Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich.

Mam pytanko bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.

Mam zamiar założyć reku, kupiłem projekt domu ale bez instalacji reku i teraz jak mniemam już na tym etapie powinno się zaprojektować takową. (likwidacja niepotrzebnych szybów wentylacyjnyi i zaprojektowanie nowych pod reku).

I teraz kto wam taki projekt robił i w jakiej cenie.

Mieszkam w Bydgoszczy dzwoniłem cały dzień i znalazłem dwie oferty projektantów jeden chciał za projekt 1600 a drugi 600 zł. czy to tyle kosztuje.

Dzwoniłem też do producentów i instalatorów ale oni tylko sprzedają montują ale projektów nie robią - dziwne.

Jak to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jest to "parterówka" to sprawa jest prosta i w zasadzie na tym etapie jakieś szczegółowe uzgodnienie (poza likwidacją kominów wentylacyjnych), nie są potrzebne. W opisie projektu architekt powinien napisać, że wentylacja jest mechaniczna - to dla kominiarzy, na wszelki wypadek. No jeśli jest "akuratny", to może zaznaczyć miejsce centrali wentylacyjnej.

W posostałych przypadkach, dom pietrowy lub z poddaszem, warto przewidzieć na etapie projektowania, jak i gdzie bedą przebiegać przewody (rury) wentylacyjne. Może to zaowocować mniejszą ilością robót przygotowawczych podczas instalacji wentylacji (np. kucie stropów, robienie pionów i bruzd pod przewody wentylacyjne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedz, chyba muszę jeszcze podzwonić chociaż robiłem to całe przedpołudnie.

 

Może ci instalatorzy robią projekt tylko na "brudno" a ja chciałem mieć wrysowany w projekt i zaraz aby usunąć zbędne kominy, przecież jakoś muszą montować te instalacje, chyba tak na łapu capu tego nie robia , potrzebne są chyba jakieś obliczenia?

 

Ja mam domek parterowy z użytkowym poddaszem a reku chcę zainstalować na strychu, tekrze z poddaszem nie ma problemu ale z parterem trzeba pomyśleć.

Mój projekt to: http://www.krajobrazy.com.pl/projekty_domow/szmaragd/#nowhere

może jakieś propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Likwidacje komina wentylacyjnego powinna nanieść na projekt osoba uprawniona (np. architekt).

Ogólne zasady - może będą pomocne.

Sa dwa obiegi powietrza "stykające się" ze sobą w wymienniku rekuperatora.

Jeden obieg "nawiewny" świeżego powietrza z czerpnią bądź w dolnych partiach domu (ale nie koniecznie) lub w GWP, której wyloty (nawiewy) umieszczone są w sypialniach, salonie i ewentualnie innych pomieszczeniach.

Oraz drugi obieg zużytego powietrza, którego czerpnie (wloty) zainstalowane są obowiązkowo w kuchni, łazienkach i wc, oraz jesli jest taka koniecznośc w pomirszczeniach innych - z wylotem najlepiej w górnej części budynku.

Wiedząc to, praktycznie możesz sam zaprojektować przebieg przewodów (kanałów) wentylacyjnych.

Powodzenia

Ps. Wyliczenia wydajności i przepływów zrobią Ci dostawcy systemu. Ważne abyś już teraz wiedział jakie przekroje są wymagane do wymiennika (centrali).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie

słyszałam od instalatora(czyli człowieka z branży chyba?) , że

rekup nie jst taki super ze względu na

1. rury są siedliskiem róznego rodzaju bakterii i innch paskuctw co wymaga częstego serwisu czyszczenia co wiąże sie z kosztami

2.filtry do rekup są drogie

3.przy GWC nie ma wpływu na czystość/jakośćpowietrza

ma 2 maluchów dom ma mieć ok.140 m2 pow użytk. i jestem zainsteresowana zainstalowania rekuperatora +GWCwpl w domu parterowym z pustką nad salonem +poddsze użytkowe ale na ten moment koszt rekup wyceniony na 20.000,00 PLN wersja antytyalergiczna(wrocławska firma)+GWP instalcja,wykonstwo kolejne 10.000,00 PLN przeważa na niekorzyść rekup biorą pod uwagę zasłyszane opinie tym bardziej, że mój młodszy synek ma skłonności do alergii

proszę wyjaśnijcie jak to jest bo mój mąż jest na nie a mi brakuje argumentów a by było na tak .

pozdr.

z wrocławia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.W każdym systemie wentylacji (w grawitacyjnej również) sa jakies rury, bądź przewody. Na te paskudzctwa są rózne preparaty w areozolu (prawie takie same jak do "klimy" w samochodzie).

