Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jest jeszcze jeden problem. Do wentylacji potrzeba jest te 30 m3/h na osobę. Zwiększając wentylację kilkukrotnie zwiększamy straty ciepła. Wychodzi więc, że zamiast zysków z zastosowania rekuperatora, możemy mieć straty :-?

tak , tylko nie bierzemy jednej rzeczy pod uwagę - w takim systemie z tego co wiem bierze sie do 30% świerzego powietrza reszta to recylkulacja, więc strat nie ma bo czyste powietrze daje reku !! reszta to recylkulacja wiec nie ma wymiany ze świerzym powietrzem , chodzi tylko o to ze ma być wymiana powietrza w pomieszczeniu z zimnego na ogrzane. Te moduły brinka i każdy inny służy do ogrzewania , a wentylacje załatwia reku wiec i tak jest zysk a nie strata.

piszcie maile jak ktoś czegos nie zrozumie bo ja czasem pisze "skrótami symantycznymi" jak nasi politycy:P

W systemach ogrzewania nadmuchowego jest tak jak piszesz. Natomiast ja tu czytam o pomysłach aby do instalacji zaprojektowanej jako wentylacja z odzyskiem domontować nagrzewnice wodną (a nawet kilka nagrzewic i zapewnic sobie w ten sposób ogrzewanie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to jedno z drugim sie nie wyklucza - wystarczy odpowiednio wpiąć do systemu reku nadmuch, ale lepiej byłoby do systemu dopiąć rekuperator , bo kanały do nadmuchu (ogrzewania) będą raczej większe i lepiej dopiąć dostawe tlenu do nadmuchu niż na odwrót.

 

Ja polecam piece nadmuchowe gazowe GOODMAN - wystarczy spokojnie jeden bo moce są w okolicach 17-21kW.

 

Nagrzewnica Brinka jest naprawde cwana, dobrze pomyślana i skuteczna i ma jedną zalete - wode możemy ogrzać byle czym (nawet ogniskiem :) lub kominkiem). Widziałem pare fotek tego i dtr'ke - cwani ci holendrzy...Zaskoczyło mnie to że mocowo mimo wielokrotnego wydatku jest taki sam jak reku czyli od 25-150W, wg mnie to malutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co Wy budujecie? :o :o :o

Zakładając, że urządzenie grzewcze trochę stoi trochę idzie to:

"piece nadmuchowe gazowe GOODMAN - wystarczy spokojnie jeden bo moce są w okolicach 17-21kW. "

 

10 godzin x 21kW = 210kWh

 

Naprawdę aż tyle Wasze domy potrzebują? :o

To po co styro na ścianach? Po co wełna pod dachem?

Po co reku i GWC?

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzewnica Brinka jest naprawde cwana, dobrze pomyślana i skuteczna i ma jedną zalete - wode możemy ogrzać byle czym (nawet ogniskiem :) lub kominkiem). Widziałem pare fotek tego i dtr'ke - cwani ci holendrzy...Zaskoczyło mnie to że mocowo mimo wielokrotnego wydatku jest taki sam jak reku czyli od 25-150W, wg mnie to malutko.

Ja będę miał piec na byle co (trociny, pelety), więc piec nadmuchowy nie wchodzi w rachubę. Już rozumiem, że kombinowanie z nagrzewnicami w kanałach nie ma sensu (nie da się mieć w ten sposób dobrego ogrzewania i wentylacji). Pozostaje pewnie tylko Brink. Mam nadzieję, że rzeczywiście będzie oszczędny.

Do wyboru są 2 nagrzewnice: ok 850 m3/h i 2200 m3/h i nic pośrodku ciekawe co mi zaprojektują w ASK. Wolę większe przewody i mniejsze gwizdanie :) A przy powierzchni 150m2 to chyba 850 wystarczy...

Pozostaje tylko wybór pieca z automatyką podawania i rozpalania. Macie jakieś typy, czy z tym to do innego wątku?

Adamie_mk

To może skoro buduję parterówkę z oknami minimum 0,8 i 40 cm ocieplenia nad sufitem, to może trzeba się jednak zastanowić nad tą nagrzewnicą i kanale... Tylko pytam, bo a nóż widelec :oops: Taka nagrzewnica ze strony rekuperatory.pl może mieć 14kW... Tylko co z tymi przepływami... kurde.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może trzeba się jednak zastanowić nad tą nagrzewnicą i kanale... Tylko pytam, bo a nóż widelec :oops: Taka nagrzewnica ze strony rekuperatory.pl może mieć 14kW... Tylko co z tymi przepływami... kurde.

 

Jak sie dokope to podam jaką moc ma ta nagrzewnica z ELANA , ale jak juz ktos robi na reku Brinka to może warto zrobić komplet co by sobie współgrały. Pewnie sie je jakoś spina ze sobą.

