Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Do dyskusji o szczegółach technicznych i kosztach chciałbym dołączyć wątek dla mnie zasadniczy: czy rekuperator (czy szerzej wentylacja mechaniczna ) nie jest niebezpieczna ze względów zdrowotnych.

 

Ostatnio w prasie pojawiają się artykuły mówiące o tym, że przewody instalacji nawiewnej są doskonałym miejscem do rozwoju wszelkich drobnoustrojów, bakterii itd.,niezwykle trudnych do usunięcia.

 

Czy taka instalacja nie stanowi więc zagrożenia dla domowników (zwłaszcza dla alergików ) ?

 

Pozdrawiam,

Jacek

 

Moim zdaniem dużo niebezpieczniejsza jest sytuacja kiedy nie mamy wentylacji i pozwalamy aby rozwijały się grzyby w naszym zawilgoconym domu. A drobnoustroje niestety mieszkają wszędzie i nie wiem czy to kanały wentylacyjne będą ich głównym mieszkaniem. Wentylacja mechaniczna jest zaopatrzona w filtry i to na tych filtrach głównie zatrzyma się cały syf z dworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Brawo Jezier.

Przecież to nie chodzi o to, co jest szkodliwe, masło czy margaryna, pieczywo pszenne czy żytnie.

Po prostu jeść trzeba tak jak i oddychać trzeba.

Moim zdaniem te obawy o grzyby czy bakterie biorą się z doświadczeń użytkowników systemów klimatyzacyjnych.

Vat w przypadku montażu powinien być 7%. Ja w jednej z firm spotkałem się nawet z tym, że samą centralę chcieli mi sprzedać z 7-mio %-owym Vat-em, jeśli zgodzę się na to, by na fakturze było napisane "montaż centrali wentylacyjnej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Autoputzu!

 

Masz rację i nie masz racji.Nie masz racji, bo jakość powietrza,którym się oddycha ma istotne znaczenie i warto dokonywać tu świadomych wyborów(argument Jeziera jest nie trafiony,bo nie chodzi tu o sam fakt wymiany powietrza-to jest bezdyskusyjne-ale o jakość tego powietrza).

 

Z kolei masz rację twierdząc,że złe doświadczenia z tym problemem wywodzą się z klimatyzacji (ma ona nieco dłuższą historię i zapewne bogatsze doświadczenia).

 

Nie mam wiedzy o tym,czy stosowane filtry w urządzeniach wentylacyjnych są skuteczne.Gdyby ktoś wskazał na jakieś opracowania w tym zakresie,badania itp.,byłbym wdzięczny. Opinie potencjalnych użytkowników,aczkolwiek bardzo cenne,są dość subiektywne (często dostrzega się same plusy rozwiązania,o minusach nie bardzo chce się słyszeć,by nie psuć sobie nastroju).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku!

Moim zdaniem skuteczność filtrów nie ma nic do problemu jaki Cię nurtuje. Mam na myśli ich skuteczność w wentylacji.

Jeżeli cokolwiek miało by się niedobrego dziać, to w już w przewodach wentylacyjnych, nawiewnych, ale już za filtrami.

Problem moim zdaniem będzie wówczas, gdy w tych przewodach będzie pojawiała się wilgoć.

Zimą raczej będzie to niemożliwe, a latem podczas schładzania powietrza?..... może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek f. może uprościłem przesadnie ale gdybym zrobił w swoim domu taką wentylację jaką przewidywał projekt to miałbym murowane problemy z wilgocią.

Nie wydaje mi się abym miał jakąś dobrą alternatywę dla centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Bo albo wentylowanie będzie nieopłacalne albo będzie nieskuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Do Autoputz.

Czy mozesz napisac cos wiecej o polaczeniu DGP z rekuperatorem. Generalnie ja slyszalem opinie, ze powietrze z kominka jest za gorace aby je wpuscic do reku.

Czy mozesz powiedziec jak jest liczony koszt instalacji w tej firmie z Wroclawia. Ja robilem u nich projekt i zastanawiam sie nad montazem ( ale to dopeiro za jakis rok)

EMil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bilbo, nie trzeba, a nawet nie można. Jestem na etapie montażu reku i fachowiec od montażu zaproponował takie rozwiązanie: za reku instaluje się komore mieszania, jest to zwykła, tylko że wielka puszka, i do niej się wpuszcza powietrze ogrzane kominkiem. Jak się nie pali w kominku to przewód od kominka jest zamknięty i działa sam reku. To mnie przekonuje i u mnie tak ma zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Instalatorze Polskim nr 6/2003 znalazłem artykuł , który mnie zaciekawił.

Rzecz dotyczy jednostki wentylacyjnej do mieszkań z odzyskiem wilgotności.

http://www.polskiinstalator.com.pl/artyk/2003-06/x-2-wentyla.jpg

Wg opisu sprawność cieplna urządzenia wynosi od 85% do 150%.

Dodatkowym zyskiem jest brak konieczności nawilżania powietrza.

Więcej informacji znalazłem w pliku PDF .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bilbo, Emil ma rację. Ta komora mieszania jest za reku, czyli gorące powietrze nie przechodzi przez reku, tylko miesza się ze świeżym, lekko ogrzanym ciepłem z odzysku, powietrzem wychodzącym z reku. W efekcie do pomieszczeń wraca odświeżone i dość mocno ogrzane powietrze. W tym momencie dogrzewanie, u mnie akurat elektryczne, automatycznie się wyłączy. Dobre w czasie dużych mrozów. Facet mówi, żę wykonał już wiele takich instalacji i sprawdzają się bardzo dobrze. Ma to u mnie robić w połowie listopada. Jak będzie dobrze działało to dam namiary.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolka ja wiem, że racja jest w słyszanych przez Emila opiniach, że do reku nie można wpuszczać gorącego powietrza. Ale z tego co pisze Emil wynika, że owe opinie sugerować miały, iż reku z DGP łączyć nie należy, a z tym już się zgodzić nie można. Już kiedyś już słyszałem coś podobnego i stąd moje zdziwienie - bo co ma łączenie reku z DGP z wpuszczaniem gorącego powietrza do reku ???

Uważam, że reku z DGP nie tylko można łączyć (w taki soposób jak piszesz), ale nawet warto bardzo. Czytałem też gdzieś, że wręcz nie poleca się wykonywania dwóch osobnych instalacji DGP i wentylacji, gdyż dwa oddzielne źródła nawiewu mogą się zakłócać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest cena?

Otrzymałęm odpowiedź z firmy Hoval :

"Niezmiernie cieszy nas zainteresowanie systemem Hoval HomeVent.

Niestety wzmianki prasowe odnośnie tych urządzeń pojawiły się zbyt wyprzedzająco.

Firma HOVAL nie przewiduje w tym roku sprzedaży tychże urządzeń w Polsce, nie rozpowszechnia również materiałów technicznych.

 

Z tego też względu nie mogę dostarczyć Panu jakichkolwiek danych.

 

Jedyne dostępne dane są zamieszczone na stronie internetowej w j. niemieckim pod adresem: www.hoval.com"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...