Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

" Reku zużeje więcej prądu bo więcej energii cieplnej musi odzyskać ?? (ktoś się orientuje jak to jest)"

 

Masz naprawdę spore braki teoretyczne!

Te systemy, jak mają być dobre, to tanie nie są!

Doszkol się, bo zasilisz rzeszę malkontentów

Adam M.

 

Adamie umiesz czytać w języku polskim ?? Jak na końcu zdania stawiam znak zapytania to oznacza że tak nie twierdzę a tylko pytam czy tak jest, bo mam wątpliwości.

 

Twój komentarz o moich brakach teoretycznych nic nie wniósł do dyskusji, nie rozwiał moich wątplowości a tylko znów podkreślił Twoją manierę ważniaka :)

 

Ja specjalizuję się w innej dziedzinie i nie pouczam w taki sposób ludzi którzy o niej nie mają pojecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się dziwię jak to możliwe, że przepływające po dwóch stronach jakiejś "kartki" (przepony) powietrze może różnie "pożerać prąd" w zależności od tego jak bardzo ciepłe czy zimne będzie to powietrze.

A takie argumenty padają!

Jak ono jest ciepłe, to jest bardziej rozrzedzone i kilogram tego powietrza mieści się w większej objętości. Więc wentylatorek musi dłużej (albo szybciej) pomachać łopatkami, żeby ten kilogram wydmuchnąć.

 

Tyle tylko, że to jest raczej pomijalne. ;)

 

Producenci nie podają wpływu temperatury wywiewanego powietrza na zużycie pradu rekuperatora więc masz rację nie ma co zawracać sobie tym głowy.

 

Podają natomiast max temp powietrze wywiewanego +50 stopni, z tego względu chyba jednak zdecyduję się na tłoczenie powietrze z kominka do kanałów nawiewnych wentylacji mechanicznej. Oczywiście za rekuperatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanek

Ja umiem czytać w języku polskim i jeszcze w kilku innych.

Umiem też czytać ze zrozumieniem tekstu.

 

Przeważnie pod nickiem jest u początkujących tak napisane : zanim zapytasz poszukaj odpowiedzi...

To bardzo mądra rada , ale niezbyt często stosowana.

Powielasz brednie już wielokrotnie tu omówione!

A wystarczy tylko trochę poczytać to forum, aby tego nie robić.

 

Zrozum, że to naprawdę męczące, jak w tym samym czasie lecą ze trzy tematy identyczne założone przez trzy różne osoby.

 

Uważasz, że ja tu jestem od rozwiewania Twoich personalnie wątpliwości? :o

Albo że ktokolwiek tu zagląda z tego powodu?

Staram się dzielić doświadczeniem z każdym, kto tego potrzebuje.

Ze mną też dzielą się wiedzą.

 

Stawiasz zarzut: "tylko pytam czy tak jest, bo mam wątpliwości. "

A szukałeś odpowiedzi , która tu jest podana na 1000 sposobów i z komentarzami?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam_mk: Niestety, ale musze przyznac troche racji zadanekowi...

adam_mk, czasami przesadzasz z mataforami, porownaniami oraz zachetami to "tworczego myslenia".

Wentylacja to czystka fizyka z matematyka - wiec po co wyzywac sie nad tekstem oraz czytelnikami jak sam Andam Mickiewicz mial w zwyczaju to robic. Wystarcza fakty, fakty i jeszcze raz fakty.

 

adam_mk, prosze sie nie gniewac, ale z Twoich wypowiedzi wieje wyzszoscia...a mi sie wydaje, ze powinnismy sie rowno traktowac...

 

oczywiscie doceniam Twoja szeroka wiedze na temat wentylacji - sam z niej korzystam, ale pamietaj, ze prawdziwych medrcow i profesorow poznaje sie po podejsciu do jego uczniow :)

 

BTW. Wiedza, ktora zgromadziles na tym i kilku jeszcze innych watkach pozwolila mi "zaprojektowac" samemu wentylacje :)

 

A oto bardzo skrocona wersja projektu:

"

Obliczylem kubature dla mojego projektu i wyszlo:

 

- kubatura 484m^3

- ilosc powietrza usuwanego Vu=180m^3/h

- ilosc pow. usuwanego max. Vumax=Vu*50%=270m^3/h

 

-ilosc powietrza nawiewanego Vn=270m^3/h (po zsumowaniu pomieszczen z nawiewem... az dzine, ze wyszlo tyle samo co Vumax... no, ale tak wyszlo..)

