Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dla mnie też kicha z tą wilgocią!

Fakt,,, w zimie nie przesusza powietrza ale w zimie się wentyluje jak najmniej i wtedy wilgotność nie stanowi problemu!

 

W lecie natomiast to może być problem,sam nie wiem!

W katalogu http://www.aireco.pl/d/products/228/1.pdf piszą o możliwości pracy z odzyskiem ciepła lub bez niego. Jednak czy jest to rzeczywiście możliwe w tej centrali ?

W zimie przesuszenie powietrza może być rzeczywiście uciążliwe.

 

Odzysk wilgoci, to dodatkowy zysk energetyczny, ale musiałaby być nad tym jakaś kontrola.

 

Przecież to chyba oczywiste, że poza sezonem grzewczym (no powiedzmy wtedy, gdy i bez tego jest dość ciepło w domu) odzysk ciepła, czyli praca rekuperatora jest bezcelowy. W tym okresie można zastosować najzwyklejszy bypass - omijamy rekuperator, więc i nie ma odzysku wilgoci, więc i nie ma problemu z jej nadmiarem. Niemniej mi się ten rekuperator nie podoba (i nie chodzi o "wrażenia wizualne"). ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przecież to chyba oczywiste, że poza sezonem grzewczym (no powiedzmy wtedy, gdy i bez tego jest dość ciepło w domu) odzysk ciepła, czyli praca rekuperatora jest bezcelowy. W tym okresie można zastosować najzwyklejszy bypass - omijamy rekuperator, więc i nie ma odzysku wilgoci, więc i nie ma problemu z jej nadmiarem.
Tylko jak wykonasz ten bypass, jak oba wentylatory są zabudowane w centrali ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to chyba oczywiste, że poza sezonem grzewczym (no powiedzmy wtedy, gdy i bez tego jest dość ciepło w domu) odzysk ciepła, czyli praca rekuperatora jest bezcelowy. W tym okresie można zastosować najzwyklejszy bypass - omijamy rekuperator, więc i nie ma odzysku wilgoci, więc i nie ma problemu z jej nadmiarem.
Tylko jak wykonasz ten bypass, jak oba wentylatory są zabudowane w centrali ?

Słuszna uwaga. ;-) To kolejny element, który mi się w tym rekuperatorze nie podoba. Choć w sumie dziwne byłoby gdyby tego producent nie przewidział, zwłaszcza że z rysunku wygląda, że dorobienie "wkładu letniego" powinno być dość proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka informacji,które uzyskałem od działu technicznego firmy Skala :

 

Podobno BARDZO cichy, gość jeszcze nie spotkał tak cichej pracy wentylatorów!

Spadła sprzedaż Daytony na rzecz właśnie tego urządzenia ,,,

Dostanę jeszcze dzisiaj dokładne dane techniczne i opis,,,

Wymiennika nie trzeba wyciągać,do bajpasu jest przekładnia,którą trzeba przystawić na odpowiednią pozycją :D

Nie wiem co to jest ten papierowy wymiennik,pewnie dodatkowy jakiś jednorazowy,,,

I najważniejsze! Nie ma za kwotę 4500 zł żadnego sterowania :evil:

Oczywiście można dokupić(a nawet trzeba), koszt to 140 Euro :o

 

A i jeszcze jedno,przy maksymalnej wydajności czyli 250 m3/h pożera tylko 104 W :D

 

Dla porównania Daytona 250 bierze 120 W !

 

PS. Dotyczy to wszystko modelu LOSSNAY LGH-25RX4 - 250m3/h !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję po SSZ ocieplić szybko strop ( drewniany) aby zamknąć parter i podłączyć Reku żeby mi osuszał chałupę :wink:

W zimie zewnętrzne powietrze jest w mrozy suche i powinno dać efekt!

 

Narazie dalej stawiam na Daytona 250 .

W instrukcji obsługi Daytony jest uwaga, że nie nadaje się ona do osuszania budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie,,,,

Nie pomyślałem że jeśli będę nawiewał mroźne powietrze to w domu będzie ujemna temperatura :roll:

To osuszanie odpada ???

Do osuszania najlepiej wykorzystać ... osuszacz.

