Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

z Twoich rozważań wynika dla mnie, że traktujesz system wentylacji z reku jako system chłodząco-ogrzewający ... przy takim podejściu zawsze będzie d..a.

rekuperator zmniejsza straty przez wentylację, a wentylacja dostarcza powietrze

Co innego jeśli masz GWC lub nagrzewnicę ale i tak jest to tylko zmniejszenie różnicy temperatur a nie system grzejny/chłodzący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To jaki ty masz ten rekuperator?

Wedlug informacji jest to 02_REGO400P z Centrum Klima (http://www.centrumklima.pl).

Wedlug instrukcji temperatura wyswietlana na displayu to temperatura nawiewanego powietrza.

Ja tylko chce zeby on dmuchal i przy tym mial najmniejsze straty. Jak dmucha - na displayu jest wykrzyknik. Jak czuwa - kropka. Znaczy ze wyliczyl ze teraz dmuchac nie powinien, ale na jakiej podstawie to wylicza ? Chwilowo macam go, zwieksze te temperature, zmniejsze, i obserwuje.

---

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filozofie i cel rekuperacji znam.....

 

Proponuję jednak prześledzić zasady działania urządzenia jakim jest rekuperator.

Jest tu mnóstwo wątków o tym... a jak nie to goooogle

Reku to jednostka mająca odzyskać ciepło z wyrzucanego powietrza przy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej -> która to powinna chodzić cały czas - wolniej szybciej ale nieprzerwanie - tak jest ekonomiczniej i prawidłowo

Jak to więc nie działa? Kropka i co nic nie wieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jednak prześledzić zasady działania urządzenia jakim jest rekuperator.

Jest tu mnóstwo wątków o tym... a jak nie to goooogle

Reku to jednostka mająca odzyskać ciepło z wyrzucanego powietrza przy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej -> która to powinna chodzić cały czas - wolniej szybciej ale nieprzerwanie - tak jest ekonomiczniej i prawidłowo

Jak to więc nie działa? Kropka i co nic nie wieje?

Czasem wieje, czasem nie, nie wiem od czego to zalezy.

Sledze, tylko nie rozumiem.

Po co mam ustawianie temperatury wchodzacego powietrza skoro tym i tak rządzi fizyka. Wchodzace powietrze NIE MOZE byc cieplejsze niz wychodzace, a studzic nie chce skoro mam oszczedzac cieplo to w koncu jak mam ustawiac te temperature wchodzacego ? Na tyle ile mam w mieszkaniu ?

---

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem wieje, czasem nie, nie wiem od czego to zalezy.

Sledze, tylko nie rozumiem.

Po co mam ustawianie temperatury wchodzacego powietrza skoro tym i tak rządzi fizyka. Wchodzace powietrze NIE MOZE byc cieplejsze niz wychodzace, a studzic nie chce skoro mam oszczedzac cieplo to w koncu jak mam ustawiac te temperature wchodzacego ? Na tyle ile mam w mieszkaniu ?

---

Zacznij od zakupu termometru za 5 zł i ustawiając poszczególne temp. w reg. sprawdzaj ile wieje z anemostatu.

Być może chodzi o to, że ustawiasz temp. wyjścia z reku. i jeśli centrala stwierdzi, że nie jest w stanie na tyle "dać" to się zamyka, żeby nie chłodzić.

Ale to jest bez sensu :| powinno działać z automatu na zasadzie prędkości obrotowej a nie wyłączenia się centrali bo nie potrafi tyle odzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest przypadkiem tak, że ten "ręczny" programator temperatury steruje grzałką?

Natomiast z "automatu" dobiera prędkości (wydajności) w zależności od temperatury zewnętrznej i zadanej temperatury wewnętrznej.

 

Ps. Tam jest wymiennik rotacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też się zastanawiałem nad grzałką ale nic kolega o niej nie napisał a jakoś nie mam czasu szukania co to za reku (wyposażenie).

Jeśli to jest sterowanie nagrzewnicą to i tak nie tłumaczy dlaczego się wyłączyło :roll:

Najwyżej "grzała" powinna dawać na full mocy jak nie wydala przy najmnijeszej wydajności wentylatorów ale, żeby się wyłączyła cała centrala ?

Albo kolega czegoś nie doczytał w instrukcji albo coś jest nie tak z centralą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Czy można w każdym pomieszczeniu wentylowanym dać anemostaty nawiewne i wywiewne ? Chodzi mi o fakt, że jedym jest nawiewane powietrze ciepłe-czyste, drugim odysane ciepłe-"brudne".

Na pewno więcej rur spiro ocieplanych, ale czy ma to sens ?

 

dzięki, pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie murowania ścian nadziemia. Tak więc mam jeszcze trochę czasu na przemyślenie wentylacji. Na razie mam grawitacyjną z wentylatorami w łazienkach. Na etapie projektu myślałem na reku, ale smród wydobywający się z kominów sąsiadów mnie chyba wyleczył.

