Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

... Parametry, które podaje producent ( Bartosz) to nie fikcja.Urządzenie mam opomiarowane i czasem pokazuję klientom jakie osiąga temperatury

 

Pozdrawiam

 

witam,

 

a jak jest z hałasem tego urządzenia ?

 

Oda dawna śledzę opinie o tym producencie, gdyż interesuje mnie ich "full wypas", ten większy z siłownikami na dwie czerpnie itd. Podobno wprowadzili/wprowadzą też nowy sterownik.

 

Ale spotkałem się z opinią ( może nie słuszną ), że bardziej je słychać od innych o tych sprawnościach.

 

Tylko rzetelną opinię poproszę :wink:

 

Napisz może coś o temperaturach przed i po reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

cino mi chodzilo o nagrzewnice ktora dogrzewa powietrze wlatujace do pomieszczen a nie uklad rozmrozeniowy - chce miec po prostu cos w rodzaju "turbo" dogrzania jak wroce do domu po 2 tygodniach nieobecnosci i bedzie chlodniej a podlogowka potrzebuje czasu bo jest bezwladna....

 

Bylem widzialem slyszalem pracujacego bartosza i dla mnie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie! Zaczynacie zakręcać w kierunku ogrzewania nadmuchowego. To nieco inne układy i wymagają sporej cyrkulacji powietrza. Tu rozważamy wntylację z odzyskiem.

Można. Wszystko można, ale po co?

Zróbcie projekt dobrego ogrzewania nadmuchowego i wepnijcie w niego tę wentylację mechaniczną z rekuperacją, bo się da. Robienie z wentylacji czegoś, czym nie jest ma małe szanse na uzyskanie przyzwoitych parametrów.

Adam M.[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja Panie Adamie.

 

Jeśli chodzi o nagrzewnice - zdecydowanie jest to dobre rozwiązanie ale nie przy wykorzystaniu wentylatorów z rekuperatora , bo nie ogrzejemy domu 400'ma m3/h powietrza!

 

Producent BRINK RENOVENT HR zaproponował moduł grzewczy ELAN który ma wydatek powietrza 800 lub 2200m3/h. Spina się go z reku tworząc jedno urządzenie zintegrowane, które w razie potrzeby może nam ogrzać domostwo. Ma nagrzewnice wodną - czym podgrzana będzie woda dostarczona to już nasza sprawa - ale ogrzewanie wtedy ma jaki kolwiek sens bo wydatek powietrza jest wystarczający.

W planach producenta jest podobno umieszczenie w module Elan odrazu chlodnicy do schładzana latem... no ciekawe jak im to wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent BRINK RENOVENT HR zaproponował moduł grzewczy ELAN który ma wydatek powietrza 800 lub 2200m3/h. Spina się go z reku tworząc jedno urządzenie zintegrowane, które w razie potrzeby może nam ogrzać domostwo. Ma nagrzewnice wodną - czym podgrzana będzie woda dostarczona to już nasza sprawa - ale ogrzewanie wtedy ma jaki kolwiek sens bo wydatek powietrza jest wystarczający.

W planach producenta jest podobno umieszczenie w module Elan odrazu chlodnicy do schładzana latem... no ciekawe jak im to wyjdzie.

Mam rozumieć, że to połączenie jest już jak najbardziej właściwe i rozsądne?

To znaczy, że można! Tylko trzeba zastosować właściwe środki.

A klimatyzację będę miał z GWC.

W moim zamyśle było wykorzystanie instalacji wentylacyjnej do ogrzewania, w celu oszczędności na pozostałych instalacjach (podłogówka, grzejniki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem o ogrzewaniu nadmuchowym, to trzeba zadbać o odpowiednią ilość kratek nadmuchowych itp. Musze policzyć jak kształtują się koszty i czy gra jest watra świeczki.

Dla mnie dużym zyskiem jest brak grzejników. Znalazłem trochę pieców nadmuchowych, ale żaden nie był przeznaczony do palenia paliwem stałym, stąd poszukiwanie w kierunku nagrzewnic. Tylko kto może mi to rozsądnie wszystko pożenić i zaprojektować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie! Zaczynacie zakręcać w kierunku ogrzewania nadmuchowego. To nieco inne układy i wymagają sporej cyrkulacji powietrza. Tu rozważamy wntylację z odzyskiem.

Można. Wszystko można, ale po co?

Zróbcie projekt dobrego ogrzewania nadmuchowego i wepnijcie w niego tę wentylację mechaniczną z rekuperacją, bo się da. Robienie z wentylacji czegoś, czym nie jest ma małe szanse na uzyskanie przyzwoitych parametrów.

Adam M.

Jestem laikiem, więc proszę się nie denerwować, jak zadam jeszcze parę pytań :D

System Brink - reku + nagrzewnica to prawie 10 tys. zł.

Jeżeli zamontuję reku + tania nagrzewnica + dodatkowy wentylator to wyjdzie spooro taniej.

