Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam zacnych fachowcow

 

mam domek pow. uz. 120 m2 (wentylowanej pow to 100m2 bo odpada garaz) i poszukuje centrali went. niestety cierpie juz na brak $$ a dobre centrale to koszt 6 tys i wiecej dlatego zastanawiam sie daytona 250.

tylko czy bedzie wystarczajaca ? chodzi mi o to czy nie bedzie ciagle chodziala na max obrotach i czy w takim wypadku nie lepiej kupic cos mocniejszego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie daytona 250.

tylko czy bedzie wystarczajaca ? chodzi mi o to czy nie bedzie ciagle chodziala na max obrotach i czy w takim wypadku nie lepiej kupic cos mocniejszego ?

 

Wystarczy,większość czasu będzie chodziła na minimum ,,, poczytaj jednak o tej centrali bo są z nią problemy :-?

 

TUTAJ jest wątek o niej !

 

Ja się nad nią zastanawiałem i wybrałem starszy model czyli Economic 120 !

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Od paru(nastu) dni czytam i czytam te forum i nie mogę znaleźć nic w miarę nowego odnośnie rekuperatorów które polecacie, zależy mi raczej na czymś lepszym (ale bez przesady) zastanawia mnie przede wszystkim fachowo podana różnica pomiędzy wymiennikiem spiralnym a krzyżowym. Polskie spiralne bartosz i nikol... czy może inne? Krzyżowych pełno wszędzie, nie jestem do końca do nich przekonany skoro różnica w cenie to jak pepsi z biedronki za 0.99zł za 5 litrów i 5zł za litr Coca-coli.

 

Dom w fazie projektu (a raczej czekam na odpowiedni klimat i do pracy rodacy :D )

 

Ktoś ma już zamontowane spiralne? Może opinia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Nikola z Białegostoku.

 

Działa od 3 miesięcy i jest ok.

Zaprogramowałem strefy czasowe i to wszystko.

 

Wszystkie pomieszczenia sa dobrze wentylowane - nie ma zaduchu nawet gdy w salonie jest impreza na 10 osób.

Pracuje w garażu - poza nim nie słychać centrali.

 

Co jeszcze chcesz wiedzieć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie to bardzo, a może znasz kogoś kto zamontował inny rekuperator tego typu? Chodzi mi raczej o porównanie Bartosz & Nikol bo z tego co wiem nie warto porównywać ich z krzyżowymi wymiennikami (nie ta klasa)....

A może właśnie masz porównanie z rekuperatorem krzyżowym?

 

Z tego co czytałem jakimś nieporozumieniem są rekuperatory które mają wydatki przy 100Pa sprężu (dla średniej wielkości, dobrze zaprojektowanej instalacji, opór samej instalacji to ok 150Pa), to samo tyczy się energooszczędności, jaki sens jest w montowaniu nagrzewnic równie dobrze w ogóle nie używać rekuperacji tylko więcej grać i okna uchylać - też świeże powietrze :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o informację, ile może kosztować kompetna instalacja z montażem. Rekuperator, nazwijmy to ogólnie, średniej klasy. Dom 170 m2 powierzchni użytkowej, około 15 anemostatów.

 

Pytam, bo wydawało mi się, że zakładając na reku 18.000 będę mógł przebierać w ofertach i jeszcze sporo zostanie. Dostałem ofertę z rekuperatory.pl i trochę ścięło mnie z nóg.

Centrala ComfoAir 550 VV EASE wraz z osprzętem i nagrzewnicą elektryczna + kompletna instalacja + montaż to... 28.000. Czy to jest standard i mogę już rozglądać się za kominami wentylacyjnymi, czy też kogoś poniosła fantazja i trzeba szukać znacznie tańszej oferty (dodam, że oferta rzędu 26.000 też mnie nie bardzo interesuje, bo przekracza moje założenia)?

 

 

Pozdr

DJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość

Ja mam wycenę na instalację wentylacji z reku na centrali Brink Renovent HR 400 z bypasem w moim domku 180m2 p.u. - pow całk. 262m2

na kwotę niecałe 14 tys brutto z 7% VAT czyli połowę tego co sobie krzyczy przereklamowane rekuperatory.pl - im się już dawno w głowach poprzewracało. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o informację, ile może kosztować kompetna instalacja z montażem. Rekuperator, nazwijmy to ogólnie, średniej klasy. Dom 170 m2 powierzchni użytkowej, około 15 anemostatów.

 

Pytam, bo wydawało mi się, że zakładając na reku 18.000 będę mógł przebierać w ofertach i jeszcze sporo zostanie. Dostałem ofertę z rekuperatory.pl i trochę ścięło mnie z nóg.

