Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A więc co do samej instalacji, zrobiłem wyjście z kominka z wentylatorem kominkowym (coby wspomóc nawiew ciepłego powietrza) i wpiąłem to w nawiew (za rekuperatorem przed pierwszym nawiewanym pomieszczeniem). Pomiędzy rekuperatorem a wejściem powietrza z kominka umieściłem zawór zwrotny aby w momencie wyłączenia rekuperatora gorące powietrze z kominka nie poszło do rekuperatora. Podczas palenia w kominku moc nawiewu gorącego powietrza reguluję sobie regulatorem wentylatora kominkowego oraz samym regulatorem rekuperatora. Rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze ....

 

Woju76 -dzieki! To ja sobie też sastosuje takie rozwiązanie. Wykorzystam kanały nawiewne wentylacji mechanicznej do DGP. Mysle, że takie rozwiązanie ma duzo zalet, głównie to brak konieczności robienia dodatkowej instalacji (kanałów) nawiewnej do DGP, które i zajmuja miejsce i potem jeszcze trzeba je zabudowywać. To rozwiązanie jest tańsze a i bardziej estetyczne.

Chyba, że ktoś widzi jakies wady takiego systemu, to oświećcie mnie...

Woju76 a czy Ci specjaliści co odradzali Ci takie rozwiązanie podawali jakieś konkretne powody i argumenty by przeciw temu rozwiązaniu, oprócz zwykłego "nie powinno"?

 

 

 

adam_mk , czy płaskie rury moga byc tylko nawiewne czy moga tez być wywiewne. Jak rozmawiałem z jedna firmą to powiedzieli, że nawiewne (ze świezym powietrzem) moga zrobić plaskie - prostokatne i rozprowadzić w podlodze piętra (tak, że anemostat wystawał by z sufitu parteru) ale wywiewne to robia tylko okrągle, że wywiewnych prostokątnych, ukladanych po podłodze się nie stosuje. Wg mnie wygodniejsze, pod kątem aranżacji wnętrza, są te rury prostokatne bo nie musze ich "ciągnąć po ścianach i potem zabudowywać tylko są ukrytew podłodze. Czy kanały (rury) okrągłe mają jakies (wyraźnie) lepsze właściwości (ciszej działają, mniejszy opór, itp)?

Mój dom będzie z poddaszem użytkowym a montaz rekuperatora planuje na strychu nad tym poddaszem. Czy schodząc ze strychu kanałami prostokatnymi/płaskimi mozna je umieścić w ścianie, dokładnie w ściance działowej (wkomponować w ściane czyli w tym miejscu zostawić przerwe w cegłach) czy przy ścianie - czyli ściana w pełni, bez żadnych przerw, normalnie postawiona a kanał "przylepiony" do niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośność instalacji zależy od łoskotu wentylatorów i prędkości strugi.

Jak kompresorem zasilisz rurki od długopisów i wepchasz w nie z 10 at to też wydajność będzie. Ciszy - nie!

Ale jak łatwo ułożyć!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" ale wywiewne to robia tylko okrągle, że wywiewnych prostokątnych, ukladanych po podłodze się nie stosuje."

 

"się" to znaczy - KTO?

I - CZEMU? :o

Wyjaśnili?

 

Piony strych - podłoga piętra trzeba gdzieś przytulić i zabudować. Ich kształt większego znaczenia nie ma jak będą przewymiarowane (ta cisza przy pracy).

Adam M.

 

 

Chyba wiem!

Problem mijania się kanałów!

Narysuj na jakiej kartce nawiewy. Potem wywiewy.

Jak się krzyżują i trzeba kuć pod mijankę, to "przejdź na drugą stronę kartki" - czyli pod ten strop - i problem zniknie.

Im zniknie...

A.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnili?

Nie, nie wyjaśnili. Powiedzieli, że wywiewy robia okrągłe a nawiewy moga zrobić płaskie, w podłodze, by nie było potzreby zabudowy rur. Ja tak od razu nie załapalem i nie dopytałem czy wywiewnych też nie mozna płaskich, ale "spec" z firmy rekuperatorskiej, zreszta polecanej na forum, wogóle takiej koncepcji płaskich wywiewnych, nie uwzględniał a miał świadomość - bo mu mówiłem- że wole takie rozwiązanie własnie z powodów łatwiejszego zejścia ze strycju na parter i łatwiejszej aranżacji wnętrza (brak zabudowanych rur).

