Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 1 month później...
  • 2 months później...
Witajcie. Jak już pisałem w wątku Rekuperator a/i DGP, u nas instalator zaproponował rozdzielenie systemów. W dość dużym domu (230,5 m2) nie dałoby, tak twierdził, większych efektów uproszczenia. Dodatkowo rozkład pomieszczeń mamy raczej prosty. I instalacja raczej nie będzie zbyt skomplikowana. Pozy tym dochodzi problem domu dwurodzinnego (projekt wielopokoleniowy). O pozostałych problemach pisałem w we wcześniej wspomnianym wątku. Co VATu na instalację z reku, to u nas będzie 7%, bo kupujemy całość. Właśnie parę dni temu rozmawiałem z naszym instalatorem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wien co on chce wpisać na fakturze, ale w umowie mam napisane wszystko w cenach netto + 7% VAT. Podobno to zależy od tego co napisze się na fakturze. Też tak miałem z drewnem. Jak było napisane, ze komplet drewna do budynku, to było 7% VAT. Zresztą juz ktoś o tym pisał, że tak przechodzi. To w końcu zmartwienie wystawiajacego. Ja się chyba nie muszę na VAT znać!?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kuba N.

Przeczytałem wątek od str 1 do ostatniej i zęby mnie bolą jak widzę że ktoś montuje GWC na głębokości 1,2 metra :o . LUDZIE !!! Grunt dopiero na głębokości 12 metrów ma stabilną temperaturę (ok 8st) przez cały rok!

Oczywiście instalowanie GWC na tej głębokości to przesada ale minimum to 2-2,5 metra. I jeśli mi ktoś powie że "to taki koszt ! " to sie usmieję do rozpuku :D . Wystarczy przejechać się pod najbliższe biuro ofert pracy i dwóch "nosów" wyfedruje mi taki "chodnik w 3 dni.

Co do rur metalowych to memu znajomemu bardziej opłacało się położyć w grunt nierdzewkę niż PVC (może kładł b.duzą średnicę,nie wiem), ale PVC też dobrze się sprawdza. I niech nikt nie stosuje rur ocynkowanych! Ciekawe jak będą wyglądały po 5 latach??

I nie rozumiem, że niektórym z forumowiczów chce się wykładać na wentylację z reku 10-14 tyś. Myslę że powinni się pogodzić z myślę że niezależnie czy będą mieli reku o sprawności 95 czy 70% to i tak raczej do tego interesu się dokłada (a nie oszczędza nie wiadomo ile). Może lepiej zainwestować w lepsze filtry i dobre umieszczenie czerpni powietrza?

Co do nakładów inwestycyjnych to każdy powinien dokonać symulacji: dodatkowe koszta na większą sprawność niż 70% (np 95%) / roczne oszczędności wynikające z zastosowania większej sprawności. I otrzyma PROSTY CZAS ZWROTU DODATKOWYCH NAKŁADÓW INWESTYCYJNYCH. :D (oby był krótszy niż żywotność reku :lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co w samochodzie klimatyzacja? Kiedy to się zwróci?

Po co w domu instalacja wodociągowa i kanalizacyjna? Kiedy to się zwróci? Przecież można wyjść do wychodka a wodę przynieść z hydrantu.

Po co wentylacja z reku i GWC?...... trzeba zapytać tych co to użytkują, a i trzeba wiedzieć, że to się może nigdy nie zwróci, tak jak klima w aucie i instalacje sanitarne w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rekuperatorze nalezy rozwazac tylko i wyłącznie w kategoriach finansowych zwrotu inwestycji w czasie. Rekuperator nie daje swiezego powietrza, lecz pozwala zaoszczedzic energie. Jakiekolwiek porownania do kliamtyzacji są wiec, moim zdaniem błedne. rekuperator ma zapewnic oszczednosc energii z systemu wentylacji i sie zwrocic. Z moich obliczen wynika, ze on sie nigdy nie zwroci, a cala instalacja to dodatkowe urzadzenie, rury, wentylator, a pozniej konserwacja, naprawy itp.

 

Z moich doswiadczen z uzytkowania od lutego mojego nowego domu wynika, ze swieze powietrze zapewnia wentylator nawiewowy zainstalowany w kotlowni w piwnicy, ktory zasysa powietrze z GWC, o ktorym pisalem w innym wątku.