Centrala ComfoAir 550 VV EASE wraz z osprzętem i nagrzewnicą elektryczna + kompletna instalacja + montaż to... 28.000. Czy to jest standard i mogę już rozglądać się za kominami wentylacyjnymi, czy też kogoś poniosła fantazja i trzeba szukać znacznie tańszej oferty (dodam, że oferta rzędu 26.000 też mnie nie bardzo interesuje, bo przekracza moje założenia)?

 

 

Pozdr

DJ

 

To jest kompletna przesada... z samej kubatury wynika że powinieneś mieć ok 400m3/h wydatku. Niech będzie że centrala jest 'z wyższej półki' to i tak nie tłumaczy takich kosztów. Masz może więcej szczegółów na temat tej ceny, koszt centrali, instalacji, dodatkowych urządzeń (nagrzewnica), ile montaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jest kompletna przesada... z samej kubatury wynika że powinieneś mieć ok 400m3/h wydatku. Niech będzie że centrala jest 'z wyższej półki' to i tak nie tłumaczy takich kosztów. Masz może więcej szczegółów na temat tej ceny, koszt centrali, instalacji, dodatkowych urządzeń (nagrzewnica), ile montaż?

 

 

Centrala wentylacyjna ComfoAir 550 EASE wraz z

osprzętem - 9900 zł netto.

 

Komplet niezbędnych materiałów instalacyjnych systemu według

zestawienia powyżej - 11.500 netto

 

Montaż - 4600 netto.

 

Pozdrawiam,

DJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przecież ja będę miał PORÓWNYWALNY komfort za zdecydowanie mniejsze pieniądze !

Z podanych kalkulacji wynika, że koszt "wypasionej" wentylacji mechanicznej z GWC + rekuperator to średnio 20 000 pln (z tendencją wzrostową).

W moim rozwiązaniu wentylacja mechaniczna + PWC (Powietrzny Wymiennik Ciepła) zamontowany w garażu spełni funkcję GWC + rekuperatora o sprawności około 50%. Czyli mam odzysk ciepła i wentylację za cenę 10 razy mniejszą od rozwiązań proponowanych przez "fachowców".

Latem mam wystarczający komfort cieplny w budynku - opisałem już dlaczego.

 

Rozwiązanie jest proste, tanie i skuteczne.

 

Jestem ciekawy jakim sposobem rury PCV zawieszone w powietrzu dadzą sprawność 50%. Ja stawiałbym raczej na 5% :) .

I radzę posłuchać kolegów odradzających grzanie garażu wilgotnym powietrzem z wywiewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Centrala wentylacyjna ComfoAir 550 EASE wraz z

osprzętem - 9900 zł netto.

 

Komplet niezbędnych materiałów instalacyjnych systemu według

zestawienia powyżej - 11.500 netto

 

Montaż - 4600 netto.

 

Pozdrawiam,

DJ

 

No to Ci wycenili, nie ma co... nie wiem dokładnie co wchodzi w skład materiałów instalacyjnych ale to powinien być wydatek... hmm 4-6tys zł?

Dobrze wiedzieć że ne ma sensu czasu tracić na te rekuperatory. pl, nie jesteś pierwszy który na nich narzeka. 8)

 

P.S. Nie sądzisz że 550m3/h to ciut za dużo? Szkoda że nie ma żadnych danych tej centrali poza wydatkiem, czyżby obawiali się że mniejsza nie wyrobi i chcą Ci wcisnąć większą? :o

 

P.S. 2 A może budujesz dom w Konstancinie dlatego masz takie ceny? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrala ComfoAir 550 VV EASE wraz z osprzętem i nagrzewnicą elektryczna + kompletna instalacja + montaż to... 28.000. Czy to jest standard i mogę już rozglądać się za kominami wentylacyjnymi, czy też kogoś poniosła fantazja i trzeba szukać znacznie tańszej oferty

 

Ja piernicze... :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy jakim sposobem rury PCV zawieszone w powietrzu dadzą sprawność 50%. Ja stawiałbym raczej na 5% :) .

To prawda. Już dużo skuteczniejsze i chyba też tańsze będą rury aluflex.

 

Ja ostatnio przeliczyłem sobie taki b. prosty wymiennik typu "rura w rurze" i nie wychodzi to tak do końca bez sensu. jakby wsadzić rurę 150 w 160 (aluminiowe) i dać tego 10-15m to nawet mogłoby działać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Nie sądzisz że 550m3/h to ciut za dużo? Szkoda że nie ma żadnych danych tej centrali poza wydatkiem, czyżby obawiali się że mniejsza nie wyrobi i chcą Ci wcisnąć większą? :o

Jak kiedyś na Budmie ich zagadnąłem o centrale o większych wydajnościach, to stwierdzili, że ponad 300 m3/h to oni oferują... dwie centrale po 300 m3/h. ;-) Później jak widać dorobili się jeszcze takiej co ma 550 m3/h. Niestety typoszerg central sprzedawanych przez rekuperatory.pl jest bardzo ubogi i stąd pewnie taki dobór...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy jakim sposobem rury PCV zawieszone w powietrzu dadzą sprawność 50%. Ja stawiałbym raczej na 5% :) .