Jak instalacja reku sobie radzi z nieświeżym powietrzem sąsiedzkim.

Czy warto montować w kanałach wentylacji grawitacyjnej wentylatory wymuszające wymianę powietrza, np. w sypialniach na poddaszu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie murowania ścian nadziemia. Tak więc mam jeszcze trochę czasu na przemyślenie wentylacji. Na razie mam grawitacyjną z wentylatorami w łazienkach. Na etapie projektu myślałem na reku, ale smród wydobywający się z kominów sąsiadów mnie chyba wyleczył.

Jak instalacja reku sobie radzi z nieświeżym powietrzem sąsiedzkim.

Znacznie lepiej niż grawitacyjna, bo... da się założyć filtr na nawiewie. Jeśli faktycznie "śmierdzi Ci okolica", to wentylacja mechaniczna jest jedynym sensownym wyjściem.

Czy warto montować w kanałach wentylacji grawitacyjnej wentylatory wymuszające wymianę powietrza, np. w sypialniach na poddaszu ?

Raczej tak, tylko trzeba pamiętać o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza na poddasze, bo bez tego to tylko marnotrastwo prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo kolega czegoś nie doczytał w instrukcji albo coś jest nie tak z centralą.

To z termometrem to jest jakis pomysl i w ogole zeby troche pomacac tu czy tam, nie ma jak to praktyka.

Kolega budowal dom przez telefon, nawet nie wiem czy w rekuperatorze cos jest czy tylko wyswietlacz temperatury (i świerszcz co cyka jak kiedys w zegarkach), podobnie z wielu innymi rzeczami. Instrukcja mowi tylko jak ustawiac ale nie po co i co z tego wyniknie ani czy w srodku jest grzalka, wszystko trzeba "googlowac". Czytania jest troche za duzo, musialbym zaczac od tego jak sie sprawdza czy beton jest 20-ka czy 15-ka, potem obliczyc przenikalnosc cieplna scian i w ogole przeliczyc caly projekt. Na tej samej zasadzie powinienem przeliczyc czy hamulce w moim wozie sa takie jak powinny.

Juz dawno doszedlem do tego ze jesli nacisne guzik i dziala to jest ok, a jak nie - to nie jest ok.

Mam jeszcze pare innych spraw do zalatwienia procz czytania instrukcji, np zaplacic za wszystko, ale jak sie czasem nudze nachodza mnie podstawowe pytania, zwlaszcza gdy maja zwiazek z pieniedzmi, a jesli reku wywiewa mi zlotowki za sciane - to to jest punkt nad ktorym warto sie zastanowic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie trochę z innej beczki

 

jakie macie zużycie prądu przez wentylacje mechaniczną ??

Ja mam od pół roku mistrala 400 w materiałach pro-ventu podana jest jego moc 135/160/185/270 W czyli jeśli u mnie chodzi głównie na 1 i 2 biegu to średnie zużycie dobowe powinno oscylować koło 3,5 kWh.

Mój licznik a w konsekwencji portfel twierdzi, że koło 7 kWh?!

Pytanie czy dane producenta są aż tak zafałszowane, czy walnięta jest jednostka czy sama instalacja ???

 

z drugiej beczki

z powodów estetyczno jakichśtam nawiewy w salonie są na wysokości 2 m nad podłogą co w połączeniu z jednym możliwym ustawieniem kanapy i foteli daje efekt lekkiego dyskonfortu cieplnego - trochę czuć chłodniejszy strumień powietrza !

czy jest sens zamontować nagrzewnicę wodną na wywiew jeśli w instalacji co mam temp około 50 stopni - czy to będzie efektywne, na stronie pro-ventu jest nagrzewnica wodna ale o temperaturze wejściowej 80 stopni !

tak się składa że mam doprowadzone na strych z kotłowni rurki, pierwotnie do solarów, które można by było łatwo wykorzystać.

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Może podają te wartości dla 1 wentylatora? (a są przecież 2)

2. Może łatwiej byłoby skierować ten strumien gdzie indziej? Nagrzewnica wodna była dyskutowana tu wielokrotnie. Ogólnie nie ma przeciwwskazań, ale skuteczność nie będzie zbyt duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Czy można w każdym pomieszczeniu wentylowanym dać anemostaty nawiewne i wywiewne ? Chodzi mi o fakt, że jedym jest nawiewane powietrze ciepłe-czyste, drugim odysane ciepłe-"brudne".

Na pewno więcej rur spiro ocieplanych, ale czy ma to sens ?

 

dzięki, pozdrawiam, majki

 

Mógłby ktoś się wypowiedzieć ... ? :oops: Z góry dzięki.

