Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Za kilka dni zamierzam rozpocząć montaż wentylacji mechanicznej. W czasie ostatnich kilku miesięcy, kiedy to intensywnie przeglądałem wątki związane z tym procesem, naszło mnie wiele pytań. Odpowiedzi znalazłem wiele, są jednak pytania, na które odpowiedzi się nie pojawiły (od praktyków):

* alergicy - czu zauważyliście poprawę? Czy stosujecie dodatkowe filtry? Czy przebywanie w domu (dość sterylnym) a następnie wyjście na "niebezpieczny świat zewnętrzny" nie wywołuje efktu "jojo"?

* panie domu (ew. panowie) - czy sprzątanie jest łatwiejsze? Mniej kurzu itp... Czy ktoś może zamieścić zdjęcie filtra przed czyszczeniem/wymianą? Moze to wielu przekonać

 

Chętnie usłyszę Wasze opinie, niezaleznie od nich decyzji nie zmienię. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

* panie domu (ew. panowie) - czy sprzątanie jest łatwiejsze? Mniej kurzu itp... Czy ktoś może zamieścić zdjęcie filtra przed czyszczeniem/wymianą?

ostatnio sprawdzałem filtry na reku-z ciekawości, nie potrzeby-i nie zauważyłem na nich znacznych śladów "wyłapania" nieczystości (kurzu). Oczywiście znajdzie się liść, robal latający na wlocie, kawałki wełny :o na wylocie ale filtr nie wygląda tak jak w aucie po paru m-cach. Wentylacja pracuje 6-8h na dobę od 0,5 roku.

W domu kurzy się jak zwykle-WM to nie odkurzacz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja pracuje 6-8h na dobę od 0,5 roku.
A co przez pozostałe 16-18h doby ?, No chyba, że jest to miejsce pracy :).

wtedy ja jestem w pracy :(

 

Możesz podzielić się czy jesteś zadowolony/a z reku? Może uda Ci się napisać trochę więcej. Wentylacja jest mało wykorzystywana. Czy warto było ją robić?

Jakie są plusy a jakie minusy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak patrząc na sprawe to c.o. też mam mało wykorzystywane :(

Jestem zadowolony, szczególnie w zimie. Przynajmniej mam kontrolę nad wymianą powietrza w domu. Czy warto? kwestia ta zbyt często jest na forum poruszana. Co można więcej napisać? Na szybach nie skrapla się woda, odwiedzający nie stwierdzają "zapachów" w domu. Jest i działa-kiedy mam na to ochote. jak wyjezdzam-wyłączam.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Rozważam montaż rekuperatora+gwc.

Po 3 miesiącach interesowania się tematem nadal mam wątpliwość czy wydane na ww. zestaw 33-35 tys nie będzie mnie irytować jesli nie będzie zauważalnej różnicy w stosunku do istniejącej wentylacji grawitacyjnej

(przeznaczona do wentylacji powierzchnia ma ok. 250m2 i objętość 600-650m3).

 

Prosiłbym uzytkowników o Wasze spostrzeżenia:

1. czy instalacja przy marszowej wielkości wymiany szumi w pokojach?

2. czy pojawia się dmuchanie na osoby przebywające pod nawiewami?

3. czy po kilku latach pracy rurowego gwc pojawia się zapach mogący świadczyć o zabrudzeniach wewnątrz gwc? (ew. czy jest sens instalacji rur antybakteryjnych?)

4. czy praca centrali będącej w pomieszczeniu gospodarczym oddzielonyym zwłykłymi drzwiami będzie słyszalna - do czego można porównać poziom natężenia dźwięku, np. odkurzacz, wiertarka (bez obciążenia) ?

 

Co do higienicznego rozwiązania gwc, czy ktoś jest użytkownikiem systemów opartych na rurkach z glikolem (Dospel, NedAir)? Nigdzie nie jest podawana sprawność przekazania ciepła z ogrzanego w gruncie glikolu do czerpanego powietrza poprzez rodzaj wymiennika/chłodnicy.

 

Ewentualnie prosiłbym o wszelkie inne spostrzeżenia w tym temacie.

 

Czy istnieje możliwość zobaczenia "na żywo" pracującej instalacji w domu użytkownika nie związanego z firmą instalacyjną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 3 miesiącach interesowania się tematem nadal mam wątpliwość czy wydane na ww. zestaw 33-35 tys nie będzie mnie irytować jesli nie będzie zauważalnej różnicy w stosunku do istniejącej wentylacji grawitacyjnej

 

Chcesz wydać 35 tyś na zmianę wentylacji ??? :o

Ludzie budując od podstaw czyli zaoszczędzając na budowie kominów went. mieli by wątpliwości ,,,

Ja też bym miał :lol:

 

Słyszałeś może o GWC Wodny 1 ?