2. To zależy jakie, ale sa również rozwiązania z filtrami do prania (wielorazowe).

3. Prawda, ale wcale nie musi być GWC, jego zadaniem jest jedynie poprawienie "bilansu cieplnego"

 

Sprawdź oferty innych firm. Co do wykonania antyalergicznego - mam watpliwości, ale jeśli tak być musi?

Ta alergia to argument "za" wentylacją mechaniczna, bo tylko w takiej masz możliwość przeciwdziałania.

Zanim zakupisz REKU antyalergiczne, sprawdź, czy to co oferuje firma jest potrzebne w Twoim przypadku.Bo jesli np. dziecko jest uczulone na pyłki traw, to wystarczy drobna siatka, a nie skomplikowany system filtrów, który faktycznie może być kłopotliwy w eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedź

czyli wegług Ciebie rekuperator tak a GWC nie?(choć o GWC żwirowym czytałam kilka pozytywnych uwag ale dla mnie co ma poprawic komfort mieszknia jest super a mój mąż jest jest od korekty moich "fanaberii")

a może poleciłbyś jakieś firmy z okolic Wrocka, które są warte uwagi? będę bardzo wdzięczna.

Oferta jaką otrzymał mój mąż pochodzi od firmy z Wrocławia i trochę przeraża mnie ich cena z cenami podanym na forum.

dzięki za info i wyrozumiałość- o budowie podjeliśmy bardzo szybko bez większych i przemyślanych pomyslów dlatego dopiero się dokształcamy w trybie baaardzo przyspieszonym(jeden kłpot mamy z głowy wybraliśmy porotherm zamiast ytonga-mam nadzieje, że ta decyzja przynajmiej sie nie zmieni)

pozdr.

anka z wrocławia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie odnośnie pkt.3. -odpowiedziałem zgodnie z prawdą na zapytanie. Natomiast nie znaczy to że GWC jest zbęny, albo, ze jego funkcje są pozorne. Poprawia zdecydowanie komfort w lecie (taka mini klima), a zimą zdecydowanie polepsza skuteczność REKU (owe polepszenie bilanu cieplnego). Jeśli o to chodzi, to osobiście polecam takie rozwiazanie.

Kalkulację otrzymaliście na to na co złożyliście zapotrzebowanie - na "wysublimowany" produkt. Poproście teraz o kalkulację na najprostszą wersję w najprostszej konfiguracji. Porównując obie oferty bedziecie mogli dokonać wyboru. Firma o której piszesz jest dość elestyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Likwidacje komina wentylacyjnego powinna nanieść na projekt osoba uprawniona (np. architekt).

Ogólne zasady - może będą pomocne.

Sa dwa obiegi powietrza "stykające się" ze sobą w wymienniku rekuperatora.

Jeden obieg "nawiewny" świeżego powietrza z czerpnią bądź w dolnych partiach domu (ale nie koniecznie) lub w GWP, której wyloty (nawiewy) umieszczone są w sypialniach, salonie i ewentualnie innych pomieszczeniach.

Oraz drugi obieg zużytego powietrza, którego czerpnie (wloty) zainstalowane są obowiązkowo w kuchni, łazienkach i wc, oraz jesli jest taka koniecznośc w pomirszczeniach innych - z wylotem najlepiej w górnej części budynku.

Wiedząc to, praktycznie możesz sam zaprojektować przebieg przewodów (kanałów) wentylacyjnych.

Powodzenia

Ps. Wyliczenia wydajności i przepływów zrobią Ci dostawcy systemu. Ważne abyś już teraz wiedział jakie przekroje są wymagane do wymiennika (centrali).

 

 

Dziękuje bardzo za te wiadomości bardzo mi się przydadzą, mam plany sam taką instalację wykonać więc te wiadomości są cenne ,zawsze coś do przodu.