 

Sprawdzenie krotnosci wymiany = Vn/Vdomu = 0,57l/h (OK)

 

Z obliczen wyszlo, ze powinnismy wybrac centrale o Vmax = 270m^3/h. Takie parametry spelnia juz centrala np. Mistral 250, ja jednak dobralem Mistral 400, aby pracowala na dolnych partiach przeplywowych centrali (czyli standardowo na "1" biegu, gdzie najmniej energii elektrycznej jest pobierane).

 

Ponadto, w salonie bedzie znajdowal sie dodatkowy "duzy" nawiew (fi 160), zalaczany tylko w prtzypadku koniecznosci (np. goscie), otwierany automatycznie przepustnica z silownikiem (koszt 100PLN).

 

Dodatkowo trzeba obliczyc sprez maksymalny dla przewodow - chodzi o to, aby kanaly wentylacyjne tak poprowadzic, aby spadek cisnienia na najdalszym odcinku przewodow byl jak najmniejszy. Mi wyszlo okolo 140 Pa - niestety troszke za duzo... musze zejsc do okolo 100Pa - mysle, ze jest to mozliwe, po dokladnym opracowaniu poprowadzenia kanalow.

 

Sterowanie mam zamiar zrobic na podzespolach dostepnych na stronie telematika, bedzie to maly komputer przemyslowy z programem, kilka czujnikow temperatury... moze nawet czujnik wilgotnosci...zamiast "firmowego" sterowania wykonam swoje (lacznie z programami, typu "w pracy", "goscie", "szybkie wietrzenie", "program tygodniowy", itp.... i jeszcze wysteruje tym rolety:)"

 

Do tego zastosuje kilka zasad zgromadzonych na forum i wentylacja powinna dzialac :) (na razie bez GWC)

 

 

To jeszcze szacunkowe koszty (ZGRUBNE):

 

Mistral 400 - 4 680,00 PLN

Nagrzewnica wodna - 840,00 PLN

 

Przewody wentylacyjne gietkie typu SOUNDECT fi 160 izolowany termicznie 50mb - 700,00 PLN

Przewody wentylacyjne gietkie typu SOUNDECT fi 100 izolowany termicznie 25mb - 250,00 PLN

Wyrzutnia - 105,00 PLN

Czerpnia - 110,00 PLN

Anemostaty nawiewne 7szt. - 210,00 PLN

Anemostaty wywiewne 6szt. - 180,00 PLN

Trojniki, laczniki, itp. - 500,00 PLN

 

SUMA 7 575,00 PLN

----------------------------------------------------

Vallox 130 z nagrzewnica wodna - 7 990,00 PLN

 

Rura grob fi 160 50mb - 125,00 PLN

Rura grob fi 100 25mb - 54,00 PLN

Ocieplenie (welna z tasma przylepna) - 75,00 PLN

 

Anemostaty nawiewne 7szt. - 210,00 PLN

Anemostaty wywiewne 6szt. - 180,00 PLN

Wyrzutnia - 105,00 PLN

Czerpnia - 110,00 PLN

Laczniki, trojniki, itp. - 500,00 PLN

 

SUMA 9 349,00 PLN

 

 

Do kazdej wersji nalezy doliczyc uklad sterowania ok. 1000PLN zrobiony np. z PLC AF-20MR-E.

 

Wykonalem cenniki dla dwoch roznych wersji - roznych central i roznych przewodow wentylacyjnych. W pierwszym sa to przewody gietkie juz izolowane. W drugim sa to przewody sztywne, ktore nalezy samemu izolowac (jest dostepna welna do tego - "samoprzylepna" )

 

Moim zdaniem mozna w zupelnosci nsamemu sobie poradzic... dodatkowo mysle, ze przy zakupie centrali sprzedawca moze jeszcze "rzucic okiem" na nasz projekt.

 

 

Aha... zapomnialem dodac po co to zrobilem... otoz zainspirowala mnie do tego wycena wykonana przez dwie frimy... wentylacja zaprojektowana i wykonana przez "profesjonalistow" w jednym przypadku kosztowala by mnie 26.000PLN a w drugim 29.000PLN (projekt+materialy+wykonanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powielasz brednie już wielokrotnie tu omówione!

