Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie chcialem miec reku i nie zalozylem.Za krytyke instalacji paru juz oplulo mnie jadem (polska specjalnosc, nie ma sie czym przejmac). Ostatnio robilem krotki rachunek kosztow. Przyjalem dla prostoty ze instalacja kosztuje 10tys pln, roczny koszt ogrzewania domu 3tys pln. Reku odzyskuje max 1/4 kosztow grzania, czyli 750pln/rok. Od tego odejmujemy filtry, ktore trzeba zmieniac co miesiac. Niech bedzie ze kosztuja 30pln, czyli 750-(12x30)= 390pln. Raz na rok trzeba zlecic firmie czyszczenie zeby instalacja nie siala plesni i grzybow, niech kosztuje to 100pln, czyli 390 -100=290pln. Pradu rocznie bierze min. za 250pln, czyli 290-250= 40pln. Przy koszcie instalacji 100tys pln reku zwraca sie po 250latach. "Swietna" inwestycja. A co jesli instalacja byla drozsza? O drobiazgach typu szum wentylatora nie wspomne.

 

I przeczyta to jakiś Laik i co ???

Za głowę się złapie i po temacie!

 

Nie wypisuj takich bzdur bo szkodzisz ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zrób GWC glikolowe, w czym problem?

Mokra działka poprawia jego wydajność!

 

Poczytaj o GWC Wodny 1 !

 

Pozdr.

 

ok, o takim nie czytałam. Wiesz może coś o kosztach? (dom 170m2, kubatura użytkowej bez garażu-ca.450m3, 4os. )

 

a wie ktoś może ile kosztuje nagrzewnica do mojego reku? (Renovent hr300)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojechaliscie sobie, czego sie spodziewalem. Ale moze jakis konkret, ze co zle niby policzone? I ze trzeba czyscic to nie sam sobie wymyslilem, ale murator. Macie chyba zaufanie do swojego pisma?
Jak już tak chcesz porównywać, to przewody wentylacji grawitacyjnej również wymagają przeglądów i czyszczenia (Art. 62, ust. 1 pkt 1 c. ustawy Prawo budowlane). Bierzesz to pod uwagę w swoich kalkulacjach? Czy takie kontrole i czyszczenie są tańsze niż przy wentylacji mechanicznej ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, o takim nie czytałam. Wiesz może coś o kosztach? (dom 170m2, kubatura użytkowej bez garażu-ca.450m3, 4os. )

 

Poczytaj,pozapisuj najważniejsze rzeczy,najmij dobrego hydraulika i zgromadź materiały.A i jeszcze koparka koniecznie!

Koszty?

Koparka+rurka wodociągowa+nagrzewnica na zamówienie+pompa i sterownik+robocizna(hydraulik).

Na moje oko jakieś 4 tyś!

Można kupić gotowca czyli GWC MAX firmy Dospel za 9 tyś ,ale to tylko materiał więc drogo wyjdzie!Zasada działania ta sama!Poszukaj,są zestawy na Allegro.pl !

 

Wszystko znajdziesz w TYM WąTKU

Udanej lektury :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rekuperator działa już 8 rok. Instalacja trochę chałupnicza - po prostu kazałem ułożyć przewody wentylacyjne, a centralę sam połączyłem z przewodami.

 

Filtry - brudzą się i trzeba je wymieniać - to prawda. Moje filtry są jednak na tyle proste, że wykorzystuję włókninę do okapów kuchennych.

 

Szumy wentylatora - nie ma się co oszukiwać - słychać. Ale za to są zamknięte okna i nie słychać samochodów itp.

 

Grzałka - nie mam i rekuperator nigdy nie zamarzł. Fakt stoi na strychu, a tam jest minimum 8 stopni.

 

By-pass -musi być. Inaczej w lecie podgrzewamy sobie dodatkowo dom. Ja nie mam i musze dwa razy do roku przekładać kanały wentylacyjne.

 

Sterowanie wydajnością - mam bezstopniowy regulator. Nie wiem dlaczego niektórzy producenci upierają się przy 3 - 4 pozycjach.

