Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś może polecić jakąś firmę z Krakowa lub okolic montującą wentylację z ozyskiem ciepła?

 

Na razie mam ofertę wstępną z rekuperatory.pl na Mistral 400 ale firma jest z Wrocławia i obawiam się o dostępność w razie problemów.

Koszty części 9248 w tym centralka 3790, do tego montaż 2300, razem 11548 netto +7% vat + koszty dojazdu ekipy (?)

 

Mam też drugą ofertę z BAS Polska na Flexit VG400 za 5450 + projekt, materiały i robiczna 5000, razem ok. 10450 netto. Ale Flexity to dość drogie centralki, poza tym nie wiem co to za materiały i na ile dokładnie zostały oszacowane.

 

Znalazłem też kilka innych firm, ale robią one wszystko żeby wcisnąć ogrzewanie nadmuchowe zamiast wentylacji i plotą niestworzone rzeczy nt wentylacji, że od razu są zdyskwalifikowane.

 

Jakieś opinie pozytywne/negatywne o Mistralach albo Flexitach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

damian, jeśli nie przeraziły Cie moje ceny, to właśnie bartosz ma biuro w Krakowie. Być może cena mojej wentylacji wynika z projektu - sama nie wiem dokładnie, co tam projektant przewidział. pamiętam, że dość drogie wyszły materiały na rury sonoduct - może tu leży przyczyna? Postaram się to opisać po powrocie do domu.

Pozdrawiam,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę sobie do oferty i czytam:

robocizna 4300 netto

materiały (bez reku) 7100 netto producent ALNOR - może to coś Wam mówi, może są porównywalne tańsze materiały?

centralka 6000 netto

do tego 22% VAT.

Pozdrawiam,

gaga2

PS.: Koszt DGP w moim przypadku to maks. 1000 zł netto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaga2 na porażające kosztyTwojej instalacji ma wpływ wybór najdroższych chyba komponentów i przy okazji wykonawców. Być może zaprocentuje to jakością, wydajnością, niezawodnością. Nie wiem. Może ktoś napisze z własnej praktyki. Z tego co dotej pory przeczytałem na tym forum, to chyba trudno znaleźć coś droższego niż centralki od Bartosza. Ja akurat jestem z Wrocławia i rozmawiałem (wstępnie) w firmie Flop System, o którą zresztą już tu pytałem, czy kotoś wie coś o nich z praktyki. Ceny centralek dla domków zaczynają się tam od 2600pln (wydajność 250m3/h), a całość "przeciętnej instalacji" (bez DGP i GWC) ma się podobno zamknąć w okolicach 8tys. Ta inna firma z Mistralami jest chyba ciut droższa (przynajmniej centralki), ale też duużo mniej niż 6000netto za reku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dospel znany z wentylatorów wypuścił ( tak mi się wydaje, bo wcześniej nie widziałem ) swój reku.

Model 120 bez automatyki ( tzn. bez ogrzewania ) kosztuje cuć ok. 3 kzł

sterowanie na tyrystorach. ten z grzałką powyżej 5 kzł.

Czy ktoś coś może więcej powiedzieć, bo na stronie nie za wiele jest informacji, a panienka z okienka wiedziała o rekuperatorach mniej niż moje dziecko :lol:

 

 

http://www.dospel.com.pl/index.php?o=5&kat=1&skat=5&pid=100

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie za długo będę montował u siebie Bartosza. Dostałem od nich projekt ale nie do końca spełniał moje wymawania więc zrobiłem sobie projekt sam. Poza tym strasznie ciężko negocjowało mi się u przedstawiciela a także w centrali upusty, więc biorę od bartosza tylko wymiennik. Ja się prosić o kilka procent specjalnie nie będę. Nie chcą to nie inni bez niczego obniżają cene o 10% albo i więcej. Jednak szukałem też zamienników i tu niestety jest problem. Wymiennik Bartosza jest supersprawny ale ma tę wadę że jego opór przy maksymalnej wydajnści to aż 200 pa. Do tego dochodzą nanały nawiewniki itp i byle wentylator tego nie pociągnie. Dobre wentylatory kosztują i nie ma na to rady. Kanały podobnie. Tanie są tylko nieizolowane fleksy. Izolowane to wydatek 15-25 zł za metr, Spiro lub inne są jeszcze droższe. Moim zdaniem jeśli można zaoszczędzić to na wymienniku, a wtedy i na wentylatorach. Ja jednak dla 1000 zł nie zamienię sprawnego wymiennika na niesprawny. Za wszystkie elementy zapłace ok 8000 i zmontuję to sobie sam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak dla 1000 zł nie zamienię sprawnego wymiennika na niesprawny.

 

Ale jeżeli różnica zaczyna wynosić 3000 pln i więcej? No i chyba ten tańszy wymiennik nie jest zupełnie niesprawny, tylko ma sprawność trochę niższą. Czasami dobrze chyba przeliczyć ile może wymiernej korzyści (przeliczalnej na PLN) dać taki bardziej wyrafinowany reku. Zwłaszcza jeżeli łączy się to z GWC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Cię bilbo. Przy GWC sprawność wymiennika w rekuperwtorze jest oczywiście ważna, ale nie za wszelką cenę.

Bo i co uzyskamy? Z GWC mamy na wejściu przed centralą temperaturę dodatnią. Na anemostatach w pokojach uzyskamy 15st.C. Wymiennik o większej sprawności podniesie nam tę temperaturę o 2 lub 3 st. Ale za to kosztem większej mocy wentylatorów, bo opory takiegoż wymiennika będą większe. Należało by się więc zastanowić nad tym bilansem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje wykonała mi firma EMKA z Wrocławia. Centrala Mistral 400.