Czy są szanse uzyskać w ten sposób dobre parametry dla reku i ogrzewania? A może przepływ przez GWC będzie zbyt silny? Czy musze kupić system, czy można to wykombinować taniej (nie bez Waszej pomocy)?

 

P.S. Przepraszam za mnożenie postów, ale co chwila przychodzą mi nowe myśli do głowy, które "muszę" uzewnętrznić. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się bał czegoś innego:

Mówicie, że do ogrzania domu potrzebny jest większy wydatek powietrza niż wynikający z potrzeb wentylacji. Czyli przepływ wzrośnie - i nie będzie to już 150, czy 300 m3/h, tylko kilkukrotnie więcej.

No to będzie IMO szumieć. Chyba, że będą grubsze przekroje rur i większe kratki, albo więcej rur i więcej kratek.

W instalacjach, o których tu piszą użytkownicy zwykle na najwyższym biegu słychać już szum instalacji - a to dopiero jest te 300 czy 500 m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sprubójmy uporządkować fakty.

Ogrzewanie nadmuchowe to system, gdzie strumień ciepła tłoczony jest do powietrza wypełniającego obiekt w specjalnie do tego celu skonstruowanym, wysokosprawnym , urządzeniu. Ogrzane powietrze przenosi ciepło "na salony" metodą unoszenia - tu wymuszonym kierowaniem strugi w dedykowane miejsca obiektu przy pomocy kanałów/lutni i sytemu wentylatorów. System będzie działał wtedy, gdy będziemy grzali powietrze do temperatury BLISKIEJ 20stC. Taki zabieg wymusza pełną wymianę powietrza przez sytem lutni i element grzewczy (nagrzewnicę) 1 RAZ NA KWADRANS!

Tylko wtedy możemy sprawnie zarządzać dystrybucją strumienia ciepła!

Aby nie wymuszać dużych prędkości strug powietrza i w okolicach anemostatów nie odczuwać powiewów wichury musimy stosować kanały i kratki o wielkich (w porównaniu z wentylacją) powierzchniach przekroju.

Tylko wtedy nic nie śwista. Ale....

Ale tworzy się samorzutnie sytem rur głosowych i jakiekolwiek poczucie prywatności, intymności (akustycznej) odpływa w niebyt.

To jest dobre , ale nie zawsze i nie wszędzie.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HANEJEK

 

Słuchaj , ta nagrzewnica może być ogrzana kotłem na co chcesz - dajesz ciepłą wode i cześć.

 

Jeśli idzie o kratki itp - liczy sie poprostu wydatki na każde pomieszczenie i dopasowywuje kanał i juz. Słusznie robisz, że kaloryferów itp nie walisz bo to wyjdzie Ci cenowo na to samo a komfort i koszty ogrzewania inne :)

 

Jeśli chodzi o koszt kompletu - i owszem ale paramerty i współpraca urządzeń idealna - pobór prądu na poziomie 150W na urządzenie i kwita a nie jakieś półsrodki , niewiadomy przepływ i skuteczność. Szczerze mówiąc ja bym nie mówił tak śmiało o zaniku INTYMNOŚCI jak to stwierdził Pan Adam , bo dzwięk pod prąd przewiewu raczej zanika a wyciągiem raczej nie będzie sie przenosił - kwestia zaprojektowania odpowiedniego systemu.

 

Jeśli chcesz żeby Ci to ktos zaprojektował wczytaj sie w oferte ASK - dystrybutora Brinka - oni to robią od paru lat więc może i domek Ci zrobia...odrazu w kpl z reku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden problem. Do wentylacji potrzeba jest te 30 m3/h na osobę. Zwiększając wentylację kilkukrotnie zwiększamy straty ciepła. Wychodzi więc, że zamiast zysków z zastosowania rekuperatora, możemy mieć straty :-?

tak , tylko nie bierzemy jednej rzeczy pod uwagę - w takim systemie z tego co wiem bierze sie do 30% świerzego powietrza reszta to recylkulacja, więc strat nie ma bo czyste powietrze daje reku !! reszta to recylkulacja wiec nie ma wymiany ze świerzym powietrzem , chodzi tylko o to ze ma być wymiana powietrza w pomieszczeniu z zimnego na ogrzane. Te moduły brinka i każdy inny służy do ogrzewania , a wentylacje załatwia reku wiec i tak jest zysk a nie strata.

piszcie maile jak ktoś czegos nie zrozumie bo ja czasem pisze "skrótami symantycznymi" jak nasi politycy:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa. W wentylacji w tym również mechanicznej kratki wentylacyjne wlotowe i wylotowe znajdują się w suficie lub bezpośrednio pod nim i rozmieszczone są wg. zasady wylot kuchnia łazienki, wc, wlot w sypialniach i salonie.

