Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

am76 Możesz schować ten link na poprzedniej stronie i nie robić tego więcej? Rozpierniczyłeś całą stronę.

 

Jak nie umiesz i googla nie masz, to mogę Ci wytłumaczyć, jak uzywa się taga 'url'.

Najlepiej pokaż jak to zrobić :). :lol: . Ciekawe, czy potrafisz to zrobić - oczywiście tak, żeby działało ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysuj to sobie i przelicz....

Adam M.

??????

Ale liczenie wentylacji to mi wygląda na jakieś bardzo złoże zagadnienie numeryczne - przepływy, zawirowania, opory, .... To chyba temat raczej dla konstruktorów samochodów F1 niż dla mnie. Nie bardzo wiem co bym miał policzyć aby się dowiedzieć jaka jest różnica pomiędzy:

- instalacja z główną rórą i odchodzącymi trójnikami

- instalacja drzewiasta zrównoważona (nie wiem czy zawsze da się wykonać)

- instalacja ze skrzynką

- mieszanka różnych podejść

Mnie ta sprawa wygląda raczej na robienie doktoratu z mechaniki czegoś tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamierzam założyć w moim budowanym domu wentylację mechaniczną z reku i gwc. czy warto już teraz na etapie budowania ścian i wylewania stropu zainstalować cały system? czy raczej spokojnie czekać do zakończenia stanu surowego?

 

w jednej firmie powiedziano mi, że jest za wcześnie, bo i tak mam ściany tylko 25 cm i nie zmieszczą się w nich przewody wentylacyjne do rekuperatora - będą musiały pójść na zewnątrz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam pytanie do osob ktore maja u siebie wentylacje mechaniczna lub zajmuja sie jej montazem.

 

Konkretnie chodzi mi o to ze chce wybudowac dom parterowy, ktorego zalozeniem ma byc integracja z duzym ogrodem i sciana lasu, dom ten mimo ze jest malutki posiada duze okno balkonowe w salonie, zadaszony taras oraz wyjscie na taras z kuchni i wiem ze te okna beda w lecie bardzo czesto otwarte.

Czy w takim domu montaz wentylacji mechanicznej ma sens?

 

Z mojego wyobrazenia wychodzi ze moge ja sobie po prostu w lecie wylaczyc, tylko od czasu do czasu zalaczyc na pelna moc zeby przewietrzyc mieszkanie - jednak to wyobrazenia laika, ktory nigdy nie mial z taka wentylacja stycznosci, dlatego prosze o podpowiedz w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim domu montaz wentylacji mechanicznej ma sens?

 

Oczywiście, że ma. Nikt, wbrew głupotom powtarzanym do znudzenia na tym forum, nie zakazuje otwierania okien w domu z wentylacją mechaniczną. Czy to latem, czy to zimą - można otwierać do woli (zima oczywiście to troche bez sensu, ale jak kto lubi).

 

Co więcej - jak sie nie chce, to można wcale nie wyłączać WM - po prostu będzie sobie chodzić. Oczywiście wyłączenie da oszczędność w prądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej doświadczeni od dawna pisali , że bez skrzynki rodzielczej czy rozprężnej równo się powietrza nie rozprowadzi.

A czym się różni jedno od drugiego? Czy urządzenia te mają w środku cokolwiek czy to poprpostu skrzynki?

 

Kto to produkuje? Nic w necie nie znalazłem oprócz ewnetualnie skrzynek darco do celów DGP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skropliny beda z pary wodnej zawartej w powietrzu i jej kondensacji w wyniku ochladzania powietrza doprowadzanego lub podgrzewania powietrza zimnego.

Odprowadzenie sprowadza sie do zrobienia odwodnienia (drenu) na koncu rur kanalu doprowadzajacego powietrze. Sama rura powinna byc zebrowana z PCVgora i bokiem a dno plaskie wlasnie do odprowadzenia skroplin.

Wymiennik gruntowo-powietrzny jest taki jak zwykly gruntowy tylko obok rury doprowadzajacej powietrze sa ulozone rury odprowadzajace zuzyte powietrze z domu (juz po przejsciu przez rekuperator). Pozwla to na ciagla prace gruntowego wymiennik ciepla, poniewaz cieple powietrze wydalane dociepla dodatkowo powietrze doprowadzane a zarazem regeneruje ciepla w ziemi dookola rury doprowadzajacej powietrze.

Tom Soyer:

1. filtry i tak powinny byc na wlocie kanalu (okresowo czyszczone),

2. przy rurach PCV duzego halasu nie ma

3. kanal wystarczy na glebokosci 1,0-1,2 m i od gory ocieplic styropianem nad kanalem. Wieksze glebokosci sa nieekonomiczne. Uwga na poziom wod gruntowych.

