Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Myślę podobnie jak Jezier.

Genialność leży w prostocie. Im bardziej urządzenia czy systemy są skomplikowane tym bardziej zawodne i wymagają większej wiedzy w użytkowaniu (bo łatwo coś nastawić tak że coś innego zareaguje w tym całościowym systemie inaczej).

 

Ja jeszcze patrzę na to przez pryzmat dalszej przyzłości. To znaczy teraz chcę na pewno zbudować dom ale nie jestem na 100% pewniem czy będę tam mieszkał za, na przykład, 20 lat albo później. Dopuszczam możliwość przeprowadzki, budowy kolejnego domu, przenosin do mieszkania na starość,.... sam nie wiem czego jeszcze. A wtedy może będę sprzedawał mój dom, albo moje dzieci w nim zamieszkają albo inna rodzina. I oni najprawdopodobniej nie będą takimi zapaleńcami jak ja w stosowaniu odnawialnych źródeł energii.

Więc dla nich ma to być proste w działaniu i zrozumiałe. Najlepiej niezbyt połączone systemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozumiem, jest w tym logika.

Solarne grzanie wody ma sens. Kominek z plaszczem wodnym tez. Rzecz w tym jak wyko|ystac nadmiar ciepla z tych zrodel.

No i czy da sie to wszystko razem pogodzic. Moze ktos ma juz cos takiego u siebie i moze podzielic sie doswiadczeniem.

Mam tez watpliwosci czy da sie skutecznie wyciszyc rekuperator. Akurat moi znajomi twierdza ze tak, ale ja u nich slysze to ustrojstwo (oni pewnie nie ... i dobrze :smile:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest w tym, że chcąc wykorzystać nadmiar ciepła musisz poczynić duże koszty inwestycyjne które mogą ci się nigdy nie zwrócić. Z kolektorów słonecznych nadmiar ciepła jest tylko wiosną i latem. Możesz wybudować sobie basen i podgrzewać w nim wodę. Kominek z płaszczem wodnym to większy koszt niż zwykły kominek a jeśli będziesz palił w nim dwa razy w miesiącu to tego nadmiaru ciepła jest naprawdę niewiele. A jeszcze musisz jakoś sobie poradzić sobie z problemami technicznymi. Nie wiem czy wątek o rekuperatorach czytają użytkownicy kominków z płaszczem wodnym.

Rekuperator można wyciszyć stosując tłumiki i specjalne rury. Możesz też zastosować taką automatykę, że w nocy kiedy słychać najwięcej zmniejszasz ilość wymienianego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że w nocy domownicy przebywają tylko w sypialni nie oznacza, że pozostałe pomieszczenia nie powinny być wentylowane. W domu stoją kwiaty, mieszkają z nami psy, koty. Jakąś niewielką wentylację trzeba w nocy jednak mieć w całym domu.

Myślę, że rekuperator może być zamontowany na poddaszu a czerpnia powietrza w ogrodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja wentylatorów - jako użytkownik polecam bezstopniową regulację prędkości obrotowej wentylatorów. Przy minimalnych obrotach wentylacja działa i jest całkowicie niesłyszalna (w sypialniach).

Hałas - najbardziej słychać powietrze z kanałów odprowadzających zużyte powietrze (kuchnia, łazienka). W sypialniach nie jest to problem.

Walka z hałasem - tak jak mówi Jezier, izolowane rury, tłumiki, nie za małe przekroje rur. Ja ostatnio przykryłem całą instalację na strychu wełną mineralną służącą do wyciszania ścianek działowych - efekt rewelacyjny. Odpowiedni montaż wentylatorów bądź rekuperatora. Musi być przegroda elastyczna pomiędzy tymi urządzeniami a podłogą strychu inaczej przedostają się niepotrzebne dźwięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Napisałem do firmy Dospel e-maila w sprawie rozprowadzenia ciepła z kominka.

I sami przysłali mi fajny folder z różnymi częściami i opisami.

Polecam.

Ja dzięki temu wątkowi rezygnuję z rekuperatora.

Pozostaję przy rozprowadzeniu ciepła z kominka wentylatorem, CO gazowe i elektryczna podłoga w kuchni.

Nie będę sobie życia utrudniać.

Zawsze kiedyś mogę go założyć, czyż nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odwiedziłem stronę http://www.tywent.com.pl/index.html

i widzę taki sobie rekuperator (http://www.tywent.com.pl/Polish/61%27.HTM) ale cena już nie taka sobie myślę ze jest to alternatywą dla tych drogich. i na pewno się zwraca znacznie szybciej.

(nie jestem przedstawicielem tywentu)!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po wstępnej rozmowie z fachowcami od wentylacji. Twierdzili, ze instalacja rekuperatora o sprawności poniżej 80% to zawracanie głowy i tak na prawdę montując coś takiego mamy tylko drogi wentylator. Długo szukałem w sieci, ale znalazłem coś dobrego i w niezłej cenie jedynie tutaj: http://www.agagt.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperatory mają różną sprawność w zależności od różnicy temperatur mediów (którymi się zajmują).

Warto zweryfikować: co, kto i o czym informuje pisząc o zaletach rekuperatora.

Z zasady najwyższe sprawności mają rekuperatory tzw. przeciwprądowe (w odróżnieniu od krzyżowych).

Ponadto trzeba zorientować się czy potrzebujemy wersję z dogrzewaniem powietrza oraz czy i jakie wentylatory są potrzebne - wyniknie to z bilansu oporów kanałów i czerpni.

A to trudne, trzeba albo samemu, albo mozolnie poszukać odp. fachowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka tygodni temu specjalnie kupiłem termometr, którego termoparę umieściłem w rurze doprowadzającej podgrzane powietrze do domu. Przy obecnych temperaturach -8 - 10 temperatura powietrza doprowadzanego to 13-14 stopni Celsjusza. Mam wymiennik przeciwprądowy. Ten kto mówi, że lepsze są tylko wentylatory opowiada głupoty. We wszystkich modelach obliczających zapotrzebowanie na ciepło należy podać temperaturę świeżego powietrza. żeby zobaczyć oszczędności trzeba tylko zamiast -10 wprowadzić 13 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2 tygodni jestesmy uzytkownikami centrali Mistral 250 (300m3/110Pa) i jak na razie sprawuje sie rewelacyjnie. Na pierwszym biegu nieslyszalna, na 3-im ledwo co, ale to jesczze wyeliminujemy przykrywając rury na poddaszu wełną. Na razie wyciąga wilgoć z domu i naprawdę hektolitry lecą do kanalizy. O tym rekuperatorze mozna przeczytać na http://www.pro-vent.com.pl Cena 3100 brutto. Co ciekawe nie ma on grzalki 2kW a jedynie sprytny system antyzamrozeniwy, po prostu termostat wyłącza nawiew w pewnych krytycznych temperaturach (słychać wtedy lekki gwizd).Równiez nie posiada drogich kaset z filtrami do wymiany, można samemu kupić tkanine filtracyjną i raz na 3 mies. wymienić. No i jest energooszczedny, tylko 120W mocy. Naprawde dobry, polski wyrób, wygrał chyba w tym roku konkurs "produkt opolszczyzny".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście rekuperatory przeciwpradowe mają najwyższą sprawność, ale koszy ich są ogromne za wymiennik (agagt) 4000zł bez wentylatorów i bez sterowania sprawność 80%

a z tywentu o mniejszej sprawności 70% z wentylatorami to tylko 1600zł czy się opłaca sami zadecydujcie.

 

Ps: wkład rekuperatora krzyżowego 200x200 to cena rzędu 400 zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...