To prawda. Już dużo skuteczniejsze i chyba też tańsze będą rury aluflex.

 

Ja ostatnio przeliczyłem sobie taki b. prosty wymiennik typu "rura w rurze" i nie wychodzi to tak do końca bez sensu. jakby wsadzić rurę 150 w 160 (aluminiowe) i dać tego 10-15m to nawet mogłoby działać...

 

Jeśli chodzi o koszty to na pewno jest to najtańsze rozwiązanie, ale czy biorąc pod uwagę sprawność takiej rekuperacji warto się w to bawić? Nie sądzę że kiedykolwiek bez dodatkowych nagrzewnic można by było osiągnąć przyjemny nawiew w okolicach 16-18oC :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wycenę na instalację wentylacji z reku na centrali Brink Renovent HR 400 z bypasem w moim domku 180m2 p.u. - pow całk. 262m2

na kwotę niecałe 14 tys brutto z 7% VAT czyli połowę tego co sobie krzyczy przereklamowane rekuperatory.pl - im się już dawno w głowach poprzewracało. :roll:

 

Możesz podać namiar na firmę?

 

Też mamy wycenę od frmy chyba związanej z rekuperatory.pl (na ofercie pojawia się ten adres) I może ktoś coś podobnego by założył za mniej...Warto sprawdzić, zwłaszcza, ze mamy jeszcze chwilę...

 

Oceńcie proszę:

 

Dom o pow ok 140m2, kubatura ok 400m3 (nie wiem, czy dobrze wyliczyłam) . Nie wiem, jakie dane jeszcze trzeba by dodać, zeby bardziej uściślić :roll:

Zaproponowali nam reku o wydajnosci nominalnej 280 m3/h z odzyskiem ciepła z wykorzystaniem centrali rekuperacyjnej StorkAir Comfoair 350 z systemem sterujacym ComfoControlEasy - za kwotę 19,600brutto. Niby na tyle się nastawialiśmy (max 20tys), ale skoro można za mniej, zakładam że porównywalnej jakości.... :roll:

 

Proszę was o namiary na solidne, sprawdzone firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość
Ja mam wycenę na instalację wentylacji z reku na centrali Brink Renovent HR 400 z bypasem w moim domku 180m2 p.u. - pow całk. 262m2

na kwotę niecałe 14 tys brutto z 7% VAT czyli połowę tego co sobie krzyczy przereklamowane rekuperatory.pl - im się już dawno w głowach poprzewracało. :roll:

 

Możesz podać namiar na firmę?

 

Też mamy wycenę od frmy chyba związanej z rekuperatory.pl (na ofercie pojawia się ten adres) I może ktoś coś podobnego by założył za mniej...Warto sprawdzić, zwłaszcza, ze mamy jeszcze chwilę...

 

Oceńcie proszę:

 

Dom o pow ok 140m2, kubatura ok 400m3 (nie wiem, czy dobrze wyliczyłam) . Nie wiem, jakie dane jeszcze trzeba by dodać, zeby bardziej uściślić :roll:

Zaproponowali nam reku o wydajnosci nominalnej 280 m3/h z odzyskiem ciepła z wykorzystaniem centrali rekuperacyjnej StorkAir Comfoair 350 z systemem sterujacym ComfoControlEasy - za kwotę 19,600brutto. Niby na tyle się nastawialiśmy (max 20tys), ale skoro można za mniej, zakładam że porównywalnej jakości.... :roll:

 

Proszę was o namiary na solidne, sprawdzone firmy.

 

Zadzwoń do nich: Dystrybutor Brink Renovent

http://www.rekuperatory.krakow.pl/

to Ci dadzą namiary na jakiegoś wykonawce, z którym współpracują w Twojej okolicy.

Bo wykonawca z Poznania Ci za bardzo się nie przyda na Mazowszu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowali nam reku o wydajnosci nominalnej 280 m3/h z odzyskiem ciepła z wykorzystaniem centrali rekuperacyjnej StorkAir Comfoair 350 z systemem sterujacym ComfoControlEasy - za kwotę 19,600brutto.

 

Samo to sterowanie to kilka tysiaków. Dla mnie to zdecydowanie zbyt dużo. Moj oferta z firmy LinkAir na reku Bartosz na 600m3/h opiewała na 15.000 netto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...