Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale jak sie okazuje tak jest najprościej i najtaniej. Ja sie wyrwałam przed szereg i chciałam to załatwic na etapie Pnb, ale w starostwie mają prawo żądać projektu wentylacji, który kosztuje 1200-1500 zł netto i to niekoniecznie oznacza , że o te kwotę pomniejszony będzie koszt późniejszej instalacji!
Mniej więcej tyle samo ryzykujesz w przypadku stwierdzenia podczas kontroli prowadzenia robót budowlanych niezgodnie z zatwierdzonym projektem, nie licząc np. sprawy wstrzymania budowy i późniejszego pozwolenia na użytkowanie (w przypadku stwierdzenia samowoli budowlanej może być nałożony taki obowiązek).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy w takim razie wpis kierownika budowy w dzienniku budowy dotyczący zmiany sposobu wentylacji i wykreślenie kominów wentylacyjnych są niewystarczające ? Chyba się poddam i zostanie wentylacja grawitacyjna. :(
Powinien to potwierdzić projektant (może być ten co adaptował projekt do warunków miejscowych). To on ma do tego uprawnienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie wpis kierownika budowy w dzienniku budowy dotyczący zmiany sposobu wentylacji i wykreślenie kominów wentylacyjnych są niewystarczające ? Chyba się poddam i zostanie wentylacja grawitacyjna. :(
Powinien to potwierdzić projektant (może być ten co adaptował projekt do warunków miejscowych). To on ma do tego uprawnienia.

 

Co to znaczy potwierdzić? Jak? Wpisem a może jeszcze rysunkami ? Gdzie ? W dzienniku budowy czy w projekcie?

 

A jak ściankę działową zapragnę sobie wymurować w innym miejscu czy przenieść kibelek na inną ścianę to też potrzebuje do tego projektanta? A instalacje elektryczną inaczej zrobię TO CO????????? (wszak zmieniam projekt). Trochę zdrowego rozsądku ludzie i nie bądźcie nadgorliwi. Przy Waszym podejściu nie odebrano by w Polsce 90% budynków.

 

Osobiście uczestniczyłem przy odbiorach DWóCH domów ze zmianą instalacji wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną bez jakichkolwiek wpisów i zmian w projekcie (jedynie wpis kominiarza) i nikt sie nie czepiał......... co więcej w jednym przypadku okap z nad kuchni gazowej był podłączony pod wyciąg rekuperatora co jest niezgodne z prawem ... cóż kominiarz troszkę pocmokał i już.... a PINB przyjął bez zastrzeżeń...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie mam w projekcie uwzględnionej rezygnacji z komina. O ile dobrze pamiętam, to mój kierownik budowy wspomniał o uwzględnieniu tego powykonawczo. Wentylacji mechanicznej nie uwzględniałem w projekcie (wprawdzie w moim projekcie był osobny projekt tej wentylacji, ale nie dawałem go do adaptacji i zgoda na budowe jej nie obejmuje).

Odnośnie wentylacji najważniejsze, aby kominiarz wpisał, że jest OK (ważny będzie garaż i ewentualnie kuchnia. No i warto puścić odpowietrzenie dla kanalizacji.

 

Dokładnie tak:) Kominiarz musi wpisać że jest OK i to jest ISTOTNE!!!! Reszta jest drugorzędna... jak się oczywiście zapytacie w PINB to oczywiście że to za mało i będą kazali Bóg wie co... ale jak ktoś wybiega przed szereg to jego sprawa....

 

SZKODA REZYGNOWAć Z TAKIEGO EKSTRA ROZWIĄZANIA JAKIM JEST WENTYLACJA MECHANICZNA TYLKO DLATEGO ZE MOżE TRZEBA SIę BEDZIE TROCHE POMęCZYć PRZY ODBIORZE BUDYNKU.... W NAJGORSZYM RAZIE TRZEBA BEDZIE SPORZąDZIC TZW PROJEKT ZAMIENNY I JUż!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narażasz się na samowolę budowlaną. Odstępstwa od zatwierdzonego projektu powinny być przed ich dokonaniem zaakceptowane przez projektanta, np. wpisem do dziennika budowy i adnotacją w projekcie. Inne podejście (powykonawczo) jest samowolą budowlaną. W razie kontroli odpowiadać za nią będzie solidarnie kierownik wraz z inwestorem.

 

Ja rozmawialem ze swoim adoptujacym projektantem i powiedzial mi ze zmiana-likwidacja kominow ta sa zmiany malo istotne i spoko moge tak zrobic.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy potwierdzić? Jak? Wpisem a może jeszcze rysunkami ? Gdzie ? W dzienniku budowy czy w projekcie?

 

A jak ściankę działową zapragnę sobie wymurować w innym miejscu czy przenieść kibelek na inną ścianę to też potrzebuje do tego projektanta? A instalacje elektryczną inaczej zrobię TO CO????????? (wszak zmieniam projekt). Trochę zdrowego rozsądku ludzie i nie bądźcie nadgorliwi. Przy Waszym podejściu nie odebrano by w Polsce 90% budynków.

