Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie no, jeżeli ten najtańszy jest kilkakrotnie głosniejszy od tego droższego to to jest argument za tym droższym. Domyslam się teraz że te najtańsze naprawde robią sporo hałasu, zwłaszcza słyszalengo w nocy gdy jest wokół cisza, ale... czy te za 8-10 tys w nocy sa faktycznie wogóle niesłyszalne, i by je w nocy usłyszeć trzeba się specjlanie wsłuchiwac a i tak bęzie sie miało wątpliwości czy działają

 

U mnie jest Nikol w garażu i cicho tam działa - za drzwiami nigdy go nie słychać, a w środku ledwo co :D

Co do nocnych hałasów to najgłośniejszy jest podajnik pieca i jego wentylator - ledwo słyszalne w pokojach na poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

himlaje

:cry: :cry: :cry:

Tak! Robię to! Działa! Tak jak opisałem!

Może być kilka linków?

Toż tu ze trzy lata burzliwe dyskusje o detalach z wyliczeniami sto razy leciały!!!

Zaczynać jeszcze raz?! :o

Za co? No, za co?! :o :cry:

Samej lektury jest na sto dni i nocy...

Fotki z realizacji, wrażenia... no, wszystko jest!

http://forum.muratordom.pl/rekuperator,t2602.htm?highlight=rekuperator

http://forum.muratordom.pl/kto-ma-rekuperator-ktory-juz-dziala,t24396.htm?highlight=rekuperator

http://forum.muratordom.pl/rekuperator-tymi-recami-robiony,t70942.htm?highlight=rekuperator%20r%EAcami

To też warto obejrzec...

http://forum.muratordom.pl/o-wentylacji-co-i-po-co-wzdluz-i-w-poprzek,t134659.htm?highlight=rekuperator%20r%EAcami

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję wykonać wentylację mechaniczną, a więc nie buduję komina w kotłowni bo żródłem CO i CWU będzie pompa ciepła :). Dom 220m2 + garaż

 

Patrząc na ceny rekuperatorów zastanawiam się czy nie można by wykonać całej instalacji łącznie z GWC bez rekuperatora, a potem ewentualnie dokupić sam rekuperator. Przy tak tanim ogrzewaniu rekupeartor chyba się nie opłaca ?

 

Jest możliwe aby ta instalacja była tak zrobiona aby poźniej dokładając rekuperator za bardzo jej nie zmieniać ??

 

I pytanie, czy robić przepusty w fundamencie dla rury GWC ??

Z dyskusji zrozumiałem że raczej nie bo i tak rura od GWC idzie pod fundamentem, tylko jak fundament trochę osiądzie to nie uszkodzi tej rury ??

 

Pytanie tez jak poprowadzić kanały powietrzne przy domu z użytkowym podaszem i ogrzewaniu podłogowym. Chyba propozycje Adama o rozprowadzeniu parteru w podłodze odpadają przy podłogówce ??

Ktoś wie jak to rozwiązać ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty już, oczywiście, ze cztery takie domy postawiłeś - to masz pewność, że odpada... :o

 

Na podłodze piętra w warstwie technicznej (ten styropian 5cm) układa się te kanały. Podłogowe potem, na nich.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję wykonać wentylację mechaniczną, a więc nie buduję komina w kotłowni bo żródłem CO i CWU będzie pompa ciepła :). Dom 220m2 + garaż

 

Patrząc na ceny rekuperatorów zastanawiam się czy nie można by wykonać całej instalacji łącznie z GWC bez rekuperatora, a potem ewentualnie dokupić sam rekuperator. Przy tak tanim ogrzewaniu rekupeartor chyba się nie opłaca ?

 

Jest możliwe aby ta instalacja była tak zrobiona aby poźniej dokładając rekuperator za bardzo jej nie zmieniać ??

 

I pytanie, czy robić przepusty w fundamencie dla rury GWC ??

Z dyskusji zrozumiałem że raczej nie bo i tak rura od GWC idzie pod fundamentem, tylko jak fundament trochę osiądzie to nie uszkodzi tej rury ??