Adam M.

 

Prosze przytocz tu brednie które ja powielam.

Tylko nie mów mi że pytanie oznacza postawienie tezy i stwierdzenie że ja tak uważam.

Oj łatwo coś manipulujesz cudzymi wypowiedziami. Z mojego pytania zrobiłeś już mój pogląd :D Nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Aha... zapomnialem dodac po co to zrobilem... otoz zainspirowala mnie do tego wycena wykonana przez dwie frimy... wentylacja zaprojektowana i wykonana przez "profesjonalistow" w jednym przypadku kosztowala by mnie 26.000PLN a w drugim 29.000PLN (projekt+materialy+wykonanie).

 

No to nieźle, ja z brinkiem zapłaciłem 50% Twojej niższej wyceny.

Ten anemostat nawiewny w pokoju otwierany siłownikiem to ma działać tak, że jak jest zamknięty to przez pozostałe jest większy przepływ, a jak otwarty to on przejmuje na siebie trochę i przez pozostałe daje mniejszym szwungiem? Szczerze mówiąc to nie wiem jak duży masz salon, a;e wydaje mi się, że i tak powinieneś tam dać dwa nawiewniki działające "normalnie". Ja z przyczyn technicznych mam 1 nawiewnik w salonie i jedynie jak na razie dużo osób to było jedynie na świętach i miałem ustawioną wymianę na poziomie średnim i było zupełnie OK. Nie wydaje mi się ze względów użytkowych na uzasadnione takie komplikowanie i podrażanie instalacji, ale to jedynie moja opinia użytkownika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SideInfo

Z przyjemnością prześledziłem to, co opisujesz.

Wydaje się, że z pełnym przeświadczeniem, że możesz osobiście osiągnąć ten cel zabrałeś się do dzieła. Policzyłeś , oszacowałeś i dostałeś wynik.

SAM piszesz, że po chwili lektury tego forum to się udało.

O to właśnie mi chodzi.

A że przesadzam czasem?

A jak potraktować inaczej 1001 rozpaczliwy post - "Pizga mi zimnem z kratki! Ratunku! Wie ktoś co robić?!"

A przecież to tylko prosta fizyka... I do tego tutaj ze sto razy na tysiąc sposobów omówiona...

 

Zwiększenie różnic temperatur wywiewu i nawiewu wymusza wielki koszt utrzymania wentylatorów...

Kanały za filtrem EU3 trzeba regularnie i za wielką kasę czyścić.

Wentylacja mechaniczna zawsze głośno buczy...

Wentylacja mechaniczna odcina człowieka od zapachów, świata, zabrania otwierania okien...

Wentylacja mechaniczna kosztuje w budowie drugie tyle ile stan surowy...

 

Ile razy można "tego" się naczytać?

Ja po 768 razie trochę wysiadam (za co przepraszam).

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm u mnie ostatnio higrometr stoi na 36% i zastanawiam się nad jakimś nawilżaczem do sypialni - a może lepiej zmniejszyć wydajność wentylacji ?

 

Co do GWC to ja mam rurowy (6 rur fi 125 o długości 25 m każda) i podoba mi się to, że za darmo podgrzewa mi powietrze do +5 przy mrozach.

Kosztował w sumie 3 tys, ale można zrobić samemu z rur takich jak drenażowe żółte tyle, że bez dziurek (nie wiem skąd brał je mój wykonawca GWC, ale pewnie zamówił u jednego z wielu producentów) - jest to łatwe, szybkie i wygodne w układaniu.

 

Poza tym przy czerpni planuję pasadzić ładnie pachnący krzew i będę miał naturalnie piękny zapach w domu - ciekawe co z tego wyjdzie.

 

Co do bakterii w GWC to jest tam stały przepływ powietrza, więc nie są to dla nich dobre warunki - kiedyś brałem udział w czyszczeniu dużych kanałów wentylacyjnych w Hali Ludowej we Wrocławiu.