 

Wszystko kosztuje - ale powiew ciepłego, świeżego powietrza w zimie, oraz czyste okna bez wilgoci - bezcenne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojechaliscie sobie, czego sie spodziewalem. Ale moze jakis konkret, ze co zle niby policzone? I ze trzeba czyscic to nie sam sobie wymyslilem, ale murator. Macie chyba zaufanie do swojego pisma?

 

Napisałem wyraźnie.

 

Raz piszesz o 10tys. a potem o 100tys. O co tu chodzi?

 

Nie potrafisz też rozdzielić kosztów wentylacji mechanicznej od rekuperacji.

 

To wentylacja mechaniczna kosztuje. Czasami nie mało, ale za to spełnia swoją rolę.

Tak samo prąd pobierany przez wentylatory zużywany jest głównie na potrzeby WM.

 

U siebie zdecydowałem się na WM ponieważ staram się zbudować dom energooszczędny i komfortowy. Energooszczędność mają zapełnić ciepłe okna (dużo fixów), szczelny dom i sterowalna wentylacja. Rekuperacja jest dodatkiem. Koszt tego dodatku zwróci się prędko i zarobi jeszcze na WM.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie: 10tys pln. Sorry. Nie rozdzielam kosztow WM od rekupertora bo to bez sensu inwestowac w niekompletna instalacje, w sensie braku odzysku energii. Poza tym ja zrobilem ogolne ale jednak oszacowanie kosztow. U was pojawiaja sie hasla typu "dom energooszczedny", "koszt zwroci sie predko". Czy 250lat to jest "predko" ? I jeszcze jedno, jak sobie nie wyczyszcze kanalow wentylacyjnych w grawitacyjnym, to mam nie wyczyszczone. W wentylacji mechanicznej plesn i grzyby rozsiewane sa po domu. A moze o tym nie wiedzieliscie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozdzielam kosztow WM od rekupertora bo to bez sensu inwestowac w niekompletna instalacje, w sensie braku odzysku energii.

 

To po co robisz wentylację grawitacyjną? Nie mów, że nic nie kosztuje.

 

 

I jeszcze jedno, jak sobie nie wyczyszcze kanalow wentylacyjnych w grawitacyjnym, to mam nie wyczyszczone. W wentylacji mechanicznej plesn i grzyby rozsiewane sa po domu. A moze o tym nie wiedzieliscie?

 

Skąd ta pleśń i te grzyby? Przecież wydajesz 12x30PLN prawda?

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno, jak sobie nie wyczyszcze kanalow wentylacyjnych w grawitacyjnym, to mam nie wyczyszczone. W wentylacji mechanicznej plesn i grzyby rozsiewane sa po domu. A moze o tym nie wiedzieliscie?
Gratuluję dobrego samopoczucia :), wynikającego z braku wiedzy :( .

Zastanawiałeś się może, w którą stronę powietrze w przewodach wentylacji grawitacyjnej wędruje latem ?

Widziałeś kiedyś wnętrze takiego przewodu po kilku latach użytkowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ktora strone latem leci powietrze? Murator, producenci/dystrybutorzy WM powiedza ci ze odwrotnie niz powinno. Wydawalo mi sie to bez sensu i sobie sprawdzilem, w czasie deszczu, wiatru, spokojnej wyzowej pogody. Zawsze wyciagalo powietrze z pomieszczenia, chociaz z rozna sila. Nawet kiedy byl wyz (jak pewnie wiecie stan kiedy powietrze wali na wielkim obszarze z gory na dol). A dlaczego, bo gdy kanal wentylacyjny jest szczelny i odp. dlugi, panuje roznica cisnien na jego koncach. Cale to gadanie o braku wentylacji latem to stek bzdur. Inna kwestia, w kanale wentylacyjnym zawsze jest syf, bo wciaga tam wilgoc i kurz z pomieszczen. Skad w WM plesn i grzyby, skoro sa filtry? A skad w samochodowej klimie, skoro tez sa filtry? Mam nadzieje ze was nie zaskoczylem, skoro juz zaiwestowaliscie.