 

Osobiście uczestniczyłem przy odbiorach DWóCH domów ze zmianą instalacji wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną bez jakichkolwiek wpisów i zmian w projekcie (jedynie wpis kominiarza) i nikt sie nie czepiał......... co więcej w jednym przypadku okap z nad kuchni gazowej był podłączony pod wyciąg rekuperatora co jest niezgodne z prawem ... cóż kominiarz troszkę pocmokał i już.... a PINB przyjął bez zastrzeżeń...

Napisałem tylko to, co wynika z przepisów Prawa budowlanego. Jeżeli postąpisz w ten sposób jak napisałem nie narażasz się na żadne kłopoty. Jeżeli ich szukasz możesz robić tak jak uważasz.

Co to znaczy potwierdzić ? Na pewno powinna to być forma pisemna świadcząca o tym, że projektant o wprowadzonych zmianach wie i je akceptuje. Podstawowym domumentem na budowie jest dziennik budowy. To dobre miejsce na tego typu wpis. Czy potrzebne są rysunki ? Zależy jakie zmiany chcesz wprowadzić. W jednym wypadku może to być tylko wpis w dzienniku budowy, ale niekiedy w interesie zarówno inwestora jak i projektanta będzie sporządzenie rysunków.

 

To, że w tych DWÓCH domach nikt się do tego nie przyczepił niczego nie dowodzi, może poza brakiem poszanowania prawa przez osoby uczestniczące w tym odbiorze. Równie dobrze możesz trafić na urzędnika, który bedzie sumiennie wykonywał swoją pracę i wtedy przekonasz się, że jednak warto było zadbać o ten wpis w dzienniku budowy.

 

Swoją drogą dziwię się jednemu. Inwestorzy płaca grube pieniądze za projekty, a potem te pieniądze wyrzucają w błoto samowonie dokonujac zmian na budowie :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety na poziomie projektu nie masz szans wszystkiego przewidzieć i czasu żeby przemyśleć... chyba nigdy nie budowałeś domu więc nie zrozumiesz o co mi chodzi...

 

A z tym poszanowaniem prawa to żeś dał do pieca:) Nie słyszałeś że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu? Znam takich szanujących prawo - szczególnie ich wielu Urzędach Skarbowych:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy potwierdzić ? Na pewno powinna to być forma pisemna świadcząca o tym, że projektant o wprowadzonych zmianach wie i je akceptuje. Podstawowym domumentem na budowie jest dziennik budowy. To dobre miejsce na tego typu wpis. Czy potrzebne są rysunki ? Zależy jakie zmiany chcesz wprowadzić. W jednym wypadku może to być tylko wpis w dzienniku budowy, ale niekiedy w interesie zarówno inwestora jak i projektanta będzie sporządzenie rysunków.

 

Dla mnie juz wszystko jasne, obawiałam sie tylko, że likwidacja komina wymaga zgody na etapie Pnb. Jeżeli wystarczy wpis w dzienniku budowy i potwierdzenie projektanta to nie jest żaden wielki problem, a mozna uniknąć kłopotów w przyszłości. Dzięki HenoK za informację!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rekuperator, który działa od niedawna i mam w związku z tym pytanie:

- przy wyrzutni powietrza za zewnątrz, słychać dosyć szum wydalanego powietrza a przy otworze z drugiej strony domu, gdzie jest pobierane świeże powietrze jest grobowa cisza. Czy tak samo jest u Was?

Czy może mam coś źle podłączone? Sprawdzaliśmy anemostaty i przy wyciągach działa wyciąg a przy nawiewowych tak sobie. Wprawdzie płomień świecy jest lekko przyduszany a jest to na dosyc mocno odkreconym anemostacie. Sprawdźcie proszę jak to jest u Was. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rekuperator, który działa od niedawna i mam w związku z tym pytanie:

- przy wyrzutni powietrza za zewnątrz, słychać dosyć szum wydalanego powietrza a przy otworze z drugiej strony domu, gdzie jest pobierane świeże powietrze jest grobowa cisza. Czy tak samo jest u Was?

Czy może mam coś źle podłączone? Sprawdzaliśmy anemostaty i przy wyciągach działa wyciąg a przy nawiewowych tak sobie. Wprawdzie płomień świecy jest lekko przyduszany a jest to na dosyc mocno odkreconym anemostacie. Sprawdźcie proszę jak to jest u Was. Będę wdzięczna za odpowiedź.

 

To że wywiew powietrza na zewnątrz słychać to normalka (słychać silnik)... to tak jak w domu gdzie nawiew słyszysz bardziej (czasami aż za bardzo:) a wyciąg mniej jeżeli w ogóle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie rekuperator i wentylacja swoja droga, ale ciekawi mnie jak zapewniacie wentylacje grawitacyjna w garazu (zostawiacie 1 komin wentylacyjny specjalnie dla garazu czy podlaczacie garaz do wentylacji mechanicznej?).
Przecież nie ma przepisu, który nakazywałby stosowanie w garażu wentylacji grawitacyjnej. Chyba, że się mylę :(.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...