 

Pytanie tez jak poprowadzić kanały powietrzne przy domu z użytkowym podaszem i ogrzewaniu podłogowym. Chyba propozycje Adama o rozprowadzeniu parteru w podłodze odpadają przy podłogówce ??

Ktoś wie jak to rozwiązać ? :)

 

Zawsze możesz dokupić potem rekuperator- ale przecież wentylacja musi działać żebyś mógł zamieszkać- więc nie bardzo rozumiem...

 

Do rur GWC: ja zrobiłem pod fundamentem (jakieś 1,4 metra)- ława fundament- nie osiądzie jeżeli dobrze zbudowany:)

 

Podłogowe ogrzewanie i płaskie kanały rozprowadzające nie przeszkadzają- -pogadaj z instalatorami -najwyżej innaczej ułożą rurki do podłogówki a w styropianie kanały się spokojnie zmieszczą.

 

Tak BTW robię identyczne rozwiązanie- PC +reku dom 170m. Co do opłacalności reku, gdy stwierdziłem że bardziej zależy mi na stworzeniu komfortowych warunków w domu (wilgoć, kurz itd.) Pan Adam stwierdził że reku nie służy do tego i lepiej żebym kupił sobie imadło:) - więc serdecznie podziekowałem za rady zblazowanego teoretyka gawędziarza - może i ma wiedzę ale jeżeli chce się z ludzi nabijać - to może niech zmieni tytuł z doradcy na prześmiewce albo bardziej dosadne...

 

--

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol:

Mam, myślę, poczucie humoru i jakie takie - logiki.

Nie jestem tylko teoretykiem. :lol:

 

Nic nie zmieni faktu, że wentylacja nie dostarcza wprost powietrza do oddychania! To sposób kontrolowania wilgotności.

Rekuperator to wymiennik powietrze-powietrze i ogranicza koszt utrzymania domu.

 

Klimatyzacja w pełnym zestawie oferuje komfort i luksusy ale za naprawdę spory wkład finansowy na jej utrzymywanie.

 

Co w tym , co piszę, jest "nie tak"? :lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość
Pan Adam stwierdził że reku nie służy do tego i lepiej żebym kupił sobie imadło:) - więc serdecznie podziekowałem za rady zblazowanego teoretyka gawędziarza - może i ma wiedzę ale jeżeli chce się z ludzi nabijać - to może niech zmieni tytuł z doradcy na prześmiewce albo bardziej dosadne...

 

--

A

 

Ty się nie dziw Panu Adamowi, już się mocno przysłużył wielu forumowiczom.

 

Ja nie jestem fachowcem w tej dziedzinie tylko zwykłym inwestorem, który buduje sobie domek.

 

Mi również ręce opadają jak czytam niektóre pytania, np. takie o dioksynach w powietrzu, które wydobywają się z komina sąsiada oddalonego o 150 m, bo sąsiad do pieca różne śmieci wrzuca i jakieś folie zdarzy mu się spalić.

I jaki to ma wpływ na powietrze w domu jak przejdzie przez rekuperator.

 

Po prostu czasem brak słów :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty już, oczywiście, ze cztery takie domy postawiłeś - to masz pewność, że odpada... :o

 

Na podłodze piętra w warstwie technicznej (ten styropian 5cm) układa się te kanały. Podłogowe potem, na nich.

Adam M.

 

A gdzie napisałem że postawiłem 4 domy i gdzie napisałem że mam pewność że odpada ?? :o

 

Napisałem że chyba się nie da tego zrobić i prosiłem o poradę.

 

Nie znam się na wentylacji i rekuperacji i dlatego korzystam z tego forum, ale Twój ton wpisów napewno nie zasługuje na tytuł najleprzego doradcy, raczej przemądrzalca, lub ważniaka :) - choć wiedzy i fachowości Ci nie brakuje.

 

Mimo wszystko dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam

 

ps. Ja pytałem o parter a Ty mi o kanałach na piętrze piszesz :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zawsze możesz dokupić potem rekuperator- ale przecież wentylacja musi działać żebyś mógł zamieszkać- więc nie bardzo rozumiem...