Jak dobrze to przemyślisz to uda Ci się do 15 tyś to wszystko mieć !

Sprawnie działające ,,,

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Rozważam montaż rekuperatora+gwc.

Po 3 miesiącach interesowania się tematem nadal mam wątpliwość czy wydane na ww. zestaw 33-35 tys nie będzie mnie irytować

 

Z pewnościa będzie ponieważ ... większość wydaje połowę mniej !

I nie mówię już o adamie_mk i innych złotych rączkach którzy tutaj na forum pokazują cuda jak za niewielką kaskę zrobić dobrze działający system ale o tym że zamawiasz i Ktoś Ci to robi!

 

Mi wyszło tak:

Reku 7 tyś (np Bartosz)

Przewody i inne 3 tyś

GWC żwirowy - 5 tyś

 

Mamy 15 z własną pracą montując to

Oprócz GWC myślę że za 15 powinni ci to zrobić

Rozejrzyj sie jeszcze raz i wyślij więcej zapytań o kosztorysy albo - zakasaj rękawy i do pracy rodacy :)

 

Pozdrawiam

 

PS.

A co do pytań

Ad.1 Ludzie pisze że niesłyszalna do 3/4 mocy

Ad.2 Jak dasz faciatę do anemostatu to oczywiście że tak - przy normalnej pracy zakładam że nie będzie "wiało" po plecach

Ad.3 Pisali że za taką cenę jak te Rehau liczy - nie ma sensu ich kupować ale - bodajrze @Januszek posiada rurowy i nic nie pisze że grzyby zbiera w reku :D

Ad.4 A to zależy, raczej wiertarka czy inne są głośniejsze- w dokunetacji każdego reku jest głośność w db - porównaj z czymś. Jak pisali inni (sam nie widzaąłem na oczy jeszcze) nie są to wiatraki jak w samolocie ale troche szumią. Myślę że będzie OK.

 

Czytaj czytaj i jeszcze raz czytaj - ja od pół roku lecę po wątkach i nie mogę skończyć.

Ciagle cholera coś dopisują :D:D

 

Pozdrówka again

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie Dzięki za wsparcie,

juz rozważałem, że szczytną ideę rekuperatora trzeba będzie porzucić ale jeszcze powalczę.

Co prawda oferty rzędu 15 tys. za instalację+centrala już mam, ale jak dokładają gwc, nie wiedzieć czemu od razu robi się ponad 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie Dzięki za wsparcie,

juz rozważałem, że szczytną ideę rekuperatora trzeba będzie porzucić ale jeszcze powalczę.

Co prawda oferty rzędu 15 tys. za instalację+centrala już mam, ale jak dokładają gwc, nie wiedzieć czemu od razu robi się ponad 30

 

W takim razie sam zrób GWC.

 

Ja mam rurowy i widziałem jak proste było jego wykonanie (z materiałami kosztował 3 tys) - nawet opsałem to na forum :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwirowy jest cholernie drogi ze względu na cenę żwiru. Ja się roglądałem i przy złożu o powierzchni ok 30 m2 i grubości 0,6-0,7 potrzeba ok. 30 ton.

Po 120 zeta u mnie krzykneli za to za mniejszą frakcję, grubsza po 200. Na allegro znalazłem gościa który mi odpowienią przywiezie za 2500 transportem (ale musze zobaczyć co to za towar)

 

Także to plus rury plus kopanie - ja liczę ok. 4500 żwirowy przewymiarowany :D

z wkładem własnej pracy

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie, na ile jest potrzebna nagrzewnica dla rekuperatora?

 

Dokladnie chodzi mi o model Renovent HR 300. W ofercie, którą dostałam napisano, że nagrzewnica współpracuje tylko z pełną automatyką, co naturalnie podwyższa koszty urządzenia i instalacji. Mogę jednak zrezygnować z montażu nagrzewnicy i sterować urządzeniem ręcznie (przełącznik 3-pozycyjny). Decyzja należy do mnie (o zgrozo!!!).