Tego typu urządzenia zużywają stosunkowo mało energii, a potrafią zebrać nawet kilkanaście litrów wilgoci w ciągu doby, czyli w ciągu kilku dni doprowadzić poziom wilgotności do normy.

Trzeba tylko uważać, aby nie przesadzić z tempem osuszania - niektóre technologię nie znoszą szybkiego schnięcia :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie i Panów

mam pytanie, ile może kosztować nagrzewnica do Renovent HR 300? Gdybym chciała jej nie montować? Czy mogę, biorąc pod uwagę, że pomieszczenie, w którym będzie znajdował się reku będzie miało ok 15 stopni c. A jeśli zechcę, czy mogę zamontować później???

 

pozdrawiam budujących

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co na temperatura pomieszczenia do nagrzewnicy? Nagrzewnica ma nagrzewać powietrze nawiewane (z zewnątrz) a nie rekuperator! :lol:

Możesz zainstalować ją nawet na zewnątrz, tylko wtedy przy okazji będziesz grzał powietrze zewnętrzne.

Nagrzewnica przed centralą wentylacyjną zapobiega zamarznięciu wymiennika.

Nagrzewnica za centralą wentylacyjną pozwala uzyskać odpowiednią temperaturę powietrza nawiewanego.

W pewnych sytuacja zarówno jedna jak i druga może być potrzebna :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator powiedział mi, że nagrzewnica służy głównie wstępnemu ogrzaniu powietrza nawiewanego z zewnątrz i zapobiega (w zimie) "zamarzaniu" rekuperatora. W zimie jednak urządzenie pracuje na niższym biegu i jak stoi w ciepłym pomieszczeniu, nagrzewnica nie musi być instalowana (co jednocześnie obniża koszty oferty :D ).

Co o tym myślicie?

 

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślimy, że to bzdura. Ciepłe pomieszczenie nie ma nic do tego - myślisz, że się to powietrze ogrzeje przepływając przez metr kanału??? :o

 

Myślimy także, że nagrzewnica to zły pomysł - żre prąd jak młody kormoran ryby. Jako ochronę przeciwzamrożeniową proponujemy GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcialem miec reku i nie zalozylem.Za krytyke instalacji paru juz oplulo mnie jadem (polska specjalnosc, nie ma sie czym przejmac). Ostatnio robilem krotki rachunek kosztow. Przyjalem dla prostoty ze instalacja kosztuje 10tys pln, roczny koszt ogrzewania domu 3tys pln. Reku odzyskuje max 1/4 kosztow grzania, czyli 750pln/rok. Od tego odejmujemy filtry, ktore trzeba zmieniac co miesiac. Niech bedzie ze kosztuja 30pln, czyli 750-(12x30)= 390pln. Raz na rok trzeba zlecic firmie czyszczenie zeby instalacja nie siala plesni i grzybow, niech kosztuje to 100pln, czyli 390 -100=290pln. Pradu rocznie bierze min. za 250pln, czyli 290-250= 40pln. Przy koszcie instalacji 100tys pln reku zwraca sie po 250latach. "Swietna" inwestycja. A co jesli instalacja byla drozsza? O drobiazgach typu szum wentylatora nie wspomne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślimy, że to bzdura. Ciepłe pomieszczenie nie ma nic do tego - myślisz, że się to powietrze ogrzeje przepływając przez metr kanału??? :o

 

Myślimy także, że nagrzewnica to zły pomysł - żre prąd jak młody kormoran ryby. Jako ochronę przeciwzamrożeniową proponujemy GWC.

Są też rekuperatory pracujące bez problemów w temperaturach ujemnych, np.

REKUPERATOR KANAŁOWY MITSUBISHI LOSSNAY :

http://www.aireco.pl/?lang=pl&p=3&b=4&d=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tres34

Brak zadania domowego!!! Nie poczytałeś dostatecznie dobrze!

Polska specjalność to także "zjechać coś czego się nie ma/nie zna/ nie ma o tym pojęcia"

 

Posiewasz obiegowe bzdury. Nie jest tak, jak piszesz.

 

Nie zrobiłeś - i DOBRZE!!

TY tak chciałeś. Tak to zostawmy!

 

Solary masz? Też są "nieopłacalne".

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...