Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

czy mógłbyś coś więcej powiedzieć o tym światowej klasy sprzedawcy rekuperatorów?

Zapewne namawiał Cię też do baterii bezdotykowych :wink:

Z jednej strony to dobrze (dla Ciebie), że chłodno oceniłeś ofertę, lecz z drugiej fajnie by było mieć opinię kogoś kto poszedł w te nowatorskie rozwiązania. Odzyski powyżej 100 % są bardzo atrakcyjne i jest szansa na kolejną nominację do nagrody Nobla :lol:

Niestety w dziedzinie nonsensu jeszcze nie przyznają ...

Najłatwiej jest każde inne niż przyjęte powszechnie rozwiązanie wyśmiać, nawet przesadzając w drugą stronę (czy himaleje pisał coś o sprawności rekuperatora powyżej 100%?).

Ja też domyślam się do jakiego sprzedawcy trafił himaleje, tylko w odróżnieniu od Ciebie, w jego działaniach widzę pewien sens. Może brak mu wykształcenia, ale ma wieloletnie doświadczenie. Korzystając z niego może bez większego problemu powiedzieć ile będzie kosztowała instalacja wentylacji w domu jednorodzinnym (albo inaczej, za jaką kwotę jest gotowy taką instalację wykonać). Do zrobienia wentylacji mechanicznej domu jednorodzinnego doświadczonemu wykonawcy projekt nie jest potrzebny. Pewne rzeczy obliczy, inne oszacuje i taka wentylacja wcale nie musi działąć gorzej niż ta wykonana na podstawie projektu przez wykonawce bez żadnego doświadczenia.

Można się wyśmiewać z miejscowego przygotowywania ciepłej wody, z baterii bezdotykowych, z ocieplania ścian od środka.

Jeżeli na Forum pojawiłby się "kogoś kto poszedł w te nowatorskie rozwiązania", to zostałby zakrzyczany tak samo jak wgregor. Najprościej wtedy nazwać go kolejną kopią TB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie i prośbę o poradę - na dniach zamawiam w końcu wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Opcje są 3:

 

1. Centrala ComfoAir 550

2. Centrala ComfoAir 550 VV z nagrzewnicą elektryczną wstępną wbudowaną w rekuperator - cena: + 1500zł w porównianiu z opcją 1.

3. Centrala ComfoAir 550 ERV z wymiennikiem entalpicznym umożliwiającym utrzymanie wilgotności wewnątrz budynku) - cena: + 2900zł w porównaniu z opcją 1.

 

Co radzicie? Jest sens iść w koszta i brać droższą centralę, czy to tylko bardziej gadżet i wersja 1 jest ok?

 

Czy orientujecie się może, czy sterownik ComfoControl EASY z rekuperatorów.pl ma te same funkcje co ComfoControl (dotykowy)? Nie muszę mieć panelu dotykowego, ale chciałbym mieć możliwość konfiguracji działania (dzień, noc, uruchamianie o konkretnej godzinie, etc).

 

Pzdr

TS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak można się nie śmiać ze 100% odzysku ciepła przez rekuperator?
Po prostu biorę poprawkę na relację himaleje ;).

Napisał on też :

ponadto, instalacja CO jest zła i robić się jej nie powinno. W każdym miejscu gdzie jest odbiór wody powinno się robić mały zasobnik z wodą zamiast jednego centralnego. W uzasadnieniu usłyszałem, że na rurkach rozprowadzających wodę jest największa utrata ciepła (tez bodajże 100% ).
Nie sądzę, żeby to była dokładna relacja :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HIMLAJE

 

Po pierwsze musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: do czego służyć ma rekuperator. Jeżeli ma być głównym źródłem ogrzewania to krzyżyk na drogę: instalacja wtedy faktycznie musi być wypasiona... a i jej koszt będzie z pewnością duży nie mówiąc już o rachunkach za prąd....

 

Jeżeli ma służyć do prawidłowej wentylacji pomieszczeń.... to już inny temat....

 

Co do kosztów:

Można kupić rekuperator za 3tys, można i za 20tys....