 

Ja się grzecznie pytam... muszę zgłębić tajemną wiedzę na każdy z tematów, który mnie w życiu spotka??? Dlaczego nie można zdać się na fachowców, którzy się tym zajmują? :(

 

Wytłumaczcie mi, proszę, jak ważna jest ta nagrzewnica... wiem, że reku sterowane ręcznie można przykręcić lekko na niższy bieg, aby nie zamarzało przy zbyt niskich temperaturach na zewnątrz. I tyle.

co jeszcze muszę wiedzieć?

 

Zazdroszczę wszystkim tym, którzy nie mają wątpliwości co do montażu, wyboru rekuperatorów, ba, nawet potrafią sobie je sami zrobić!! :D

 

A może kupić najtańszy reku na rynku, do tego tuboflexy i będzie dużo taniej?? :wink: A przecież wszystko musi działać! :D

 

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma która wykonała mi projekt wentylacji ma w sprzedaży od niedawna REKUPERATOR KANAŁOWY MITSUBISHI !

 

http://allegro.pl/item422302558_rekuperator_kanalowy_mitsubishi_250m3_h_wys_grat.html

 

Co o tym myślicie? Niby najcichsza centrala na rynku :wink:

 

Cenowo podobnie do Daytony 250 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma która wykonała mi projekt wentylacji ma w sprzedaży od niedawna REKUPERATOR KANAŁOWY MITSUBISHI !

 

http://allegro.pl/item422302558_rekuperator_kanalowy_mitsubishi_250m3_h_wys_grat.html

 

Co o tym myślicie? Niby najcichsza centrala na rynku :wink:

 

Cenowo podobnie do Daytony 250 !

 

Główne zalety :

W urządzeniu typu Lossnay wlot i wylot powietrza po tej samej stronie razem z wymiennikiem krzyżowym odzyskują temperaturę i wilgoć z pokoju.

...

# Papierowy wymiennik krzyżowy dla wyższej sprawności

# Nie występuje zjawisko wykraplania się wody z powietrza (brak odpływu skroplin)

Więcej na jego temat :

http://www.aireco.pl/?lang=pl&p=3&b=4&d=&id=228

http://www.klimatyzacja.pl/pliki/rekuperacja/rekuperatory.jpg

Ten wymiennik ciepła ma dodatkową zaletę - nie będzie wysuszał powietrza, chociaż nie wiem czy to jest zawsze zaleta. Dla powierzchni do 100m2 może wystarczyć, chociaż produkują cały typoszereg tych central aż do 2000 m3/h (dla 800 m2 powierzchni).

Obejrzałbym go w działaniu i porównał z Daytoną :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wymiennik ciepła ma dodatkową zaletę - nie będzie wysuszał powietrza, chociaż nie wiem czy to jest zawsze zaleta.

 

Marketing rekuperatorowy jest niesamowity. Za naprawdę sporą kasę sprzedają Ci pudełko w którym prawie nic nie ma a to po to, żeby:

1) oszczędzać energię, ale zaraz przecież tej energii zaoszczędzi się tak mało że to się nie opłaca

2) no ok to w takim razie po to żeby zapewnić komfort, odprowadzić wilgoć żeby nie było pleśni - OK super rekuperator jest w takim razie niezbędny bo bez niego nie będzie komfortu (zaduch, wilgoć, "pizganie" zimnym powietrzem, ...)

 

A te najnowsze rekuperatory to po co są skoro wilgoci nie usuwają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie też kicha z tą wilgocią!

Fakt,,, w zimie nie przesusza powietrza ale w zimie się wentyluje jak najmniej i wtedy wilgotność nie stanowi problemu!

 

W lecie natomiast to może być problem,sam nie wiem!

 

Planuję po SSZ ocieplić szybko strop ( drewniany) aby zamknąć parter i podłączyć Reku żeby mi osuszał chałupę :wink:

W zimie zewnętrzne powietrze jest w mrozy suche i powinno dać efekt!

 

Jak wyjdzie zobaczymy,,,

 

Narazie dalej stawiam na Daytona 250 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie też kicha z tą wilgocią!

Fakt,,, w zimie nie przesusza powietrza ale w zimie się wentyluje jak najmniej i wtedy wilgotność nie stanowi problemu!

 

W lecie natomiast to może być problem,sam nie wiem!

W katalogu http://www.aireco.pl/d/products/228/1.pdf piszą o możliwości pracy z odzyskiem ciepła lub bez niego. Jednak czy jest to rzeczywiście możliwe w tej centrali ?

W zimie przesuszenie powietrza może być rzeczywiście uciążliwe.

 

Odzysk wilgoci, to dodatkowy zysk energetyczny, ale musiałaby być nad tym jakaś kontrola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...