 

A jak wymiennik gruntowso-powietrzny pracuje latem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skropliny beda z pary wodnej zawartej w powietrzu i jej kondensacji w wyniku ochladzania powietrza doprowadzanego lub podgrzewania powietrza zimnego.

Odprowadzenie sprowadza sie do zrobienia odwodnienia (drenu) na koncu rur kanalu doprowadzajacego powietrze. Sama rura powinna byc zebrowana z PCVgora i bokiem a dno plaskie wlasnie do odprowadzenia skroplin.

Wymiennik gruntowo-powietrzny jest taki jak zwykly gruntowy tylko obok rury doprowadzajacej powietrze sa ulozone rury odprowadzajace zuzyte powietrze z domu (juz po przejsciu przez rekuperator). Pozwla to na ciagla prace gruntowego wymiennik ciepla, poniewaz cieple powietrze wydalane dociepla dodatkowo powietrze doprowadzane a zarazem regeneruje ciepla w ziemi dookola rury doprowadzajacej powietrze.

Tom Soyer:

1. filtry i tak powinny byc na wlocie kanalu (okresowo czyszczone),

2. przy rurach PCV duzego halasu nie ma

3. kanal wystarczy na glebokosci 1,0-1,2 m i od gory ocieplic styropianem nad kanalem. Wieksze glebokosci sa nieekonomiczne. Uwga na poziom wod gruntowych.

 

A jak wymiennik gruntowso-powietrzny pracuje latem ?

Wyciągnąłeś post sprzed ponad 6 lat (Wysłany: 28-Maj-2002 10:16:00).

Ciekawe, czy przez ten czas ktoś zrobił GWC wg tej koncepcji ?

Jeśli chdzi o pytanie, to latem powinien być dodatkowy bypass omijający wymiennik gruntowy - ten na wyrzutni powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że ma. Nikt, wbrew głupotom powtarzanym do znudzenia na tym forum, nie zakazuje otwierania okien w domu z wentylacją mechaniczną. Czy to latem, czy to zimą - można otwierać do woli (zima oczywiście to troche bez sensu, ale jak kto lubi).

 

Co więcej - jak sie nie chce, to można wcale nie wyłączać WM - po prostu będzie sobie chodzić. Oczywiście wyłączenie da oszczędność w prądzie.

 

Dzięki wielkie za odpowiedz, jedna wątpliwosc rozwiana;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Wyciągnąłeś post sprzed ponad 6 lat (Wysłany: 28-Maj-2002 10:16:00).

Ciekawe, czy przez ten czas ktoś zrobił GWC wg tej koncepcji ?

Jeśli chdzi o pytanie, to latem powinien być dodatkowy bypass omijający wymiennik gruntowy - ten na wyrzutni powietrza.

 

A czy nie powinien on (GWC) chłodzić latem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Wyciągnąłeś post sprzed ponad 6 lat (Wysłany: 28-Maj-2002 10:16:00).

Ciekawe, czy przez ten czas ktoś zrobił GWC wg tej koncepcji ?

Jeśli chodzi o pytanie, to latem powinien być dodatkowy bypass omijający wymiennik gruntowy - ten na wyrzutni powietrza.

 

A czy nie powinien on (GWC) chłodzić latem

Przeczytaj jeszcze raz post, który zacytowałeś, zwłaszcza ten fragment :

Wymiennik gruntowo-powietrzny jest taki jak zwykly gruntowy tylko obok rury doprowadzajacej powietrze sa ulozone rury odprowadzajace zuzyte powietrze z domu (juz po przejsciu przez rekuperator).

Ten wymiennik powinien być zaopatrzony w bypass. Jeżeli go nie będzie to GWC będzie przyjmowało niepotrzebne w tym momencie ciepło z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

A ja mam inny problem.

Filozofie i cel rekuperacji znam ale nie wiem jak go ustawiac.

 

Najlepiej na przykladzie:

Na dworze jest 10 stopni, temperature ogrzewania domu ustawiam na 15.

Na ile stopni ustawic rekuperator ?

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

 

Jesli jest na 20 st - śpi i nic nie robi bo nijak z tych 15 wychodzacych z domu nie zrobi 20 dla powietrza wchodzacego.

Jesli ustawie na 12-14 - bede CHŁODZIŁ a nie odzyskiwal cieplo.

 

Narazie chodzi na recznym sterowaniu ale co robi nikt nie wie i czemu ja placilem za automatyke w takim razie ?

 

Juz nie mowie o rozwinieciu tematu - wentylacja latem:

Na dworze 30, w domu 25, ustawiam rek na 20.

CO SIE BEDZIE DZIALO ?

 

Wersja 2:

Ustawiam na 27 st. Co sie bedzie dzialo ?

---

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...