 

Ja wykonałem cały system samodzielnie..... kosztowało mnie to z rekuperatorem DOSPEL Economic 120 mniej niż 10 tys.... dodatkowo wpiąłem sobie w nadmuch rek. wylot ciepłego powietrza z kominka (wspomagany turbiną), tak ze podczas palenia w kominku troszkę ciepła trafia takze na pokoje.... i oczywiście wielu "fachowców" mnie skrytykowało że to kiepski rekuperator... głośny... niewydajny i w ogóle... ja tam jestem zadowolony... może jest nie najcichszy (może sobie zamontuje tłumik...) ale komfort jest ogromny.....a że spełnia swoją funkcje świadczy fakt że kilkudniowe jego nieużywanie spowodowało że wilgoć (dom niewysezonowany) skraplała się na oknach aż lało się ciurkiem po ramach..... dwa dni działania rekuperatora i wszystko wróciło do normy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy orientujecie się może, czy sterownik ComfoControl EASY z rekuperatorów.pl ma te same funkcje co ComfoControl (dotykowy)? Nie muszę mieć panelu dotykowego, ale chciałbym mieć możliwość konfiguracji działania (dzień, noc, uruchamianie o konkretnej godzinie, etc).

 

te dwie wersje róznią się. Pytałam naszego (przyszłego) inastalatora i chodzi ogólenie rzecz ujmując o to, że easy ma 4 programy, które on (instalator) programuje, np. "dzień", "noc", "party", "letni". ComfoControl jest bardziej wypasiony i daje teoretycznie więcej możliwości. Zresztą w materiałach z oferty jest:

 

ComfoControl

posiada unikatowy panel dotykowy. Panel wyposaony jest w szereg wskazników informujacych o dacie, godzinie, temperaturze, aktualnym trybie pracy urzadzenia, stanie otwarcia przepustnicy GWC i bypassu oraz posiadajacy szereg programów automatycznych, których wybór nastepuje po dotknieciu odpowiedniej ikony. Urzadzenie może pracowac w trybie pracy recznej, trybie dziennym, nocnym, trybie szybkiego wietrzenia, trybie nieobecnosci domowników,trybie oszczednym, trybie party, pozwala równie na wybór pracy letniej i zimowej. Posiada 8 biegów predkosci wentylatorów

(bieg "0" plus 7 predkosci pracy), dzieki czemu spełnione sa oczekiwania najbardziej wybrednych użytkowników.

 

ComfoControl Easy

Panel wyposażony jest w szereg wskazników informujacych o dacie, godzinie, temperaturze, aktualnym trybie pracy urzadzenia, stanie otwarcia przepustnicy GWC i bypassu. Urzadzenie posiada 4 biegi predkosci wentylatorów ustawiane indywidualnie.

 

Jaka u ciebie jest róznica w cenie miedzy tymi dwoma rodzajami sterowania? My bierzemy easy, bo aż taki wypas nam niepotrzebny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne namawiał Cię też do baterii bezdotykowych :wink:

BINGO!!!

 

Widzę, że ten sprzedawca jest powszechnie znany :lol:

Co do negacji "instalacji centralnej", bo bodajże takiego zwrotu uzywał sprzedawca, to faktycznie zapewne chodziło mu o CWU a nie CO- to zapewne było moje dopowiedzenie.

 

Skuteczność rekuperatora 100% była podana przez sprzedawce - tutaj nic nie dopowiedziałem od siebie. Sprzedawca kilkakrotnie podkreślał: "przecież ten rekuperator ma odzysk 100%!".

 

Co do jego "patentów" wewnętznej izolacji, zasobników w każdym pomieszczeniu a nie centralnie, itd to cóż mogę powiedzieć... są to rozwiązania niepowszechne dlatego ja również podchodze do nich sceptycznie. Nie jestem specjalistą i kieruje się raczej zasadą "stada" - jak robią inni tak i ja robie. Nie mam odpowiedniej wiedzy, kompetencji i doświadczenia by powiedzieć, że jest to kompletna bzdura albo epokowe odkrycie. Może "coś" w tym jest ale ja tego nie wiem.

Sprzedawca faktycznie chwalił się że rekuperacją i wentylacją zajmuje się od lat i nawet ma jakieś czasopisma w których się wypowiadał, jako fachowiec (domyslam się że każdemu z Was te czasopisma pokazywał bo zapewne to jest stały element jego prezentacji :lol: ). Fakt faktem, że wg mnie rekuperator i cała instalacja nie jest aż tak nieziemsko trudnym przedsięwzięciem, że wymaga nadludzkiej wiedzy a takie wrażenie chyba stwarza lobby rekuperatorskie, dlatego może i w wycenie z głowy nie ma nic złego tylko obecnie przywykło się do innych standardów.

