.

Przewietrzyłem dom i skoczyła na 31% więc i tak słabo.

Generalnie od początku jest z tym problem w okresie grzewczym.

 

Witam,

 

Poziom wilgoci w budynku można regulować odpowiednim ustawianiem wydajności powietrza nawiewanego przez centralę wentylacyjną z rekuperatorem. Do rekuperatora można także dokupić czujnik wilgotności umożliwiający automatyczną pracę wentylacji.

W razie pytań chętnie pomogę.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie pytań chętnie pomogę.

 

________________________________

Konsultant marki Buderus

W takim razie jak odczytać te parametry ze zdjęcia dwa posty wyżej?

Nawiew ustawiony na drugim biegu.

Ogólnie są cztery , ostatni najwyższy można włączyć tylko na 30 minut

Powierzchnia ,którą obsługuje rekuperator to 180m2

Rekuperator marki viessman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Ma ktoś rekuperator z tkzwanym wymiennikiem entalpicznym odzyskującym część wilgoci z powietrza wywiewanego?

1. Jak to się sprawdza jaka jest wilgotność w pomieszczeniach w zimie?

2. Czy trzeba często go myć?

3. Jak wygląda jego z używanie po jakim czasie trzeba go wymienić na nowy (podejrzewam żę się zapcha)?

4 Czy twoim zdaniem warto dołożyć na ten wymiennik czy nie ma to większego sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Co to za czujnik i jak go montujemy?

 

Witam,

Jest to czujnik wilgotności HS, który jest montowany jest w rekuperatorze przy kanale powietrza wywiewanego, dzięki czemu jeden czujnik będzie w stanie obsłużyć wszystkie pomieszczenia typu łazienka, wc czy kuchnia. Jego zadaniem jest zwiększenie wydatku wentylatora w centrali wentylacyjnej z rekuperatorem w przypadku pojawienia się wilgoci.

W razie pytań chętnie pomogę.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Probuje zglebic temat rekuperatorow, ale juz mi rece opadaja i nie moge znalezc merytorycznych informacji z rzetelnymi danymi porownawczymi.

Interesuja mnie w sumie 3 rzeczy:

1) Realna sprawnosc (roznice miedzy spiralno-przeciwpradowym a przeciwpradowym - sa fantasci co podaj pod 92% na przeciwpradowym - oczywiscie bez podania temperatur)

2) zuzycie energii na wentylatory (rozumiem ze zalezy to od oporow wiec na spiralno-pp beda wieksze)

3) cena filtrow

Macie jakies dane porownawcze sprzetow pod tym katem ?

 

Sklaniam sie ku Bartoszowi bo ma dlugi wymiennik i radzi sobie bez grzalek, odmrozeniowych instalacji czy GWC - wiem ze duzy ale miejsca mam dosc.

Minus ze konstrukcja dosc leciwa - choc moze to i plus.......po co zmieniac dobre ?

Pewnie sa lepsze tylko nie moge niczego konkretnego sie dowiedziec z ogolnikowego belkotu marketingowcow......stad apel na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ma 80 - 90%sprawności, wentylatory prze 96% czasu pobierają około 20 - 22 W a przy pracy na ful (4% czasu) około 120W, filtry kosztowały 50 zł i mam zapas na 5 lat. Co do grzałek mój zużywa na nie około 70 kWh/rok. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ma 80 - 90%sprawności, wentylatory prze 96% czasu pobierają około 20 - 22 W a przy pracy na ful (4% czasu) około 120W, filtry kosztowały 50 zł i mam zapas na 5 lat. Co do grzałek mój zużywa na nie około 70 kWh/rok.

Widze ze masz Tesle - to ta stara czy juz nowa? (czytalem ze nowe sa bardzie energozerne).

No to pradu malo bierze. A te 80-90 % jakos liczyles czy z katalogu wziales ? Z czego masz kanaly i jakie srednice ?

Jakie masz tam filtry , bo dosc tanio wychodza.

A jak czesto uzywales grzalki w tym roku (przy jakiej temp musisz je wystartowac? )

Jeszcze pytanie odnosnie rocznych przegladow - ile kosztuja ? ( w sumie to nie piec gazowy i nie ma tam az takich komplikacji wiec myslalem zeby je robic do czasu zakonczenia gwarancji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklaniam sie ku Bartoszowi bo ma dlugi wymiennik i radzi sobie bez grzalek, odmrozeniowych instalacji czy GWC - wiem ze duzy ale miejsca mam dosc.

Minus ze konstrukcja dosc leciwa - choc moze to i plus.......po co zmieniac dobre ?

