Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Mam tylko taka uwage odnosnie rekuperatory.pl, w szczegolnosci chodzi mi o ten rozbudowany system sterowania - panel dotykowy.

Jesli roznica w cenie pomiedzy ComfoControl a Premium (cos pod 3 tys) wynika tylko z tego, to bym sobie darowal.

Ogladalem ostatnio ten sterownik na forum wentylacyjnym i moje spostrzezenia sa takie:

1. Kompletnie nieintuicyjny (trzeba sie uczyc obslugi)

2. Piecset tysiecy funkcji mozna sobie poustawiac wszystko co sie chce - i to jest moim zdaniem jego glowna wada. Sterownik powinien byc prosty.

Przypomina mi to sterowniki do centralnego sterowania - w takim to a takim dniu tygodnia taka temperatura w takich to a takich godzinach i tak dalej na kazdy dzien tygodnia i na kazda godzine.

A jak przychodzi praktyka, to korzystam ze stalej temperatury caly czas bo lubie miec stala temperature zawsze.

Moim zdaniem sterownik do wentylacji powinien miec:

1. Tryb minimum - gdy nikogo nie ma w domu

2. Tryb nominal - ustawiony na sytuacje gdy wszyscy sa w domu.

3. Tryb goscie / szybkie przewietrzanie.

Zwykle pokretlo jest w 100% wystarczajace, najlepiej w zakresie 0 - 100%.

Wiem, wiem, ten sterownik ComfoControl steruje jeszcze 40 innymi rzeczami ..

Moim zdaniem - im prosciej - tym lepiej.

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja zdecydowałem się na StorkAir wersję 91BE. Zamiast iść w automatykę za podobną kasę wziąłem wersję z nieco większymi przepływami ale prostym sterowaniem.

Zamontowano mi ją przed weekendem - i jestem mile zaskoczony. Na trzecim biegu słychać w pomieszczeniach leciutki szumek. Na dwójce nie słyszałem nic.

Ale przyznaję, że jeszcze nie spałem w moim domu - może nocą coś usłyszę. Z dotychczasowego nasłuchiwania jedynka jest całkowicie bezgłośna.

 

W kotłowni, gdzie wisi centrala przy pracy na trójce lub dwójce słyszę niezły hałas - ale pomieszczenie to mam "obudowane" z jednej strony garażem, z drugiej spiżarnią więc dźwięk nie wydostaje się dalej.

 

Lekki szum słychać na zewnątrz domu - tam, gdzie są czerpnia ścienna i wylot układu. Ale nie jest to coś mocno przeszkadzającego.

 

Pół roku temu (może trochę więcej) myślałem, że będę budował centralę samodzielnie - wzorując się na projekcie adama_mk. Niestety okazało się, że czasu wolnego mam dużo mniej niż myślę :( i zakończenie takiego projektu w rozsądnym czasie było mało realne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowali mi rekuperatory.pl. W sumie jestem raczej zadowolony bo:

1. Dało sie z nimi dogadać w kwestii terminów i zakresu prac - najpierw przyjechali zrobić kanały, które miały być zalane w wylewkach i przepusty przez strop. Drugi raz - dokończyli instalację - wszystkie rury w budynku. Teraz przyjechali i przez dwa dni założyli centralę, końcówki rur (anemostaty, kratki na ścianie zewn.) itd Przyjadą jeszcze raz - poustawiać przepływy i zaprogramować centralę. Bez problemu dawało się z nimi ustalić przebiegi rur - a nie było to łatwe bo domek mam ciasny :D

2. Jest tak jak mówili, że będzie - CICHO :D A o to sie najbardziej obawiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Adrian, piszesz ze na 2-ce i 3-ce w kotlowni (tam gdzie masz zamontowany reku) slyszysz niezly halas.

Moglbys opisac jak duzy to halas? Porownywalny z czyms? Odkurzacz? Lodowka? Zmywarka?

Pozdrawiam

Mirek

 

Ciężko mi porównać. Tym bardziej, że słuchałem go ostatnio w sobotę :)

Na trójce to tak nieco ciszej niż mój obecny odkurzacz - stary Zelmer.