Piony strych - podłoga piętra trzeba gdzieś przytulić i zabudować. Ich kształt większego znaczenia nie ma jak będą przewymiarowane (ta cisza przy pracy).

Czyli nie ma możliwości wkomponowania w ściane - szkoda :(

Chyba wiem!

Problem mijania się kanałów!

Narysuj na jakiej kartce nawiewy. Potem wywiewy.

Jak się krzyżują i trzeba kuć pod mijankę, to "przejdź na drugą stronę kartki" - czyli pod ten strop - i problem zniknie.

Im zniknie...

A.M.

Chyba takiego problemu nie będe miał bo mam w miarę zwarta bryłe budynku i akurat taki układ, że na parterze pomieszczenia czyste/nawiewne sa po jednej stronie, a brudne/wywiewne po drugiej stronie i prawdopodobnie wogóle ze sobą nie będa kolidować. Taki szczęsliwy układ :D Z poddaszem problemu tez nie powinno być bo rury będa rozprowadzone po strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc co do samej instalacji, zrobiłem wyjście z kominka z wentylatorem kominkowym (coby wspomóc nawiew ciepłego powietrza) i wpiąłem to w nawiew (za rekuperatorem przed pierwszym nawiewanym pomieszczeniem). Pomiędzy rekuperatorem a wejściem powietrza z kominka umieściłem zawór zwrotny aby w momencie wyłączenia rekuperatora gorące powietrze z kominka nie poszło do rekuperatora. Podczas palenia w kominku moc nawiewu gorącego powietrza reguluję sobie regulatorem wentylatora kominkowego oraz samym regulatorem rekuperatora. Rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze ....

 

Woju76 -dzieki! To ja sobie też sastosuje takie rozwiązanie. Wykorzystam kanały nawiewne wentylacji mechanicznej do DGP. Mysle, że takie rozwiązanie ma duzo zalet, głównie to brak konieczności robienia dodatkowej instalacji (kanałów) nawiewnej do DGP, które i zajmuja miejsce i potem jeszcze trzeba je zabudowywać. To rozwiązanie jest tańsze a i bardziej estetyczne.

Chyba, że ktoś widzi jakies wady takiego systemu, to oświećcie mnie...

Woju76 a czy Ci specjaliści co odradzali Ci takie rozwiązanie podawali jakieś konkretne powody i argumenty by przeciw temu rozwiązaniu, oprócz zwykłego "nie powinno"?

 

 

Właśnie dlatego że nikt mnie nie przekonał racjonalnymi argumentami że takie wpięcie jest złe ... postanowiłem zastosować w/w rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Właśnie dlatego że nikt mnie nie przekonał racjonalnymi argumentami że takie wpięcie jest złe ... postanowiłem zastosować w/w rozwiązanie

 

Ja też jestem ciekaw czy nie ma żadnych przeciwskazań do rozprowadzenia DGP kanałami wentylacyjnymi tym bardziej że pewnie bede robił tymi samymymi rurami co rozprowadzają DGP.

 

Adamie może ty powiesz nam ze swojego doświadczenie czy tak można zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wszystko!

Nie wszystko ma sens.

O tym co sens ma decyduje inwestor.

 

Wpięcie w wywiew reku powoduje, że aromaty palonego kurzu (zbieranego całe lato) wędrują na zewnątrz a nie na salony.

Strata na reku (dobrym!) jest symboliczna a uśrednienie duże.

Jak się pcha wprost, to temperaturą na wylocie "widać", tylko po co?

To i tak ten sam strumień ciepła.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wszystko!

Nie wszystko ma sens.

O tym co sens ma decyduje inwestor.

 

Wpięcie w wywiew reku powoduje, że aromaty palonego kurzu (zbieranego całe lato) wędrują na zewnątrz a nie na salony.

Strata na reku (dobrym!) jest symboliczna a uśrednienie duże.

Jak się pcha wprost, to temperaturą na wylocie "widać", tylko po co?

To i tak ten sam strumień ciepła.

Adam M.