 

Do rur GWC: ja zrobiłem pod fundamentem (jakieś 1,4 metra)- ława fundament- nie osiądzie jeżeli dobrze zbudowany:)

 

Podłogowe ogrzewanie i płaskie kanały rozprowadzające nie przeszkadzają- -pogadaj z instalatorami -najwyżej innaczej ułożą rurki do podłogówki a w styropianie kanały się spokojnie zmieszczą.

 

Tak BTW robię identyczne rozwiązanie- PC +reku dom 170m. Co do opłacalności reku, gdy stwierdziłem że bardziej zależy mi na stworzeniu komfortowych warunków w domu (wilgoć, kurz itd.) Pan Adam stwierdził że reku nie służy do tego i lepiej żebym kupił sobie imadło:) - więc serdecznie podziekowałem za rady zblazowanego teoretyka gawędziarza - może i ma wiedzę ale jeżeli chce się z ludzi nabijać - to może niech zmieni tytuł z doradcy na prześmiewce albo bardziej dosadne...

 

--

A

 

Dzięki za odpowiedź, czyli rury do GWC i od pompy pod fundament, tak też myślałem zrobić :)

 

Co do rekuperatora, to bardziej myślałem że może on się składa z elementów odpowiedzialnych za odzysk ciepła i wentylatorów i może dałoby się zamontować same wentyaltory a element rekuperacyjny poźniej, ale widzę że to zły pomysł, chyba poprostu lepiej zrobić wyjście pod GWC a sam GWC zrobić później i tu zaoszczędzić trochę kasy.

 

Kanały wentylacjyjne w steropianie ? To w tych miejscach będą mostki termiczne - sam nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Dokładnie w której warstwie się te kanały robi ? Jak rozumiem to najpierw jest 30 cm syropianu potem chudziak a potem z 5 cm styropianu pod podłogówkę ? Jesli w tym steropianie z podłogówki to byłoby niezłe rozwiązanie, bo od rurek CO grzało by się powietrze nawiewane do domu. Ciekawe czy da się to tak zrobić aby nie robić oddzielnego GWC wodnego tylko ogrzewać to powietrze samą pompą - teoretycznie wystarczy odpowiednio rozprowadzić kanały tak aby zdążyły się ogrzać przed wpuszczeniem powietrza do pokojów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagę przyjmuję z pokorą...

Może rzeczywiście już czas na jaką chwilę refleksji.

 

Pytania jakie stale padają czasem po prostu powalają.

Tematy dyżurne, sezonowe, wałkowane są po tysiąc razy.

Często w jednocześnie ciągniętych, identycznych w wymowie wątkach.

Są już doświadczalnie potwierdzone prawdy nowoczesnego budowania, które ja napotykam tu na każdym kroku. Forumowicze opisują co się dzieje po przyjęciu takiego czy innego rozwiązania.

Stale jednak powtarzają się teksty: - parkiet na podłogowym jest niemożliwy! Podłogówka w sypialni - zabija! Rekuperator zapewnia superkomfort i 107% oszczędności na ogrzewaniu...

Kratka wywiewna - nawiewa. Pomocy!

Czemu?

 

Staram się stale od nowa tłumaczyć oczywistości.

Czasem nie zerknę na ilość napisanych postów przez pytającego - i wychodzi nie planowana nieuprzejmość.

Jest taki dział - najczęściej zadawane pytania.

"Nowi" jakoś tam chyba nie zaglądają, bo by nie było tego, co jest.

A tu naprawdę już wszystko po 100 razy było.

 

Najtrudniej jest, jak się trafi na wątek: Jest fatalnie! Co robić! Pomocy!

Zostawisz, to jest wpis: "Nikt nic nie wie? Same nieuprzejme gbury?"

Odpowiesz - to się tak wymądrzasz, teoretyzujesz, ględzisz językiem tak hermetycznym, że .... :evil:

 

Wina za to leży po obu stronach. Też, zresztą, już było i to dyskutowane.

