Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam kilka pytań związanych z wentylacja mechaniczną i rekuperatorem. Poziom zaawansowanie budowy mam prawie zerowy - wylane zostały fundamenty, a jeśli pogoda pozwoli to do końca tygodnia chciałbym wymurować piwnicę. Plan ogrzewania domu to kominek z płaszczem wodnym + gaz + ewentualnie może kiedyś panel słoneczny + może ewentualnie jakbym miał za dożo pieniążków pelet lub węgiel.

 

Pytanie 1 : Na jakim etapie budowy domu muszę najpóźniej zacząć myśleć o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ?

 

Pytanie 2 : Czy ww. wymienione przeze mnie źródła ogrzewania nie będą się gryzły z wentylacją mechaniczną ?

 

Pytanie 3 : Ile +/- kosztuje projekt wentylacji mechanicznej dla dla domu o powierzchni użytkowej 180 m2 + garaż + 90 m2 piwnicy ?

 

Pytanie 4 : Ile +/- może kosztować wykonanie takiej wentylacji, bez kosztów zakupu rekuperatora ?

 

Pytanie 5 : Czy wentylacja może działać bez rekuperatora (nie wiem jak się będę finansowo), czy można go później dokupić i zamontować póxniej ?

 

Pytanie 6 : Gdzie w okolicach Lublina znaleźć tanią i solidną (czasami te dwa słowa się nie wykluczają) firmę, która zajęła by się realizacją takiego zadania od A do Z, czyli od projektu do wykonania ?

 

Ostrzegam, że o budowie nie mam prawie żadnego pojęcia, a apetyt na nowinki i ogólnie funkcjonowanie domu mam olbrzymi :) A źródła finansowania ubogie i ograniczone :)

 

Za wszelkie podpowiedzi, odpowiedzi i sugestie z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Koszt rekuperatora 4 tyś do 8 tyś.

Koszt calkowity wykonania wentylacji mech. to ok. 12 tys. zl .zależy od wielkosci domu

Kanały trzeba zaplanować odrazu.Mozna je puścić nawet w stropie.

Wentylacja mech. nie działa bez rekuperatora

Wentylacja mech. nie gryzie sie z żadnymi żródlami ciepła

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylacja bez rekuperatora przynajniej zimą, działa jak dobrze zrobina grawitacyjna pod warunkiem czerpni przy gruncie , wystarczy wyjęć zasilanie i srawdzić.

 

Ponieważ kilku znajomym już poleciłem, to też mogę powiedzieć, że wykonawcy prosili by nic nie zostawiać i nie planować. Wejdą , zrobią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytanie 1 : Na jakim etapie budowy domu muszę najpóźniej zacząć myśleć o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ? O GWC najlepiej przed zalaniem chudziaka (przejście rur z zewnątrz do np. garażu), reszta przed innymi instalacjami.

 

Pytanie 2 : Czy ww. wymienione przeze mnie źródła ogrzewania nie będą się gryzły z wentylacją mechaniczną ? Nie jeśli właściwie je wykonasz.

 

Pytanie 3 : Ile +/- kosztuje projekt wentylacji mechanicznej dla dla domu o powierzchni użytkowej 180 m2 + garaż + 90 m2 piwnicy ? Nie wiem.

 

Pytanie 4 : Ile +/- może kosztować wykonanie takiej wentylacji, bez kosztów zakupu rekuperatora ? Około 6-8 tys zł

 

Pytanie 5 : Czy wentylacja może działać bez rekuperatora (nie wiem jak się będę finansowo), czy można go później dokupić i zamontować póxniej ? Tak jeśli wstawisz skrzynkę z wentylatorami (jeśli chcesz robić go sam to może być wymiennik od Siwickiego z Allegro + wentylatory EBM + przełącznik bypassu też z Allegro).

 

Pytanie 6 : Gdzie w okolicach Lublina znaleźć tanią i solidną (czasami te dwa słowa się nie wykluczają) firmę, która zajęła by się realizacją takiego zadania od A do Z, czyli od projektu do wykonania ? Nie wiem - we Wrocławiu jest WENT-BUD z którego korzystałem - podobno jeżdżą na montaże nawet ponad 100 km, ale czy dalej musiałbyś ich spytać.