Z kotłowni do garażu mam drzwi chroniące przed ogniem (stalowe blachy itd) - po zamknięciu tych drzwi hałas jest wyraźnie słyszalny w garażu. Może trochę dlatego, że nie mam w tych drzwiach jakichś tam uszczelek - bo jakieś bydło w Castoramie ukradło :( i jeszcze czekam na nie.

 

Aha - wczoraj usłyszałem pochwały pod adresem mojej instalacji ze strony człowieka, który też montuje podobne systemy. Czyli chyba dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem projekt instalacji i reku mistral 600 Geo + GWC z rur rehau awadukt antybakteryjne,czekam na projekt.(koszt reku mistral razem z wszystkimi kanałami i robocizna 21000,00 + GWC ok 6500,00 (materiał i robocizna)

Z pomieszczenia gdzie ma stanąc centrala mam zabetonowany kanał 200 na 200 mm ocieplony styropianem i na głebokości 1,5 m ,pózniej do tego kanału bedzie zamontowana rura fi 200 mm rehau w dł.ok 60 mb,ma to wystarczyc do powierzchni mojego domu 200 m2

reku Mistral 600 GEO

http://www.pro-vent.com.pl/obrazki/mistral-geo300-otwarty.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem dane i cenę w pro-vencie :

Nawiew 600 m3 - 100 Pa

Wyciąg 600 m3 - 100 Pa

Wymiennik krzyżowy 91 % - 82 %

Filtry powietrza EU4

Wentylatory 2 x 200 W

Dodatkowe filtry powietrza 6 szt.

7 070 zł netto

A dopisek Geo oznacza zapewne mocniejsze wentylatory plus jakiś kawałek elektroniki za 10pln do przepustnicy.

 

No to nieźle ... :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie we wtorek po świętach będziemy kladli strop, a ja nie mam jeszcze projektu instalcji wentylacyjnej. Poradzcie mi proszę czy i jakie zrobić przepusty w stropie. No i chyba przede wszytkim gdzie :roll: (rzuty domku w dzienniku). Czy sobie odpuścić i potem wykonać przejście przez strop ?

Proponuję jak najszybciej naprawić ten błąd i w trybie pilnym opracować projekt wentylacji mechanicznej.

Jeżeli zadajesz takie pytania, to znaczy, że sama tego projektu nie zrobisz.

Zatrudnij do tego fachowca - projektanta z uprawnieniami i z doświadczeniem w dziedzinie wentylacji mechanicznej, najlepiej niezależnego od producentów i dystrybutorów sprzętu (taka zależność może Cię drogo kosztować).

Wentylacja to zbyt ważna sprawa, aby ja zostawiać przypadkowi.

Zobacz PRZYKŁAD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradzcie mi proszę czy i jakie zrobić przepusty w stropie.

Przepusty wentylacyjne u mnie:

- dwa małe (około fi 100) w salonie.

- jeden wieeelki na dwie główne rury idące od(do) centrali na(z) poddasze. Rury są duże (160? 200?) a na dodatek ocieplone - stąd rozmiar otworu.

 

Ja rozmawiając z wykonawcą wentylacji starałem się, żeby kanały były jak najbardziej ukryte, żeby ich nie było widać w "normalnych" pomieszczeniach. Stąd przekuwanie się przez strop salonu - bo kanały poszły po podłodze nad nim. Wszystkie te kanały, których nie dało się ukryć idą przez pomieszczenia gospodarcze/pomocnicze: garderobę, kotłownię, spiżarnię no i przede wszystkim nad poddaszem - w trójkącie pod krokwiami, a nad jętkami. Dlatego też ociepliłem połacie dachu do kalenicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przekuwanie Terrivy to nie problem - sam robilem kilka dziur.

Zaczynasz od dolu lekko popukujac patrzysz gdzie nie ma belki tylko pustak.

Mloteczek i spoko pojdzie od dolu.

Pozniej udar i dlugie wiertlo - nawiercasz otwor od dolu aby wiedziec gdzie kuc od gory.

No a pozniej to juz dobrze miec elektryczny mlotek do kucia.

Bez tego zycze powodzenia!!!

Mlotkiem idzie niemal jak w maslo.

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...