 

Być może... ja miałem prościej wpiąć się w nawiew i tyle.... jedyną ewentualną wadę (drobiazg) jaką zauważyłem jest możliwość zassania niewielkiej ilości dymu do układu np podczas rozpalania kominka przy zimnym kominie....zawsze przy otwarciu wkładu coś tam dymu na zewnątrz się wydostanie.... a dalej poprzez wentylator kominkowy na pokoje.... ale to naprawdę drobiazg i raczej szukanie dziury w całym.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę, że przy rozprowadzeniu ciepłego powietrza z kominka przy pomocy turbiny wymuszamy przepływ co umożliwia dostarczanie powietrza o niższej temperaturze a także jego filtrowanie.

Rozprowadzanie bez turbiny nie ma tych zalet.

Z drugiej strony nie zdecydowałem się na instalację turbiny i wykonałem niezależne od WM rozprowadzenia, aby umożliwić dogrzewanie pomieszczeń w przypadku braku prądu.

Na co dzień zamierzam ciepło z kominka rozprowadzać głównie za pomoca instalacji reku zbierając powietrze znad kominka.

 

Z boku obudowy kominka umieszczę kratkę z możliwością częściowego (!) zamykania. Na co dzień będzie otwarta na 100% dzięki czemu większość ciepłego powietrza pójdzie "najkrótszą" drogą pod sufit (kanały DGP będą stawiały większy opór) i zostanie wessana do reku.

 

W przypadku braku prądu przymknę kratkę na kominku (ze względów bezpieczeństwa nie całkowicie) co zwiększy przepływ poprzez kanały DGP.

 

Na razie to teoria, którą mam zamiar już wkrótce zweryfikować.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy takie podpięcie kominka pod te same kanały co went. mechaniczna nie ma ujemnych skutków dla tychże kanałów?

 

Hm jak zrobisz to w kanałach plastikowych to ma.

 

Ale jak zrobisz tak jak ja myślę czyli w przewodach izolowanych termicznie (tych samych którymi rozprowadza się DGP) to nie widzę problemu.

 

Sam się zastanawiam czy jak to będzie najbardziej efektywnie ale skłaniam sie nad rozwiązaniem wpięcia DGP do kanału wyrzucanego powietrza i odzysk ciepła przez reku.

 

Zalety:

- Kurz z kominka i szczątkowy dym nie jest nawiewany do pomieszczeń

- Powietrze nawiewane jest bardziej czyste a więc z czasem nie zabrudzi ścian tak jak to się może zdażyć przy DGP

 

Wady:

- Gorsza sprawność, zależna od reku, hmm ile to rzeczywiście wyjdzie ?? 90 % ? (w przypadku tłoczenia do domu 100%)

- Reku zużeje więcej prądu bo więcej energii cieplnej musi odzyskać ?? (ktoś się orientuje jak to jest)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku braku prądu przymknę kratkę na kominku (ze względów bezpieczeństwa nie całkowicie) co zwiększy przepływ poprzez kanały DGP.

MCB

 

Za dużo kombinujecie z tym brakiem prądu. Awarie zdarzają się rzadko a do pociągnięcia wentylatora i reku wystarczy porządny UPS. W ostateczności generator na paliwo rozwiąże problem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku braku prądu przymknę kratkę na kominku (ze względów bezpieczeństwa nie całkowicie) co zwiększy przepływ poprzez kanały DGP.

MCB

 

Za dużo kombinujecie z tym brakiem prądu. Awarie zdarzają się rzadko a do pociągnięcia wentylatora i reku wystarczy porządny UPS. W ostateczności generator na paliwo rozwiąże problem :)

 

U mnie się zdarzały. Kupiłem agregat.

Chcę się jednak jakoś zabezpieczyć na wypadek długotrwałej awarii.

Jak dotąd najdłuższa trwała ok. 2 dni.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U mnie się zdarzały. Kupiłem agregat.

Chcę się jednak jakoś zabezpieczyć na wypadek długotrwałej awarii.

Jak dotąd najdłuższa trwała ok. 2 dni.

 

MCB

 

Nie rozumiem, przecież jesteś zabezpieczony. Jak nie ma prądu odpalasz agregat i wszystko działa :)

 

No chyba że chcesz profesjonalnie to wtedy system akumulatorów, agregat i sterowanie. Jak wyłączają prąd to do czasu autamtycznego załączenia agregaatu prąd masz z akumulatorów. Takie systemy mają chociażby centrale telefoniczne.Tylko koszty niewspółmierne.