To czy "ten" sprzedawca kończył pięć kierunków studiów w zakresie budownictwa a jeszcze lepiej wentylacji czy ma tylko "podstawówke" ale ma kilkunatsoletnie doświadczenie z wentyalcją smykałke do tego i "czuje temat" to mnie to nie interesuje. Mnie interesuje by zrobił mi (potencjalnie) dobrą wentylację za rozsądne pieniądze. Choć tenże sprzedawca w standardach obsługi i prezentacji odbiega od lobby rekuperatorskiego to w kwestii cen już dużo mniej, które sa zbliżone do innych firm.

 

W kwestii przeznaczenia rekuperatora to ja nigdy nie pisałem, że ma słuzyc mi do ogrzewania domu. Jego funkcją jest wentylacja tylko tyle, że z odzyskiem ciepła i do tego własnei ma służyć.

 

A co sądzicie nt tego rekuperatora co link do niego umieściłem?

http://www.allegro.pl/item529244342_rekuperator_wymiennik_wklad_szwecja_super_cena.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie nt tego rekuperatora co link do niego umieściłem?

http://www.allegro.pl/item529244342_rekuperator_wymiennik_wklad_szwecja_super_cena.html

Więcej na jego temat znajdziesz na stronie :

http://www.zawex.pl/sklep/?p=p_28&sName=rekuperatory

Zauważ, że nic nie piszą o jego głośności :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość
to nie jest Tywent? Jeśli tak to jest dośc głośny. Może nie tak jak Ursus C330 ale podobno niewiele cichszy :wink:

 

To sobie taki kupię, bo mam sentyment do C330 :lol:

najeździłem się za młodu takim 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie nt tego rekuperatora co link do niego umieściłem?

http://www.allegro.pl/item529244342_rekuperator_wymiennik_wklad_szwecja_super_cena.html

Więcej na jego temat znajdziesz na stronie :

http://www.zawex.pl/sklep/?p=p_28&sName=rekuperatory

Zauważ, że nic nie piszą o jego głośności :(.

 

Widziałem tą strone, tylko narazie te wszystkie parametry mi niewiele mówią. Dziękie że zwróciłeś uwage na jego głośność. Czy to jego jedyna niewiadoma lub wada? U mnie rekuperator będzie na strychu nad poddaszem użytkowym więc jego ewentualna nadmierna głośność może mniej przeszkadzać (choć nie mówie, że wogóle). Obecnie skłaniam się ku takim własnie tańszym rekuperatorom bo nawet jesli miałby być głośniejszy (nie wiem o ile głośneijszy) to chyba i tak się go bardziej opłaca (jeżeli nie ma innych fundamentalnych wad) kupić niż taki 2-3 krotnie droższy, chyba że ktoś mnie przekona dlaczego te jedne są 2,3 razy tańsze od drugich a te drugie 2,3 razy droższe od pierwszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest Tywent? Jeśli tak to jest dośc głośny. Może nie tak jak Ursus C330 ale podobno niewiele cichszy :wink:

 

To sobie taki kupię, bo mam sentyment do C330 :lol:

najeździłem się za młodu takim 8)

 

Takim?

 

http://traktorpolska.wm.pl/gals/20071024175038DSC05164.JPG

 

czy czerwonym?

 

wyobraź sobie że masz coś takiego na stychu.... :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest Tywent? Jeśli tak to jest dośc głośny. Może nie tak jak Ursus C330 ale podobno niewiele cichszy :wink:

 

Jednak Tywent :-? Trochę o nim czytałem na tym forum i niewiele dobrego. A czy ktoś może zna jakieś inne niż Tywent rekuperatory w przedziale cenowym 2-4 tys z wydajnościa +/- 500m3/h? Są takie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" chyba że ktoś mnie przekona dlaczego te jedne są 2,3 razy tańsze od drugich a te drugie 2,3 razy droższe od pierwszych."