 

Teraz tylko trzeba wybrać model, znaleść przedstawiciela, poprosić go o obliczenia i rozrysować instalację.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Sporo się naszukałem najtańszego i w miarę sprawnego systemy wentylacji z rekuperatorem i na razie najlepiej wypadł Dospel, gdzie za system na WEN 120 Comfort chcą 9273 PLN.

Ofertę mam w pdf i jeśli chcecie mogę przesłać ja na email - wystarczy do mnie napisać na [email protected]

 

Jestem z okolicy Wrocławia, napiszcie mi więc jeśli możcie która firma i za ile zaproponowała Wam reku.

 

Pozdrawiam

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja tradycyjnie polece reku firmy BRINK od ASK (maja kilku przedstawicieli już podobno nawet we wrocku). koszt całej instalacji bez motażu zamknął sie u mnie w 9tyś. Opis instalacji dostałem bardzo dokładny i sam będę wolnymi wieczorami po kawałku dłubał...

 

Witam.

Możesz powiedzieć jaki duży masz dom ile m2 i ewentualnie przesłać opis instalacji chciał bym zobaczyć jak ona wygląda.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Co racja to racja Panie Adamie.

 

Jeśli chodzi o nagrzewnice - zdecydowanie jest to dobre rozwiązanie ale nie przy wykorzystaniu wentylatorów z rekuperatora , bo nie ogrzejemy domu 400'ma m3/h powietrza!

 

Producent BRINK RENOVENT HR zaproponował moduł grzewczy ELAN który ma wydatek powietrza 800 lub 2200m3/h. Spina się go z reku tworząc jedno urządzenie zintegrowane, które w razie potrzeby może nam ogrzać domostwo. Ma nagrzewnice wodną - czym podgrzana będzie woda dostarczona to już nasza sprawa - ale ogrzewanie wtedy ma jaki kolwiek sens bo wydatek powietrza jest wystarczający.

W planach producenta jest podobno umieszczenie w module Elan odrazu chlodnicy do schładzana latem... no ciekawe jak im to wyjdzie.

 

Witam.

Jak ktoś chce robić ogrzewanie domu powietrzem, to rzyczę powodzenia. 4 - 5 wymian/h, średnice kanałów rozprowadzających powietrze jak na małej hali, gdzie je pochować??, sam miód

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Sporo się naszukałem najtańszego i w miarę sprawnego systemy wentylacji z rekuperatorem i na razie najlepiej wypadł Dospel, gdzie za system na WEN 120 Comfort chcą 9273 PLN.

Ofertę mam w pdf i jeśli chcecie mogę przesłać ja na email - wystarczy do mnie napisać na [email protected]

 

Jestem z okolicy Wrocławia, napiszcie mi więc jeśli możcie która firma i za ile zaproponowała Wam reku.

 

Pozdrawiam

 

Grzegorz

 

Witam.

Ta cena to jest chyba z instalacją.Nie ukrywam,że jestem zwolennikiem Bartosza i tylko takie systemy montuje.Nie są może najtańsi, ale też nie są najdroźsi, ale na pewno co do sprawnośći odzysku - najlepsi.Jaki wogóle ma sens odzysk ciepła, gdy zaoszczędzone pieiądze wydamy ne energię elektryczną jaką zużywają nagrzewnice powietrza - tylko komfort świerzego powietrza. Jako jeden z nielicznych wymiennik Bartosza nie wymaga stosowania grzałek

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce robić ogrzewanie domu powietrzem, to rzyczę powodzenia. 4 - 5 wymian/h, średnice kanałów rozprowadzających powietrze jak na małej hali, gdzie je pochować??, sam miód

 

Pozdrawiam

 

No w sumie 300x200 ale nie zapominajmy że to tylko główna nitka ma takie przekroje, reszta sie zmniejsza więc w sumie przy prostokątnym kształcie nie jest to takie kłopotliwe, zawsze można wpuścić w wylewke albo rozjechać się poddaszem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

 

Czy są jakieś ogólnie dostępne programy komputerowe do zaprojektowania instalacji rekup, tzn. mocy centrali, wymiany powietrza w pomieszczeniach, długości, przekroju rur, wymaganego osprzętu itd ??

 

Będę wdzięczny za namairy i linki na wszelkie przydatne materiały szkoleniowe i poglądowe

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...