 

Jednak UPSy lub akumulatorownie pozwolę Ci w przyszłości na gromadzenie energi z wiatraka lub ogniw fotowoltaicznych nowej generacji(jak już będą te technologie opłacalne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka godzin na agregacie mogę sobie wyobrazić, ale kilka dni?

 

Agregat (2Kw) ma wystarczyć na kilka żarówek, otwarcie bramy, rolet, podtrzymanie alarmu, podładowanie komputerów, zasilanie pompy kanalizacji, lodówkę itp.

 

UPS też odpada ze względu na małe pojemności - duży koszt akumulatorów.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i jak pozwolę sobie wtrącić swoje 3 grosze w temacie.

W planach miałem podobnie jak MCB robić dwie instalacje 1.reku 2.DGP, jako kolejną alternatywę rozważałem możliwość umieszczenia w czopuchu kominka anemostatu wywiewnego z powodów opisanych przez Adam_mk

Skończyło się na instalacji reku i kominek bez żadnego DP i bez zasysania gorącego powietrza do reku, a dlaczego?

1. mój reku ma wymienni plastikowy bałem się zassania zbyt gorącego powietrza i uszkodzenia wymiennika - trzeba by zastosować jakiś szyber że jak się rozpali za mocno była możliwość regulacji, ale ile przymknąć żeby było w sam raz? :)

Rozwiązanie MCB czyli wywiew przy regulowanej kratce a nie wewnątrz czopucha uważam za b. dobry. I po użytkowaniu reku przez tą zimę mogę powiedzieć że żałuję, że tego tak właśnie nie zrobiłem.

2. Oddzielna instalacja DGP podraża znacznie koszty a zysk energetyczny w porównaniu z rozwiązaniem "kratkowym" wydaje mi się minimalne.

3. Ludzik od reku zresztą bardzo rzeczowy, fachowy i miły choć młody człowiek również zwracał uwagę na nieekonomiczność takiego rozwiązania, gdyż system nawiewno-wywiewny i tak rozprowadza powietrze po całym domu, nawet jeśli kominek stoi w salonie to ciepłe powietrze jest rozrzucane po domu.

 

Jak to u mnie wygląda w praktyce - jak palę w kominku to siłą rzeczy w salonie gdzie jest źródło ciepła jest ok. 23-24C w pokojach u góry (trzech) średnio 21,5 - 22C przy otwartych do nich drzwiach. Po wygaśnięciu kominka kiedy nie jest już wyraźnie gorący temp. dość szybko wyrównuje się w całym domu, różnice pomiędzy pomieszczeniami sięgają 0,2-0,3C.

 

Reasumując gdybym robił to jeszcze raz zamontował bym jeden "zasysacz" możliwie blisko kominka, na pewno nie zdecydowałbym się na dodatkową instalację DGP jako ekonomicznie nie uzasadnianą.

Pozdrawiam rekuperatowców :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. mój reku ma wymienni plastikowy bałem się zassania zbyt gorącego powietrza i uszkodzenia wymiennika

 

Ale chyba są z wymienikiem metalowym i wtedy nie byłoby tego problemu ?? Ale słuszna uwaga.

 

2. Oddzielna instalacja DGP podraża znacznie koszty

 

Zgadzam się, szczególnie jesli mamy rozprowadzoną wentylację tymi samymi rurarmi co robilibyśmy DGP (oczywiście po to aby nie stracić po drodze ciepełka z GWC)

 

3. Ludzik od reku zresztą bardzo rzeczowy, fachowy i miły choć młody człowiek również zwracał uwagę na nieekonomiczność takiego rozwiązania, gdyż system nawiewno-wywiewny i tak rozprowadza powietrze po całym domu, nawet jeśli kominek stoi w salonie to ciepłe powietrze jest rozrzucane po domu.

 

No tak ale w zwykłym kominku o ile się nie mylę większość ciepła idzie do góry poprostu w komin, nie wiele tego po drodze oddasz budynkowi. Wadą tego rozwiązania jest fakt iż nawiewasz kurz do salonu i będziesz zawsze miał przegrzany salon względem innych pomieszczeń.

 

Mi nadal najbardziej podoba się rozwiązanie puszczenie DGP w kanały wywiewne i odzysk przez reku. Czy ktoś ma jeszcze jakieś argumenty przeciwko takiemu rozwiązaniu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...