 

Powietrze to jest dostarczane do strefy wokol kominka, gdzie nagrzewa sie od wkładu kominkowego do temperatury ok 50-60C, przy nawiewie ok 200 m3/godz (tak szacuje na oko wielkosc nawiewu, przy minimalnym nastawie wentylatora fi 250mm o wydajnosci do 1000m3). Nie ma praktycznie zadnych szumów. Powietrze jest dalej rozprowadzane kanałami fi 200 i fi 100 (DGP).

 

Kominek Tarnawa 18Kw działa prawie przez całą dobę, w nocy drewno sie znacznie wypala, ale powietrze jest nadal tłoczone. Gdy raz drewno sie wypaliło, przy temp, na zewnątrz ok. minus 4, mam na wyjsciu z GWC plus 8, a jak juz pisalem, nawet przy najwiekszych mrozach temp. dodatnią.

 

Powietrze jest wyrzucane na zewnątrz budynku tradycyjnymi kanałami wentylacyjnymi.

 

Co dałby w takich warunkach rekuperator? Temp. na wejsciu byłaby pewnie wyzsza np. 18C, ale i tak powietrze musiałoby byc podgrzane. Reku to dodatkowy wentylator- zuzywa prąd, ktorego cena jak sądze nie jest wiele nizsza niz koszt energii wytworzonej przez kominek na ogrzanie powietrza o te 10C (roznica miedzy temp. uzyskaną z GWC 8C a hipotetyczną z rekuperatora 18C). Gdyby powietrze z reku jeszcze dodatkowo podgrzac, np. elektrycznie do 21C, to wtedy koszt działania instalacji odzyskiwania energii z powietrza za pomocą reku bedzie istotny.

 

Gdyby jeszcze uwzglednic koszty całej instalacji reku, wtedy okaze sie ze koszt tej instalacji jest wyzszy niz zyski z odzysku ciepła z powietrza, a swieze powietrze lepiej sobie zapewnic zwykłym nawiewem z zewnątrz lub poprzez GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie do klimatyzacji nie jest błędne jeśli nie porównujemy sposobu działania, a jedynie cel jej stosowania.

Zarówno klimatyzacja jak i wentylacja wymuszona zapewnia nam lepszy komfort w zamieszkiwanym pomieszczeniu i trudno tu mówić o amortyzacji, czy zwrocie kosztów inwestcji.

To jest moje zdanie, które nie wyklucza Twoich racji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek. Wentylacja jest potrzebna jedni montują grawitacyjną a inni coś innego. Ty wybrałeś jakiś system własnego pomysłu. Jeśli on działa prawidłowo to dobrze. Ja nie chcę wentylowac domu kominkiem i zdecydowałem się na wentylację mechaniczną bez gwc. Nie wydaje mi się, aby rekuperator jako wymiennik należy rozpatrywać tylko i wyłącznie w kategoriach zwrotu. Dla mnie równie ważna jest temperatura nawiewanego powietrza do pomieszczeń. Wentylacja zapewnia mi swieże powietrze a rekuperator to, że powietrze ma temp. dodatnią.

Inna sprawa, że instalacja rekuperatora mi się opłaca. Przy wymianie 200m3/h wymiennik zwraca się w góra 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek,

 

Myślę, że trzeba policzyć do końca wszystko o czym mówisz.

 

W Twoim przypadku wychodzi "tanio", bo palisz drewnem (tanie źródło ciepła) i masz na to czas (ja sobie nie wyobrażam powrotu z pracy i rozpalanie w kominku a później podtrzymywanie tego ognia...).

 

Rekuperator ogrzewa powietrze od tych Twoich +5 stopni (po przejściu przez GWC) do 18, co daje nam 13 stopni. Przy wymianie 100-200m3/h jest to na tyle dużo energii, że ogrzewając prądem stopa wzrostu jest wysoka. Oczywiście ogrzewając kominkiem i paląc drewnem zwrot jest ofpowednio dłuższy lub może wychodzić nieopłacalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy sprawności wymiennika 80% i wymianie 200m3/h zaoszczędzam rocznie 5,8 MWh. W moim przypadku to jest trochę ponad 1900 zł. Wymiennik kosztuje mnie ok 3000 zł. Nie mam opłat związanych z eksploatacją rekupertora bo to tylko blacha.

Kosztuje mnie natomiast wentylacja mechaniczna ale ja wolę mieć dom wentylowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...