Instalacja została wykonana na trzech kondygnacjach. Kubatura budynku ok. 500m3.

Wykonali mi też GWC.

Po zakończeniu instalacji stwierdziłem, że wykonywanie tego samemu z powierzonych materiałów i na podstawie wykonanego projektu było by pomyłką, bowiem instalację montowało trzech fachowców i zajęło im to 7 dni i to od rana do wieczora.

Instalator który kierował całością prac to bezsprzecznie fachowiec w tej dziedzinie. Co ciekawe i rzadko spotykane wśród fachowców, to to, że dyskusja i wszelkie wynikające z niej zmiany w montażu nie irytowały go.

Póki co jestem zadowolony, a jak zacznie to pracować i jeszcze spełni oczekiwania, to będę bardzo zadowolony.

Wydatek był to nie mały, lecz jeśli chodzi o wycenę gaga2 to chyba jest z lekka przesadzona.

Z kolei, Włodek, nie daj się skusić ceną. Wnioskuję, iż twoi wykonawcy przewidzieli przewody nie izolowane, co może uczynić tak niską kwotę. Ale co będzie później. Później będziesz narzekał, że wydałeś pieniądze na coś co nie spełnia Twych oczekiwań.

No cóż, jeszcze nie wiem, czy moje oczekiwania będą spełnione, ale mam nadzieję, że tak. Przynajmniej teoria mówi, że tak

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow! Nareszcie jakiś praktyk i to z wrocławską firmą :-)

Mam nadzieję, że autoputz dasz znać, jak Ci to ustrojstwo działa. Ile wyniósł koszt całej instalacji?

Jakie masz GWC? Rurowe?

Możesz dać namiary na tą firmę? Czy to ci od http://www.rekuperatory.com.pl ?

Łączyłeś wentylację z kominkiem ?

 

:) :D :lol:

 

pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotr L powiedz w jakich warunkach wasz wymiennik ma 96% sprawności i jaki to typ

 

Anonymous napisał:

Ludzie przeczytałem że lekop ma rekuperator o sprawności 96% czy ktoś o tym coś wie czy to tak jest czy tylko papier coś tu nieładnie pachnie

 

jest to możliwe to kwestia wielkości wymiennika i wielkości przepływu powietrza.

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zacznie wszystko działać to opiszę swoje spostrzeżenia. Firma z Wrocławia to ta o której piszesz.

Koszt całej inwestycji to 19 tys.zł wraz z GWC żwirowym.

Połączenie z DGP zrobiłem. To takie eksperymentalne. Temat jest dość szeroki i trudno w jednym zdaniu go omówić, ale zawsze warto coś pokombinować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z Vatem na instalację wentylacyjną? Bo u mnie w ofercie jest napisane "ceny nie zawierają Vat 22%", ale przecież jak zamawiam całość, to może razem z usługą sprzedają materiały i wszystko liczą po 7% VAT (analogia do drewna na więźbę). Jeśli ma być VAT 7%, to u mnie za całość wychodzi ok.21.000, a to już mnie nieco zbliża do ceny Autoputz. Zadałam też sobie trud i wyliczyłam cenę jednostkową za robociznę (mam wykonane przedmiary z normatywnymi nakładami robocizny) - i wyszło 9,80 netto za godzinę. Chyba to niedużo?

Pozdrawiam,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak dla 1000 zł nie zamienię sprawnego wymiennika na niesprawny.

 

Ale jeżeli różnica zaczyna wynosić 3000 pln i więcej? No i chyba ten tańszy wymiennik nie jest zupełnie niesprawny, tylko ma sprawność trochę niższą. Czasami dobrze chyba przeliczyć ile może wymiernej korzyści (przeliczalnej na PLN) dać taki bardziej wyrafinowany reku. Zwłaszcza jeżeli łączy się to z GWC...

 

Ja za całą wentylację zapłacę 8000 brutto. Jak dla mnie zamiana wymiennika na krzyżowy o sprawności rzeczywistej poniżej 50% to wymierne straty.

Nie wiem jaki opór ma wymiennik krzyżowy ale niech to nawet będzie tylko 50 pa. To ja i tak potrzebuję wentylatorów które potrafią pokonać opór prawie 300 pa przy wydajności 400 m3/h. Takie wentylatory nie są tanie i tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten projektan od bartosza wymyślił że wszystkie kanały mają być z sonoduktów a jak je czyścić i

 

Trzeba je wymieniać co jakiś czas. Ja planuję raz na 5 lat

 

jakie mają opory

 

Opory są takie same jak innych kanałów. Najlepiej poproś o katalog.

 

co wam zaproponowali inni

 

Podobne kanały innych producentów mają podobną cenę do kanałów Alnora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dyskusji o szczegółach technicznych i kosztach chciałbym dołączyć wątek dla mnie zasadniczy: czy rekuperator (czy szerzej wentylacja mechaniczna ) nie jest niebezpieczna ze względów zdrowotnych.

 

Ostatnio w prasie pojawiają się artykuły mówiące o tym, że przewody instalacji nawiewnej są doskonałym miejscem do rozwoju wszelkich drobnoustrojów, bakterii itd.,niezwykle trudnych do usunięcia.

 

Czy taka instalacja nie stanowi więc zagrożenia dla domowników (zwłaszcza dla alergików ) ?

 

Pozdrawiam,

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...