 

Bez urazy. Chętnie dzielę się wiedzą.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ps. Ja pytałem o parter a Ty mi o kanałach na piętrze piszesz"

 

No, właśnie...

Kanały wentylacji parteru wygodnie jest ułożyć właśnie NA PIĘTRZE. Na podłodze piętra. To praca na wysokości własnych kostek. I wcale nie trudna.

Spora dowolność wyboru tras. Mieści się w technicznej warstwie styropianu 5cm.

Dopiero na tym "technicznym" a nie termoizolującym styropianie układamy płytę podłogowego i parkiet czy co trzeba.

 

Adam M.

 

I też było z kilkanaście razy. ze zdjęciami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ps. Ja pytałem o parter a Ty mi o kanałach na piętrze piszesz"

 

No, właśnie...

Kanały wentylacji parteru wygodnie jest ułożyć właśnie NA PIĘTRZE. Na podłodze piętra. To praca na wysokości własnych kostek. I wcale nie trudna.

Spora dowolność wyboru tras. Mieści się w technicznej warstwie styropianu 5cm.

Dopiero na tym "technicznym" a nie termoizolującym styropianie układamy płytę podłogowego i parkiet czy co trzeba.

 

Adam M.

 

I też było z kilkanaście razy. ze zdjęciami...

 

Dzięki za refleksję i wyjaśnienia. Po części rozumiem twoją irytację tym samymi pytaniami, ale mistrz yoda zawsze umiał się pochamowac ;)

W gwoli ścisłości to może mało pisze ale forum czytam juz ponad pół roku i wątki o reku, pompach ciepła, Twoj o wentylacji, podłogówkach mam już całe przeczytane. Nawet pamiętam to zdjęcie o kanała wentylacyjnych umiesczonych w podłodze tylko mi umknęło że one były na piętrze jak piszesz a nie na parterze :)

 

Pamiętam też pisałeś o tym aby wloty świeżego powietrza były na dole przy podłodze a wyciągi na górze. Jakoś mi to nie pasuje z rozprowadzeniem nawiewów dla parteru w podłodze piętra.

 

I jak myślisz podłogówka ogrzeje wstępnie powietrze i umozliwi rezygnację z GWC ? - poprostu wezmę trochę mocniejszą pompę cieplą (tego patentu jeszcze chyba nie było ? :) )

 

ps. Musisz wiedzieć że w potoku postów cięzko jest wszystko dobrze wyłowić i dokładnie zapamiętać i stąd powtarzające się pytania. Dlatego tym bardziej szacun dla Ciebie za kompleksowy wątek o wentylacj :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Producent pewnego rekuperatora podaje Poziom szumów Lw(A) dla kolejnych trzech wydajności centralki wentylacyjnej: "Ciśnienie statyczne [Pa] 40 80 240" w taki sposób:

 

Emisja od obudowy [dB(A)] - 34 46 54

Kanał „Wywiew” [dB(A)] - 32 40 47

Kanał „Nawiew” [dB(A)] - 52 62 69

 

Powiedzcie mi proszę - czy ta centralka jest cicha czy głośna? Liczby te kompletnie nic mi nie mówią. Z czym mogę porównać np. takie 62dB w kanale nawiewnym na środkowym biegu?

 

Z góry dzięki, pozdrawiam

AM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol:

Nie ma dwóch identycznych domów.

Nie ma więc uniwersalnego rozwiązania.

 

Z pompą ciepła nie przesadzałbym. Dobiera się ją "na styk" głównie dlatego, aby nie zgubić przez przewymiarowanie jej zalet. Przewymiarowana pracuje nie optymalnie.

 

Ogrzanie TEJ ilości powietrza potrzebuje poszczególnych watów.

To nie ten problem. Umieszczenie kanałów akurat tu, w podłodze piętra, sprawia, że nigdy nie nastąpią w nich takie przemiany cieplne, które prowadzą do wykraplania się wilgoci. W nawiewach to, czego braknie tej strudze powietrza, dołoży płyta podłogowego. Same zalety.