Pewnie sa lepsze tylko nie moge niczego konkretnego sie dowiedziec z ogolnikowego belkotu marketingowcow......stad apel na forum

 

 

Dobre Nie potrzebuje grzalek ten kolos a wiesz dlaczego.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja mam Brink'a 400.

Dom parterowy, 155mkw, przewody na stropie pod wełną, reku na strychu w pomieszczeniu ok 15C zimą.

Zimą reku chodzi na 50m^3/h z kilkoma przewietrzeniami. przy tych 50m^3/h bierze ok 12W.

OD połowy lutego mam podpiety Sonoff POW, poniżej wyniki - widać kiedy były mrozy <10C, włączała się grzałka - ale bez tragedii.

Filtry oczywiście zmienione z oryginalnych ramek z drutu na kasety - koszt maty F5 i G4 znikomy.

 

76zTsSG.png

 

2ctMIbK.png

2ctMlbK.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglądają u Was wymienniki, np. po roku użytkowania? U siebie widzę w że wymienni nie jest super czysty, czyżby filtry były do bani i powinienem stosować coś lepszego?

 

Drugie pytanie dotyczy zamarzania wymiennika. U mnie właśnie doszło do jego częściowego zamarznięcia i pewnie stąd wynikały ostatnie problemy ze słabą sprawnością rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ma 80 - 90%sprawności, wentylatory prze 96% czasu pobierają około 20 - 22 W a przy pracy na ful (4% czasu) około 120W, filtry kosztowały 50 zł i mam zapas na 5 lat. Co do grzałek mój zużywa na nie około 70 kWh/rok.

 

Masz bardzo dobry rekuperator. Ciekawe ile Wat na najniższym biegu pobiera reku Bartosza. Czy ~10-15% lepsza sprawność Bartosza zrekompensuje kilkakrotnie większy pobór prądu. Czy ma silniki wentylatorów na prąd stały - pobierają najmniej prądu. Jak się mają do "20 - 22 W" Twojego rekuperatora?

Edytowane przez witek_myslowice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre Nie potrzebuje grzalek ten kolos a wiesz dlaczego.?

 

Nie potzrebuje bo ma ten "specjalny" wymiennik - bardzo dlugi, przeciwpradowy z jakims tam skreceniem o 180* (stad duze wymiary reku, bo duza powierzchnia wymiennika i opory wieksze, czyli zre wiecej pradu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile Wat na najniższym biegu pobiera reku Bartosza. Czy ~10-15% lepsza sprawność Bartosza zrekompensuje kilkakrotnie większy pobór prądu. Czy ma silniki wentylatorów na prąd stały - pobierają najmniej prądu. Jak się mają do "20 - 22 W" Twojego rekuperatora?

 

No wlasnie Bartosz zre z 3-4 razy tyle niestety i pewnie nie zrekompensuje tego lepsza spawnosc i brak grzania (ale nie wiem tak naprawde ile "biora" grzalki i jak czesto......)

Tu sa dane http://tuznajdziesz.pl/produkty/produkt/centrala-wentylacyjna-bartosz-vena-n-4-ec-36289,1931/

- dziwne ze nie moze nawiewac mniej niz 150m3.... zima moze mocno wysuszac jak nie ma nizszego biegu.

Niby ma wentylatory EC czyli powinien miec ciagla regulacje - tylko czemu dopiero od 150m3 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potzrebuje bo ma ten "specjalny" wymiennik - bardzo dlugi, przeciwpradowy z jakims tam skreceniem o 180* (stad duze wymiary reku, bo duza powierzchnia wymiennika i opory wieksze, czyli zre wiecej pradu).

 

Jak masz gdziesz możliwość obejrzeć ten wymiennik podczas pracy jak jest mróz to posiedz przy nim z godzinkę i zobaczysz co ten super rekuperator robi aby nie zamarzal ja to sprawdziłem bo miałem taką możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja mam Brink'a 400.

Dom parterowy, 155mkw, przewody na stropie pod wełną, reku na strychu w pomieszczeniu ok 15C zimą.

Zimą reku chodzi na 50m^3/h z kilkoma przewietrzeniami. przy tych 50m^3/h bierze ok 12W.

OD połowy lutego mam podpiety Sonoff POW, poniżej wyniki ]

 

Rzeczywiscie nie ma tragedii - bo w sumie mrozow bedzie moze miesiac w roku..... wychodzi na to ze lepiej mniejsza wydajnosc przy mniejszym zuzyciu pradu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...