Jeśli idzie o kanały - jak juz będzie w instalacji elan - to kanały będą większe to na bank, więc na etapie projektowania dobrze o tym pomyśleć :p lepiej większe kanały mieć jeśli potem decydujemy się na ELANA

bo szczerze mówiąc sama nagrzewnica w kanale wentylacyjnym reku nawet o mocy 30kW nie da nam za dużo - wydatkiem z reku 400m3/h to my sobie możemy 2-3 pokoje ogrzać więc to może byc tylko doraźnie dogrzewanie -na cały dom to pewnie o 2-3 stopnie(w dolnym zakresie temperatur czyli od kilku)

 

Przepływ - opór nagrzewnicy też zrobi swoje - z tego co wiem tylko BRINK ma coś takiego, że zapewnia przepływ na zadanym poziomie nawet jeśli zwiększymy mu opór nagrzewnicą - i to wszystko bez cudów pomiarów i rególacji bo reku sam sobie bada opory instalacji. ZA TO DUŻY PLUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że trzeba to toszke uporządkować. I tak:

Ogrzewanie nadmuchowe (powietrzne) oprócz zadania ogrzania pomieszczeń spełnia jeszcze jedną, a mianowićie wentylacyjną (wsppomniał o tym CZES@K i Jezier) - przy czym projektuje sie go (system) jako grzewczy biorąc pod uwage kratki na i wywiewne, ich ilość, rozmieszczenie. szybkości i wydatek powietrza, przekroje kanałów i przewodów, a także moc w tym wypadku pieca. Funkcje wentylacyjne załatwiane są poprzez te 30 % dopływu "świerzego" powietrza.

Jakoś moja wyobraźnia nie może sobie uprawdopodobnić zamiany funkcji wentylacji mechanicznej na funkcje ogrzewania pomieszczeń.

Mogę sobie jednak wyobrazić (tak jak Adam) możliwość zastosowania rekuperacji owych 30% "świerzego" powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak , tylko nie bierzemy jednej rzeczy pod uwagę - w takim systemie z tego co wiem bierze sie do 30% świerzego powietrza reszta to recylkulacja, więc strat nie ma bo czyste powietrze daje reku !! ....

 

Jest tak jak mówiłem - i popieram zdanie sSiwego - wentlacji na ogrzewanie nie da się przerobić ale do ogrzewania nadmuchowego wentylacje jak najbardziej.

No i mamy wszystko jasne

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły PR Panie CZES@K :lol:

To macie jakąś konkurencję w tych systemach, czy tylko sprzedawany przez Wasz Brink ma takie nagrzewnice? :wink:

I cuś w rozmowie w poniedziałek rano nie było mowy o zwiększaniu przekrojów... To jak w końcu trzeba wykonać tą instalację? Nawiew dajemy na górze, czy na dole? Mój projekt to: http://www.dom-parterowy.pl/rzuty.php?kategoria=dm&id=dm27

Jaką mam gwarancję, że zrobicie to dobrze? Ile tego już postawiliście? Czy działa to gdzieś w Polsce jako wyłączne źródło ogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły PR Panie CZES@K :lol:

To macie jakąś konkurencję w tych systemach, czy tylko sprzedawany przez Wasz Brink ma takie nagrzewnice? :wink:

I cuś w rozmowie w poniedziałek rano nie było mowy o zwiększaniu przekrojów... To jak w końcu trzeba wykonać tą instalację? Nawiew dajemy na górze, czy na dole? Mój projekt to: http://www.dom-parterowy.pl/rzuty.php?kategoria=dm&id=dm27

Jaką mam gwarancję, że zrobicie to dobrze? Ile tego już postawiliście? Czy działa to gdzieś w Polsce jako wyłączne źródło ogrzewania?

 

 

:) ten PR to cel nie zamierzony, poprostu jestem przekonany do tych produktów.

Chodzi o to, że ta nagrzewnica jest produkowana i dydykowana do rekuperatora, ma swoje wentylatory na prąd stały, automatyke z wyświetlaczem i generalnie jest jakościowo bardzo dobra. Nie twierdze, że "konurencja"(inni producenci) podobnych nie ma.

 

Jeśli chodzi o plan projektu jaki Pan ma otrzymać to ja nie wiem co oni w tej firmie tam projektują. Ja rozmawiałem i tak samo miałem wentylacje zrobioną , zapytałem o ELANA i tak samo mi podali cene urządzenia bez instalacji grzewczej bo od początku rozmowa była (wyszło od tego) że chciałbym zrobić sobie wentylacje z reku w domu. Myśle że Pan tak samo zobił i stąd jakieś nieścisłości. WNIOSEK - trzeba podkreślać że chce się zrobić ogrzewanie a nie wentylacje tylko :) - człowiek istota ułomna.

Ja otrzymałem projekt wentylacji , teraz czekam na projekt z ogrzewaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdze, że "konurencja" (inni producenci) podobnych nie ma.

Ale ja nie pisałem, że tak twierdzisz :) Miałem nadzieję, że jak posiadasz wiedzę o tej konkurencji, to się ją z nami podzielisz.

 

:) ten PR to cel nie zamierzony, poprostu jestem przekonany do tych produktów.