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Może podają te wartości dla 1 wentylatora? (a są przecież 2)

2. Może łatwiej byłoby skierować ten strumien gdzie indziej? Nagrzewnica wodna była dyskutowana tu wielokrotnie. Ogólnie nie ma przeciwwskazań, ale skuteczność nie będzie zbyt duża.

 

ee nie raczej dla całości mowa jest o poborze mocy jednostki !!

zresztą na tabliczkach wentylatorów jest podane 170 W, rozumiem, że jest to wartość maksymalna

 

co do nagrzewnicy dane producenta:

Dane techniczne nagrzewnic wodnych:

Moc nagrzewnicy przy parametrach jak poniżej 3,27 kW Powietrze

Temperatura na wejściu: 10 oC

Wilgotność względna na wejściu: 80%

Temperatura na wyjściu : 34,16oC

Wilgotność względna na wyjściu: 18,21 %

Strata ciśnienia: 18,16 Pa

 

Czynnik-Woda

Temperatura wody na wejściu : 80oC

Temperatura wody na wyściu : 60oC

Strata ciśnienia całkowita: 1,0531 kPa

Strumień objętościowy: 0,1439 m3/h

Prędkość: 0,1859 m/s

 

jeśli zastosuję wodę na wejściu o temp 50 stopni to jaką temperaturę mam szanse uzyskać na wyjściu ??

pewnie jest jakiś wzór i jeśli ktoś pamięta od ręki to proszę podać

swoją drogą i tak się zabieram do szczególowej lektury wątku

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Czy można w każdym pomieszczeniu wentylowanym dać anemostaty nawiewne i wywiewne ? Chodzi mi o fakt, że jedym jest nawiewane powietrze ciepłe-czyste, drugim odysane ciepłe-"brudne".

Na pewno więcej rur spiro ocieplanych, ale czy ma to sens ?

 

dzięki, pozdrawiam, majki

 

Mógłby ktoś się wypowiedzieć ... ? :oops: Z góry dzięki.

 

pozdrawiam, majki

Można, np w pomieszczeniu które wymaga z przepisów, zamkniętych szczelnie (drzwi bez szpar), oddalonych itp.

Jednak dawanie wszędzie to niepotrzebne koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strumień objętościowy: 0,1439 m3/h

Prędkość: 0,1859 m/s

 

jeśli zastosuję wodę na wejściu o temp 50 stopni to jaką temperaturę mam szanse uzyskać na wyjściu ??

 

Wzor to proste mnożenie, więc zalezność jest chyba liniowa. Delta T spadnie Ci z 70K do 40K, czyli będzie wynośić 57% pierwotnej i pewnie tyle będzie wynosiła moc przy tych parametrach (szczerze mówiąc jestem nieuk i tak tylko kombinuję - może ktoś mnie poprawi).

 

Ja bym się zastanowił nad tymi 2 wartościami, które zostawiłem powyżej w cytacie. Wydaje mi się to albo błedem, albo jakimiś absurdalnymi założeniami. W systemie wentylacyjnym przepływ będzie min 100 razy większy! 150m3/h to raczej niezbyt dużo - moja instalacja ma mieć do 4 razy więszką przepustowość szczytową. Co się stanie z oporami na takiej nagrzewnicy?

 

Tak tylko teoretyzuję oczywiście. Co to za nagrzewnica w ogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Czy można w każdym pomieszczeniu wentylowanym dać anemostaty nawiewne i wywiewne ? Chodzi mi o fakt, że jedym jest nawiewane powietrze ciepłe-czyste, drugim odysane ciepłe-"brudne".

Na pewno więcej rur spiro ocieplanych, ale czy ma to sens ?

 

dzięki, pozdrawiam, majki

 

Mógłby ktoś się wypowiedzieć ... ? :oops: Z góry dzięki.

 

pozdrawiam, majki

Można, np w pomieszczeniu które wymaga z przepisów, zamkniętych szczelnie (drzwi bez szpar), oddalonych itp.

Jednak dawanie wszędzie to niepotrzebne koszty.

 

OK, dzięki za info. Wiem, że koszty wyższe, choć pewno nie strasznie. Ideą moją jest wdmuchiwanie do każdego pomieszczenia powietrza świeżego-ogrzanego i odsysanie ciepłego-zużytego...

 

Co do zasady podstawowej - typowej : wdmuchujemy powietrze świeże-ciepłe do pokoi, odsysamy z łazienek i kuchni ?

 

Pytanie podchwytliwe : próbował ktoś sam zrobić nagrzewnice wodną ?

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o fakt, że jedym jest nawiewane powietrze ciepłe-czyste, drugim odysane ciepłe-"brudne".

Na pewno więcej rur spiro ocieplanych, ale czy ma to sens ?

A obie dziury beda w odleglosci 3 metrow od siebie, nie ?

Na moj gust to 50-70% powietrza ci sie zmiesza razem czyli polowa brudnego zostanie w pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...