 

GWC to zupełnie inna grupa zagadnień.

Jak je masz - to NIGDY nie masz mroźnej zimy! Dla Ciebie wszystkie zimy są łagodne, w okolicy "zera" zewnętrznego.

Im zimniej na dworze tym więcej gratisowego wkładu daje GWC.

Musisz dogrzać wlatujące powietrze od +3 czy +5 do +20 a nie do -20 do +20

To oznacza połowę potrzeb!

A jak masz rekuperator? To z +naście do +20 - czyli jeszcze dużo mniej.

 

Adam M.

 

Jak masz GWC i do TAKIEGO układu dobierasz PC to otrzymujesz naprawdę bardzo elastyczny układ, który pracuje wyłącznie z największą sprawnością.

A.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://neur.am.put.poznan.pl/wa/3.1.pdf

 

Poziom 0 decybeli oznacza próg słyszalności. Przykładowe poziomy odpowiadające danym dźwiękom to np.

• 10 dB to szept

• 45 dB - przeciętna rozmowa

• 60 dB - odkurzacz

• 90 dB - dźwięk budzika

• 110 dB - hałas panujący na ruchliwej ulicy w godzinach szczytu

• 120 dB - poziom natężenia dźwięku w dyskotece

• 130 dB - granica bólu.

0- szept ledwie słyszalny- próg słyszalności

10- szelest liści

20- szept

40- normalna rozmowa

50- 60 głosy zwierząt

60- 70 głośna rozmowa

70- froterka elektryczna

80- rozpędzony pociąg

90- ruch uliczny o dużym natężeniu

100- młot pneumatyczny

110- wielka orkiestra symfoniczna, grająca fortissimo

120- grzmot nad głową, koncert muzyki rockowej

130- startujący odrzutowiec

140- start samolotu ponaddźwiękowego- próg bólu

180- startująca rakieta

 

 

A.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał to rura głosowa.... :roll:

 

To są cholerne problemy...

Ja staram się je rozwiązywać tak, że stosuję wentylatory jak najmniejszej mocy, najwolniejsze jakie znajdę (dla danych potrzeb), przewymiarowuję kanały i - jest cisza.

 

Celowo podczas montażu nie informuję inwestora, że załączyłem system.

Zawsze mam ten sam ubaw.

- Załączamy?

- Co?

- No, wentylację!

- Po co?

- ??? No, żeby działała!!!

- Ale ona już z pół godziny działa.... :lol:

 

A.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopowiem;

- podane wartości są dla odległości 1m od "emitera", a im dalej tym ciszej - ale "bez przesady",

- wpływ ma równiez materiał z jakiego wykonano kanały - "sztywny" bardziej przenosi dźwięk,

- zbyt mały przekrój kanału powoduje, że powietrze zaczyna "gadać" i może to być głośniejsze od pracy wentylatora :lol:

- również sposób samego ułożenia kanałów ("twardy", lub "miękki") też ma wpływ na głosność systemu wentylacyjnego,

- źle dobrane anemostaty, też mogą być źródłem dźwięku,

- itd.

 

Reasumując, zależy to nie tylko od centrali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że producenci nie podają w jakiś unormowany sposób tych wartości tak aby można było cokolwiek porównywać. Np jedni podają takie coś:

 

Poziom ciśnienia akustycznego: do 45 dB(A)/1m

(i co to niby jest? gdzie? w kanale? obok centrali?)

 

inni takie:

 

Głośność (pomiar 1 m od obudowy): 37,3 dB(A)

(i jakie to ma znaczenie? centralkę można zamknąć na strychu i po sprawie)

 

I znalazł się jakiś uczciciwy który podał dla trzech wydajności coś więcej:

Emisja od obudowy [dB(A)] - 34 46 54

Kanał „Wywiew” [dB(A)] - 32 40 47

Kanał „Nawiew” [dB(A)] - 52 62 69

 

i na dobre mu to nie wyszło bo te 62dB na 2gim biegu to poziom głośnej rozmowy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...