 

 

 

I jeszcze jedno, jak sobie nie wyczyszcze kanalow wentylacyjnych w grawitacyjnym, to mam nie wyczyszczone. W wentylacji mechanicznej plesn i grzyby rozsiewane sa po domu. A moze o tym nie wiedzieliscie?
Gratuluję dobrego samopoczucia :), wynikającego z braku wiedzy :( .

Zastanawiałeś się może, w którą stronę powietrze w przewodach wentylacji grawitacyjnej wędruje latem ?

Widziałeś kiedyś wnętrze takiego przewodu po kilku latach użytkowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ktora strone latem leci powietrze? Murator, producenci/dystrybutorzy WM powiedza ci ze odwrotnie niz powinno. Wydawalo mi sie to bez sensu i sobie sprawdzilem, w czasie deszczu, wiatru, spokojnej wyzowej pogody. Zawsze wyciagalo powietrze z pomieszczenia, chociaz z rozna sila. Nawet kiedy byl wyz (jak pewnie wiecie stan kiedy powietrze wali na wielkim obszarze z gory na dol). A dlaczego, bo gdy kanal wentylacyjny jest szczelny i odp. dlugi, panuje roznica cisnien na jego koncach.

 

Też tak myślałem. Do wczoraj. Koledzy z forum mnie naprostowali i odrobiłem lekcje. Nie trzeba daleko szukać. Wystarczy poguglać.

 

Albo poeksperymentować.

 

Weź 5 metrową cienką rurkę szklaną. Wlej do niej wody. Poleciała do góry?

Nie? Dlaczego? Przecież jest szczelna i odp. długa.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staralem sie pisac prostym jezykiem. Ale jak wytlumaczyc ludziom podstawowe prawa fizyki, kiedy ich to nie interesuje i zawsze zwiewali z lekcji? Jak naklonic kogos do policzenia czegos, jesli ma wstret do matmy? Nie da sie. Zrobmy tak: dalej bede sie cieszyl swoja grawitacyjna wentylacja, bo sie sprawdzila, spelnia moje potrzeby i jest tania. Wy bedziecie sie cieszyli WM/reku, bo uwazacie ze jest lepsza, bardziej komfortowa, energooszczedna itp. Wg mnie uczciwa propozycja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ktora strone latem leci powietrze? Murator, producenci/dystrybutorzy WM powiedza ci ze odwrotnie niz powinno. Wydawalo mi sie to bez sensu i sobie sprawdzilem, w czasie deszczu, wiatru, spokojnej wyzowej pogody. Zawsze wyciagalo powietrze z pomieszczenia, chociaz z rozna sila. Nawet kiedy byl wyz (jak pewnie wiecie stan kiedy powietrze wali na wielkim obszarze z gory na dol). A dlaczego, bo gdy kanal wentylacyjny jest szczelny i odp. dlugi, panuje roznica cisnien na jego koncach. Cale to gadanie o braku wentylacji latem to stek bzdur.
No to sprawdź sobie jeszcze wtedy, gdy na zewnątrz masz temperaturę wyższą niż wewnątrz. Tak dzieje się np. w czasie upałów. Jak już sprawdzisz, czy kratka wentylacyjna wyciąga w takiej sytuacji powietrze czy nawiewa do pomieszczenia, to możemy podyskutować dalej.

Jeśli zaś chodzi o to opluwanie, to jak na razie to Ty obrażasz innych :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, groch o sciane. A co wczesniej pisalem? Nie ma po co dyskutowac dalej. Nikt nie musi mi wierzyc na sile. Moze np. isc do ksiegarni, kupic podrecznik VI klasy szkoly podst. Tam te rzeczy sa opisane. Opisane bardzo prosto. Siema.
Rozumiem, że Ty jesteś z tym podręcznikiem na bieżąco :lol: . Jak już opanujesz podstawówke, gimnazjum i liceum to wtedy pogadamy. Tylko nie rzucaj kamieniami w szkołę :lol: .

No chyba, że ze wiedza na poziomie VI klasy podstawówki to szczyt Twoich możliwości :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...