Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja od 2 tyg. używam rekuperatora. Jak na razie też bez zarzutu. W łazience po kąpieli na oknach pojawia się woda (okna musiały być z luksferów) ale już rano wszystko jest suche a z rekuperatora wyciekło ok. 0.5l wody (na razie nie miałem czasu podłączyć do kanalizy to kapie do wiaderka). Jeśli chodzi o temperatury to nie sprawdzałem ale dotykając rur mogę ocenić że temperatura powietrza doprowadzanego do domu jest zdecydowanie wyższa od pobieranej z zewnątrz. Rekuperator jest dosyć prosty, bez nagrzewnicy, cena ok. 3000PLN.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość taniaklima.pl

Witam Wszystkich

Najkorzystnie jest pożenić rekuperator z Gruntowym Wymiennikiem Ciepla.

 

Strumień powietrza z GWC zasilającego rekuperatory (nawet przy zimowych ekstremalnych temperaturach minus 20°C) nie powoduje zamarzania wymiennika krzyżowego - temperatura na wlocie jest bliska 0°C lub dodatnia.

 

Zastosowanie GWC w okresie zimowym pozwala na pozyskiwanie z gruntu w szczytach do 50% ciepła wentylacyjnego. Energia włożona (wentylator) do pozyskiwanej osiąga maksymalnie zimą 1:35÷45

 

Recyrkulacja lub zastosowanie rekuperatora pozwala na dalsze pozyskanie ciepła w granicach 20÷30%.

 

Średnia maksymalna różnica temperatur powietrza przed i za GWC latem 10÷12°C, zimą 18÷20°C - dotyczy to ekstremalnych temperatur zewnętrznych powietrza +32°C i -20°C

 

Średni efekt cieplny złoża wynosi 1kW/m3 a w szczytach letnich i zimowych dochodzi nawet do 2kW z 1m3 złoża.

 

I co Wy na to?

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

proszę o informację jak jest zbudowany GWC i jak działa.

do januszka - czym różni się GWC (mercedes ) od GWC (syrenka).

w innych odpowiedziach tego wątku piszecie o innych rozwiązaniach

czerpni ziemnej. jakie one są.jestem zainteresowany rekuperatorem

i chcę wiedzieć możliwie dużo o każdym elemencie systemu.

zibi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedewszystkim kuknij tu http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=5454&forum=34&97

to jest wątek o GWC i dowiesz się czym różni się mercedes od syrenki

co do budowy GWC to zależy jaki chcesz zrobić

swój przedstawiłem pisząc o sobie

a o rekuperatorze jest ten wątek myślę że dość obszerny.

i jeszcze jedno buduj GWC i rekuperator bo warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze pan taniaklima.pl zaczyna byc zbyt natarczywy. Wydaje mi sie tez zbyt wielki nacisk kladzie w swych obliczeniach na "ekstremalne" warunki (+32, -20 na zewnatrz) ktore wystepuja po kilka lub kilkanascie dni w roku. Zgadzam sie ze rekuperator to swietna sprawa ale wciaz sie zastanawiam czy warto instalacje rozbudowywac o GWC. Jak na razie moge wziac pod uwage tylko wypowiedzi Januszka bo taniaklima to agitator na wszystkie sposoby starajacy sie sprzedac swoj wyrob. Jeszcze jedna sprawa, o ile pamietam GWC a wlasciwie zloze daje opor ok. 200 Pa, dodatkowy opor rekuperatora oraz przewodow to minimum nastepne 200 Pa. Wentylator (mam na mysli wentylatory jakie nas interesuja) przy 400 Pa oporu jest wydajny w 20%, wiec wsadzmy miedzy bajki zastosowanie wentylatorow 100W, chyba ze maja one pracowac na pelnych obrotach dajac niecale 200m3 powietrza na godzine. Mysle ze przy "syrance" Januszka opory sa zdecydowanie mniejsze a wykonanie latwiejsze. Czy warto dla "mercedesa" wbijac sie w ziemie i wieksze koszty utrzymania. Wiekszy wentylator to wieksze zuzycie energii i kolo sie zamyka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki GWC nie musisz montować grzałek przed rekuperatorem. Poza tym GWC żwirowe jest dużo wydajniejsze niż przeponowe. Zimą ma to może nie aż tak wielkie znaczenie ale latem to na pewno lepiej. Taniaklima niczego nie stara się sprzedać. Zaproponował dokumentację za 60 zł, ale można takie GWC wykonać i bez niej, czytając tylko forum i oglądając strony www taniejklimy. Do pokonania dodatkowego oporu zapewne wystarczy trochę mocniejszy wentylator.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie wymagają grzałki to prawda, ale te inne systemy antyoblodzeniowe nie są za dobre. Grzałka jest najlepsza, oprócz GWC. Koszt obsługi grzałki na pewno jest większy niż mocniejszego lub dodatkowego wentylatora. Ja tak czy siak zrobię GWC bo można je także wykorzystywać latem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby było weselej - ja też będę miał GWC, i to nawet podwójny,

kopanie dziury trochę wstrzymały mi mrozy.

Podwójny dlatego, że przez GWC będzie dostarczana całość powietrza do domu i złoże na przemian musi sobie parę godzin "odpocząć". Dodatkowo (szukam jeszcze) rekuperator będzie (bez grzałki oczywiście i) bez wentylatora - piec ogrzewania powietrznego wykona za niego robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tania klima co ty tu za pierdoły opowiadasz proponujesz swego mercedesa w połączeniu ze zdezelowanym trabantem (wymiennik krzyżowy) i co ztego wyjdzie może syrenka poucz się troche o rekuperatorach to pogadamy siema
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Witam

Dlatego napisałem tu o GWC, bo warto pożenić z nim rekuperator.

Odpowiedziałbym na Wasze pytania i wątpliwości, ale nie chcę zmieniać tematu dyskusji. Sami widzicie, że nie wszyscy są przekonani do GWC.

Zainteresowanym chętnie odpowiem na pytania i będę polemizował z poglądami - ale w wątku Gruntowy Wymiennik Ciepła.

ZAPRASZAM

Witek

PS

Zarabiać chcę na dużych instalacjach o wydajności powyżej 1000m3/h

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2002-12-14 18:30 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wątku tym napisane jest aby połączyć rekuperator z GWC ,

ale podobno GWC musi się regenerować .

czy dobrym rozwiązaniem byłoby przełączenie rekuperatora

na czerpnię dachową . wewnątrz rury łączącej rekuperator z

czerpnią byłyby ułożone przewody grzejne np. o mocy 300 W.

CZY TO DOBRY POMYSŁ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zibi,

poczytaj tutaj : http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?mode=viewtopic&topic=5454&forum=34&start=0

tam jest trochę o tym jak "pożenić" GWC z czerpnią bezpośrednią.

 

A Twoje przewody grzejne to trochę trąci ogrzewaniem powietrznym. Dlaczego tak bardzo chcesz ogrzewać powietrze wchodzące prądem ? Jak trochę chłodniejsze wpadnie do domu to tam się ogrzeje od twojego podstawowego ogrzewania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...