Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej,

 

Mam pytanko, ktore swietnie pasuje do tego watku :)

Jaki bylby koszt zrobienia dwufazowego wymiennika ciepla dla reku?

Czy to sie oplaci? zasadniczo nie problem zrobic uklad 2 rury w zbiorniku z ciecza parujaca prz zadanej temp - 18-22.

Ale czy taka konstrukcja sie wogole sprawdzi w reku?

 

pozdrawiam wszystkich "slodowych" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich

 

Chciałbym wrócić do dyskusji o modelu Renovent HR

W jego opisie znalazłem to: http://sanitsystem.pl/sklep/product_info.php?cPath=27&products_id=115

 

" Renovent HR posiadają wbudowany panel sterujący, na którym można zaprogramować miedzy innymi wydatki powietrza dla odpowiednich prędkości wentylatorów. Ustawiony wydatek powietrza jest utrzymywany na zadanym poziomie niezależnie od oporów w instalacji

(w określonym zakresie ciśnienia), zmniejszając ewentualne następstwa źle zaprojektowanej instalacji "

 

 

Proszę o potwierdzenie czy dobrze rozumiem, że ten rekuperator będzie starał się utrzymywać powietrze nawiewane i wywiewane na tym samym poziomie a w rezultacie uniknie się nad lub podciśnienia w domu?

Czyli bez względu na różnicę oporów powstałych na skutek innych długości kanałów wentylacyjnych nawiewu i wyciągu oraz co ważniejsze podczas przełączania poboru powietrza z GWC na czerpnię ścienną powinniśmy mieć zapewniony równy nawiew i wywiew powietrza?

 

pozdrawiam

 

Tak naprawdę to zależy bardziej od dystrybucji powietrza za wentylatorem, czyli tego typu gadżet to tylko marketing. wystarczy, ze zrobi się instalację na trójnikach i już tego nie wyregulujesz. Nawiew świżego powietrza powinien być ze skrzynki rozdzielczej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to zależy bardziej od dystrybucji powietrza za wentylatorem, czyli tego typu gadżet to tylko marketing. wystarczy, ze zrobi się instalację na trójnikach i już tego nie wyregulujesz. Nawiew świżego powietrza powinien być ze skrzynki rozdzielczej .

 

Po pierwsze dzięki za odpowieź.

 

 

Ale czy mógłbyś trochę rozwinąć ?

 

Bardziej zainteresowało mnie to w związku z przełączaniem czerpni ściennej na GWC . Z tego co wyczytałem ( na forach ) przy przełączeniu zmieniają się opory ( zakładam że są inne w czerpni ściennej i GWC). Tak wiec i przepływ powietrza się zmieni na wentylatorze nawiewnym a na wywiewny pracuje w niezmienionych warunkach. Powstanie wiec różnica nawiew/wywiew i tu właśnie widziałem zastosowanie tego " marketingu "

 

zadam jeszcze jedno pytanie

 

Jak sterować przełączaniem czerpni GWC i ściennej.

 

Czy ktoś rozwiązał te kwestię. Jak " zaciągnąć " do pracy GWC wtedy kiedy trzeba - myślę o automatyce . Czyli jak w zimie temperatura w GWC jest wyższa niż powietrze na dworze. I odwrotnie jak w lecie chłodzić powietrze w domu.

 

Moim zdaniem potrzebne byłyby 3 czujniki i sterownik ( tylko jaki ? :-? )

1. czujnik na wlocie czerpni ściennej - mierzy temp. możliwą do uzyskania z dworu

2. czujnik na wlocie ( a może lepiej na wylocie lub w samym ) GWC - mierzy temp. możliwą do uzyskania z GWC

3. czujnik w domu - mierzy temp." optymalną" - taka jaka chcemy mieć w pomieszczeniach.

 

Problem ( przynajmniej dla mnie ) to sterownik który przetworzyłby te dane.

Czyli musiałby sobie policzyć skąd czerpać powietrze żeby było najlepsze do dążenia do zadanej do utrzymania w domu temperatury.

 

Jak było to gdzieś rozkminiane to dajcie proszę linka a jeżeli nie to może ktoś się nad tym pochyli i dokopie sie do takiego sterownika.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jak sterować przełączaniem czerpni GWC i ściennej. "

 

Można dać pentium duo, quadro czy okto, napisać program, lub poszukać sterownika z odpowiednimi programami....

Można oprogramować byle jaki sterownik przemysłowy...

Ale...

Pod ziemią stale masz około 7-10stC (w zależności od tego gdzie mieszkasz).

To wiesz i tego parametru ciągle mierzyć nie trzeba.

Jeżeli zwykłym termostatem (lodówkowym) o zakresie 0-10stC zmierzysz temperaturę za oknem i na jego skali ustawisz punkt około 7stC, to po przekroczeniu w dowolną stronę zewnętrznej temperatury nastawionej, termostat poda lub zabierze sygnał sterujący przełączeniem.

Na lato dajesz drugi termostat. O zakresie 0-30stC.

