Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dobijali ostatnie dachówy i awatar zajął tak 90% placu...

Dopchnęli je i się unormowało.

Akurat przechodziłem, jak to się działo i myślałem, że mam omamy, ale - nie!

No, to się cieszę!

Adam M.

Znowu jakieś majaki?! :o

Dopiero co tu był... widziałem... nawet pytał...

:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...

Niska moc wentylatora, wolne stosunkowo obroty dla wymaganej wydajności, przewymiarowane kanały o malejących po każdym podziale oporach - i w efekcie mamy komplet objawów kompletnie spier..nej instalacji!!!

Widać (jak się te klapę odchyli), że wentylatory się kręcą - to chyba coś płynie!

Nie słychać, nie czuć.... I ZA CO TY MASZ TYLE KASY PŁACIĆ!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Adam M.

 

Parafrazując Twoją wypowiedź czy oznacza to iz zastosowanie np. wentylatora EBM R3G 220 AD 11-02 (one mają wydajność do 960m3) dla max wydajności ok 350m3 a dla normalnego użytkowania powiedzmy 30% czyli wydajności ok 100m3 będzie blędem?

Czy przy tak malym przeplywie wentylator będzie dawal wystarczający spręż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kupy ględzenia proponuję eksperyment praktyczny.

 

Przy pierwszej wizycie na jakiej stacji benzynowej podejdź do kompresora.

Zatkaj delikatnie palcem wylot i naciśnij "spust".

Zmieniając nacisk palca na wylot wężyka (regulujesz opory) obserwuj manometr.

Manometr pokaże spręż, który jest w danej chwili a ty sam stwierdzisz czy jeszcze leci to powietrze czy już zatkałeś (opory zrównoważyły spręż).

 

Tam jest tak samo.

Instalacja o małych oporach potrzebuje niskiego sprężu do przepchania "X" objętości w jednostce czasu (sekundzie). Także niskiej mocy zasilającej.

 

Ten wykres jest wykresem stałej wydajności przy różnych oporach przepływu przekładających się wprost na spręż (po lewej).

 

Możesz znać wydajność, spręż czy opory. Każdą wartość odczytasz, jak znasz dwie z trzech wymienionych.

Coś tam pomierzyć zwykle się da. Taki spręż (ciśnienie na wylocie) czy wydajność godzinową (Pole przekroju kanału razy prędkość przepływu razy ilość sekund w godzinie - przeliczyć na m3!/godz).

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduję dom z wentylacją mechaniczną (rekuperator z GWC) i odnośnie tego ostatniego gwc właśnie mam pytanko- otóż: Nie mam projektu instalacji -szukam dopiero wykonawcy- z architektami dogadałem tylko gdzie umieszczę rekuperator - wykorzystam miejsce nad poddaszem użytkowym na szczytowej ścianie( dach 2 spadowy) ściana ta jest po stronie wschodniej domu do niej dobudowany jest garaż (nad garażem nie ma pomieszczeń). Nie mam pojęcia jak zrobić GWC, jak wprowadzić go do domu, jak pociągnąć go do góry, jaką średnicą, jak najlepiej ją schować - ale te sprawy mogą jeszcze poczekać, Właśnie wykonawca muruje mi fundamenty i muszę zrobić podejście do tego GWC pomóżcie szanowni forumowicze:

 

1. Na jakiej głębokości zrobić podejście? pod ławą? Nie mam piwnic ława 40 cm sciana z bloczków fundamentowych 85 cm czyli na 1,30 pod ławą będzie dobrze?

2. Jaką średnicą?

3. Gdzie względem rekuperatora umieścić "wyjście" rury z poziomu "0"

 

Buduje z silikatów +wełna - w ścianie chyba się nie da (co z wieńcem na przykład?:/), strop mam mieć lany monolityczny.... pomóżcie.

 

--

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sethan napisz jakie GWC robisz !!!

 

 

"Rurowe" - zamierzam zakopać około30 metrów rury na głębokości 1,40 m mniej więcej- mieszkam w okolicach Szczecina więc zim strasznych nie ma - rekuperator +pompa ciepła(nibe fighter 1140) to jedyne ogrzewanie które mam mieć w domku - kominek tylko dla walorów estetycznych, gaz ziemny nieosiągalny...

 

Rekuperator za główne zadanie ma tworzyć klimat dla mojej bandy alergików (Żona i dzieci) ale jeżeli uda się odzyskać trochę ciepła to będzie super - bardziej jednak licze na chłodzenie w lecie niż odczuwalne oszczędności energii w zimie

 

--

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie kopał rury na 1,4 to wejdź po ławą i będzie ok - ja bym radził głębiej tak na 2 m.

Ja u siebie wyprowadziłem w rogu kotłowni i będę szedł narożnikiem w kotłowni a później w garderobie - do obudowania płytą.

Spójrz w mój dziennik zobaczysz jak ja to rozwiązałem

Ja dawałem 200 mm rurkę i tak do domku 150-200 m2 myślę że styknie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie,

napiszcie proszę, czy przewody elastyczne są rzeczywiście takie kiepskie i nie nalezy ich stosować a jedynie na bardzo krótkich odcinkach?

Czy ktoś może słyszał o przewodach elastycznych firmy KOSS - one nie są aluminiowe tylko hm... z grubej przezroczystej folii ocieplonej 4 cm wełny, dosyć giętkie, nie odkształacją się po zgięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Robilem swoja instalacje rurami typu "Tubeflex" - elastyczne, "ocieplone".

Latwo sie robi (trzeba tylko je rozprostowac, to jest dosc trudne), ale fakt, nie sa wytrzymale. Folijka, z ktorej zbudowany jest kanal jest bardzo cienka i latwo ja uszkodzic. Trzeba koniecznie zabezpieczac obciete konce (tasma alu), inaczej rozlazi sie na koncach. Trudno sie nawleka na ksztaltki, "zacina sie".

Trzeba uwazac podczas dalszych prac, nieraz sam uszkodzilem rure, nawet jesli uwazalem aby nie uszkodzic.

Niewatpliwa zaleta to tlumienie, jest naprawde "cicha".

Proponuje zakupic kawalek i poprobowac samemu.

Proba zrobienia rury wg patentu Adama to maly koszt i troche roboty.

Mnie sie nie chcialo (probowalem), jest troche zabawy z ocieplaniem, choc pewnie efekt cieplny znacznie lepszy (u mnie praktycznie wszystkie rury sa wewnatrz domu, wiec szczegolnie mi nie zalezalo).

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury jak rury!

Robią dobrze co im kazali.

Ale...

Sztywne jak koci ogon! Zgięte chcą się same sprostować. Trudno im wytłumaczyć o co NAM chodzi. Trudno je ułożyć i żeby tak zostały.

Rury dla upartych i cierpliwych.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...