 

Ostrzegam, że o budowie nie mam prawie żadnego pojęcia, a apetyt na nowinki i ogólnie funkcjonowanie domu mam olbrzymi :) A źródła finansowania ubogie i ograniczone :) Hehe to tak jak większość forumowiczek/forumowiczów ;-)

 

quote]

 

Odpowiedzi powyżej za pytaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Koszt rekuperatora 4 tyś do 8 tyś.

Koszt calkowity wykonania wentylacji mech. to ok. 12 tys. zl .zależy od wielkosci domu

Kanały trzeba zaplanować odrazu.Mozna je puścić nawet w stropie.

Wentylacja nie działa bez rekuperatora

Wentylacja mech. nie gryzie sie z żadnymi żródlami ciepła

Pozdr.

W jakim kontekście to napisałeś (napisałaś?)? To Twoje doświadczenia, czy tylko przemyślenia ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 3 lat pracuje u mnie centrala StorkAir G 90.Dom 160 m.Jest bardzo cicha.Wymiennik przeciwprądowy.Wentylatory na prąd stały.Pobór mocy i wydajnosc:

-I bieg 25W wydajnosć 100m.

-II bieg48W wydajnosc 150m.

-III bieg110W wydajnosc 225m

 

z działania jestem bardzo zadowolony Np..nawiew (w zimie przy -15 c) na anemostacie 11 c

 

 

Zakładała firma rekuperatory.pl Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 3 lat pracuje u mnie centrala StorkAir G 90.Dom 160 m.Jest bardzo cicha.Wymiennik przeciwprądowy.Wentylatory na prąd stały.Pobór mocy i wydajnosc:

-I bieg 25W wydajnosć 100m.

-II bieg48W wydajnosc 150m.

-III bieg110W wydajnosc 225m

 

z działania jestem bardzo zadowolony Np..nawiew (w zimie przy -15 c) na anemostacie 11 c

Zakładała firma rekuperatory.pl Polecam.

 

to daj jakieś fotki z placu budowy dla poparcia realności twoich wypowiedzi - nie wiem czy to alkohol (właśnie oblałem koniec SSO z majstrem) czy jakaś dziwna zbieżność że ktoś pojawia się a forum ani cześć ani dzień dobry od razu mam najlepsze i to od firmy ten teges

 

jak pitolę to sorrry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 3 lat pracuje u mnie centrala StorkAir G 90.Dom 160 m.Jest bardzo cicha.Wymiennik przeciwprądowy.Wentylatory na prąd stały.Pobór mocy i wydajnosc:

-I bieg 25W wydajnosć 100m.

-II bieg48W wydajnosc 150m.

-III bieg110W wydajnosc 225m

 

z działania jestem bardzo zadowolony Np..nawiew (w zimie przy -15 c) na anemostacie 11 c

Zakładała firma rekuperatory.pl Polecam.

 

to daj jakieś fotki z placu budowy dla poparcia realności twoich wypowiedzi - nie wiem czy to alkohol (właśnie oblałem koniec SSO z majstrem) czy jakaś dziwna zbieżność że ktoś pojawia się a forum ani cześć ani dzień dobry od razu mam najlepsze i to od firmy ten teges

 

jak pitolę to sorrry

 

Spokojnie. Jak na moje oko to te 1,5 promila zrobiło swoje.... :lol: Ale przynajmniej nie tacisz czujności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o Witam

Troszkę wiary panowie. Nie mogę uwierzyć że odpowiadajac w dobrej wierze na czyjeś pytanie na tym forum, można zostać posądzonym o agitację jakiejś firmy A-FEE.

Centrala StorkAir zostal zamontowana w styczniu 2006 r. a wiec ma prawie trzy lata.(to do jakiegoś niedowiarka )

Rozumiem tez że aby uwiarygodnić moje wypowiedzi powinienem przedstawić fotki istalacji i samego rekuperatora. Ale dlaczego :-? Czyżby ten rekuperator był czymś wyjątkowym? Działa bardzo dobrze i...tyle, tak jak napisałem powyżej.A dla ciekawych moj dom jest otwarty. Chętnie pokażę działającą centralę. Zapraszam do Piotrkowa.

 

DZIWNY TEN ŚWIAT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...