 

Jeśli chodzi o plan projektu jaki Pan ma otrzymać to ja nie wiem co oni w tej firmie tam projektują. Ja rozmawiałem i tak samo miałem wentylacje zrobioną , zapytałem o ELANA i tak samo mi podali cene urządzenia bez instalacji grzewczej bo od początku rozmowa była (wyszło od tego) że chciałbym zrobić sobie wentylacje z reku w domu. Myśle że Pan tak samo zobił i stąd jakieś nieścisłości. WNIOSEK - trzeba podkreślać że chce się zrobić ogrzewanie a nie wentylacje tylko :) - człowiek istota ułomna.

Ja otrzymałem projekt wentylacji , teraz czekam na projekt z ogrzewaniem :)

Gubię się już w Twoich tożsamościach CZES@K. Z jednej strony piszesz o "nich" i własnej instalacji, a z drugiej rozmawiamy (po tym jak dostałem do Ciebie tel. z ASK) i kierujesz mnie na swoją aukcję na Allegro (zgodność nicku z Twoim mailem [email protected]) http://allegro.pl/item134016828_rekuperator_95_odzysku_ciepla_szkic_wentylacja.html

Mistrzu, przeciż piszesz tu o projekcie gratis! :o

Proszę o uczciwość.

P.S. Właśnie otrzymałem od Ciebie prywatną wiadomość i proponuje, żebyś ją opublikował, wtedy wszystko będzie jasne :) W myśl twierdzenia "człowiek istota ułomna". Dodam, że się nie gniewam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic do ukrycia

Nie ze mna rozmawia się jak dzwoni się do ask (nie ja kierowałem na aukcje allegro)- ja tylko grzecznościowo wystawiam im przedmioty, opiekuje się stronami internetowymi.

Normalnie jestem tak jak wy internautą głodnym wiedzy - literatura, liczne targi i własne obserwacje sprawiają, że mam tyle do powiedzenia ile widać.

 

propo projektu - takie dostałem wytyczne do aukcji i tak jest, ja dla swojego domu wycene otrzymałem tak samo każdy może to zrobić i projekt sobie zamówić.

 

czy coś jeszcze jest niedopowiedziane?

:-?

P.S. tak jak w prywatenj wiadomości powtórze - widziałem wiele produktów tego typu i gdybym nie był przekonany do Brinka nie polecałbym tego nikomu gdybym nie był przekonany bo nie mam w tym żadnego interesu.poprostu trzymam się swojego zdania i przekonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic do ukrycia

P.S. tak jak w prywatenj wiadomości powtórze - widziałem wiele produktów tego typu i gdybym nie był przekonany do Brinka nie polecałbym tego nikomu gdybym nie był przekonany bo nie mam w tym żadnego interesu.poprostu trzymam się swojego zdania i przekonania.

To ja uzupełnię informacje z priva, skoro nie masz nic do ukrycia, i już nie wchodzę dalej w wyjaśnianie:

"tylko sprzedaje -im na allegro , jestem że tak powiem informatykiem firmowym z doczepki - opiekuje sie ich stronami i zarządam kontami.

 

jeden z szefów ask to moja dalsza rodzina z tąd "fucha" na boku.

 

ale poważnie byłem u nich i na targach i oglądałem to Brinka , storkair, dospel, provent, koss i wiele innych i na ten temat też mogę sie wypowiedzieć bo bardzo duzo czytam , ogladam i licze... ale brink wygląda działa i kosztuje zdecydowanie najlepiej.gdybym nie byl przekonany do brinkanikomu bym go nie polecal bo i tak z tego nic nie mam"

 

Koniec i bomba... proszę nie wracajmy do tematu, kto co komu powiedział.

 

Mam prośbę do Ciebie. Podziel się swoją wiedzą o alternatywach dla Brinka. Jakie mają wady i zalety?

Dla mnie cena rzeczywiście nie jest zastraszająca, jeżeli sprzęt jest naprawdę dobry. Mówiąc szczerze coraz bardziej się do niego przekonuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mówie :

jeśli chodzi o alternatywe dla brinka - StorkAir TYLKO. urządzenia na naszym rynku nie mają nawet zbliżonej sprawności a montowanie czegoś poniżej poprostu mija się z celem , ekonomiczny zysk poprostu przestaje istnieć.

Z tego co wiem StorkAir nie jest rozwojowym urządzeniem , jest głośniejszy, niema stałego przepływu i więcej prądu "pożera".

Holenderskiego nie znam , ale mówi się na angielskich forach (czytałem ze 2 miesiące temu) że brink jest bardziej popularny w holandi ze względu na bezawaryjność i jakość. Cenowo brink jest lepszy bo ma promocje, bez rabatów wychodzi podomnie więc szczerze tak naprawdę kwestia wyboru.

Dla mnie Brink już samym wyglądem mówi o swojej jakości nawet w porównaniu do StorkAira. "macałem" oba, bawiłem się na targach oboma, moje odczucia są jednoznaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Rozważam wykorzystanie wentylacji mechanicznej. Czytałem o jej zaletach i wadach. Intryguje mnie zwłaszcza poziom hałasu. Poszukuję kontaktu do użytkowników wentylacji mechanicznej (z reku/ GWC lub bez) w okolicach Warszawy celem subiektywnej organoleptycznej oceny szumów. Proszę o kontakt na priva. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...