Były tam tony kurzu i ludzie je czyszczący sporo się go nawdychali pomimo masek i nikt się nie rozchorował przez ponad miesiąc trwania prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze :D Dostałam wycene z rekuperatorów no i lipa- reku z prawdziwego zdarzenia sobie daruje (najtansza wycena 20 tys do domku 95 m2 :o ) Maz poszperał w necie i znalazł cos takiego

http://www.allegro.pl/item547719379_rekuperator_mitsubishi_lossnay_vl_100u_e.html

czy ktos cos o czyms takim słyszał? Założenie jest takie, ze kupimy takie 2 a moze i 3.- jedno na dół (salon, kuchnia) i na gore. Czy juzl lepiej nic nie robic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze :D Dostałam wycene z rekuperatorów no i lipa- reku z prawdziwego zdarzenia sobie daruje (najtansza wycena 20 tys do domku 95 m2 :o ) Maz poszperał w necie i znalazł cos takiego

http://www.allegro.pl/item547719379_rekuperator_mitsubishi_lossnay_vl_100u_e.html

czy ktos cos o czyms takim słyszał? Założenie jest takie, ze kupimy takie 2 a moze i 3.- jedno na dół (salon, kuchnia) i na gore. Czy juzl lepiej nic nie robic?

 

No żartujesz 20 tys dla tak małego domku :o a może podać firmę i co oferuje za te 20 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nieźle, ja z brinkiem zapłaciłem 50% Twojej niższej wyceny.

Ten anemostat nawiewny w pokoju otwierany siłownikiem to ma działać tak, że jak jest zamknięty to przez pozostałe jest większy przepływ, a jak otwarty to on przejmuje na siebie trochę i przez pozostałe daje mniejszym szwungiem? Szczerze mówiąc to nie wiem jak duży masz salon, a;e wydaje mi się, że i tak powinieneś tam dać dwa nawiewniki działające "normalnie". Ja z przyczyn technicznych mam 1 nawiewnik w salonie i jedynie jak na razie dużo osób to było jedynie na świętach i miałem ustawioną wymianę na poziomie średnim i było zupełnie OK. Nie wydaje mi się ze względów użytkowych na uzasadnione takie komplikowanie i podrażanie instalacji, ale to jedynie moja opinia użytkownika

 

przemi: Twoja propozycja jest godna przemyslenia. Faktycznie wydaje mi sie, ze salon (35m^2) to musialby miec 2 nawiewniki zawsze otwarte :) I tez masz racje z tym komplikowaniem projektu - im bardziej prosty, tym lepszy :)

 

No i najwazniejsze dla mnie: Ty juz masz dzialajacy!! wiec ocena uzytkownika jest bezcenna:)

 

Dzieki!!

 

adam_mk:Doskonale rozumiem Twoja irytacje :) czasami faktycznie pojawia sie "glupie" pytania... a wystarczy usiasc i pomyslec :)

 

Ja szczerze mowiac jestem zdeterminowany do wykonania samodzielnego wentylacji. Tym bardziej, ze uwialbiam "majsterkowac" i cieszyc sie wlasna budowa :) na dzien dzisiejszy zaczyna przeradzac sie to w prawdziwa pasje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenie jest takie, ze kupimy takie 2 a moze i 3.- jedno na dół (salon, kuchnia) i na gore. Czy juzl lepiej nic nie robic?

Wentylacja rozproszona (zdecentralizowana) z rekuperatorem nie jest wcale taka głupia. Artykuł na ten temat znajdziesz na przykład tutaj.

 

Ale ja bym jednak zamiast tego zbudował własnoręcznie układ wentylacji w oparciu o to:

http://www.allegro.pl/item548000168_rekuperator_odzysk_ciepla_wymiennik_300m3_h.html .

 

Przynajmniej ja tak będę robić. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie okapu:

 

A gdyby tak podlaczyc okap do rekuperatora w ponizszy sposob:

 

okap

||

||

||

| === rekuperator

||

||

|./.| przepustnica zamykajaca

||

||

||

anemostat nawiewno-wywiewny

 

w takim ukladzie przepustnica bylaby otwierana elektrycznie w momencie gdy w okapie bylby wlaczany silnik. Czyli gdy silnik w okapie nie dziala to przepustnica jest zamknieta i rekuperator ciagnie powietrze poprzez okap. W momencie wlaczenia silnika w okapie nastepuje otwarcie przepustnicy i wywiewanie nadmiaru powietrza poprzez anemostat.

Adam_mk - licze na twoje cenne uwagi odnosnie tego pomyslu!

 

Pzdr,

ppiszc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...