Natomiast aby ogrzewanie nadmuchowe działało prawidłowo (zgodnie z zasadami fizyki) wlot (ciepłe powietrze) powinien być przy podłodze zaś odprowadzenie przy suficie i aby prawidłowo działało w każdym pomieszczeniu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa. W wentylacji w tym również mechanicznej kratki wentylacyjne wlotowe i wylotowe znajdują się w suficie lub bezpośrednio pod nim i rozmieszczone są wg. zasady wylot kuchnia łazienki, wc, wlot w sypialniach i salonie.

Natomiast aby ogrzewanie nadmuchowe działało prawidłowo (zgodnie z zasadami fizyki) wlot (ciepłe powietrze) powinien być przy podłodze zaś odprowadzenie przy suficie i aby prawidłowo działało w każdym pomieszczeniu.

Pozdrawiam

 

I tak i nie :) W wentylacji nie ma potrzeby żeby kratki nawiewowe były w suficie- proste fizyczne uzasadnienie. Powietrze z reku i tak jest zimniejesze o 1-2 stopnie od domowego więc nie będzie konwecji d góry świeżego tylko swobodna dyfuzja.

Jeśli idzie o ogrzewanie - w tym przypadku z zastosowaniem reku wentylacje mamy zapewnioną a ogrzewanie faktycznie powinno być z podłogi po to żeby ogrzewać konwekcją, ale i po to żeby nie musiało być wyrzucane z dużą prędkością , może być w suficie ale musi lepiej "gwizdać"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyka i owszem - masz rację. Ale dochodzi jeszcze jeden czynnik - ludzki. Inaczej mówiąc,w wentylacji (najprościej) chodzi o to ( o czym wspomniałeś) aby powietrze (świerze) "ogrzało" się w górnych warstwach pomieszczenia i było dalej "świerze" na wysokości głowy.

Co do ogrzewania, tez prawda, ale dodatkowo ten czynnik - ludzki. Lepsze samopoczucie (nie wspomnę o komforcie) jest wtedy jeśli "głowa jest zimniejsza od nóg". A biorąc to pod uwagę mniej energi potrzebnej do ogrzania jest wtedy gdy grzeje "od dołu"

Jeszcze raz zaznaczam, że jest to bardzo duże uproszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak :)

żeby niepotrzebnie nie deliberować - to co mówisz, że mniej energi potrzeba do ogrzania z dołu sprowadza się defakto do tego, że mniej powietrza sie ogrzewa bo mniejszy musi być strumień wylotowy z dołu(mniej ilościowo powietrza na h bo słabsza struga powietrza) - mniejszy niż z góry i to jest różnica - w uproszczeniu :) (energia konwekcji + energia mechaniczna nawiewu który zapewni dolot ciepłego i meszanie z dolnym zimnym pow)

 

Więc jak zrobisz nawiew z sufitu o odpowiedniej sile ogrzewanie będzie równie skuteczne tylko dołożysz na nawiew.

Tylko jeszcze coś - czas przez jaki ciepłe powietrze będzie wracać do góry(z podłogi konwecja tylko, z sufitu czas konwekcji+ czas wymuszonego obiegu do ziemi) jest dłuższy dzięki czemu więcej ciepła w danym pomieszczeniu oddaje nam to nasze ciepłe powietrze - uffff :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobote spalem w domu gdzie jest ogrzewanie nadmuchowe - ja wole ogrzewanie podlogowe - jest lepszy klimat, nic w nocy nie buczy i chuczy, rekuperacja a ogrzewanie (jako podstawa) nadmuchowe to dwie rozne sprawy. W moich planach jest tylko przewidziane dodatkowe dogrzanie powietrza wpadajacego do pomieszczen i nie mam zamiaru laczyc tych obu funkcji w jednej instalacji bo nie jestem pewien jak to bedzie dzialac, to bedzie tylko "wartosc dodana" zamiast elektrycznych farelek... no chyba ze okaze sie inaczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden problem. Do wentylacji potrzeba jest te 30 m3/h na osobę. Zwiększając wentylację kilkukrotnie zwiększamy straty ciepła. Wychodzi więc, że zamiast zysków z zastosowania rekuperatora, możemy mieć straty :-?

tak , tylko nie bierzemy jednej rzeczy pod uwagę - w takim systemie z tego co wiem bierze sie do 30% świerzego powietrza reszta to recylkulacja, więc strat nie ma bo czyste powietrze daje reku !! reszta to recylkulacja wiec nie ma wymiany ze świerzym powietrzem , chodzi tylko o to ze ma być wymiana powietrza w pomieszczeniu z zimnego na ogrzane. Te moduły brinka i każdy inny służy do ogrzewania , a wentylacje załatwia reku wiec i tak jest zysk a nie strata.

 

piszcie maile jak ktoś czegos nie zrozumie bo ja czasem pisze "skrótami symantycznymi" jak nasi politycy:P

Jeżeli tak jest, to system wydaje się sensowny, natomiast samoróbka nie. :)

A czy ktoś spotkał sie z innym niż Brink, ale tego typu, systemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...