 

Mówisz - masz! :lol: :lol: :lol:

 

Budujesz - jak nam tu piszesz... :roll:

To pewnie też masz klucze do tego, co sobie budujesz...

A żeś chłop, to jak Cię namówię na nocną wycieczkę, tak koło godziny duchów, do Twojego własnego domu, co go budujesz - to nie stchórzysz...

A jak już tam będziesz to znajdź sobie dwa pomieszczenia "po przekątnej" chałupy. W jednym rzuć w kąt jaki zegarek elektroniczny z budzikiem ustawionym na "za minutę" i idź se pooglądać dom. Jak ten budzik wystartuje, to zobacz GDZIE go nie słychać!!!

Pamiętaj, że on się wydziera skończony czas, więc jak go przestaniesz słyszeć, to znaczy że ON przestał, a nie że Ty znalazłeś...

 

A potem sobie poczytaj gdzieś jaki to był poziom w dB. Pomyśl, że chcesz sobie zafundować coś tak z 5 razy głośniejszego - ale taniutkie!

I - spokojnych snów!

(prywatnie Ci powiem, że masz remont i wymianę urządzeń lub rozwód!)

 

Wiesz KIEDY jest dobrze?

Jak w identycznych warunkach wchodząc do tego domu MUSISZ zobaczyć lampkę, aby stwierdzić czy wentylacja działa czy nie....

 

No, i żeby NAPRAWDĘ tak było, to się trzeba spocić przy myśleniu co do czego, i byle czego nie zamontować!

 

JA wiem o tym wielokrotnie lepiej niż Ty :lol: :lol: :lol: (testowane klinicznie! :lol: )

Adam M.

 

Jak będziesz miał najmniejsze wątpliwości, to zaproś śliczną i zamień zegarek na elektryczną maszynkę do mięsa. Ponów test i powiedz, że TO cenowo Ci robi...

(za skutki nie odpowiadam!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do adam_mk

Nie no, jeżeli ten najtańszy jest kilkakrotnie głosniejszy od tego droższego to to jest argument za tym droższym. Domyslam się teraz że te najtańsze naprawde robią sporo hałasu, zwłaszcza słyszalengo w nocy gdy jest wokół cisza, ale... czy te za 8-10 tys w nocy sa faktycznie wogóle niesłyszalne, i by je w nocy usłyszeć trzeba się specjlanie wsłuchiwac a i tak bęzie sie miało wątpliwości czy działają

 

No, i żeby NAPRAWDĘ tak było, to się trzeba spocić przy myśleniu co do czego, i byle czego nie zamontować!

 

To tym samym, twierdzisz że ów sprzedawca, którego częściowo wzięto pod obrone, co powiedział, że "robienie jakiegokolwiek projektu wentylacji z rekuperatorem jest bez sensu bo i tak ten projekt będzie zły bo dobrego projektu zrobić się nie da" nie miał absolutnie racji!

 

JA wiem o tym wielokrotnie lepiej niż Ty :lol: :lol: :lol: (testowane klinicznie! :lol: )

Adam M.

 

Zajmujesz się zawodowo wentylacją/rekuperacją? Dobrze byłoby wiedzieć, to zawsze możnaby się zwrócić po jakąś dobrą rade :p

 

Chciałbym znaleźć jakiś złoty środek. Jeśli możesz to napisz na co warto szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora, jakie jego właściwości są szczególnie istotne (już wiem :D że ważna jest jego głośność)

A co sądzisz o tym reku i tej firmie JAN-GAZ, wspominanym przez coulignon?

http://www.allegro.pl/item539595502_centrala_rekuperator_nowy_350_m3_h_2600zl.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość

 

Takim?

 

http://traktorpolska.wm.pl/gals/20071024175038DSC05164.JPG

 

czy czerwonym?

 

wyobraź sobie że masz coś takiego na stychu.... :lol: :lol: :lol:

 

Rany, toż to cudeńko :lol: :lol: łezka się w oku kręci.

 

Kolor ten sam, ale kabina była bardziej old-skulowa - taka z grubego czarnego materiału (nie wiem nawet co to był za materiał) na ramie z rurek 8)

A jak to zasuwało na 5-biegu szosowym, ech wiatr we włosach :lol: :lol:

 

Ale już OT, bo nas zaraz moderator wytnie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...