Ustawiasz na jakie 25stC.

Spinasz równolegle i jest!

 

Jak dasz siłowniki na 230V to sygnał masz "wprost".

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmniejszając ewentualne następstwa źle zaprojektowanej instalacji

To rzeczywiście bełkot marketingowy.

Wentylatory co prawda będą starać się utrzymywać stałe wydatki (zakładam, że są to EBM'y) ale nic poza tym. Nie podzielą powietrza w odpowiednich ilościach do odpowiednich pomieszczeń, nie wytłumią "przesłuchów" pomiędzy pomieszczeniami czy szumów kiedy prędkość przepływu jest zbyt wielka i nie zmniejszą oporów, gdy przewód zbyt cienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób proste doświadczenie, lub zadzwoń do inż. technologa dospela (projektanta daytony), który to robił 697871275. na 20-to metrowym kanale założył 6 trójników na każdy założył anemometr. Puścił 100m3/h

Na ostatnim trójniku "wychodziło" 105m3! na pierwszym "podciągało"

---Co do tego mają wentylatory?

---Dlatego doświadczone firmy robią wentylację na skrzynce rozdzielczej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób proste doświadczenie, lub zadzwoń do inż. technologa dospela (projektanta daytony), który to robił 697871275. na 20-to metrowym kanale założył 6 trójników na każdy założył anemometr. Puścił 100m3/h

Na ostatnim trójniku "wychodziło" 105m3! na pierwszym "podciągało"

---Co do tego mają wentylatory?

---Dlatego doświadczone firmy robią wentylację na skrzynce rozdzielczej!

 

Mozesz mi wytlumaczyc jakim cudem wyszlo wiecej niz wentylator mogl "wyslac"?

Skoro wentylator byl ustawiony na 100m3/h to jak to sie stalo, ze na wyjsciu bylo 105m3/h? Moze to bledy pomiarowe?

Moze cisnienie w pomieszczeniu/naczyniu pierwszym bylo wyzsze niz w rurach i "wdmuchalo" powietrze do nich?

Przyznam ze nie rozumiem tego, na koncu powinno raczej spadac niz rosnac?

Jestem najwyrazniej prostym czlekim, wytlumacz mi to dokladniej, czyzby oprocz cisnienia zmieniala sie tez wydajnosc (rosla) wentylatora? :o

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mam pytanko, ktore swietnie pasuje do tego watku

Jaki bylby koszt zrobienia dwufazowego wymiennika ciepla dla reku?

Czy to sie oplaci? zasadniczo nie problem zrobic uklad 2 rury w zbiorniku z ciecza parujaca prz zadanej temp - 18-22.

Ale czy taka konstrukcja sie wogole sprawdzi w reku? "

 

Pomysł ciekawy i ma prawo zadziałać!

Wielu ludzi zastanawiało sie tu nad zastosowaniem wody "szarej".

Można by tę szarą i ciepła z pralki i prysznica czy wanny "poodzyskiwać" termicznie...

Ale to może być fajna mała "fabryka"... No, i grawitacyjnie tę szarą tam trzeba by puszczać, więc miejsce instalacji dość nisko by wypadło...

Wprojektować w budę by to trzeba...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, przeciez gosciu polaczyl rury do wentylacji wiec o tej samej srednicy i tojniki o tej samej srednicy wewnetrznej wiec jakim cudem mialo by zadzialac w ten sposob?

Facet "badal" wentylacyjna instalacje a nie chcial wytwarzac podcisnienie etc...

Stad moje zdziwienie, skoro chcial sprawdzic wydajnosc przy trojnikach to chyba cos nie tak zmontowal skoro zadzialalo jak "Zwężka Venturiego" lub "Dysza de Lavala"?

Jak moze byc taki pomiar wiarygodny?

Moze tak sie robi, a ja po prostu nie wiem tego :cry: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się systemy trójnikowe na rurach sztywnych, ale nie jest to łatwe!

Liczy się to, dobiera średnice i wydajności, trzeba się ostro trzymać poza zakresem podsysania...

Bardzo łatwo tu popełnić błąd...

Czy to oznacza, że jednak skrzyna rozprężna górą? A na stronach poważnych i znanych instalatorów są przede wszystkim przykłady instalacji wykonanych na trójnikach. Chyba tylko u bursy są schamty na skrzynce ale oni za to mają jakieś takie małe te przekroje kanałów i jakąś starą, mało sprawną i prądożerną centralkę.

 

Gwiazdka lub równomierny podział na 2 na 2 na 2 jest znacznie łatwiejsze i pewniejsze.

Układy liniowe są trudne...

A co to jest ta gwiazdka? Czy to też skrzynka rozprężna?

 

A co do tych skrzynek to tak mi właśnie przyszło do głowy, że jak ją ustawimy w jakimś dostępnym miejscu to po 10-ciu latach można od niej odpiąć kanały i przeczyścić a z dostaniem się do wszystkich trójników może być pewien problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...